• 2
  yeni türkiye milli takımı'nın seyirci toplayabileceği nadir şehirlerden.

  mesela izmir? eminim 13 ekim'de kader sınavında milli takım boş tribünlere oynardı.
  ya da ankara?
  ya da istanbul?

  böyle bir stadı dolduracak kadar akp'li olması gerekiyor. elbet hala milli takımı desteklemeyi bırakmamış insanlar da vardır, onları ayırıyorum. ancak şu bir gerçek ki malum parti ve malum şahsın her politikası gibi spor politikaları da insanları bıktırdı. kutuplaşma yarattı. eskiden onlardan olmayan fakat onları umursamayan insanlar vardı. şimdi onlardan olmayan herkes onlardan nefret ediyor.

  işte konya onlardan olmayanların pek olmadığı bir yer.
  bir nevi içi fedai dolu bir kale.
 • 5
  saha şartları ve ambiansın mükemmelliği seyircisi tarafından sıfırlanan şehir stadyumu. ne zaman takım coşturulur, rakip nasıl demoralize edilir, hakeme baskı nasıl yapılır; hiç bilmiyorlar. en bildik tezahüratları 'ya allah bismillah allahu ekber'. bu gece sürekli olarak bu sloganı dinleyeceğinizden emin olabilirsiniz.
 • 10
  sahili, nehri, dağı, tepesi, ormanı vs olmamasına rağmen türkiye'nin en güzel şehirlerinden biridir. şehrin her yerinden adeta tarih akar. türk şehirlerini genel olarak düşündüğünüzde planlı, düzenli bir şehirdir konya. lakin, bana göre, belli bir yerden sonra insanı sıkan, boğan bir atmosferi var. özellikle deniz kıyısında doğup büyümüş insanların bu şehre alışması biraz zaman alıyor.

  gezmesi, görmesi güzel, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir konya.
 • 14
  kendi şehirlerinin en büyük değeri olan mevlana'dan en ufak nasiplenememiş bünyeleri barındıran il.

