• 1
  olmasalar, spor dünyası inanın çok daha güzel olacaktı.
  ancak oldular...

  sözlük tanımı olarak, "sporcuların mesleki işlerini idare eden ve düzene sokan kişiler" şeklinde ifade edilebilir bu mesleği icra edenler.
  daha çok sporcu eskileridirler,
  ya da bir şekilde bu parıltılı dünyaya bulaşmaya çalışarak ekmeğine bakan kimselerden oluşmaktadırlar.

  her meslekte olduğu gibi,
  içlerinde işlerini çok iyi yapanlar da vardır,
  işbilmezler de...

  transfer dönemlerinde ortalığı karıştıranlar da bu mesleği icra edenlerdendir.
  şöyle ki;

  x futbolcu kulübünden daha çok koparmak ya da daha çok kazanacağı kulübe gitmek ister,
  bu arkadaşlar da tanıdıkları basın yayın organlarındaki arkadaşlarına kolpa haberler uçururlar...

  ertesi gün gazete manşetleri benzerdir;

  * avrupa x'in peşinde!
  * italyan devi x için çötenek spor'un kapısını çaldı
  * ve x ingilizler ile prensipte anlaştı

  eğer bu futbolcu az biraz iş yapıyor ise, söz konusu haberler ve dedikodular sayesinde fiyatını birkaç yüzbin katlıyor işte...
  sadece gazete başlıkları ile değil elbet;
  bu menajerlik işini yapan arkadaşlar tv programlarına da bağlanıyorlar.

  durduk yere şu açıklamayı duymuşsunuzdur mesela;

  * zaten futbolcum olan x, siktiriko madrid kulübünde mutlu değil.

  nasıl mutlu değil lan, niye?
  ispanyol yerine fransız'a çakmak istediği için mi?
  yoksa aklınca piyasayı kızıştırıp avrupa basınında yer almak mı derdin?

  araştırın, internetten bakın. menajerlik şirketlerini kimlerin yönettiklerini görün.
  o havalı arkadaşların sitelerine göz attığınızda, tepkilerinizi gelip buraya yazın.
  samimi söylüyorum, "ulan çok klas adamlarmış" diyeceğiniz çok çok az sayıda kişi olacak.
  daha çok "bu ne lan" diyeceksiniz.

  aslında bu arkadaşlar olmasa,
  kulüpler ile futbolcular arasında doğrudan pazarlıklar yapılsa,
  ara kızıştıran, işi zora sokan, fazladan cukka bekleyen kişiler bir bir elense ortadan...

  basit düşünün, elinizde bir kasa limon var.
  size kalsa markete hepsini 20 liraya satarsınız.
  biri geliyor, diyor ki "ben bunu 30'a satarım, ama 5 kağıt da alırım"

  sonra futbol fukarası topçulara senede 6 trilyon verdiğinizde ağlamayın...
 • 2
  mino raiola ve jorge mendes gibi dünya çapında bilinen hatta işlerinde lider adamlar portekiz, ispanya, italya, ingiltere gibi liglerde birçok takımdan çatır çatır para kazanıyor. hatta özellikle mendes'i biliyorum. birçok kulüpten bile daha zengin hale geldi adam. peki ispanya, italya, ingiltere gibi ülkeler de mi türkiye gibi az gelişmiş ülkeler? bırakın kardeşim bu işleri. avrupa'da olan herşey iyi, türkiye'de olan herşey kötü değil mi? değil. abartmanın manası yok.
 • 3
  dünyanın da bütün takım sporlarında en büyük derdi.

  menajerlik önemli meslektir. doğru yapıldığında hem sporcuyu hem de kulübü korur. bir sporcunun menajerinin görevi sporcusu için en ideal şartların oluşmasını sağlamaktır. pazarlama, satış, işletme gibi konularda hem bilgisi olmayan hem de toy insanlar için çok önemlidir. olmaları da gerekir. ama dünya denetliyemiyor. sıkıntıları bu. denetleseler her şey çözülecek.

  yoksa 20 yaşındaki bir adamın günümüz şartlarında mağdur olmaması için menajer gerekli. o spordan gelen insan olabilir. deneyimleri vardır, işlerin nasıl olduğunu anlamıştır. ya da bunun üzerine ilim irfan görmüştür. her şekilde toy insanlardan daha bilgilidir menajerler.

  tabiki de senden 100.000 lira daha fazla koparmak isteyecek. sporcusunun 100.000 lira daha fazla alması daha ideal. bir de bu işi galatasaray fener gibi düşünmeyin. 2. ligi 3. ligi var bu işin. basketbolu, voleybolu onların alt ligleri var.

