• başlığın altındaki bir çok giri kuralsız olduğu için silinmesi gerekiyor mod tarafından, neyse onu geçiyorum.

  epey sezon kombinem oldu ve hayatımda sayısını bilmediğim kadar çok galatasaray maçına gittim.

  bu sezon da batı üst’ten (ilk defa) aldım kombinemi, çok güzelmiş. bir şl maçına gidemedim hastaydım, ve burdan bir arkadaşa gişe fiyatından sattım biletimi. 4-5 lig maçına da işim çıktığı için gidemedim ve ücretsiz olarak buradan ve twitterdan öğrenci arkadaşlara devrettim.

  sezonun en kritik maçı geldi çattı ve ben malesef şehir dışında olacağım. ve ciddi anlamda nakit ihtiyacım var. o sebeple biletimi gişe fiyatının bir miktar üstünde satmaya çalışıyorum. (bunu sözlükte yapmak yasak olduğu için hiç yazmadım ama artık kendimi açıklamak zorunda hissettiğim için yazıyorum. modlar isterse banlasın.) satamazsam da kulübe devredicem.

  ben karda kışta yağmurda bütün maçlara gidicem, bi tane maçta biletimi sattığım için yemediğim küfür kalmayacak, takımı satmış olacam bilmem ne öyle mi. konuştuğunuz kelimelere dikkat edeceksiniz.

  bi de 3 maç 4 maç gitmeyen kombine sahiplerine kulüp bi daha kombine satmasın falan diyen genius’lar görüyorum. oğlum siz idiot falan mısınız ? herkesi kendiniz gibi bomboş falan mı sanıyorsunuz. insanların işi var, insanlar hasta, çoluğu çocuğu var, herkesin bir hayatı var. yasaklarsın kişiye devri, sadece kulübe devredebilir gişe fiyatının %70’i kadar fiyata bitti gitti. kulüp bile sınırı 7 yapmıştı sezon başı, sonradan kaldırıldı biliyorsunuz.

  demem o ki, her bilet satmaya çalışan karaborsacı değildir. millete ana bacı küfrederken biraz sakin olmak lazım ok?
 • işi olduğu için gelemeyen bir arkadaşımızın yerinde baktım bir arap uyruklu kişi oturuyor. gruptan biri kendisine '' abi işim var ayağına zengin bir arap müşteri mi?'' buldun diye mesaj attı.. cevap ''yok be abicim çevreden tanıdığım bir gence devrettim'' anlaşılan o ki o genç te biletini 2 çarpanla devretmek suretiyle'' kombine devir rant''ı girişimciğine soyunmuş.
 • artık iyice boku çıkmaya başladı bu işin. güney üst için 400 tl fiyat çekenler var, 450’yi zorlayanlar var. gişe fiyatı 150 tl olan bilet, nokta kadar galatasaray’lı olanın o bileti 151 tl’ye bile vermemesi lazım.

  fb sms toplar, biz bileklik satarız, bjk feda tişörtü satar. insanlar karşılıklı karşılıksız ya da saçma sapan bir ürün alıp kulüplerine destek olayım derdindeyken kimileri galatasaray üstünden 3-5 kuruş zengin olayım derdine düşmüş. bu kişilerin galatasaray’lı olduklarına inanmıyorum, kendilerini öyle zannediyorlar.

  kulübe de nacizane tavsiye, seneye açıklayın, x maç üstü devir yapan bir sonraki sene kombine alamasın. bu iş bu kadar zor değil. o kombineyi galatasaray’ı yürekten sevenler alsın.
 • önüne geçmenin tek yolu devir işleminin sadece kulüp tarafından yapılmasıdır.
  devretmek isteyen kombine sahibi, kişiye değil kulübe devredecek. kulüp de bunları bilet satar gibi passo üzerinden tekrar satacak.

  hem zaten maç başı fiyatı gişe fiyatından alta geldiği kombinesini gişe fiyatından kulübe satıp kar edecek hem de tribün boş kalmayacak.

  inşallah 19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçı'nda tribünde ciddi boşluklar olmaz. zaten cezalı tribünler var. korkum bu cezalılar nasılsa gidemiyoruz deyip yüksek fiyattan devretmeye kalkarsa kimse alamaz.
 • sözlük üzerinden tanımadığınız kişilere biletlerinizi yada kombinelerinizi gişe fiyatının altından satmakta bu üç kağıtçıların ekmeğine yağ sürmektedir. sizden burada yarı fiyatına veya ücretsiz olarak aldıkları kombineleri yeniden satmaktadırlar. e-bilet uygulaması ile daha da kolaylaşan şeydir karaborsacılık.