  mevcut milli takımın en iyi desteklendiği il olduğu kesindir ama. ne de olsa artık ayrılıkta matemde ve sevinçte kalplerin bir atamadığı bir türkiye oluştu. empati, vicdan ve kardeşlik tarih oldu bu topraklarda. konya gibi %85 siyasal islamcıların olduğu bir ilden ancak homojen bir ses çıkıyor ne yazık ki.
 • 15
  siyasi tercihlerinden dolayı hakkı verilmeyen, kıskanılan ilin güzel insanları. siz adamı zorla akp' ci yaparsınız. milli sağcı sünni türk islamcı olmak bu hayattaki en büyük şereftir ayrıca. demokrasi saygı diye ölüp, ağlayıp bu insanlara çomar diyebilecek kadar çomar insanlar olduğu sürece bu ülkede akp' ci olmasan bile diğer tarafa yakın olacağımıza bu güzel insanlara yakın olacağız her zaman. siz de içinizdeki nefreti, çekememezliği kusmak için fırsat kollayın. daha çok kollarsınız bahtsız bedeviler.
 • 16
  konya'da okuyorum. konyalı değilim. maça gitmedim. giden 2 arkadaşımı bu ıslıklama mevzusunu öğrenmek için aradım. bana anlattıkları şuydu "kale arkasında bulunan nalçacı adlı gruplardan birisi saygı duruşunu kabul etmedi ve arbede çıkardı ama kale arkasının sadece bir bölümü katıldı. stada oranlarsak %10'luk bir kesimdi diğer taraflardan hiçbir şekilde toplu ıslıklama yapılmadı".
  internette ekşi sözlük gibi platformlardan başka yerleri de okursanız bu bilgiyle uyuşan başka gönderileri de görebilirsiniz. bir yerde birileri susar birileri bağırırsa haliyle bağıranın sesi duyulur. o yüzden çoğunluk ıslıklamış gibi gelebilir. ben arkadaşlarımın doğru söylediğine inanıyorum. araştırmadan o stadda bulunan insanların yüzde 90'ını çomar diye suçlayamazsınız. gerçi onların da sikine taktığını sanmıyorum ama bu galeyan bizi bizden ayırmaktan başka birşeye yaramaz. o ıslıklayan kesimi de allah'a havale ediyorum.
 • 17
  bitik haldeki milli takımını gayet güzel ağırlamış, ayağa kaldırmış ve 8 senenin ardından bir turnuvaya göndermiştir. stadyumun bile yüzde bilmem kaçını oluşturan iki üç serserinin ıslığını tüm şehre mal edenler terbiyesizlik ederler sadece. aynı şekilde izmir'e çamur atanlar da bir doktora görünsünler. kendinize gelin artık bu işin konya'sı, izmir'i, gavuru, dindarı kalmadı ülke elden gitti. bu ön yargılı örümcek kafalarla bir adım gidemez bu ülke.
 • 18
  her turlu rezaletin yasandigi istanbul varken konya sutten cikmis ak kasik gibidir. su sosyal medya nasil bir suru psikolojisi olusturuyor yahu. dun degil, cok daha oncesinde basladi konya"yi linc edenler. yok yeni turkiye'nin sehiriymis yok milliyetci dindar muhafazakar kesimin kalesiymis. neden onuncu yil marsi calinmamis da mehter marsi calinmis. yuh be. istanbul"da her turlu pislik yasanir ama gorulmez ya da bu yonuyle elestirilmez. soz konusu konya olunca hemen siyasi bir mesele olarak ele almaya merakli insanlar turuyor. lan tutmayin milli takimi. gidin dizi izleyin belgesel izleyin. niye geriliyorsunuz? zaten nefret ediyorsunuz oyle degil mi? elinizden gelse ulkeden de siktir olup gitmek istiyorsunuz... ee niye kendini yoruyorsun bitanesi?

  ben dun hicbir yanlislarini gormedim. beklemedigim kadar guzel agirladilar milli takimi. saygi durusunda isliklama da duymadim. cokaz baslarda geldi ama o da denildigi gibi terore karsi bir isliklama olabilir cunku diger maclarda da oyle oluyor. simdi... bu kadar hassas beyefendilere sorsan stadlarda atilan "sehitler olmaz vatan bolunmez" sloganindan rahatsiz olur. hatta burada tartisilmisti bu. ama ankara'da gerceklesen teror saldirisi sebebiyle asiri hassasiyet kasar. lan o zaman neden yukaridaki slogan ve benzerleri atildiginda miden bulaniyor ve dansoz gibi kiviriyorsun? asker akp'nin askeri, polis rte'nin polisi diyip insanlarin hassas oldugu bir donemde gereken hassasiyeti gostermiyorsun? ama yook siz farklisiniz herkesi en asagilik sekilde elestirme hakkina sahipken bir baskasinin elestirisine tahammul edemezsiniz.

  dun gece burada bir yazar yazilanlara karsi ironi yaparak(ben oyle umuyorum) gavur izmir ve sarhos izmirlilerden iyidir yazmis ama yazisi silinmis. halbuki konya icin yazilanlardan bir farki yok. bir sehir milliyetci dindar muhafazakar akpci olarak damgalanip ve bunu cok kotu bir seymis gibi yaziliyorken sorun yok nasil olsa. gavur gayrimuslim demek. sarhos da ickiyi fazla kaciran. bu kadar alingan olacaksaniz burada sadece sizin gibi dusunenlerin yazmadiginin bilincinde olarak kelimelerinize dikkat edeceksiniz. yazmayayim diyoruk ama zorla yazdiriyorsunuz.
 • 19
  bir bölümü insan değildir hayvana benzetsem hayvana hakaret olur o nedenle birşeye benzetmeyeceğim. insan hayatına saygısı olmayanı ben insan diye tanımlamam.

