• 301
  davis için milletle sidik yarışına girmektense (davis her ne kadar istese de) başka tercihlere yönelmesi gereken takım.

  kyrie’ye de ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. elit bir savunmacı ve pasör olarak elinde lonzo varken kyrie mi, yoksa diğer 3 pozisyona daha iyi skorerler mi... bence ikinci şık.

  bak jeanie buss, napıyosun biliyo musun: 4. sıradan kalırsa rj barrett, kalmazsa coby white, jarrett culver ikilisinden birini seçiyosun. draft gecesi ikinci tur draft hakkını, ingram’ı, kuzma’yı john collins için atlanta’ya yolluyosun. free agencyden de çekiyosun bi butler, çekiyosun bi vucevic...

  lonzo-butler-lebron-collins-vucevic beşiyle sezonu 98-0 tamamlıyorsun.*
 • 302
  anthony davis hamlesi ile ligdeki dengeleri değiştiren basketbol takımı.

  lakers'ın elinde bir yıldız daha alabilecek maaş boşluğu mevcut fakat bunu doğru bir yapılanmayla değerlendirmek zorundalar.

  tüm parayı tek bir oyuncuya gömüp ilk beşi oluşturmaktansa, bench rotasyonunu da sağlam bir şekilde yapıp sezona başlamaları daha akılcı olacaktır.

  lonzo ve hart'ın takaslanmasından sonra guard hamlesi yapacakları kesinleşti. amerikan basınında ismi geçen oyuncular ise şöyle:

  kemba walker
  kyrie irving(çok büyük ihtimalle brooklyn nets'e gideceği söyleniyor.)
  d'angelo russell
  chris paul(saçma sapan bir kontrata sahip olduğu için pek mümkün görmüyorum.)
 • 303
  önünde 2 seçenek olan takım;
  1- 3 tane süperstar + çöplerden kurulu bir kadro.
  2- 2 tane süperstar + iyi bir rotasyon.

  bence makul olan 2. seçenek fakat lakers'ın ilk seçeneği seçeceğini düşünüyorum. çünkü şehirde sabır filan kalmadı**, başarısız olsalar da "şehre 3 tane süperstar getirdik, daha ne yapalım" bahanesinin arkasına sığınmak isteyecektir organizasyon.

  büyük ihtimalle de kemba walker'ı alıp, çer çöp ile bu yıldızların sakatlanmamaları için dua edecekler.
 • 304
  öncelikle anthony davis takasıyla başlayalım. bana göre bu takasta karlı olan takım net olarak los angeles lakers. güzel bir ilüzyon takası yaptılar.

  verdikleri oyunculara tek tek bakalım. brandon ingram'in sözleşmesi önümüzdeki sezon bitecekti ve gerek oyun tarzının lebron'la hiç uyuşmaması gerekse ingram'in istediği kontratı verirlerse takıma yeni süperstar ekleyemeyeceklerinden zaten lakers'ın ingram ile hiçbir gelecek planı yoktu. ek olarak şahsi düşüncem; ana oyuncularından biri ingram olan bir takımın nba'de şampiyon olma ihtimali yok. ancak ve ancak rol oyuncusu olarak kalıp haddini bilerek oynarsa şampiyon bir takımın parçası olur ama onu da kafaca kabul edeceği muamma.

  lonzo ball'un oyun tarzı da lebron'a hiç uymuyor. ayrıca hem kronik sakatlık riski hem şutunun(faul atış yüzdesi bile %50'den düşük olabiliyor) büyük soru işareti olması hem de bunlardan bile beter bir etken olan babası lavar ball'un takımın üstüne lanet gibi çöküp sezon boyu zırt pırt takımdaki oyuncular, koç ve yönetim hakkında saçma sapan konuşması durumu var. ball oyun kurma yeteneği ve savunmasıyla belli bir potansiyel barındırıyor ama şutunu üst seviyeye çekmedikçe babasının saha dışı verdiği zararlarla ve kronikleşmeye yakın sakatlıklarıyla uğraşmaya değmezdi hedef şampiyonluksa.

  josh hart ise olsa olsa rol oyuncusu olur ki o bile şüpheli. bu tür büyük çaplı takaslarda bu seviye oyuncuları harcamaya çekinmemek lazım. üstüne kronik sakat olmak üzere. serbest oyuncu piyasasından(fa) hart'tan iyi bir sürü oyuncu alınabilir.

