• 21
  cristiano ronaldo hatun buldun mu sizi satan arkadaşınızdır. parası vardır ama ayın son günlerinde borç isteme diye telefonunu açmaz. sınavda kopya vermez. ders notlarının fotokopisini saklar. paket taşır ama sizden tek sigara ister. sizden gizli derse gider. halı saha maçına gidersiniz. hatunlar izliyorsa man of the match olmaya kalkar. messi sizin derdinizi dinler. yeri gelir simit çay yaparsınız. sigara içmez ama siz içince sesini çıkarmaz ortama uyar. yeri gelir tavla atarsınız. korsandan film alıp beraber izlersiniz. faturayı ödeyemediğiniz zaman kendisine başvurabilirsiniz. eğer hatun yaptıysa sizi de yalnız gezdirmez. olayın bir yolunu bulur. çoğu zaman hesabı ortak öder. sizi zor durumda bırakmaz. ortamdaki hatuna hava atmaz. paylaşımcıdır. kısacası messi candır. bizdendir. c. ronaldo bizden değildir. hededir. hödödür. edidir. bödödür.
 • 25
  ronaldonun başına iki sağlam defans ver, bir numarası kalmaz, futbol dışına çıkar.
  messi ye tüm takımı ver, olmadı kahveden adam topla gel fayda etmez.

  ronaldo, amerikan filmlerindeki 80lerin serserilerine benzer (bkz: back to the future);
  messi, yine amerikan filmlerindeki 90ların teenagerlarına benzer (bkz: american pie).

  ronaldoya ''naber'' denildiğinde ''sana ne yarraaam'' yahut ''iyi geldi bi daha ver'' şeklinde cevaplaması olağandır.
  ama messi kesinlikle ''iydir hacı senden?'' der.

  ronaldo pekala porno film de çekebilir, tipi müsaittir.
  messi sütoğlandır, yakışmaz.

  ronaldo futbolun yeni peygamberidir. hakan taşıyandır.
  messi ise böyle bir peygamberi gönderdiğini bile hatırlamaz. müslüm gürsestir.

  kız olsam ronaldoya verirdim;
  ama messiden en fazla imzalı forma isterdim.

  ronaldoya aşık bir sürü gay defans vardır;
  messinin seviyeli arkadaşlıkları olmuştur.

  ronaldo messiyi havada karada bafiler;
  ama çimde messi ronaldoyu yakalarsa iş erotizmi aşar, insan hakları tartışma konusu olur.

  ronaldo istanbulda yaşayan bitlisli ailenin birkaç çocuğundan biridir;
  messi doğma büyüme izmirlidir. istanbula üniversite için gelmiştir.

  defans oyuncuları ronaldonun hamlesini önceden kestirir ama yine de çalımı yer,
  messi unpredictibledir, defans oyuncuları ondan çalım yemek için yaratılmıştır.

  ronaldo cristianodur; cristian vieridir.
  messi lioneldir; leo francodur.

  ronaldo bir dünya güzel gol atmıştır;
  messi dünyanın en güzel gollerinden birini.

  (alinti: ronaldo futbol için yaratılmıştır;
  ama futbol messi için yaratılmıştır.)

  edit: derleme, toplama, imla vesair.
 • 801
  sözlükte, oyuncuların kendi başlıklarında yine yeniden yapılan karşılaştırma. herkes kendi tuttuğunun (evet tutmak, beğenmek değil) daha iyi olduğunu çeşitli istatistikler ve videolarla ispat etmeye çalışıyor. bazılarında bir hırs, bir küçümseme, laf sokma...

  ne gerek var anlamıyorum. ikisi de müthiş işler yaptı ve yapıyor. keşke bizim olsalar :)
 • 453
  tipik sorunlu ve rahatsız türk zihniyeti yüzünden illa birini sevip diğerinden nefret etmemizin beklendiği muazzam ikili. aynı durum el clasico'da da var. hatta durumu abartıp, barcelona'nın katalunya davası veya real madrid'in milliyetçilik davasını kendisi benimseyip ciddi ciddi diğer tarafı tutanla atışan tipler var. sadece bizim ülkemize özgü bir durum değildir umarım.

  keyifle izlediğim ikilidir. tıpkı oynadıkları takımların rekabetlerini de keyifle izlediğim gibi. benim galatasaray'ım ikisine de koymuş geçmiş amk, ne diye 2 kapitalist kulüpten illa birini tutup diğerine bok atarak geçireyim hayatımı? ya da neden zerre kadar tanımadığım bu iki insandan birini çok sevip diğerinden nefret edeyim? rahatsız mıyım ben?
 • 728
  bu versus gerçekten de çok anlamsız gelmeye başladı artık bana.

  ben her zaman ronaldo'yu daha çok seviyor olmama rağmen messi'nin en iyi olduğu gerçeğini kabullenmiştim.

  bakın messi, "dünyanın en iyi futbolcusu kim" sorusuna ne cevap vermiş.

