• 1
  aslında "kombineli taraftarların çoğunun maça gelmemesi" şeklinde başlık açılabilecek, "sorunsal" olan ancak başlıkta "sorunsal" kelimesinden irite olan bendenizin gözlemi...

  nasıl gözlem?

  2 ekim 2016 galatasaray antalyaspor maçına biletimizi aldık. maça katılımın büyük olacağını bildiğimiz için de sürekli sayı takip ediyoruz. son olarak 27.000 ila 30.000 arası bilet satıldığını duyunca kendi kendimize hesaplar yaptık:

  - abi 17.200 kombine satmışız. 27.000 de bilet satılmışsa eder 44.000... zaten 2000 konuk taraftar tribünü. yani kala kala 5000-6000 bilet kalmış, stat full olacak...

  haksızlık etmeyelim, stat full'e yakın görünüyordu. ancak devre arası stattaki toplam seyirci rakamı açıklandı: 40.812... kabaca 41.000

  şimdi - bizim ilk aldığımız 27.000 rakamı cumartesi kapanış rakamı, yani ertesi gün, maç saatinde de bilet alınmış dersek 44 binin üstüne çok rahat çıkması gerekiyor, ki bilet bankoları full doluydu maç öncesinde...

  beklenen 44-46 bin... gelen 40.000...

  e şimdi, biletini maç başına alan - kombinesiz - bizim gibi taraftarların bilet alıp maça gelmemesi gibi bir durum çok düşük ihtimal. de ki 300-500...
  demek ki gelmeyen - yani eksik olan 4-6 bin civarındaki vatandaş muhtemelen sezonluk kombine bilet alan taraftar...

  maç boyunca çok konuşuldu bu mevzu... boş olan yerin de neresi olduğunu söyleyeyim - tv'den yapılan yayının kameralarının hemen karşısındaki tribün. yani tv'den maçı izleyen kişinin direk karşısındaki tribünün alt kısımları - pahalı olan koltuklar... 4. kategori falan yani herhalde.

  bu kombine sahibi olup da maça gelmeyen 4-6 bin kişinin gelmeme sebebini merak ediyorum gerçekten. antalya maçında yerlerinde olsalardı full tribün olup düşman çatlatacaktık. ama görünen o ki kombine sahiplerinin 3'te 1'i gelmemiş.

  bir insan kombine alıp da maça neden gelmez aklım almıyor?
  paranı verip katkıda bulunmuşsun eyvallah da sen yoksan biz hep eksiğiz...

  bilen, tanıyan, haberdar olan varsa bu kombine sahibi arkadaşlara ulaşsın - hoş zengin adamlar bizim aramızda ne işi var onların?
  bu takım dolu tribünler önünde oynamayı - gelen 41 bin kişi de boş olan koltukların sahiplerini sonuna kadar hakediyor.
 • 4
  bir kombine sahibi olarak anlam veremediğim konu. parayı önden veriyorsun, taş gibi takım, mis gibi hava var sen 2 ekim 2016 galatasaray antalyaspor maçına gelmiyorsun. hastalık gibi bazı zor şartları olanlar bir yana onlara lafım yok. ama bir tarafını evde devirip ya da gezip tozup gelmeyi tercih etmeyenler lütfen almayın abi o kombineyi. biliyorum sırf derbileri ve avrupa maçlarını kaçırmamak için alıyorsunuz. ondan sonra da ortamlarda ya geçen işte drogba topukla attı canlı canlı izledik diye hava basıyorsunuz. yapmayın hocam bunu. bir sürü adam var senin yerinde olmak isteyen. o kombinenin hakkını vermeyeceksen alma. hadi aldın ulan bari devret şunu da başkaları gelsin senin yerine. eşe dosta ver. öğrenciye ver, parası yetmeyene ver. bulursun yani. twitter'da o kadar taraftar hesapları bu iş için aracılık ediyor. onlardan yardım al. yok sen istiyorsanki ben büyük maçlardan önce bilet alma derdi yaşamayayım. alıyım en baştan bileti, nasıl olsa para bok, diğer maçlara zaten gitmem, napıcam anadolu takımları izleyip diyorsun.