  özetle lakers oyuncu bazında hiçbir şey vermeden davis'i aldı diyebiliriz. hatta hatta bu 3 oyuncunun maaşlarından kurtulduğu için 1 yıldız daha almalarının önü açıldı. lakers bu takası yapmasa da önümüzdeki sezon sonu ingram ile sonraki sezon sonu da ball ile yollarını karşılığında hiçbir şey almadan(sözleşmeleri bittiğinden dolayı) ayıracaktı zaten. elini sallasan hart'tan iyisini bulursun fa'den zaten.

  bu oyuncuların yanında 3 tane 1. tur draft hakkı + 2 tane de draft hakkı değişimi(swap) verdiler(kaynak espn: https://twitter.com/...140085647543193601). işte işin çetrefilli kısmı burası.

  bu sezonun ilk tur 4. sıradan seçme hakkını verdiler. bu sezonun çaylak havuzu hakkında hiçbir bilgim/fikrim yok. o yüzden 4. sıra hakkı ne kadar değerli bilmiyorum.

  verdikleri diğer draft hakkı ise 2021 ilk 8 sıra korumalı 1. tur draft hakkı(yani lakers ilk 8'den seçecek olursa 2021 hakkı lakersta kalıyor, 2022 hakkı pelicans'a gidiyor). bunun anlamını size söyleyeyim; lakers organizasyonu başarısız olursa lakers paşalar gibi 2021'de tankingini yapar ilk 8'den seçer, üstüne de yine yıldızları doldurur 2022'de son sıralardan seçtiği 1. tur hakkını pelicans'a yollar. e organizasyon başarılı olursa da 2021'de son sıralardan seçtiği 1. tur draft hakkını pelicans'a yollar. o yüzden çok büyük ihtimalle bu draft hakkı neredeyse 2. tur draft hakkı seviyesinde pek değeri olmayan bir hak olur.

  ek olarak 2024 1. tur draft hakkını verdiler. bunun değerinin ne olacağını 5 yıl öncesinden bilemem. 2023 ve 2025'te ise draft swap yapacaklar. yani iki takımdan hangisi daha iyi sıradan seçerse o hak new orleans'ta kalacak diğeri lakers'a geçecek. yani lakers'ın elinde 2023 ve 2025'te de 1. tur draft hakkı olacak en nihayetinde. bakarsınız new orleans o yıllarda da lakers'tan kötü durumda olur lakers 2023 ve 2025'te hiçbir şey vermez.

  özetin özeti; davis takası lakers açısından bakıldığında anthony davis + 1 tane daha yıldız almanın ekonomik olarak önünün açılması vs 1 tane değerli 1. tur draft hakkı* + 1 tane değerinin ne olacağı belirsiz draft hakkı + 1 tane büyük ihtimalle değersiz 1. tur draft hakkı + 2 tane de draft swap. bu da lebron'un yanına cuk oturan ve başarıya çok aç olan 26 yaşındaki anthony davis + 1 tane daha yıldıza yer açmanın karşılığında olaya lakers açısından bakıldığında sudan ucuz oluyor. olaya new orleans pelicans açısından ise başka entryde bakarız.

  şimdi gelelim lakers açısından bundan sonrasına. her yerde konuşulanın aksine 3 tane süperstar alsalar da çok iyi bir rotasyon kurabilirler. 3. yıldızı aldıktan sonra lakers'ın salary capi dolacak evet ama her yaz cap dolsa bile takımlar golden state warriors'ın geçen sene demarcus cousins'ı alması gibi 5-6 milyon dolar civarına bir kontrat daha verebiliyorlar. yani lakers 3. yıldızı aldıktan sonra 1 tane de başarıya aç ve tecrübeli iyi bir ilk 5 oyuncusu daha alabilecek. e üstüne kyle kuzma da takımda kaldı ki o da lebron'un yanına cuk oturuyor. fıstık gibi bir ilk 5'leri olacak yani. e üstüne bir sürü veteran minimum kontrat hakları olacak. mesela trevor ariza gibi hem nba'in en iyi ve en karakterli rol oyuncularından birini şampiyonluğa aç olduğu için çok ucuza, belki de minimum kontrata kapatabilirler. ellerinde bir sürü bu tarz seçenek olacak. diğer takımların 10 milyon dolar verip alacağı oyuncuların çoğu ariza'dan kötü. öyle 3 yıldız olacak gerisi çöp olacak durumu lakers berbat ötesi seçimler yapmadıkça asla yok yani. bir kere kuzma da var ellerinde. ek olarak kadrolarında mutlaka ve mutlaka ayrı parantez açmak istediğim ve çok çok büyük potansiyele sahip olduğunu düşündüğüm moritz wagner de bulunuyor. bu konuda çok iddialıyım, lakers'ta olacağından şüpheliyim ama normal şartlar altında wagner'e yeterli süre, ilgi ve eğitim verildiğinde büyük yıldız olacağından şüphem yok.