  --- alıntı ---

  "çok iyi isimler var. neymar, mbappe, suarez, hazard...
  her biri dünyanın en iyisi olabilir. ancak cristiano'yu onlardan ayrı tutuyorum ve kendimle beraber ayrı bir gruba koyuyorum.
  cristiano'yu kupalar kazanırken görmek benim için çok zordu ama yine de onu özlüyorum.
  şu an madrid'de olsa iyi olurdu, onu ligimizde görmek güzeldi."

  --- alıntı ---

  ne kadar da mütevazi birisin messi, gerçekten ronaldo ve seni izlemek bizim nesil için büyük mutluluk.

  (bkz: lionel messi ve cristiano ronaldo)
 • 635
  bu kıyaslama üzerinden fanatikleşmeye gerek yok.
  tarihin en iyisi olmasa da tarihin en istikrarlı iki futbolcusu karşınızda. ve bu ikili birbirleriyle hiç takışmıyorken, efendi efendi rekabet ediyorken bize ne oluyor, anlamakta zorlanıyorum.
  bana göre hala en iyisi messi. ama ronaldo'ya kötü veya formsuz olduğu dönemlerde çöp veya balondur asla demedim, demem. bu messi'ye de hakaret olurdu. messi kendisine yakışan bir adamla rekabet etti. ikisine de helal olsun. ikisini de sadece bu * dünya kupasında değil 2022 dünya kupasında bir kez daha görmek isterim.
 • 793
  bu ikiliyi son kez birbirlerine rakip olacak bir ligde görmek istiyorum. dünya futboluna son bir dans gösterisi yapmaları her taraftarın isteyeceği bir olgudur. peki bu dansın pisti neresi olmalı? tabii ki premier lig. ronaldo, ronaldo olduğu yere manchester united'a, messi ise eski hocasının takımına manchester citye gitmeli. messi'li ve ronaldo'lu bir manchester derbisi aman allahım hayali bile çok güzel... son bir dans beyler son bir dans...
 • 764
  messi ve ronaldo tarihte gelmiş geçmiş en iyi iki futbolcudur. tarihte dönemlerinde harikalar yaratmış efsaneler elbette var. pele, di stefano, cruyff, maradona, ronaldinho, zidane ve daha bir sürü oyuncu var. ama bu oyuncuların hiç biri bu iki oyuncuyla kıyaslanamaz nedeni ise çok basit messi ve ronaldo 10 seneden fazla süredir üst düzey şekilde oynuyor. ve bu futbolun geçirdiği bu evrimi düşünürsek şu anki futbol futbol tarihin en taktiksel ve fiziksel eforun en üst düzeyde olduğu evredeyiz. bu ikisi dışında en iyi oyuncu budur diyen arkadaşlar çok romantik bakıyor. ronaldinho'yu da izledik zidane'ı da ikisi de futbolu bu kadar seviyorsak onları izleyerek büyüdüğümüz için. nostalji güzeldir ama sürekli eskiyi övmek yeniyi aşağıda görmek tanımlanmış bir psikolojik problemdir. bu eski dönemlere olan özleminize alakalıdır. rasyonel verilerle değil. onları izlemediniz tarzı safsatalar gereksiz. mesela günümüz futbolunda da bu seviyeye gelebilecek beni heyecanlandıran bana göre tek bir oyuncu var hepimizin malumu mbappe. eminim 10 sene sonra da mbappe bu seviyelerde olunca insanlar sen messi ronaldo'yu izlemedin o yüzden mbappe'yi abartıyorsun diyecekler.

