• 5
  şu ana kadar ligde 3 kez maç tekrarına sebep olmuştur:

  1994-95 sezonunun 2. haftasında, 21 ağustos 1994 tarihinde gaziantep kamil ocak stadı'nda gaziantepspor ile denizlispor arasında yapılan ve 1-0 ev sahibi ekibin lehine sonuçlanan maçta gaziantepspor, kazandığı bir ofsayt atışını rakip sahadan kullandı. hakem sebahattin şahin atışın kullanıldığı yere dikkat etmeyince, oyun devam etti. televizyonlarda kural ihlalinin gösterilmesi sonucunda, yapılan başvuru sonucunda maç iptal edilerek, kural hatası nedeniyle yeniden oynandı. gaziantepspor, tekrar maçını da 3-1 kazandı.

  2003-04 sezonunda, 8 kasım 2003 tarihinde fenerbahçe şükrü saracoğlu stadı'nda yapılan ve 1-1 sonuçlanan fenerbahçe-çaykur rizespor maçında hakem ali aydın, 86. dakikada 2. sarı kartı gösterdiği çaykur rizesporlu futbolcu gustavo victoria'ya kırmızı kart göstermediğinden dolayı oluşan kural hatası nedeniyle karşılaşmanın tekrarına karar verildi. 18 ocak 2004'te yapılan tekrar maçını fenerbahçe 4-1 kazandı.

  2004-05 sezonunun 19. haftasında, 6 şubat 2004 tarihinde bjk inönü stadı'nda yapılan beşiktaş-gençlerbirliği maçında hakem kuddusi müftüoğlu, 1-1 biten maçta, gençlerbirliği'nin serbest vuruştan attığı gol sırasında, önce oyunu başlatmak için ilk düdüğü, daha sonra beşiktaşlı tayfur havutçu'nun barajı ihlal ettiği gerekçesiyle ikinci düdüğü çaldı. pozisyonun devamında top kaleye gidince üçüncü bir düdük daha çalan müftüoğlu, kural hatasına neden oldu. 9 mart'ta tekrarlanan maç 0-0 bitti.

  komple alıntı.
 • 9
  (bkz: #521285) entry için gelen sorular ve yorumlar üzerine tereddütte kaldım ve bir bilene sordum.

  işte cevap :

  abi selam.

  durum şu:

  evet; oyunu durdurmasa bu bir kural hatasıdır. ancak kural hatası olursa maç tekrar edilir diye bir kesinlik de yoktur.

  prosedür: takım, maçtan sonra üç gün içinde (örneğin maç pazarsa çarşamba 12:00 ye kadar) karara itiraz hakkına sahiptir.

  takım der ki, şöyle oldu, oyunu devam ettirdi, kural hatasıdır, tekrar oynansın.

  mhk hakeme sorar; ne oldu orada?

  hakem de der ki; oyuncu korner attı, top kaleye doğru gitti, o esnada ben topun bir oyuncuya değdiğini gördüm, ardından direkten döndü ve oyuncuya geri geldi, ben de devam ettirdim.

  işte bu durumda o pozisyon bir kural hatası değil, hakem hatasına dönüşür. (geçmişte çok örneği olmuştur)

  ama hakem derse ki; evet, top kimseye değmeden adama geri geldi ve kuralı unuttum, devam ettirdim, ; işte bu kural hatasıdır.

  ayrıca; maçın tekrarı, aynı dk dan devamı vs karar yetkisi hep tff yönetim kurulundadır. yukarıdaki durumu mhk tff ye raporlar sadece.

  benim yorumum; bunlar oyunda olur, olacaktır; maçın gidişatına tesir etmez ise aynen devam. ama örneğin bu pozisyonda hakem devam ettirse ve elano gol yapsa/yaptırsa, rakip takım itiraz etse iş o zaman çarşafa dolanır hocam.