  velhasıl bu yaz doğru hamleler yaparsa(ki bu hamlelerin önü tamamen açıldığı için bu hamleleri yapmak kesinlikle zor olmayacak) lakers'ın yakın geleceği çok parlak. bunu söylerken golden state'de kevin durant'in 2019-2020 sezonunu kesin olarak kapattığını ve klay thompson'ın 8-9 aylık ağır sakatlığını da unutmamak lazım.
 • 305
  davis takasıyla çok hareketli geçmesi beklenen off-season'ın fitilini ateşlemiş takımdır.

  geriye kalan maaş boşluğunu nasıl kullanacakları belirleyici olacak. önümüzdeki sezon play-off yapmaları halinde lebron 35 yaşında olacak, davis de maç kaçırma konusunda olağan şüpheli. bir yıldız daha getireceğiz diye derinlik yaratmazlar ise sıkıntı yaşamaları çok muhtemel. hele serbest oyuncu piyasasının bu denli açık olduğu bir zamanda koca sezonun yükünü 3 yıldızın sırtına yüklemek hiç akıllıca olmayacak.

  benim gördüğüm en iyi senaryo; malcolm brogdon, d'angelo russell, patrick beverley üçlüsünü staples center'a getirmeleri. bu 3 oyuncuyu da getirmenin ayrı ayrı zorlukları var tabi. brogdon ve russell çok iyi sezon geçirdiler, boşluğu olan takımların bu 2 oyuncuya büyük kontratlar önermesini bekleyebiliriz. kawhi'ın clippers'a gideceği dillendiriliyor sürekli, bu durum da beverley'i takımında kalmaya itebilir. bunun yanında yüzük için fedakarlık yapıp, lebron ve davis'in yanına gitmeleri de büyük sürpriz olmaz.

  russell-beverley/brogdon/lebron/kuzma/davis-mcgee rotasyonuna ekleyecekleri ortalama oyuncularla, golden state'in denklemden çıktığı batıda büyük favori olacaklardır.
 • 307
  anthony davis takasından sonra 3. yıldız hayali kuran takımdı.

  biraz yavaş kursunlar. anthony davis'in 4 milyon dolarlık takas bonusundan vazgeçmeyeceği söyleniyor. bu da doğrudan lakers hanesine yazılacağıi için kaldı 23.6 milyon dolar. zaten olması gereken de buydu, lakers'ın da bunu kabul etmesi ve davis'in gönlünü hoş tutması gerekiyordu. nihayetinde bir sonraki sene davis'i kadroda tutmak istediklerinde karşılarına bununla çıkabilirdi.
 • 310
  anthony davis takasının bir parçası olarak moritz wagner, isaac bonga ve jemerrio jones'u washington'a takaslayan takım. davis de 4 milyon dolarlık bonustan feragat etti ve lakers'ın 32 milyon dolarlık boşluğu oldu. bu da 3. bir yıldızın takıma katılması demek. eğer kawhi veya irving gelmezse muhtemelen d'angelo russell gelecek ve patrick beverley için de iyi bir kontrat verebilecekler.
 • 312
  kawhi da gelirse, nba’de daha önce kurulmuş tüm big three’lerden daha büyüğünü kurmuş olacaklar. şahsi kanaatimce aktif en iyi 5 oyuncunun üçüne sahip olacaklar, ancak(!)- bu büyük bir ancak olacak- kalan cap’la çok dar bir rotasyonla sezona girmiş olacaklar. d-league çocukları ve vet-min e oynayacak tecrübeli parçalar arayacaklar. kaldı ki ad ve kawhi’nin sakatlık geçmişi, lebronun yaşı ve geçen seneki sakatlığı falan derken ciddi şekilde planlar elde de patlayabilir. sanırım gsw’nin sakatlıklar sebebiyle parçalanması ile batı’da doğabilecek güç boşluğunu en azından 2-3 sene hem de oldukça dominant şekilde forse etmeye çalışacaklar. ne diyelim şans yanında olsun melekler şehri.
 • 314
  lakers hakkında çoğunluğun gözden kaçırdığı detaylar var.