  gelelim bu ikiliye ikisi de kariyerine kanat oyuncusu olarak başladı. ama zaman içerisinde çok farklı pozisyonlara geldiler. artık tam anlamıyla kıyaslamak pek doğru bile değil. ronaldo net bir şekilde komple forvete evrildi. eskiden enerjisi adam geçmeye falan da harcardı. artık tek amacı o topu bir şekilde kaleye sokmak. ve bunu da mükemmel bir şekilde yapıyor. o kadar önleme rağmen adamı gerçekten kimse tam anlamıyla tutamıyor.
  messi ise trequarista pozisyonuna evrildi. gol atmak esas amacı değil messi'nin. messi oyununu oynuyor. oyunun doğal sonucu olarak bu goller geliyor. ama messi'yi sadece golcü olarak değerlendirmek çok ama çok büyük bir hata. gerektiği zaman orta sahadan 30 metrelik paslarla oyunu şekillendiriyor. gerektiği zaman çalımla ilerliyor. gerektiği zaman öldürücü ara paslar atıyor. gerektiği zaman paslarla oyunu soğutuyor. anladınız demek istediğimi.
  ama messi'yi özel yapan konu sadece bunlar değil. messi'yi özel yapan tercihleri. 100 pozisyon üzerinden 95'inde doğru kararı veriyor. oyunu içeriden görüp buna göre oyunu yönlendiriyor. televizyon başından bile her şeyi görmek çok zorken
  messi bunları saha içerisindeyken yapıyor.

  şahsen ben ronaldo'yu da seviyorum. inanılmaz bir atlet ve karakter. ve bitmek bilmeyen bir hırsı var en iyi olmak için.
  empati kurmaya çalışıcam şu an. ilk çıktıkları zaman quaresma'nın bile kendisinden daha yetenekli bir oyuncu olduğu oyuncunun zaman içerisindeki çalışma azmi ve hırsı insanları etkiliyor.
  bu azim messi ile kıyaslanmasını sağladı ve insanlar bunu biraz peri masalı olarak algılıyor. her zaman underdog olana bir sempati vardır ya bunla alakalı bir konu.
  belki ronaldo'nun filistin'de olan katliamda filistin tarafında yer alması diğer bir sempati unsurudur. belki barça'yı sevmeme bir unsurdur bu sebepten dolayı messi'ye karşı ronaldo'yu daha öne koyuyordur. sanırım insanlar bu sebepten dolayı messi'den daha çok seviyor. bilemiyorum vardır belki başka sebepleri.
  ama bunlar çok gerçekçi değil. gerçeklere odaklanmıyor olayı olmasını istediği gibi görüyor. bu da yanılgılara itiyor insanları.

  messi hakkında gelen genel eleştirileri de yorumlamak istiyorum.

  eleştiri1-) messi aslında iyi değil takımı iyi gösteriyor. her şeyi xavi iniesta'ya borçlu.
  yorumum1-) arkadaşlar bu eleştiriyi verenlere hoşgörülü olmak istiyorum ama olamıyorum. bunu diyen adamla futbol konuşmayın en kibarca böyle söyleyeyim.
  eleştiri2-) messi madem o kadar iyi neden barça dışında şansını denemiyor.
  yorumum2-) işte dananın kuyruğunun koptuğu kısım bu. adamın kendini başka yerde ispatlama ihtiyacı yok. ama insanlar inatla ispatlamalı diyor. messi lise sınıfında belli arkadaş çevresinde takılan sadece derslerine çalışan sosyal aktivitelere katılmayan tip. anladınız dediğim tipi. dünya'nın en güzel 3-4 şehrinden birinde yaşıyor. ispanyolca ve katalanca dışında dil bilmiyor. başka ortamlara kolayca entegre olamıyor. mesela bu sene başında nou camp'ta bir konuşması var. demek istediğimi gayet iyi anlarsınız. tanrı olarak görüldüğü yerde bile adam beden dilinde çok net bir şekilde konuşma yaparken rahat hissetmiyor. ait olmadığı bir yerde kendini rahat hissetmeyen arkadaş kurma becerisi düşük biri. kendinizi mesela hiç tanımadığınız bir masada masadaki herkesin yakın arkadaş olduğu sizin kimseyi tanımadığınız şeklinde düşünün. belki siz ilişki kurabilirsiniz o insanlarla ama messi o konuda iyi değil.
  aynı zamanda barcelona'ya inanılmaz bir vefa borcu var. bunu da es geçmeyin. barcelona adamın bildiğin hayatını kurtardı büyüme hormonuyla. kendini oraya ait hissediyor. türkiye'de 100 insana sorsak yurtdışında yaşayabilir misin diye en az 60'ı yaşayamam der. aynı mantık düşünün.
  eleştiri3-) arjantin'de başarılı olamadı nasıl en iyi oyuncu olabilir?
  arjantin'de başarılı olup olmadığı biraz perspektife bağlı. 1 dünya kupası finali 2 kere copa america 1 kere de kuzey amerika'nın da olduğu copa america'da final oynadı. bu finallerin hiç birini kazanamadı. o maçları izleyen insanın özellikle 2014 dünya kupası'nda ne kadar masum olduğunu bilir. higuain'e bence yapılmalı eleştiriler bu turnuvalarda. ama bu eleştiriye nispeten katılıyorum. en haklı eleştiri olabilir 4 kere final oynayan arjantin'in bir kere bile kazanamaması başarısızlıktır. emin olun o da düşünüyordur bunu. ama yine de özellikle 2018 dünya kupası elemeleri maçlarında arjantin'i bir izlemenizi rica ediyorum. messi'nin yokluğunda ki takım çıkamıyordu gruplardan.

