• 2
  malezya'nın petrol devi petronas'ın takıma isim sponsoru olmasının ardından ismi mercedes gp petronas formula one team olarak açıklanmıştır. biz petronas'ı sauber günlerinden bir de bir zamanlar dünyanın en yüksek binasına sahip olmasından tanıyoruz.

  ayrıca ikinci pilotları halen açıklanmasa da son zamanlardaki söylentiler ve gelişmelerle birlikte bu anlaşmanın da imzalanması michael schumacher'in gelişinin habercisi gibi duruyor.
 • 6
  durumu tez konusu olabilecek bir garip takım...

  efendim, şimdi bunlar etkileyici bir giriş yaptı formula 1'e. zaten yıllardır mclaren'e hiçbir konuda söz geçiremiyorlardı. alman gazeteleri, ''takımın çoğunluk hisseleri sizde, bir alman pilot yarıştıramıyorsunuz, konu mankeninden farksızsınız!'' diye bas bas bağırıyordu. sonra brawn gp çıkageldi. tüm kuralların altüst olmasını fırsat bilen ross brawn, bir sezon öncesinden hazırlamaya başlamıştı takımını yeni kurallara. takım honda'ydı o zamanlar, ama honda sezon sonunda takımı taklavatı brawn'a bırakıp kaçacaktı. (sonra kafalarına duvarlara çok vurmuşlardır)

  derken etkileyici bir hamleyle, mercedes'le motor konusunda anlaşma sağladı brawn. mercedes, f1'in en sağlam ve en güçlü motoruydu. hem motorun gücü, hem diğer takımların tümünün sezon içinde taklit ettikleri çift katmanlı difüzör, inanılmaz bir sezon başlangıcıyla ardı ardına galibiyetler getirdi brawn gp pilotu jenson button'a. sezon ortasından itibaren bazen mclaren, bazen red bull geride bıraksa da brawn gp'yi, topladıkları puanlar yetti ve hem pilotlarda jenson button'la, hem de takımlarda şampiyonlukları kucakladılar.

  bu durum, mercedes için kaçırılamaz bir fırsattı. ingiltere'de harika bir takım merkezi bulunan, sezonu çifte şampiyonlukla kapatmış, ancak başarısının devamı için sürekli paraya ve güce ihtiyaç duyan bir takım. mclaren'in zaten sahip olduğu imkanlar sayesinde mercedes'e ihtiyacı yoktu. bu durum onların elini güçlendiriyor ve yönetim kademesinde mercedes'e söz hakkı vermiyorlardı. üstüne üstlük kendi motorunu üretmeye başlamış ve mercedes'ten bağımsız olarak mclaren motorlu bir süper otomobil üretmişlerdi. (mclaren mp4-12c) böylece ayrılık kesinleşti ve mercedes, mclaren'e hisselerini devrederek brawn gp'yi satın aldı.

  beklentiler öyle yüksekti ki... sonuçta ''gümüş oklar'' geri dönüyordu. bir dönemin efsanesiydi mercedes. korkunç bir kazanın ardından formula 1 sahnesinden çekilip gitmeye karar verene kadar, en göz alıcı, çağının ilerisinde otomobilleri üretmeyi başarmıştı hep. üstelik şampiyon bir takımı devralmışlardı.

  ve sonuç: tek bir yarış galibiyeti dahi alamadan kapatılmış bir sezon. kopup bıraktığın takım şampiyonluk mücadelesi verirken, dördüncülük için verilmiş bir savaş. yeni sezonda yine korkunç bir başlangıç...

  bence bunun başlıca sebebi, takımı alman milli takımına çevirme hevesi. daha önce hiçbir takıma liderlik etmemiş ve şampiyon ışığı bulunmayan nico rosberg ve yanında yıllardır formula 1'den uzak kalmış michael schumacher'le yola çıkmak ne derece doğruydu? adeta, ''yıllardır beynimizi yediniz, alın size alman pilot!'' der gibiydi mercedes yöneticileri. oysa bir kimi raikkonen vardı. kesinlikle ikna edilebilirdi. robert kubica (çabucak iyileş geri dön artık lan bu arada) düşünülebilirdi. yok ille de alman mı olsun? sebastian vettel için gerekirse servet dökülebilirdi. sonra koy yanına schumi'yi.

  kimse kusura bakmasın, schumi'ye rağmen (kendisi en büyük efsanelerden biridir, ancak kabul edelim ki o efsane kırmızılara veda edip bu diyarlardan göçerek aramızdan ayrıldı) en zayıf pilot kadrolarından birine sahip mercedes gp.