  önceden karaborsacılığın bir düzeni vardı, yani karaborsacılığı yapan kişiyi 100 metre öteden tipinden hal ve hareketlerinden tanırdın. şimdi yolda gördüğün herkes kara borsacı olmuş, yıllarca beraber maç izlediğin adamlar bile aman abi şu kadar para veriyorlar sattım bileti diyor.
 • hak verirsiniz ya da vermezsiniz ama gördüğüm kadarıyla verecek gibi de durmuyorsunuz.

  başlık altında edilmedik küfür, verilmeyen tavsiye kalmamış.

  2 adet kombine sahibiyim. kardeşim ve ben gidiyoruz maçlara. ben işim dolayısıyla sezonun ilk yarısındaki cuma maçlarını çalışıyor olmamdan dolayı kaçırdım. biliyorsunuz 5-6 maç kadar cuma günü oynamıştık. o maçlar özelinde de sözlük üzerinden gişe fiyatı altına devrettim. yani size kalsa maça gidemediğim için kombinem iptal olacak ya da bir sonraki sezon kombine alamayacaktım. peki iç sahada bu kadar maçı cuma günü oynayacağımızı hanginiz bilebilirdi? neyse.

  bu arada kardeşim türkiye kupası dahil hiçbir maçı kaçırmadı.

  peki bilet aranıyor duyurularındaki kaç arkadaşımız türkiye kupası maçına gitmek için bilet talep ettiler? ya da o karlı havadaki akhisarspor maçında biz 90+'da gelen kostas'ın golüne sevinirken neden stadyumda değildirler?

  karaborsacılara laf eden arkadaşlara şunu söyleyeyim. yaşım itibariyle çok maça gittim, çok bilet kuyruğuna girdim. karaborsacı dediğiniz kişi siz sırada beklerken biletlerin çıkmasına 10 dakika kala gelip önünüze geçen kişidir. karaborsacı dediğiniz kişi satılacak 10 bin bilet varken kulüpten erkenden biletleri alıp 1000 adet biletin satışa çıkmasına sebep olan kişidir. karaborsacı dediğiniz kişi bu tip yollarla bilet sahibi olup bunu fahiş fiyatlara satan kişidir.

  kombine alıp maça gidemeyen ya da bu özel maçı yerinde takip etme hakkından feragat edip başkasına gişe fiyatı üzerinden satan kişi karaborsacı değildir. kulüp bile derbi ve şampiyonlar ligi maçları hariç en düşük bileti 80 tl olarak belirlerken bu maç için 150 tl olarak belirlemiştir.

  kimse kimseyi kandırmasın. bu maç şampiyonluk maçı olmasaydı bilet aranıyor başlığı bu kadar rağbet görmezdi. bakın daha pazartesi günü şampiyonluk iddiası kalmamış beşiktaş'ın tribünlerine. öz abim beşiktaşlı ve numaralı diye tabir edilen 3. kategoriden kombinesi var. beşiktaş maçına ekşi sözlükten bedava devir edeceğini söyledi de bir tane mesaj gelmedi.

  arkadaşlarımızı kışın ortasında, türkiye kupası maçlarında, iddiası kalmamışken oynanan hafta içi maçlarında da bilet aranıyor duyurularında görmek isterim. oradan atıp tutarak taraftarlık dersi vermek kolay.

  not: mesaj göndermeyin. kardeşim ve ben maça gidiyoruz. biletlerimiz ne gişe fiyatı ne de karaborsadan satılık değildir.
 • bunu engellemenin yolu kimsenin kombinesini kulüp dışında başka bir kişiye kuruma devredememesidir.
  maça gelemeyecek olanların hesabına sezon başında belirlenen ve tebliğ edilen kombine devir ücreti yatırılabilir.
  atıyorum iç sahadaki bir anadolu takımı maçı için 20 lira; derbi maçlar için 100 lira; avrupa kupası maçlarındaki rakiplere göre de 50,100,150 lira belirlenmelidir.
  bunun dışında hiçbir şekilde kombine devri yapılamamalıdır.
  bunun tek istisnası birinci dereceden akraba olduğunu kanıtladığı kişilere devredilmesi olmalıdır.
 • 22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçı için vadistanbul'dan stada yürürken adamın biri rahatlıkla 7 adet bilet sattığıını, tanıdığı çocuğa ise neden kuzey üstü verdiklerine dair telefonda serzenişte bulunuyordu. bu sadece kombine devret uygulamasında olmuyor, viagogo vs gibi bir sürü siteden yabancı ülke vatandaşları satın alıyor.

  kulüp artık bunun önüne geçmeli. taraftar bile diyemeyeceğim bu insanlar eşine, annesine, babasına vs kombine alıp büyük maçlarda biletini devretmiyor, satıyor!

  kulüp özellikle kombine yenilemede şunu yapabilir. örneğin devirde bir puanlama sistemi getirebilir. küme düşmeye oynayan takımların maçlarında bu puanlar düşük olurken, derbilerde üç katı, avrupa maçlarında beş katı puan olabilir. kombine yenilerken de en az puana sahipler öncelikli hale getirilebilir. belirli puanlamadan sonra ise kombinesi iptal edilebilir. bu benim aklıma gelen naçizane önerim, belki daha da detaylandırılabilir bu.