  atamazsını genç insanlar için şartlar. ama denetlenmeliler. her branşta.

  yani konunun özü. kötü insanlara kızmanızı öneririm, yoksa menajerlik mesleğine ve icre edenlerine kızmanın manası yok. ya da biraz daha büyüteyim. vasıfsız bir iki kişi bu işi tekeli yapmaya çalışırken ve bu işi hakkıyla yapanları zan altında bırakırken buna engel olamayan sisteme, bu sistemi düzeltemiyenlere kızın derim.
 • 4
  ilk olarak şu haberi okumaya sizleri davet ediyorum.
  http://www.gsgazete.com/...-hareket-h12930.html

  menajer adı: veli can
  menajerliğini yaptığı oyuncu: umut gündoğan. 23 yaşına kadar bank asya liginde pekte sivrilmeyen bir performans sergilemiş. nasıl bir piyango vurduysa artık galatasaray'a transfer olmuş ve galatasaray da maç yapmadan sağa sola kiralanmış vasat 2. lig futbolcusu.
  umut gündoğan piyangosundan kazanılan para: 501 bin 520 tl.

  yanlış görmediniz umut gündoğan gibi piyasa değeri bile olmayan bir oyuncunun transferinden menajer denen adamın kazandığı tam 500.000 tl. eski parayla yarım trilyon. bugün 2500 lira kazanan bir mühendisin 17 yıl çalışarak kazanacağı para...

  allahım ne olurdu sercan yıldırım, yiğit gökoğlan, ontivero, umut gündoğan tarzı bir futbolcu arkadaşım olaydı da menajerlik adı altında 20 yılda kazanacağım parayı bir imza ile kazansaydım...
 • 5
  dün akşam bu entry (bkz: #2165327) girdikten sonra bazı arkadaşlar iftira attığımı yazmış.. öncelikle şunu belirteyim öyle bir düşünce ile yazmadım. ayrıca bir menajerden futbolcu istemek illa komisyon almak için değildir. o menajere kıyak yapmak için de yapılır, ki bu da bana göre yanlış.. yazdığım entry bu kadar rahatsızlık verdiyse silebilirim problem değil. asıl konumuza gelecek olursak. bazı arkadaşlar bir futbolcunun menajeri olmak ile futbolcunun transferine aracılık etmenin farklı şeyler olduğunu bilmiyorlar. aracılık eden menajerin ismi resmi kayıtta geçmez arkadaşlar. bu arada özellikle bizim ülkemizde bu aracı menajerlik işi çok daha ön planda.. yani aracı menajerler olmadan transfer yapma olasılığı çok düşük.. thomas delaney
  transferinin olmama sebebini yazmıştım (bkz: #2087868)
  yani aracı menajerler hep futbolcu önerir, kimisi dembele cyprien delaney gibilerini önerir. kimisi de bayram tutumlu gibi mathieu'yu.. menajer size 2 m euro bonservis ve 1 m euro yıllık maaş ile pivot santrafor pavloviç'i önerir ama siz gider eren'e 4 bonservis 2 yıllık verirseniz bu sizin suçunuzdur.. bu yıl ahmet bulut ile çalışacağız. hangi futbolcunun resmi olarak menajeri görürüz. aldığı rakamları bilemeyeceğiz bile.. son olarak milyon euro'lar dönüyor bu sektörde, asgari ücret veya biraz üzerinde alan insanlarız.. böyle koşulsuz savunmak bana çok saçma geliyor. aynı şey siyasetçiler içinde geçerli..
 • 6
  http://www.tff.org/...Calisma-Talimati.pdf

  17. sayfanın ilk cümlesindeki boşluk var ya... işte tam olarak o kısmın boş olmaması gerekiyor. derhal bu konuda bir düzenleme yapılmalı ve o kısım taraflar arasındaki anlaşmayla belirlenmemeli. en kötü ihtimalle oraya bir üst sınır belirlenmelidir. bu madde nedeniyle futbol kulüplerimiz menajerler tarafından söğüşleniyor. isim vermeye hiç gerek yok ama son 10 yılda kulüplerimize hiç bir katkı sağlamayan onlarca transfer gerçekleştirildi, hani şu menajer transferi diye tanımladığımız. bu kan emicilerin kazandığı paraların kulüplerimizde kaldığını düşünelim bir an ve bu bütçeyle de alt yapı yatırımları yapıldığını... türk futbolu eminim ki daha iyi bir yerde olurdu şimdi.

  ayrıca (bkz: yabancı sınırı gelsin propagandası)nın arkasında bu kan emici menajerlerin olmadığını söyleyebilecek olan var mı?