• 27
  fenerbahçe'nin yeni başkanı tarafından fenerbahçe'ye yapılacak milyonlarca euroluk hibenin kaynağı olan markalar. bilinirleri aşağıdadır.

  arçelik, beko, lg, grundig, altus, arctic, blomberg, elektrabregenz, flavel, leisure

  opet, aygaz, mogaz, tüpraş, lipetgaz, akpa, demir export, pürsu

  yapıkredi, koçfinans

  avis, budget, zipcar, birmot, otokar, otokoç, türk traktör, otoeksper

  tofaş, fiat, ford, ferrari, alfa romeo, lancia, maserati,

  koçtaş, sek, tat, pastavilla, divan otel, divan kafetarya & pastane
 • 28
  sahiplerinden biri fenerbahçe başkanı olan holding. elimden geliyorsa değirmenlerine bir damla su taşımam. içimden gelmez. başka marka mı yok? gider alternatif bir ürün alırım elimden geldiğince.

  aynı zamanda ilk defa bu derece ilginç yorumları sözlükte okumama neden olan holding. böylesi bir boykotu mantıksız ya da etkisiz bulana sözüm yok elbette ama öyle şeyler yazıyor öyle şeylerle karşılaştırıyorsunuz ki hiç yoktan kırıcı oluyorsunuz.

  bu kadar etkisiz bir girişimse nasıl çalışanların ekmeğiyle oynanmış oluyor? işten çıkarmaları bile tetikleyebilecekse neden etkisiz denip küçümseniyor? bu da ayrı bir konu.
 • 29
  koç grubu bir aile şirketidir. vehbi koç, rahmi koç ve oğulları seneler boyu yönetti. ali koç'un kişisel serveti elbetti ki bağlı olduğu ailenin büyüklüğünden geliyor ama rahmi koç galatasaraylı olsaydı ve 200 milyon eur verseydi o zaman da aynısını diyecek miydik? demezdik.

  ayrıca ali koç bu şirketlerin hiçbirinin sahibi değildir. yönetimi kurullarında vardır ama babası, ağabeyi ya da diğer ortakları da vardır ki holding'in yönetimi kurulu başkanı ve amiral gemisi tüpraş'ın başındaki isim abisidir. "şirketlerim" sponsor olacak derken biraz büyük attı, beşikaşlı abisi ve babasının onayı lazım :)

  o yüzden bu kadar tribe girmeye gerek yok. verirse kendi servetinden verir ki keşke doğuş ya da ülker'in sahibi galatasaraylı olsaydı ya da sabancı ailesi de şöyle bi 200 milyon eur veriyoruz deseydi de neşelenseydik. yıllardır bir tane adam çıkmadı bizim camiadan. bunlarda ise ülker stadyuma, acıbadem senerlce voleybola, doğuş hem stadyuma hem basket takımına sponsor oldu. burada tartışılması gereken 30 yıldır bir allah'ın kulu galatasaraylı zengin bir adamın da piyasaya çıkıp biz de varız ya diyememesidir.
 • 31
  boykot etmem için bir sebep göremediğim holding. bu işin bir spor olduğunu hala anlamamış olmamız çok normal. ülkede ne normal ki sporu normal olsun... kulüplere başkan olan kişiler de senin benim gibi taraftar. başkanların sıradan taraftardan farkı, onların yaşamını devam ettirmek için herhangi bir çabası göstermeksizin hem kendi işini hem bu işi rahatça yapabilmeleri. yani kısaca zengin olmaları.

  ben bir firmaya karşı tavır belirlerken ilk önce bana ne verdiğine bakarım. eğer bana kaliteli ve yaşam standartlarının üstünde bir hizmet veriyorsa ben o firma ile çalışırım. doğru olan budur. ha çalıştığınız firma sizin gönül verdiğiniz renkler aleyhinde kara propoganda yapma çabası içerisine girerse o zaman ilişiğinizi kesersiniz. herhangi bir firmaya rakip kulübe sponsor oluyor diye tepki koymak saçma. bana göre seçim özgürlüğüne müdahale. bu anlayış polise, öğretmene askere vb. meslek sahiplerine sen benim vergimle maaş alıyorsun kafasından başka bir şey değil. o polisin o öğretmenin verdiği vergi ile de sen türlü hizmetlerden yararlanıyorsun. ama bu ülkede bu döngüyü anlayabilmek gerçekten mesele...

  siz kişisel işlerinizde işinize hangi firma geliyorsa onu kullanın. taraftar olarak biz elimizden gelen desteği veririz. gerisi yönetimin görevidir. rakip kulüp nasıl para akıtıyorsa yönetim olarak para akışını sağlamak da bizim yönetimin işidir. gerçi illa çok büyük paralar akıtmaya da gerek yok. ortaya doğru bir vizyon koyup doğru insanlarla çalışmak en önemlisi.

  son olarak küçük bir hatırlatma yapayım. koç holding yönetim kurulu başkanı ali koç değil, ömer koç'dur. belli bazı şirketlerin başında ali koç var. babaları olan rahmi koç ise koyu beşiktaş taraftarıdır. yani herkesin düşündüğü gibi koca holding harıl harıl fenerbahçe'ye çalışmayacak.

  ha ben yinede kendimce boykot eder. tavrımı koyarım diyorsanız o tabi sizin kendi hür iradeniz. kimseye saygı duymaktan başka bir şey yapmak düşmez.
 • 32
  hastalıklı bir kaç zihniyetin, koç ailesi mensuplarından birinin rakip bir spor kulübüne başkan olması sebebiyle ürünlerinin boykot edilmesini istediği hatta yetmeyip daha da hastalıklı bir şekilde markalarının tam listesini verdiği başlık açtıkları holding.

  ben opetten alışveriş yapıp, yapıkrediye para yatırıyorum. var mı itirazın kardeşim? benden daha çok mu galatasaraylısın?

  neden koç’un markalarını kullanmaya gayret gösteriyorum biliyor musun, çünkü 16 yıldır ülkenin altını üstüne getiren, her köşe başından atatürk ismini sökmeye çalışan zihniyete rağmen hala atatürk’e saygı duydukları, en azından her 10 kasım’da en güzel şekilde andıkları için.