  ben şahsen oyunu sadece istatistikler üzerinde olduğunu düşünmüyorum. bak belki ronaldo daha komple bir bitirici yorumuna bile katılırım. ama daha iyi bir oyuncu yorumu o kadar da öznel olmamalı. ortada salt bir gerçek var çünkü. velhasıl kelam uzun bir entry oldu. tamamını okuyanlara teşekkürler.

  bazı referanslar
  2018-2019 sezonu 5 büyük ligde en çok gol atan ve net gol şansı yaratanlar https://twitter.com/.../1115271927017480194

  messi belgeseli:" leo en çok kendi arkadaşlarıyla eğlenmek için oynamayı seviyor, futbolu kendisi gibi seven insanlarla oynamaktan hoşlanıyor."
 • 750
  ronaldo, 2 0 lık a. madrid maçının rövanşında 3 gol atar tur atlatır takımına. sonra bu başlığa gelinir. ronaldo lan mk denir.
  messi, liverpool'a karşı torino'dan frikik atar. bu başlığa gelinir. messi lan mk denir.
  sanırım ikisi de 1.
  yani 2.lik koltuğu boş bence.
  (bkz: 1 mayıs 2019 barcelona liverpool maçı)

  bir de modric ve salah vs yeni bir superstar bulma çabası da ne kadar boş onu yaşıyoruz.
 • 810
  yuksek ihtimalle futbolu birakma yillari da ayni olacaktir. ronaldonun zlatandan sonra 40 yasini yesil sahalarda gorecek 2. fenomen olacagini dusunuyorum. ama messinin futbola olan tutkusu bana gore ronaldodan bir tik geride. fiziken de ronaldo kadar makinelesmis biri degil. kisaca messinin 40'i gormeden dukkani kapatacagini dusunuyorum. bildigimiz ronaldo ne yapar eder kendine mukemmel bakar ve aradaki 2 senenin messi lehine gecmesine goz yummaz.
 • 604
  cristiano ronaldo, tam anlamıyla bitirici bir forvet. fırsatı bulduğunda gerçekten affetmiyor. skoru yapıp, takımına golleri kazandırıyor.

  lionel messi ise sadece bitirici forvet değil, komple bir futbolcu. yeri geliyor iniesta'nın yokluğunda tamamen oyunu kurma görevi ona kalıyor. muhteşem bir oyun zekası ve tekniği olduğu için, pasör özelliği de kusursuz hâlde. bunun yanında çevikliği ile bir anda üç rakip futbolcuyu oyundan düşürebiliyor. top ayağına mıknatıs gibi yapışıyor, topu alabilmek için faul yapmak zorundasınız. frikiklerini de sanki penaltı kullanıyormuş seviyesine getirdi, her frikiği bir tehlike. bunu cristano için söyleyemeyiz.

  sözün özü; cristiano orkestranın en önemli parçası ama messi orkestranın şefi. şef olmazsa, her şey karman çorman olur.

  ve bir de kendinize şu soruyu sorun: bundan yirmi yıl sonra messi mi, cristiano mu daha çok hatırlanacak? hangisini çocuklarınıza anlatacaksınız? cevap burada yatıyor.
 • 626
  ntvspor henüz vitaminken ntv'de "avrupa'dan futbol"(u: "avrupa futbolu" da olabilir, ismi tam olarak hatırlayamadım) adı altında bir program yayınlanırdı hafta sonları. genellikle pazar günleri öğle saatlerinde (12 - 13 civarı) başlar, reklamıyla vesaire süresi 3 saati bulurdu. avrupa liglerinden maç özetlerini yayınlarlardı. bahsettiğim dönem david beckham'lı manchester united'ın (hatta real madrid'in), ronaldinho'lu paris saint germain'in* (hatta fc barcelona'nın), ruud van nistelrooy'un vs. olduğu yılları kapsıyor. ruud demişken aklıma geldi; manu'da oynarken old trafford'da gol attığı zaman tüm tribünler yuhlarmışçasına "ruud, ruud, ruud" diye tempo tutardı. hani şu son 2 senenin meşhur izlandik balina sesinin bir benzeri. nefis ambiyans :(

  neyse, konudan sapmayalım.