  en kesin çözüm ise devrin sadece kulübe yapılabileceği. kulübümüz umarım somut adımlar atar.
 • bunu yapanlara çok sinirleniyorum.
  sözlükte de çok fazlasıyla dile getirdim.
  bir çok defalar da ücretsiz bilet devri yaptım.

  en büyük temennim, bu karaborsacılığın bitmesi.
  ama en az bunun kadar dilediğim diğer bir temennim ise, sadece önemli maçlara değil tüm maçlara bu kadar talep olması.
  12 mayıs pazar gününden beri, hiç olmadığı kadar bilet aranıyor başlığına yazıldı, yazılmaya da devam ediyor:)
 • bir kişiye aynı anda kaç tane kombine satılıyor ki daha sonra bu adam bunun karaborsasını yapıyor diye düşündürten ahlaksız ticari eylem. yoksa bir kişi kendi kombinesini satarken bence istediği fiyatı çeker. arz ve talep meselesidir. bence de doğru değildir, ayıptır lakin siz de almayın kardeşim, elinde patlasın. böylece bir daha yapmaz. yanına da devir için kulüp üzerinden sadece banka transferine izin veren bir sistem kurarsınız böylece fiyatları da takip edersiniz. yani istedikten sonra önüne geçilir.

  asıl dikkat çekilmesi gereken karaborsa sağolsunlar(!) ultraslan taraftar grubunun içinde bulunan bir grubun yıllardır yaptığı ve parayı kırdığı karaborsa çeşididir. nefret sebebidir.

  not: bu sene almadım ama geçen sezon kombinem vardı. yurtdışında olduğum için toplasan 5 ya da 6 maça gidebildim. gerisini ya apartman görevlimize verdim ya da bir tanıdığa devrettim. çok söyleyen oldu beleşe veriyorsun, keksin diye. para istemek, aklımdan bile geçmedi. kişiden kişiye değişir.
 • bir arkadaşım stadyumun iyi yerinden, hatrı sayılır kişileri araya sokarak aldığı kombineyi fenerbahçe ve psg maçlarında hollanda'dan gelen gurbetçi arkadaşlara devrederek kombinenin parasının yarısını çıkardı. (bkz: #2774152) bu iletiyi onun için yazmıştım.

  kombine karaborsacılığı yıllardan beri vardı, bu sene takımın da kötü gitmesiyle arttı, real madrid maçında iyice ayyuka çıktı. bunu engellemek ise çok basit; derbi, şampiyonlar ligi ve avrupa ligi maçlarının devri sadece kulübe olmalı. kulüp bu koltukları o maçlık satabilirse, koltuk sahibine bilet fiyatının belli miktarını, koltuğunu yenilerken indirim olarak kullanma hakkı verir.

  ucuza, indirimli ve taksitle alınan kombineyi gişe fiyatından bile devretmek karaborsacılıktır. pasolig'le bu karaborsacılık dijital hale geldi, hem yasallaştı hem de kolaylaştı. kulübümüz uyanık olmalı.
 • benim süzme bir enayi olduğumu yüzüme vuran durumdur. 2 senedir kombinem vardı izmir'den gidiyordum maçlara tabi iş güç herzaman izin alamıyorduk denk getiremiyorduk. oradaki benden hasta arkadaşlarıma devrediyordum o zaman sözlükte yazar değildim buraya da soramıyordum gidebilecek olan varmı öğrenci olup durumu olmayan gitmek isteyen falan diye. 5 kuruş da para almadım kimseden. iki arap da biz bulaymışız keşke kombinenin parasını çıkarırdık.
  biz pasolig gelecek bu durumlar bitecek derken iş illegalden legale geçmeye başlamış maşallah. bu duruma nasıl bir önlem alınacak bilmiyorum ama real madridin gollerinde sevinen insanlar grubu doğru ise işin tadı kaçmaya başlamış. bu maçlara gidebilmek için canını dişine takan il değiştiren işini gücünü buna göre ayarlayan insanlar, bilet bulamayan, bulsa bile maddi durumu olmayan insanlar varken işin bu raddeye getirilmesi çok ayıp.
 • bizim kulübümüzün böyle bir sistemi kontrol etmesi imkansız olduğu gibi hukuksal olarak kontrol etmesini de imkansız görüyorum.

  kombine benim ise o maçta kime devredeceğime kimsenin karışamaması gerekiyor. ister birinci derecede ailemin ferdine devrederim, ister işten tanıdığım mali durumu yerinde olmayan arkadaşıma hediye ederim. bu benim kişisel hakkıma müdahele etmeye girer.

  ha, araplara devir hoş mu? değil ama durum bu, yeni türkiyeye ve endüstriyel futbola hoşgeldiniz.