• 1
  gayet gereksiz bir uygulamadır.dünya üzerinde başka hiç bir ülkede görünmemektedir ve bana göre istiklal marşımızı sıradanlaştırmaktan başka hiç bir işe yaramamaktadır.oysa ki istiklal marşı milli duyguları çoşturmak için insanların milliyetçi duygularına vurgu yapmak için okunur.ama ben sanmıyorum ki maçlardan önce* okunan istiklal marşı ile tüyleri diken diken milli duyguları kabaran biri olduğunu.
 • 2
  gereksiz bir seremoni öğesidir. milli maçlarda okunuyor olması zaten ülkelerin temsili ve milli duygularının kabarması amaçlıdır. lakin bir kulüp maçında, aynı marşı okuyan iki takımın ve taraftarın bu duyguya bir maç öncesi neden ihtiyaç duyacağı da garip bir sorudur.
 • 5
  yanlış bilmiyorsam bir darbe geleneğidir. 1980 darbesi sonrası kenan evrenin dayatmasıdır*. siyasete karışmadan bu konu hakkında ufak bir yorum yapmam gerekirse, bence gereksizdir. rahatsızmıyım? tabiki hayır. fakat bu geleneğin gereksiz olduğunu söyleyebilirim. buna neden olarak da hiçbir spor karşılaşmasından önce çıkıp da milli marş okunmadığını söylerim. futbol gözde spor olabilir, fakat bu popülerliğinin arasına milli marş sıkıştırılması gereksizdir. şöyle de bir şey var tabi. şu dakikadan sonra birisinin çıkıp aksi yönde* resmi bir başvuru yapması veya bu yönde bir adım atması o kişinin vatan haini ilan edilmesine neden olur. o kişiyi vatan haini ilan edenler de muhtemelen marşı bağıra bağıra söyleyip 10 dakika sonra milletin yedi ceddine küfür eden zihniyet olur.

  edit: dahi anlamındaki -de ayrı yazılır.
 • 7
  bağış erten tarafından meclis komisyonuna kaldırılması yönünde ricada bulunulmuştur. dilerim kaldırılır. öyle köklü bir gelenek falan değildir. 90'lı yıllarda pkk'nın eylemleri zirveye çıktığında spontane bir tepki olarak taraftarlarca başlatılmış bir uygulama idi. sonra baktılar her kafadan bir ses çıkıyor, kimse doğru düzgün okuyamıyor, hoparlörlerden çalınmaya başladı. böyle böyle yerleşti.
  çok değil iki üç sene sonra yabancı sınırlaması seve seve ya da seve seve kaldırılacak. o zaman okursunuz 22 yabancıyla istiklal marşını.
 • 8
  maç öncesi herkes yerine kurulmuş heyecanla başlama düdüğünü beklerken anons gelir; 'istiklal marşımız'
  çok şahit oldum hay mınıskym işin yoksa kalk şimdi falan laflarına. eğer böyle okuncaksa okunmasın azizim. milli marş angarya olcaksa insanlara okunmasın; yozlaşmasın benim milli değerim.
 • 12
  maça saatler önce gelip onlarca anlamsız şarkıyı ve telekom vs reklamlarını dinlemek insanları rahatsız etmezken istiklal marşı ediyorsa, maç boyunca 90 dk ayakta dikilip yorulmayan taraftarı 1,5 dk istiklal marşında ayakta durmak yoruyorsa, ingiltere de vs yok diye bu konuda da avrupayı taklit etmemiz gerekiyorsa okunmayabilir istiklal marşı onu yerine apaçi marşı çalınsın hep birlikte dans ederiz daha iyi.
 • 13
  istiklal marşı bizim vazgeçilmez değerlerimizden biridir. lakin maçlardan önce okunması değerini kaybettiriyor gibi geliyor bana. taraftarların çoğu başka şeyle uğraşıyor atkısını açıp yanındakiyle konuşuyo falan filan. hepsini geçtim bence saygınlığını, anlamını koruması için bu kadar çok popüler olmaması gerekiyor. boş yere okumayalım şunu maçlardan önce git gide sadece bir şiir olma yolunda ilerliyor. istiklal marşını okurken yürekten söylememiz lazım. bir futbol maçından önce söylemek bence gerçekten anlamını kaybettiriyor.
 • 14
  anlam ve saygınlık erozyonuna uğradığını düşünenlerden biri de benim... milli maçlar öncesi mantıklı, çünkü işin içinde millet olarak başka bir milletle müsabaka ediyoruz... ancak her lig maçı öncesi okunması, kendi içimizde yaptığımız maçlarda okunması, orta okul - lise öğrencisi gibi hissetirip insana o üzerinde barındırması gereken huşu ve anlamı kaybettiriyor... varsın okunmasın kendi içimizdeki müsabakalarımızda, göreceksiniz o zaman anlam ve önemi daha iyi anlaşılacak tüm halkımız tarafından...
 • 16
  sadece milli maçlar öncesi çalınmalıdır. milli maç & milli marş'a kimse sesini çıkarmaz zaten.

  bana sorarsan milli maçlarda da gerek yok ama orada bir millet temsil ediliyorsa eğer, marşları da "tanıtılabilir".

  ama süper lig'de çalınması manasız. sonradan dayatılan bir sistemdir gerçekten de. tepki olarak doğmuştur. aslında çıkış amacı da şu meşhur "birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günler"den biridir.