  "kadroda oyuncu kalmadı" derken bu sezon kontratı biten mevcut oyuncuları da bu statüde görülüyor. halbuki lakers doğru zamanlamayla istediği oyuncuyu/oyuncuları aldıktan sonra bu oyuncuların kontratlarını uzatıp cap'in üstüne çıkabilir.

  özellikle 3. max kontratı bir yıldıza verdikleri ve cap'i doldurdukları bir senaryoda, alex caruso'yu ve reggie bullock'u kesinlikle takımda tutacaklardır. bu da ana rotasyonda kullanılabilecek kalitede 6 oyuncuya sahip olacakları anlamına geliyor.

  bir de mid level exception denilen, her takımın yılda bir oyuncuyla imzalamasını sağlayan kuraldan faydalanabilirler. bu kural yıllık yaklaşık 4.5 milyonluk bir kontrat vermelerini sağlayacak, yani rotasyonda bulunabilecek kalitede bir oyuncu daha alabilirler. daha minimum kontratlarla oynayacak veteranları bulmaya başlamadan 7 rotasyon oyuncusuna sahip oluyorlar yani üstteki senaryo devam etse.

  sonuç olarak kesinlikle 3. yıldızın peşinden koşmaları lazım. kadro durumu medyada anlatıldığı kadar dramatik değil.
 • 315
  bunca yıllık nba izlerim, hala şu nba'de neden imza parası yok anlamam.

  ver kardeşim kawhi'ye 10 milyon dolar imza parası, imzala 15 milyona, attığı her sayı için 1000 dolar, asist için 2000 dolar, maç başına 50 bin dolar.

  100 maç oynasa, 5 milyon dolar.
  maç başına 25 sayı atsa, 100 maçtan, 2,5 milyon dolar.
  maç başına 5 asist yapsa, 1 milyon dolar.

  al sana 8,5 milyon dolar bonuslar. toplamda max kontrat 33 milyon dolar işte.

  çok mantıklı değil mi amk! yarın gidip lakers gm olarak başlıyorum. hayırlı cumalar.
 • 318
  https://twitter.com/...573120058654720?s=20

  kawhi ile anlaşmay yakın olduğu söyleniyor ama gelen diğer haberler de lakers için umut verici.

  iguoadala memphis'le buyout yapıp lakers'a katılacak deniliyor. yine danny green ve seth curry kalan parçalar için en büyük 2 aday. rondo'ya da veteran minimum teklig edilmiş ve 24 saat de süre verilmiş.

  bakalım neler olacak.

  edit: minnina uyardı, 2 gün öncesinin haberiymiş. seth curry dallas'la anlaşmış, danny green kawhi gelirse salary cape takılır, diğer ihtimaller mümkün hala diyor.
 • 320
  (bkz: kawhi leonard/#2699483)

  bir lakers sevici olarak kavay'ın clipper olması beni mutlu etti açıkçası. warriors'ın nba'in önemli parçalarını bünyesinde toplayıp ligin içinden geçmesini oyunun ruhuna aykırı buldum hep, benzer şeyi lakers'ın yapmasını istemezdim şahsen. ad & king tamam, elde kalan bütçeyle bir süper yıldız daha kovalamaktansa iyi yan parçalar daha tatlı olur.
 • 322
  kawhi aşkı yüzünden iyi parçaları kaçırmış takım. kaptırdığı oyuncular da direk şampiyonluk için en büyük rakiplerine gitti. beverley clippers'a kaldı, dlo gsw'ye gitti. yine de ellerindeki 2 süperstar ile şampiyonluk için ciddi adaylar.

  kawhi'ın kararından sonra da danny green , kentavious caldwell-pope ve javale mcgee ile 2'şer yıllık anlaştılar. takımda ise oyun kurucu kalmadı. bunun için de hamle yapacaklardır. ayrıca korver ve iguadala ile de anlaşmaya çalışacaklar.