  not: bilgileri benden almadın:)
 • 15
  3 aralık 2018 fenerbahçe kasımpaşa maçı’nda olmayan hatadır. ilgili maçta yapılan hata hakem hatasıdır.
  bir örnekle açıklamanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. 8 kasım 2003 tarihinde fenerbahçe ve rizespor arasında gerçekleşen mücadelede hakem ali aydın maçın 86. dakikasında rizesporlu futbolcu gustavo victoria’ya 2. sarı kartı göstermesine rağmen kırmızı kart göstermeyi unutmuş, maç öylece devam etmiştir. bahsedilen pozisyonda 2. sarı kartı gösterdikten sonra ali aydın’ın “takdir hakkı” yoktur. kırmızı kartı göstermek ve oyuncuyu ihraç etmek zorundadır. 3 aralık 2018 fenerbahçe kasımpaşa maçı’nda hakem yaşar kemal uğurlu var’a gittiğinde verebileceği 3 karar vardı. golü nizami saymak, golü iptal ederek penaltıyı tekrar ettirmek ve sadece 1 takımın oyuncusu ceza sahasına erken girdi düşüncesiyle golü iptal edip endirekt vuruşla oyunu başlatmak. uğurlu var’a rağmen ceza sahasında yer alan fenerbahçeli futbolcuları görmeyerek (muhtemelen tekrar kararı fenerbahçenin işine gelmeyeceği için) fecaat bir karar verip golü iptal etmiş, endirekt serbest vuruşla oyunu devam ettirmiştir. bu karar aleni biçimde yanlış olsa da seçeneklerden birisidir. dün oynanan 2 aralık 2018 beşiktaş galatasaray maçı’nda hakem cüneyt çakır’ın vida’nın doğal pozisyonunda olmayan ve oldukça açık durumdaki koluma çarpan topa var’a gitmesine rağmen penaltı çalmaması ile bu pozisyon arasında fark yoktur. hakem kale çizgisi üzerinde açık bir şekilde topu kaleci gibi tokatlayan defans oyuncusuna penaltı çalıp kart vermese hatta görmesine rağmen penaltı bile çalmasa, var’a gitse ve yine de devam kararı verse kural hatası değil hakem hatası olur. çünkü hakem takdirini ama kasıtlı ama kasıtsız (bence kesinlikle kasıtlı) yanlış yönde kullanmıştır.
  bu maçtan sonra kural hatası var maç tekrar edilmeli diyen kim varsa *ya kuralı bilmiyordur ya da fenerbahçe’nin kaybettiği puanın telafisi için manipülasyon yapıyordur. hakem yaşar kemal uğurlu bir kurnazlık yapıp golü iptal ettirmiş ve penaltıyı tekrar ettirmemiştir. her türlü tezgahınıza alıştık, kanıksadık. ancak tezgahınız yıkılınca da ağlayacaksanız oynamayalım!
 • 16
  biraz da hakem inisiyatifine bırakılmış durumlarda aranmamasi gereken olay. kalecinin topu 6 saniye içinde elinden çıkarması da bir kural. ama ben türkiye'de hele ki galip olan bir takım kalecisinin 30 saniyeden önce topu elinden çıkardığını görmedim. bir kere falan uygulanmistir herhalde. bu sebeple tekrar edilen bir maç hiç görmedim.
 • 17
  kural hatasının maçı tekrar ettirebilmesi icin, hatanın maçın sonucuna etki etmesi gerekir. rize maçında yapılana kural hatası dersek kaçan penaltı bizi moral olarak aşağı çekerken momentumu rizeye vermiş ve rize beraberliği yakaladığı gibi üstüne ilk yarıda öne geçecek pozisyonu bulmuş. kural hatası o an için bizim.zararimiza olmuştu.
 • 19
  kural hatası söz konusu bile değildir. iki nedenle;

  1-hakem topun oyunda olduğunu düşünmüş ve penaltı kararı vermiştir. (tv yayınlarında feghouli topa tam temas ettiğinde rizeli oyuncunun eli hala marcao’nun yüzünde gibi görünüyor ama olmasa da farketmez) hakem yanılmış olsa dahi farketmez. hatırlayın almanya’da bir maçta top yan filelerden kale içine girmiş, hakem gol kararı vermişti de alman futbol federasyonu maçın tekrarı talebini reddetmişti. faul anında topun oyunda olup olmadığı konusunda kararı hakem verir. yanılırsa bu kural hatası değil hakem hatası olur.

  2-penaltı gol olmadığı için maçın sonucuna tesir etmemiştir. bu nedenle tekrar söz konusu olamaz.

  (bkz: 11 mayıs 2019 galatasaray rizespor maçı)