  yok tribün kültürü,yok herkese mal etmemek lazım diye bahane üretirsen zamanla yok olup gitmez aksine normalleşir. zaten bahaneler o kadar sırıtıyor ki. şehit askerler için olan saygı duruşunda 100 kişilik bir kürt grubu yapsa ordan sağ çıkarlar mıydı? tribün kültürüymüş. çocuk mu kandırıyorsunuz? o gruba tepki göstermeyen o grubun yaptığından da sorumludur kardeşim. hadi bir grup şerefsiz yaptı, diğerleri katılmadı. peki sonrasında katılmayan en ufak tepki gösterdi mi? geçeceksin.

  bu ülke çoktan bölünmüş. ikiye filan da değil. ben say desen en az 4-5 grup sayarım. dünyada iç savaş yaşayan ülkeler de dahil bu kadar bölünmüş bir ülke var mıdır merak ediyorum. sadece gün sayıyoruz. kanser bütün organlara sıçramış aslında ölmüşüz haberimiz yok. en önemlisi insanlık kaybedilmiş.

  aferim devam böyle. bahanelere devam. kangren olanı kesmek lazımken kolonya sürersem belki geçer diye umun bakalım.

  madem bölündük artık not düşmemiz lazım heralde: doğu karadenizli, laik türküm.
 • 21
  sadece %10'u ıslıklamış diyerek savunulmaması gereken şehir.

  bir toplumun %10'u hırsız veya tecavüzcü ise, o toplum herkesin gözünde iğrenç hırsız veya tecavüzcü bir toplumdur. bu yüzde on cezalandırılıp dışlanamıyorsa o toplumun her bireyi bu damgayı hakkıyla yer, gururla taşır.

  ama sanılmasın ki sadece konya böyle, aynı şey türkiyenin her yerinde her stadında görülebilir. ikiz kulelere uçak girdiğinde asyde lazio maçımız vardı, şanlı ultraslanlar saygı duruşunda yuhaladı, slogan attı, tekbir getirdiler. ben amerikaya günahımı vermem ama kaç bin kişi ölmüş, biz bu kadar mı insanlıkdan çıktık? veya hiç değilmiydik en baştan beri, bilemiyorum....
 • 22
  konya da üniversite okudum, oturduğum sitenin yöneticisi "kuzene nikah düşer aynı evde kalamazsınız dedi", evime misafir gelirdi 10 dakika sonra kapıya dayanırdı kız erkek bir arada oturulmaz diye kaç kişi kapıma dayandı. hepsini kovaladım kapıdan her gelişlerinde. kampüste ki teşkilat, reis ayakları, kurtlar vadisi ergenlerini yazmıyorum bile. konya öyle bir yer işte. iyi insanlar da tanıdım ama gerçekten çok az sayıda kaldı gördüklerim yanında. maç sırasında ki olaya gelirsek türkiye de ne zaman din odaklı terör örgütleri ortaya çıksa şer yuvaları hep konya olmuştur el kaide, taliban, ışid, hizbullah vs vs. dünkü maçta yaşanan olaya şasırmadım zaten konya da beni şasırtmadı. muhafazakar olmak ile yobaz olmayı karıştıran insanların yaşadığı şehir maalesef. keşke sahiplendikleri mevlana felsefesini ve hoş görüşünü öğrenebilseler.

  belki konya'lı sözlük yazarları kızacaklar ama gördüklerimi paylaştım sadece.
 • 23
  ekşi'de falan ırkçı yazılar yazıp burada sütten çıkmış ak kaşık kesilen hükümet yalakası yazarların "hassasiyet vb kavramlar üzerinden" savunduğu ortadoğu şehri. burada yaşayanların dün yaptığı beni haliyle şaşırtmadı çünkü burası da türkiye'nin geri kalan şehirleri gibi ortadoğu ve yobazlıktan nasibini fazlasıyla almış durumda.