  sözün özü; futbola siyaset karıştırılması diyebiliriz istiklal marşı'nın maçlardan önce çalınması fikrine. düşünce siyasiydi çünkü.

  sözlükteki kıdemli abilerimiz daha iyi bilirler tabi ki; onların da fikirleri burada yazılırsa daha aydınlatıcı olabilir.
 • 18
  bir sporcu olarak söylüyorum özellikle soğuk kış akşamlarında söylenmemesi gereken marşımız. bunun vatanseverlikle filan hiç bir alakası yok. maçlarda herhangi bir sakatlık yaşanmaması için çok iyi ısınmak lazım. normal hava şartlarında bile iyi ısınmaz isen futbol hayatını bitirebilecek sakatlık yaşarsın. bir de ısındıktan sonra buz gibi havada bekliyorsun istiklal marşı okunsun diye. o arada vücut soğursa maç içerisinde kesinlikle sakatlanırsın. belkide futbol hayatın biter. sporcu sağlığı bu durumda ön planda olmalı.
 • 21
  istiklal marsini her soylediginde gozleri yasaran biri olarak soylemeliyim ki maclardan once kaldirilmasi gerekmekte. tek amaci teror belasindan sonra ozellikle guneydoguda yasayan kurt vatandaslarina da, kendilerini ulkenin bir parcasi olarak hissettirmekti. oysa su atlandi ki; karnini doyurmadigin, dilini kullandirtmadigin, egitim, hastane gibi temel ihtiyaclardan mahrum biraktigin, yolu, suyu, elektrigi bile sikinti olan insanlara sirf istiklal marsini soyletmekle ulkesine aidiyet hissettiremezsin. biz heykellerle, marslarla, hitabelerle beyni yikanmis, bunun yaninda var zannettigimiz bir demokrasinin koleleri olmusuz.
  beni yeri gelince hungur hungur aglatan bu kutsal siiri, millete verilmesi gerekip de verilmeyen temel haklarinin yerine bir dayatma amaci olarak hem de spor musabakalarinin basinda kullanilmasina sonuna kadar karsiyim. aslinda sig gorus sahiplerinin disinda su cok acikca belli ki; istiklal marsina hakkettigi degeri vermeyenler lig maçları öncesi istiklal marşı okunması'ni isteyenlerdir.
 • 22
  ilkokulların, liselerin her hafta cuma akşamları istiklâl marşımızı okumasına karşı olduğum gibi her maç öncesi futbolcuların da okumasına karşı olduğum milli marşımız, değerimizdir. okunmasına gerek duyulan başka alanlar var. mesela; öğrenciler için* belirli gün ve haftalar da, futbolcular için milli maçlardan önce okunması daha anlamlı olacaktır.
 • 23
  kesinlikle söylenmesi gerektiği taraftarıyım. ancak bu durum çığrından çıkıyor bazen, şöyle ki bazı taraftarlar istiklal marşı okunurken ellerini kaldırıp kartal hareketi yapıyor, bazıları küfürlü tezahürat yapıyor, gülüyor, dalga geçiyor.

  istiklal marşı'mız, bu kadar küçük düşmemeli. düşecekse çözüm üretilmeli.

  söylememek kesinlikle çözüm değil, söylenirken saygısızlığa son vermek çözüm.
 • 24
  ne demek kaldırılsın arkadşlar? bizim sembolumüzdür istiklal marşı. nasıl geldiğini bilemem ama gitmemesi için burada avaz avaz bağıracak ilk kişilerden biriyim. zaten din dersimiz seçmeli oluyor o oluyor bu oluyor resmen benliğimizi kaybederken 2 dk marş okumayı çok görmeyin. çok görenlerde gelmesin o zaman maça...
 • 25
  eskiden milli maçlarda ve cumhurbaşkanlığı kupası maçlarında "bando eşliğinde okunurdu.

  ne olduysa 3 ekim 1973 galatasaray atletico madrid maçından sonra oldu. o dönemler avrupa takımlarına en çok kafa tutan takım galatasaray olmaya başladığı için ilk olarak galatasaray maçlarında söylenmeye başladı. bu tür maçlara fener ve beşiktaş taraftarları da formaları ile gelip bizi desteklemeyi görev addederlerdi ve olay "milli dava" olarak algılandığı için "istiklal marşı" bando veya anonos olmamasına rağmen kendiliğinden tribünler tarafından söylenmeye başladı.

  aslında bugün sanıldığı gibi pkk yüzünden değil de, ilk olarak asala'nın şehit ettiği dış işleri mensupları için (1980-81) yerli takımlar arasında ki maçlarda söylenmeye başladı. pkk olayı işin tuzu biberi oldu. sonunda tribünlerimizde kurumlaştı.

  sanıyorum yetiştirilme koşullarım gereği her söylendiğinde katılırım ama çocuklarımın içinde "kahraman -ırk-ıma" gibi bir söz geçen ""marş"" ile beyinlerinin yıkanmasına karşı olduğumdan ve benim gibi beyinleri böyle saçma sapan şeylerle yıkanmasın diye çocuklarımı bu marşa muhalif yetiştiriyorum. en azından çocuklarımın istikbalinin kurtulması için sadece maçlarda değil her yerde söylenmesi yasaklanmalıdır.