  eyvallah kimse kimseye karışamaz. kendi özgür iradesi alır bileti isterse tüm sezon bir maça bile gelmez. hesap vermek zorunda mı? kesinlikle değil. ama senin gibi adamlardan tiksniyorum. bunu da bil. benim gibi düşünen en azından bir kişi daha var. onu da bu başlığı açan arkadaştan biliyorum. içimde dert olmuştu caki101 yazar arkadaşa buradan teşekkür ediyorum.

  tabi bu boşlukların bir de karaborsa nedeniyle oluşma ihtimali de var. çıkardılar bir passolig. yok kim küfrederse, küfrederken ağzındaki dolguyu bile tespit edeceğiz dediler. mecbur da kaldığımız için peki dedik aldık. millet küfür etti geçen sezon ben etmediğim halde benim olduğum alanda o maça gelen herkese tribüne giriş cezası verdiler. konya'da zeka seviyesi yerlerde bazı taraftar görünümlü galatasaray düşmanları olay çıkardı cezasını biz burada istanbul'da çektik. hadi bunların hepsi tamam. ulan bu passolig karaborsaya da engel değilse ne işe yarar. bir allahın kulu anlatsın bilelim. ona peşkeş buna peşkeş karaborsaya da mı peşkeş?

  büyük bir derdiniz tasanız yoksa gelin arkadaş maça. hak ediyor bu takım. 2 ekim 2016 galatasaray antalyaspor maçında nedensiz yere gelmeyenler çok şey kaçırdı. önümüzdeki ilk iç saha maçı trabzonspor. artık ona da gelmezseniz lütfen bir daha hiç gelmeyin kombineyi de gelecek sezon yenilemeyin.
 • 7
  grandesaray'ın bir tweet'inde belirttiği "sadık" taraftar kitlesi yaratma işiyle aşılabilecek durum. sadık taraftarı ödüllendirmek, onu stada çekmek için gerekenleri yapmak önemli. bileti sat, kim alırsa alsın dersen o stad boş kalır.

  tabii stadın dolmamasının başka 1000 tane nedeni var o ayrı. saha içi ve tribünler haricinde neredeyse baştan aşağı her şeyi yanlış olan bir stadyumdan bahsediyoruz...
 • 9
  cevabı sorunun içinde olan konu başlığı. özellikle pahalı olan koltuklar boş kalıyor deniyor değil mi? bu kombineleri sadece istanbul il sınırları içinde oturanlar mı alıyor sanıyorsunuz. ankara ve izmir'den çok sayıda kombine sahibi sadece derbi maçlara rahat bilet bulamam endişesiyle kombine alıyor. doğal olarak diğer maçları ancak istanbul'a işleri düştüğü haftalarda geliyorlar.
  diğer bir gurup işi çıkmış, hastası var. veya güzel havada gününü farklı değerlendirmek isteyen keyifzadeler.
  ancak azımsanmayacak sayıda insan da istanbul trafiği veya stada geliş gidiş çilesini bahane ederek özellikle kalabalık olması beklenen maçlara gelmiyorlar.
  şahsen bir tanıdığım kombine aldıktan sonra, otopark girişi alamadığı için maçlara gelmiyor.
 • 10
  pasoligin tek iyi tarafını kullanmayan taraftarlarca yapılan işgüzarlık. ben kombineyi kargo ile gönderdiğimi biliyorum zamanında tribün boş kalmasın diye adamlar internet üzerinden basit bir işlemle birilerine devir etmiyorlar. devredecek eş dost çıkmaz ise sözlük üzerinden birileri çıkıyor maça gidecek. en olmadı twitterdan yazıyorum gitmek isteyen çıkıyor tribün de boş kalmamış oluyor.
 • 13
  kombinesi olduğu halde maça gelmeyenlerin kombinesini iptal eden b. dortmun'dan örnek alarak aynı işlemi acımasızca yapmak gerektiğine inanıyorum.

