• ölümünün 1. yıldönümünde saygı ile anmadığım futbolcu. hatta bir gram saygıyı hak ettiğini bile düşünmüyorum. galatasaray'ın bir şampiyonluğunu çakallıkla elinden almış bir adama neyin saygısıdır? galatasaray'ımıza zarar vermiş bir insanı niye hayırla yad edelim? bunun fanatizmle, sportmenlikle ilgisi yok. evine giren hırsıza saygı duyuyor musun? bundan 30 sene sonra aziz yıldırım'ı da saygı ile analım öyleyse. hiçbir farkları yok çünkü.

  fenerbahçe manipülasyonunun son örneğidir kendisi. dayatıyorlar millete lefter fenerbahçe efsanesi diye. fenerli bebeler de yüzyılın itilmişliğiyle kendisine sarılıyorlar. 3 yıl önceye kadar piyasada bile yoktu rahmetli. yeni nesil fenerbahçe taraftarlarının %99 u da bilmezdi. sonra kendilerine yalan tarih yaratma konusunda 1 numara olan fenerbahçeliler birden çıkardılar sandukadan.

  çıkardılar ama naftalin kokuyordu artık onların efsanesi. öyle al bak bu efsanemiz demekle olmaz bu işler. her zaman sahip çıkacaksın, kulaktan kulağa, nesilden nesile fısıldayacaksın. öyle 40 sene sonra hatırlayıp efsane yapamazsın kimseyi. olmuyor da işte.

  olan da böyle oluyor : http://www.haber7.com/...leci-Lefter-gafi.php

  bunların asla bir metin oktay'ı olmayacak. asla bir fatih terimleri, gheorghe hagileri, bülent korkmazları, hakan şükürleri olmayacak. efsane olmak bambaşka birşey çünkü, suni gübreyle olmuyor işte şekil 1-a da görüldüğü üzere.

  -babacım, bizim efsanemiz var mı?
  + var oğlum bak alex de souza, şu kel olan.
  - ne yaptı baba alex bizdeyken?
  + 3 kere son maçta şampiyonluk verdi rakiplere, biri de bizim stadımızda.
  - peki niye ayrıldı takımdan babacığım?
  + elinde twit takıldığı için.

  sizden olacak efsane bu kadar olur işte.

  efsane anlayışınız şikeyse, üçkağıtsa doğru adres ama. aziz yıldırım da efsane, bu lefter de öyle.

  ''bizi sevenleri üzmeyelim baba'' nerdee, '' galatasaray'ı şampiyon yapacağıma topu taca vururum daha iyi'' nerdee?

  (bkz: 8 nisan 1951 beşiktaş fenerbahçe maçı )

  https://www.youtube.com/watch?v=95mPCujJ_gI
 • kendisi fenerbahçe ve milli takım forması terletmiş ve rahmetli olmuş isimdir. kendisine milli takımımızın formasını giyip terletmesi nedeniyle saygım sonsuzdur. ama bazı bilinmeyenler ve gerçekler ne yazık ki efsaneliğine gölge düşürür niteliktedir.

  kendisi 1951'de sırf galatasaray şampiyon olmasın diye beşiktaş maçına fenerbahçe'de oynamayan 2 futbolcunun oynatılmasına ses çıkarmadığı gibi, galatasaray'ın şampiyon olmaması için elinden geleni yapıp kazanılan bir penaltıyı da bilerek auta atmıştır.

  bu nedenledir ki kendisi nazarımda değil metin oktay, bir almaguer bile değildir. ama ne yaparsın ölenin arkasından rahmet eylemek, hakkını helal etmek gerekir. rahmeti allah eylesin ben hakkımı helal etmiyorum.

  kendisini metin oktay ile kıyaslamak ya da aynı kefeye koymak metin oktay'a saygısızlıktır. sırf metin oktay'ın karşısına bir isim çıkarmak için çıkarılan bir isimdir. keşke bu isim can bartu olsaydı. tabi onu da araştırmak lazım.

  gitmişken metin'e selam söyleme, mümkünse de ondan uzak dur. zaten büyük ihtimalle de ayrı yerlerdesinizdir.

  lefter ve gerçekler;
  http://yfrog.com/h854u2j
  http://yfrog.com/kg6rfnuj
  http://yfrog.com/kf51slj

  http://gss.gs/646760
 • efsaneleri bile şikeci. hem de fenerbahçeli kemal belgin söylüyor.