  şimdi ali koç fenerbahçe başkanı oldu diye senin örümcek kafana uyup boykot edeceğim öyle mi?
 • 34
  eğer bir özeleştiri yapacak olursam, çok bir boykot kültürümün olduğunu söyleyemem ama bu boykotun demokratik bir tepki olduğu gerçeğini de değiştirmez. antu kafasıyla falan ne alakası var? insanlar mağazaları yakıp yıkalım, bombalayım demiyor ki. eğer tercih edebileceği alternatifi varsa gayet de diğer ürünü kullanır, çok da doğru yapar. yarın öbür gün bir maç sonrası ali koç beyefendi sinirimizi hoplatacak açıklamalar yaptığı zaman şu an tepki koyan suserlar aynı şekilde düşünebilecek mi mesela?
 • 35
  boykot mentalitesi yüzünden yıllarca büyük şirketler taraftar yüzünden sıkıntı çıkmasın nolur nolmaz diyerek büyük kulüplere sponsor olmadı ya da olurken hepsine birden oldu. geçiniz ya. noldu aga passolig de boykottu turkcell de boykottu garanti bankası acıbadem vs ful boykottu hepsi ayakta şu an. bırakın boş lafları. kim kime yatırım yapıyorsa yapsın. biz kendi işimize bakalım.
 • 36
  boykot edilmesi neredeyse imkansız olan holding. koç holdingin türkiye'de içinde bulunmadığı sektör neredeyse yok. bence boykota gerek de yok. burada sorgulaması gereken şey galatasaraylı iş adamlarının neden kulübümüze sponsor olmadığı, kulübe sponsor sıkıntısı çektirdiği. basketbol şubesine en azından 4 milyon euro'luk bir sponsorumuz olsa şube rahat ederdi.
 • 38
  boykot çağrısının sebebi nedir? ali koç galatasarayımıza kötü bir söz mu söyledi, gizli oyunlar mı oynadı, iç işlerimize mi karıştı? mantıklı bir sebep arıyorum sadece. rahmetli babam fenerbahçeliydi onu da mı boykot edeydim yoksa kız arkadaşımiz fenerli olursa " boykot bebeğim " mi diyeceğiz? biraz mantığa davet ediyorum özellikle ölüm kalım meselesi gibi boykot çağrısı yapan arkadaşlarımı. biz galatasarayiz. istediğimiz başkan başımızda, hocamız fatih terim, 21 sampiyonlugumuz var ve şampiyonlar ligine gidiyoruz. biz kendimize bakar, gücümüzü korursak diğer takımlara kimin geldiğini niye onemseyelim ki. sen güçlü galatasaray taraftarisin. sen haksızlık oldu mu en önde gidecek olacaksın. eğer ali koç bize bir saygısızlık yaparsa gelin bir daha konuşalım. o markaları tek tek bulalım. boykot edelim. ama şimdi pek de gereği yok böyle söylemlere gibi geliyor bana.
 • 44
  tüketici olarak tercih etmeme hakkınız olan markalardır. bunun sebebi için de kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz ancak bu ülkede bu markaları kullanmadan yaşamaya çalışmak da biraz zor gibi duruyor. aslında yukarıda da yazıldığı üzere içerisinde galatasaraylı ve beşiktaşlı üyeleri de barındıran devasa bir imparatorluktur koç holding. camiamızın büyüklerinden olan inan kıraç dahi bu ailenin bir üyesi. yani kısaca belirtmek gerekirse abuzer kadayıf'ın öğretim üyesi ersin'e dediği gibi "senin sidigin buna yetmez hocca".
 • 45
  ali koç'un başkan seçilmesi ile alakası yok yıllardır mümkün olduğu kadar kullanmadım. (sek süt hariç, rakibi olarak ülker, pınar ve torku var o markalara da param gitsin istemediğimden kötünün iyisi olarak sek almak zorunda kaldığım oluyor) tıpkı ülker, banvit, pınar, kığılı vs. kullanmamaya dikkat ettiğim gibi.

  türk toplumunda boykot gibi şeyler tutmaz, başka bir başlık altında uzun uzun anlatmıştım, boykot edilen cola markası bir tane bardak yapıştırır ürünün yanına ne israil'e tepki ne filistinli kardeşine destek gelir aklına... bildiğimiz süreçler.

  olayı dramatize ya da karikatürize etmeden ben bu markaların ürünlerini almadığım için batıyorlar diye bir iddiam yok, ben sadece şunu diyorum benim bu adamlara beş kuruş katkım olmayacak. olmuyor da çok şükür.
 • 46
  boykot onerisi bence hakli olmasa degil bile pragmatik bir dusunce, o bakimdan bir fanatik taraftar olarak yadirgamiyorum ama uygulanabilir degil. ulkenin ekonomisinin urettigi cironun yuzde onu bu holding sirketlerinden kaynaklaniyor. yani aldigimiz her urunde bir sekilde bu adamlar da para kazaniyor. bir de bir kisim fanatik galatasaray/besiktas taraftari bu sekilde bir boykot uygulamayi basarabilse bile taraftarlarin cogunlugunu olusturan kesimlerin uzun vadede boyle bir boykota devam edebilmesi akla cok makul gelmiyor.