  takımın zayıf performansını sadece pilotlara bağlamak, galatasaray'ın 2010 - 2011 sezonundaki halini lorik cana'ya bağlamak kadar olmasa da, saçma elbette. formula 1'de teknoloji, pilotun kalitesinin bir adım önündedir. ancak şunu da kabul edelim: elinizdeki otomobilin neler yapabileceğini, üst limitlerini, aksadığı noktaları, gelişmesi gereken yönlerini size gösterecek olan da pilotunuzdur.

  ne diyelim, bir an önce toparlanmasını ve şampiyonluk yarışına müdahil olmasını diliyorum gümüş okların. efsane tarihlerinin silik bir gölgesi olarak kalmasınlar.
 • 7
  önce brawn gp'yi satın alarak mclaren'den ayrılan, ardından takımın en önemli parçalarından biri olan lewis hamilton'ı transfer eden, şimdilerde ise mclaren'in teknik patronu paddy lowe'a kancayı takmış olan sülük takım. lowe'u, yakında ayrılması gündemde olan ross brawn'ın yerine düşünüyorlar sanırsam.

  olum, takımı komple transfer etmeye kararlıysanız, niye ayrıldınız lan? oldu olacak mclaren technology centre'ı da üzerinize yapalım. düşün yakamızdan pisler bea!
 • 8
  pirelli'yle gizli lastik testi yaptığı için ''kınama cezası'' alan takım. bir de silverstone'da yapılacak olan genç sürücü testine katılamayacaklarmış. olayı özetleyelim:

  durum: mercedes'in pirelli'yle 1000 km.'lik bir test yaptığı ortaya çıkıyor. testte 2013 otomobili kullanılmış. red bull ve ferrari itiraz ediyor. fia, soruşturma başlatıyor. mahkeme sonucunda mercedes ve pirelli kınama cezası alıyorlar.

  pirelli diyor ki: biz bütün takımlardan test istedik. sadece ferrari ve mercedes kabul etti. ferrari 2011 aracını kullandı, mercedes de 2013. burada bizi bağlayan bir şey yok. fia bize, gelecek sezonun lastiklerinin güvenliğini test etmemiz için istediğimiz bir takımla test yapabilirsiniz dedi, biz de yaptık.

  mercedes diyor ki: tamam, 2013 otomobilini kullanarak hata ettik. ama bunun sorun olduğunu bilmiyorduk! (hö?) hem ferrari de test yaptı (herkes hız yaptı, radara biz yakalandık). biz yeni parça denemedik. ayrıca veri de elde etmedik. testin tüm verileri pirelli'de ve onlar zaten bizle paylaşmadılar. ayrıca biz bu testten herhangi bir kazanım elde etmedik.

  fia da, ''oldu o vakit canım, ama 2013 aracını kullanmışsınız çok ayıp, yapmayın bir daha!'' dedi ve olayı kapattı.

  kısacası;
  1-kuralın açıklığına rağmen mevcut aracı kullanıp bundan bir kazanç elde edilmediğine,
  2-test gizli yapılmasına rağmen pirelli'nin gelecek sezonun lastiklerini test ettiğine,
  3-mercedes'in hiçbir yeni parça denemediğine,
  4-pirelli ve mercedes'in, mercedes'in yıllardır çözüm bulamadığı lastik sorunlarına yönelik bir çalışma yapmadıklarına,

  sadece ''aa doru söylüyoruz ekmek mushaf çarpsın ki!'' savunmasına dayanılarak inanıldı.

  e tabi, üzmemek, incitmemek lazım mercedes'i! herkesin kirli çamaşırları ortaya dökülüyor, ama cezadan yırtmak için bir ''ama kazanım elde etmedik'' yeterli oluyor. şike sahaya yansımamış beyler, dağılabiliriz!

  özet geç diyenler için: fia=tff...
 • 11
  formula 1 2016 japonya grand prix ile şampiyonluğunu ilan edip üst üste 3. kez (2014, 2015, 2016) şampiyon olmuştur. şimdi rosberg ile hamilton arasında 33 puan var, geriye 4 yarış kaldı. şampiyonluğu ilan ettiklerinden dolayı takım içi çekişmeye daha toleranslı olacaklardır. sertliğin, agresifliğin daha da yüksek olduğu bir 4 yarış izleyebiliriz. hatırlarsanız geçen sezon austin'de ham ile ros'un bir kavga etmediği kalmıştı.
 • 18
  mercedes-amg petronas takımı olarak başlığın değiştirilmesi gereken. takımın adı bu. torino’da açmış oldukları ar-ge merkezi ve teknik ortaklıkları başarılarındaki en büyük paya sahip. shell ferrari’deki olan ve sponsorluk anlaşması değil onlarınki. birebir teknik ortaklıkları bulunuyor. petronas’ın başarıda büyük emeği ve payı var. ben aracıma petronas koyuyorum açıkcası. en iyisi diyebilirim.