  "maçın hakemi sıtkı eryar, fenerbahçe’yi uyarmış, ancak baskılar sonucu, “sana ne, biz sonuca razıyız” denince maçı başlatıp bitirmişti. sonuçta fenerbahçe maçı 3–1 kaybetmesine rağmen, ilhan ve nusret’i lisanssız oynatınca 3–0 hükmen yenik sayılmış ve maçtan puan bekleyen galatasaray değil, beşiktaş şampiyon olmuştu. aynı maçta lefter de hayatında kaçırdığı ilk penaltıyı deniz kalesinin beş metre üzerinden auta atmıştı. tribünde oturan eski efsane futbolcu ve eski başkan zeki rıza sporel de maçı, sinirlenerek yarıda bırakıp stadı terk etmişti."

  http://www.milligazete.com.tr/...i/20356#.U6E-OPl_txY
 • metin oktay, can bartu, baba hakkı'nın yanında efsane olarak anılmamamsı gereken fenerbahçeli eski millli futbolcu. adamın geçmişinde bir kere beşiktaş - fenerbahçe maçında sırf galatasaray şampiyon olmasın diye kaçırılmış bir penaltı var. o maçta takımının lisansız futbolcu oynatmasına da göz yummuş bir adamdan bahsediyoruz. öyle kolay mı ülkenin efsanesi olmak?
 • türkiye futbol 1.lig tarihinde penaltıdan gol yapan ilk futbolcu. maç 0-0 devam ederken 89.dakikada verilen türkiye futbol 1.lig tarihin ikinci penaltısını gol'e çevirerek ilk penaltıyı kaçıran kadri aytaç'a nazire yaparcasına ilk penaltı dan gol'u yapma onuruna erişmiştir.

  (bkz: kaleci sıtkı)
  (bkz: 15 mart 1959 fenerbahce beykoz maci)

  (bkz: kadri aytaç)
  (bkz: kaleci baskın)
 • 8 nisan 1951 beşiktaş fenerbahçe maçında "bilerek atmadığı" penaltıyla galatasaray'ı bir şampiyonluktan etmiş olması lekesiyle ölecek olan sözde futbol efsanesi.

  "galatasaray'ı şampiyon yapacağıma topu taca vururum daha iyi" dediği ve bunu inkar etmediği bilinmektedir. kendisi bu yaptığı harekete "fenerbahçelilik" demektedir.

  doğrudur. fenerbahçelilik ancak bu kadar güzel tanımlanabilir.
 • kendisi hakkında söylenenlere hakikaten inanamıyorum. lefter türk futboluna emek vermiş, türkiye'de, vatanında futbol oynayabilmek için, hatta vatanında yaşayabilmek için çok şeyler çekmiş, dışlanmış, yaşlanmış, futbol için yıpranmış biridir. fenerbahçeli olabilir, galatasaraylı olabilir, beşiktaşlı olabilir... farkeden nedir? din midir? dil midir? ırk mıdır? siyasi görüş müdür? fenerbahçeli bir babanın galatasaraylı oğlu, beşiktaşlı karısı olamaz mı?

  bana göre farkeden renklerden başka hiçbir şey değildir. elbette takımlar arasında farklar olur. futbol tarzı olsun, camiaların duruşu olsun, taraftarlar arasındaki ilişkiler olsun farklar olur. galatasaraylı ve fenerbahçeli gruplar yan yana yürürken kavga çıkmasının sebebi nedir?

  futbolcular tabi ki rakip takıma karşı bir şeyler* yapar ama lefter'in yaptıklarının şimdiki volkan gibilerin yaptıkları düzeyinde olduğuna hiç inanmıyorum.

  o çok konuşulan penaltı olayını lefter'in kendi yaptığına mı inanıyorsunuz? lefter olmasa başka bir fenerbahçeli futbolcu kaçırmayacak mıydı o penaltıyı? yanlış anlamayın, yaptığı doğrudur demiyorum ama neler yapıldı bu ülkede. gariban* futbolcular bu yapılan yanlışların sadece vitrinidir. rant için, zengin olduğu için yönetime girenler olduğu sürece türk sporunda pislik eksik olmaz. hele en iyi fenerli ölü fenerlidir gibi cümleler kuranlar oldukça bok götürür türk sporunu. hiç mi fenerli arkadaşın, hiç mi fenerli akraban yok? ne diye bu kadar düşmansın?

  düşmanlık düşüncelerimize hükmettiği sürece büyük olan benzerliklerimizi değil küçük olan farklılıklarımızı konuşuruz, yok yere kavga çıkarırız. düşmanlık devam ettikçe, metin oktay'ın, lefter'in, baba hakkı'nın değerini anlayamayız.

  rahat uyu lefter. bizleri duymamaya çalış.
 • birak rahmetli metin oktay ile karsilastirmayi, burun ucuna koymadigim(iz) becekenin baba hakki'si ile kiyaslanmayacak tirt efsanedir.

  kotu futbolcu mu degil mi bilmem, yasimdan dolayi izlemedim. ama efsanelik attigi gol sayisi ise her takim kendine bir efsane turetir bu sari cikciklerin yaptigi gibi.

  edit: ah canım ya, ya kargasın ya sarı civciv, bas goçum ofsayta...