  b. dortmund, sadece çok önemli mazeret varsa belgelendirmek kaydıyla maça gelmeyen taraftarı bir kez affediyor. diğer durumlarda kesinlikle kombineyi iptal ediyor. birden fazla mazeretin olsa bile yerine birini göndermen gerekiyor. çünkü kombine almak için dört yıldır sıra bekleyen taraftar var.

  bizim kombinecileri hadi iki kez affedelim ama üçüncüde kesinlikle iptal edelim. aksi halde karaborsacılara yol vermiş oluruz.
 • 14
  izmir'den, antalya'dan, erzurum'dan, rize'den, almanya'dan, kıbrıs'tan ve dahi envai çeşit yerden sırf fenerbahçe derbisi ya da olursa şampiyonluk maçına falan rahat gelebilmek için kombine sahibi olan taraftarlarımızın ağırlıklı olarak başrol oynadığı hadise. bazı gerçek anlamda tabela maçları bir kenara, çok yakın örnek dün akşamki 25 ağustos 2017 galatasaray sivasspor maçı gibi genel satıştaki biletlerin tükendiği maçlardaki 5-6 bin kişilik boşluğun başka izahı yoktur.

  bu işin çözümü de basittir. herşeyin otomasyona bağlandığı, passolig denen şeyin var olduğu, her koltuğun bir sahibi olduğu günümüzde kombine sahibi taraftara maça gelip gelmeyeceği sorularak gelmeyecek taraftarın biletlerinin iptal edilmesi bu işin kesin çözümüdür. maçtan belli bir süre önce, örneğin 48 saat öncesine kadar, kombine sahiplerinin aktivasyon ya da check-in tarzı bir işlem yapması istenir. yapmayan kombine sahiplerinin koltukları ertesi gün genel satışa o koltuklar da eklenir. böylelikle millet biletsizlikten kırılırken 5-6 bin gibi ciddi sayılarda koltuk boş kalmaz, biz her ne kadar iyi niyetli kısmına sahip olsak da bilet aktarımı adı altında karaborsa hatta kazıklama olaylarının önüne geçilir, en önemlisi kombine bir yatırım aracı olmaktan çıkar...
 • 15
  ben dün maçta oluşan boşluğu bayram tatiline başlıyorum. zaten gelir seviyesi yüksek olan insanlar birleştirdi bu tatili ve istanbul bosaldi cuma günü. gelir seviyesi yüksek adam da devretmeyle falan uğraşıp oradan gelecek paraya bakmaz, he parayı geçtim takımın iyiliği için devretmeliydi ama yapmıyorlar işte. bence bu sorunun cevabını bayramdan sonraki ilk biletlerin tukendigi maçta alacağız.
 • 16
  takım biraz iyi gidince tekrar gereksiz yere abartılmış başlık. sizin o özendiğiniz dortmund ya da green bay packers olayı bırakın bu ülkede olmasını, dünyanın başka hiçbir yerinde olmaz, olamaz. ne burada ne başka bir yerde bu takımlar gibi kombine almayı bekleyen on binlerce taraftar falan yok. takım iyiyse, fiyatı uygunsa alınıyor, takım kötüyse veya fiyatı pahalıysa alınmıyor.

  ne kadar tatlı su samuru olarak hayal görürseniz görün, "2 maç gelmeyince kombinen iptal olacak ha" diyerek kimseye kombine falan satamazsın. kimse 2 maç gelemedi diye kombine parasının yanmasına göz yummaz. hele ki vip kombineye binlerce dolar bayılan adam hiç yummaz. belli bir miktarı geri verilsin dersen onun da değeri hesaplanamaz. bütün parası iade edilerek iptal olacak dersen de sezonun son iki maçına gitmez bütün sezonu beleşe izler. bir de bunun türkiye kupası maçları var orası apayrı bir konu. şimdi size sorsam o maçları dahil etmeyiz canım ne olacak dersiniz. e o zaman nerede kaldı her maç 50 bin kişiye oynayacak takım?

