• 1
  doğru kullanıldığında kulübü ciddi bir mali külfetten kurtaran, takımın oyuncunun performansına göre bir hamle yapmasına olanak sağlayan, çok kıymetli bir transfer türü.

  felipe melo'nun galatasaray kariyerine baktığımızda bu hamlenin ne kadar hayati olduğunu görebiliriz.

  keza aynı şekilde jason denayer'de de. hatta ve hatta gökhan töre'de de.*

  mali olarak ciddi paralar konuşulan oyuncuyu kiralayacaksın aga. sen manchester united, city değilsin. önce kirala, koydurabilirsen de opsiyon koydur. tutarsa al, tutmazsa sal gitsin.

  ödediğin yalnızca bir senelik kiralık ücreti olur.

  galatasaray'ın, uefa ile olan ffp anlaşması gereğince, yakın dönemde de çokça başvuracağı bir hamledir ayrıca. 2-3 sene önce olsa rahat rahat bonservisiyle transferini gerçekleştirebileceğimiz oyuncuları, bundan sonra opsiyonlu veya opsiyonsuz kiralık olarak transfer edeceğimize inanıyorum. aslında doğru olan da bu.

  düşünsenize, 5-6 milyon euro bonservis harcayıp, yıllık da 2-2.5 milyon euro verdiğiniz bir oyuncu ile 4 senelik sözleşme imzalıyorsunuz. allah korusun bir sakatlık durumunda veya verimsiz oynaması durumunda eliniz mahkum boşu boşuna para ödemek zorunda kalıyorsunuz. işte böyle bir transferi kiralama bedeli olarak 1.5 milyon, opsiyon olarak da 5 milyon euro olarak belirlerseniz, size kalacak maddi borç yalnızca 1.5 milyon euro + oyuncu maaşı olacak.

  böylece o 5 milyon euro da aslında bir manada gizli bir gelir kazancı olacak.

  keşke tarık çamdal'ı bu şekilde kiralasaydık. kiralık olarak 2 milyon euro bile versen kabul edilebilir bir şeydi. koyduracağın opsiyondan düşer, bir manada diğer takımın da aklını çelmiş olurdun. baktın tutmadı mı, opsiyonu kullanmaz, o rakam senin kasanda kalırdı.
 • 3
  2001-2002 sezonunda ağırlıklı şekilde uygulayıp başarılı olduğumuz sistem. fakat ertesi sezon o kadro tamamen dağılmıştı. bu şekilde uzun süreli bir iskelet oturtmak çok zor. terim dönemlerindeyse melo hariç hiç yapılmamış bir olay yamulmuyorsam.

  gerideki iskeletin oturtulması dahilinde santrafor ve 10 numara mevkilerine her sezon yeni oyuncu kiralansa bile başarılı olabileceğine inanıyorum. her yaz pek çok başaltı seviye yıldız santrafor kiralık olarak piyasada oluyor özellikle.
 • 4
  bir ara fifa'nın çalışması vardı maksimum kontrat süresinin 2 yıl olması yönünde. çılgınlaşan bonservis bedellerinin önüne geçmekti bütün maksat. uefa ffp ile yetişti imdadına ve daha sonrasında çok popüler oldu bu transfer yöntemi.

  eskiden orta ve alt sıra takımları uygulardı bu yöntemi. artık bayern münih'inden juventus'una herkes kiralık transfer yapıyor. gelecek burada.

  şahsi fikrim çok güçlenen menajerler ve şirketleri artık futbolcuların tek sahibi olup kulüplere kiralayacak. güney amerika'da zaten olan bir sistem. tüm dünyaya yayılması mümkündür.
 • 6
  lucescu sezonunu hatırlayınca istisnai de olsa iyi bir kiralık oyuncu transferine güze bir örnektir. fleurquin, perez, niculescu çok efektif işler çıkarmışlardı, hatta mondragon da önce kiralıktı cansun döneminden sonra canaydın döneminde bonservisini almıştık. (benim nickim yok ve the stig haklıymış beyler dağılın)
 • 7
  yerli ve yabanci toplam 7 8 cop gonderirsek 2 3 tane kiralik isine girmek mantikli. tutarsa; bonservisini almayi denersin. tutmazsa; gidiyor zaten. mesela krychowiak, ahmet musa, mirallas, emre mor, cengiz, hakan ve daha bi suru oyuncu bulursun. football manager oyununda bile 7 8 iyi adamim olur 4-5 adam hep kiralardim. kimine ucret ve yillik bile odemez, kimisinin yarisini odersin. bize su an elzem olan sol bek. kanat transferi, forvet veya orta saha transferleri kiralik olarak denenebilir.
 • 10
  aklımızın ucundan bile geçirmememiz gereken transfer tipi. 6 ay sonra ndiaye ve onyekuru ile birlikte ayrılacak olası bir kiralık santrafor yaz transfer döneminde elimizi kolumuzu iyice bağlar.

  edit: satın alma opsiyonuyla kiralama risk barındırsa da iyice elimiz kolumuz bağlandığı için denenebilir ama direk bir yıllık kiralama büyük sıkıntı.