  işte sözlük, o dönem becks adrese teslim toplar atar iken, ronaldinho saçlarını savurta savurta 18273645 kişinin arasına dalıp o 18273645 kişinin arasından çıkar iken, ruud tribünlere "ruud" çektirir iken iki isim salınmış idi piyasaya; çarpık dişli, dağınık saçlı bir lizbon bebesi olan cristiano ve kas - kemik gelişimiyle alakalı sıkıntıları olan bir güney amerika ponçiği lionel. neymiş efendim "becks'in real madrid'e transferi sonrası 7 numara cristiano'ya teslim edilecek"miş, neymiş efendim "yeni maradona barca 11'ine dahil olup tozu dumana katacak"mış vs. yer mi olm bunları güzelim fevernova çocukları? yemez! amma ve lakin yemeyenlere yedirirler, yedirdiler de :( zaman içerisinde bu ikili öyle muazzam çılgınlıklara imzalarını attılar ki, onlarsız bir futbol düşünülemez oldu. maksimum '97 doğumlu olan beyler ve hanımlar messi'siz ve ronaldo'suz futbol dünyasının nasıl bir ortam olduğunu tecrübe ettiklerinden dolayı olaya daha bi' aşinadırlar. ancak yeni jenerasyon kardeşlerimiz için futbol daha çok messi - ronaldo ekseninde dönen bir çılgınlık, bir hastalık, bir zevk.

  açıkçası "messi ronaldo'yu döver; ronaldo messi'yi yer bitirir" gibi tartışmalara dahil olmaktansa iki ruh hastasının yaptıklarını ağız açık izlemeye devam ediyorum. bu ikilinin dünya futboluna "elveda güzel sevgili" dedikleri gün bir devir kapanacak. ve işte biz, futbol aşıkları o gün öyle bir boşluğa düşeceğiz ki... devam edemiyorum, gözlerime tozcuklar kaçtı :'(
 • 527
  messi arkasında xavi ve iniesta ile oynadı diye bu kadar iyi diye yorumlar yapıldı çoğu zaman.

  ben de olaya şöyle bir bakış açısı kazandırayım, bu iki oyuncu, xavi ve iniesta; messi ile beraber oynadıkları için bu kadar iyi olmuş olmasınlar?

  atış serbest ise ben de salladım bakalım, ya tutarsa?

  adam 5-6 kişinin içinden geçiyor, kuğu dansı yaparak gol atıyor, asist yapıyor, frikik atıyor, ceza sahası dışından şut da çekiyor. bunun iniesta ile ne alakası var?

  ronaldo real madrid'e geldikten kısa bir süre sonra sadece gol odaklı düşünen bir oyuncu oldu. manchester united kadrosundayken daha estetik, daha yaratıcı ve daha takım oyuncusu gibi oynuyordu. neden sonra real madrid'de değişti işler?

  yoksa arkasında paul scholes, darren fletcher, bir sezon da olsa owen hargreaves falan var diye miydi? onlar olmasa olmaz mıydı?

  messi vs ronaldo güzel bir kıyaslama, messi bir adım önde. ama bunun iniesta ile, khedira ile oynaması ile falan alakası çok fazla yok. elbette muhakkak vardır, iniesta gibi bir adam dünya futbolunda emsali yok. ama messi'nin bu kadar yüksek performansının başlıca etkeni olmasını söylemek saçma.