  kısacası ütopik örneklerle kendinizi kandırmayın. 25 ağustos 2017 galatasaray sivasspor maçnda gayet yeterli sayıda seyirci vardı. bu oran korunsa yeter de artar.
 • 18
  25 ağustos 2017 günü oynanan sivasspor maçı üzerinden yapılan eleştiriyi doğru bulmuyorum.

  yaz mevsimindeyiz, yaz mevsimi demek düğün demek. çoğu insanın bayram tatilini köprü yaptığı ve köprü yapanların trafiğine girmemek için perşembe'den yola çıktığı veya yurt dışına gittiği bir haftanın cuma gününde oynanan maçtan bahsediyoruz.

  2 sene passolig nanesi yüzünden almadığım süreyi saymazsak 20 senedir kombine ile, en boktan havada ve en kötü durumda bile maça giden adamım; dün çok yakın bir arkadaşım evlendiği için gidemedim. ha bu arada evlenen çocuk, babası ve kardeşi dahil toplamda 20 küsür kombineli taraftar da aynı düğündeydi.

  ben kombinemi arkadaşa devrettim; çoğu da öyle yapmış. şimdi maça gelmedim diye kombinem iptal mi olmalı benim?

  kimse kusura bakmasın ama takım kötüyken stadın yanından geçmeyen adamlar, iyi ve parasının karşılığını verecek bir takım izleyecek diye kombinemi iptal ederlerse olay çıkartırım.

  kaldı ki madem izleme meraklısısın ve devamlılık konusunda faşist bir yaklaşım sergiliyorsun (dortmund örneği) senin satışa sunulan kombinen 41.000; satılan 32 bin. yani öyle dortmund gibi şartlar ne olursa olsun kombine alan, takıma destek veren bir taraftarın yok. zaten dortmund da sırada adam beklemese kombine iptal etmezdi.

  yukarıda açıkladığım üzere gerek şahsım, gerek ise genel olarak istisnai bir güne denk geldiği için koltuklar dolmamıştır; emin olun antalya deplasmanı sonrası evdeki ilk maçta o kombineler boktan geçen sezonlarda olduğu gibi tribüne dönerler.
 • 20
  bu işe yönetimin bir dur demesi gerekiyor. bir sezonda en fazla 3 kere 4 kere neyse maça gelmeyip kombinesini devredenin kombinesi iptal olsun. adamlar 600 tl.den 5 tane kombine alıp, 2 derbide kombinenin parasını çıkarıyor. karaborsa yapıyor.

  burada bile var bir sürü karaborsacı tip. "elimde 2 tane batı alt, elimde 3 tane güney üst bileti gişe fiyatından" bilmem ne...

  gişe fiyatından devretmeyi, sezonda bir iki kere makul görebilirim yine belki elzem durumlar olduğunda,

  ama bir de sözlüğe yazdığı entryde fiyat belirtmeyip özel mesajda gişe fiyatının üzerinde para isteyenler varmış, birkaçını biliyorum, bunlara ise tek lafım var "harbi o.çocuğusunuz"

  sene başında kombineleri eşinin, dostunun üzerine al sonra maç maç sat. satamayınca da stat boş kalsın. ne güzel istanbul?!

  lan tüm biletleri satılan maça bir bakıyorsun 41 bin kişi var. e nerede bu sayın 10 bin kişi?
 • 22
  (bkz: ben)

  ben istanbul anadolu yakasında çalışan bir saha mühendisiyim. ve her kölemen mühendis gibi h.sonu da çalışıyorum hatta bazı haftalar haftada 7 gün çalışıp h.içi sikimsonik bir tatil kullanıyorum. bunun haricinde gün içerisinde bile mesai bitimine 10 dk. kala ''eee ncp1905 bey şu raporu bugün tamamlayıp gönderelim. haydiii iş çıkışı attı mı min 3 saat !?

  napacaz peki böyle durumlarda elinoğlu anlamıyor işte iç saha maçı tribün dolacak vs olacak .. hadi onu da geçtim en son iç saha maçının olduğu güne yakın bir arkadaş nikah günü almış. hadi buyrun !

  e bunun hastalığı vs başka başka işleri var napıcaz yani doktor raporunu hem iş yerine hem kulübe mi göndericez ? böyle nikah düğün vs. gibi şeylerde dilekçe mi yazıcaz ?

  e kardeşim sen de gelmiyorsan devret başkası gelsin diyenler var. devrediyoruz zaten ama sen ona da diyorsun ki max 3-4 devretme hakkı olsun sonra iptal edilsin. edemezsin kardeşim iptal miptal edemezsin ben o sene takım ne oynar ? oynar mı oynamaz mı ? kim gelir kim gider ? hava iyi mi olur kötü mü olur ? diye düşünmeden cart diye parayı bağlıyorum oraya sonra büyük çoğunluğu benden kaynaklanmayan durumlardan dolayı gelemediğim maçlar için benim kombinem iptal olacak öyle mi ?

  valla kardeşim o iş zor biraz. gemide filminin repliğini illaki herkes biliyordur. s....r kamil !
 • 23
  sene basinda kombineyi alip buna gelir kapisi yapilmasinin onlenmesi lazim. havayollarindaki gibi online check in sistemi gibi bir sistem kurulabilir mesela. gelecek olan check ini yapar gerisi giseden mac saatine yakin kulup tarafindan satilir.senede 3 veya 4 defa devir hakki verirsin kombine sahibine. hem kulup icin ekstra gelir yaratilir hem de karaborsanin onune gecilir. sozlukte bir yazarda 4 tane bilet varmis. 1 ini satmazmis. diger 3'ü kredi karti magduru ogrenciymis falan birseyler yazmis. pek inandirici gelmiyor bunlar.

  600 liraya kombineyi alip tek fener maci ile bu parayi cikartmaya calisanlar, hatta diger 2 derbiyi de ekleyince kazanc kapisi haline getirenler yatacak yeriniz olmaz insallah.
 • 24
  kimsenin sorgulayamayacağı durum. sezon başında ben bu takıma kombine almam diye laflar söyleyenlerin, şimdi takım iyi gidiyor diye ağlamaya başladığını görüyorum. beyler adam kombinesini almış ister gider ister gitmez. kulübüne destek olmuş mu olmuş? ister gişe fiyatında devreder ister gişe fiyatının on katına devreder. size ne? sezon başı kaç hafta burada yazdık durduk. kombineler duruyor alın, sonra ağlamayın diye. almayanlar gelip burda ağlıyor. yok neymiş maça gelmeyenin kombinesi iptal edilsinmiş. yok ya. beyfendilerin isteğine bak. sen önce bi takımına güven, sahip çık ondan sonra böyle laflar söyle.
 • 25
  bu tarz elemanlardan bizim grupta da çok vardı. nedense her önemli maç öncesi arkadaşın ya işi çıkar ya da hasta olurdu. kombinesini ise hayrına değil genelde gişe fiyatının üzerinde sosyal medya aracılığı ile satmaya çalışırdı. adam sonra itiraf etti part-time çalışmaktansa galatasaray kombinesi alıp onu satmak daha karlı diye.

  dolayısıyla gerçekten sağlam bir tribün oluşturmak isteniliyorsa bu tarz aksaklıkların giderilmesi şart. hafızam beni yanıltmıyorsa borussia dortmund bu konu ile ilgili bazı çözümler geliştirdi. senede belli sayının üzerinde gelemeyen arkadaşın kombinesi iptal olacak kimse kusura bakmasın. hastalık durumunda ise evet hem iş yerine hem kulübe rapor göndereceksin.

  gereksiz bilgi: bu entry passolig olduğundan beri kombine almayan gariban taraftar tarafından yazılmıştır.