  şuna da ayrıca ayar oluyorum, messi saf yetenek, ronaldo çalışma ürünü. sanki messi la masia'da paso yatıyordu, ronaldo da umut gibi bir şeydi, yonta yonta bu kadar oldu. eğer öyle bir şey varsa ronaldo ne yedi içtiyse bizim altyapıdaki çömezlere de aynısını yaptıralım, küçük küçük ronaldolarımız olsun.

  ikisi de azami derece yetenekli, ikisi de son derece çalışkan, dünyanın en iyi iki oyuncusudur. ama biri daha farklıdır. dünyanın ikincisi olmak da bence büyük bir problem olmamalı. hem de messi gibi bir adam ile kıyaslanıyorsan.
 • 568
  ikisi de çok saygıdeğer oyunculardır. futbol kariyerleri 90'lı yıllarda değil de sosyal medya çağında oldu diye efsaneliklerini göz ardı etmek insafsızlık olur. futbol tarihinin belki de en uzun süreli rekabetini yaşamışlardır. 2007'de de bu adamlar zirvede yarışıyordu, 2017'de de. ve hala da yarışacaklar. belki de ikisini doyumsuz yapan bu rekabettir. respect diyorum, başka da bir şey demiyorum.
 • 796
  messi'nin de ronaldo'nun kariyerinde toplam 56 frikik golü var ama cristiano'nun bu düşüşü enteresan.

  2011'de cristiano 30, messi 4 frikik golü atmışken, son 5 yılda işler tamamen değişti. topa vurmayı mı unuttu adam :)

  --- alıntı ---

  cristiano ronaldo, juventus formasıyla kullandığı 70 frikikte sadece 1 gol atabildi, 47 frikikte baraja takıldı. monokl takan yüz

  roket messi, 2017 yılından bu yana 21 frikik golüne imza atarken; ronaldo sadece 1 frikik golü atabildi.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1389159756028329987
 • 738
  ronaldo diyenler bence ronaldo'nun havasına kapılanlardan oluşuyor. ronaldo gibi futbol oynamak, onun gibi baskın karaktere sahip olmak isteyenler ronaldo diyor ama beyler anlayın artık şunu. messi bambaşka. tamam küçük bir şey, tamam barcelona dışında başka yerde oynamadı ama bu adam futbolu oynarken sanki futbolu kendisi icat etmiş gibi oynuyor. sanki messi ile beraber futbol keşfedilmiş gibi. umarım ne dediğim anlaşılmıştır.
 • 754
  ronaldocular biraz kızacak ama;
  bana göre; messi galatasaray, ronaldo fenerbahçe gibidir.

  messi galatasaray gibi kıyasa gerek kalmaksızın en büyük futbolcudur, ama ronaldo şampiyonlar liginde çok gol atmıştır (fener 6-0 yenmiştir), ronaldo her takımda başarılı olmuştur(fener kadıköyde kaybetmez) vs. vs. nedenlerle ronaldocular hep bir sebep göstererek ronaldo'nun iyi olduğunu öne sürerler.

  tanım; messi'nin açık ara önde olduğu versus.

  edit: imla.
 • 642
  ronaldo tam bir golcüdür. messiden daha iyi golcüdür. attığı gollerle maç kazandırır, takımını sırtlar. takımına oyun olarak fazla bir şey katmaz çünkü son 3 senedir yapı olarak kendini gol atmaya adadı. bu işi de ondan iyi yapan yok. madrid'de bazen eleştirilir oyunu bozuyor diye ama adam maç kazandırıyor yani.

  messi ise kesinlikle bir forvet değil. takımına oyun olarak katkı yapmaya çalışır. savunmaya gelip top da çıkarır, oyun da kurar, dripling ile adam da eksiltir. takımda ne lazımsa onu yapmaya çalışır. bunlara ek olarak da gol ve asistlerle takımı destekler.

  bu iki oyuncuyu kıyaslamak yersizdir. ne ronaldo messi gibi takımını oynatabilir, ne de messi ronaldo gibi golcü kimliğiyle takımını sırtlayabilir. hem fiziksel hem de teknik özellikleri buna izin vermez. mesela ronaldo nerede duracağını iyi bilen bir futbolcu olduğundan bir kafa golü ile maç kazandırabilirken messi'nin takımını iyi oyun oynatmaktan başka çaresi yoktur.
 • 678
  ronaldo 925 macta 212 asist, 663 gol atmis. skora etki yuzdesi: %94.59 (mac basina 0.94 etki)
  messi 777 macta 258 asist ve 629 gol atmis. skora etki yuzdesi: %114.15 (mac basina (1.14 etki)

  ronaldo emekli olduktan sonra messi'nin bir kac yil daha futbola devam edecegini de varsayarsak, ronaldo cayini yudumlamaya basladiginda messi halen aktif futbol oynuyor olacak.

  messi ronaldo'dan 150 tane az mac oynamis, ona ragmen istatistiklerde aynilar neredeyse. bunu bir de ronaldonun emekliliginden sonra nasil sekillenecegini hayal edin.

  ronaldo'da olup messide olmayan tek sey arjantin ile bir kupa.