• 1
  yumruk,tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının biraraya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir. kick boks aynı zamanda benzeri spor türlerini tanımlamakta kullanılan genel bir terimdir.

  bu ad altındaki stiller:

  pradal serey (kmer kick boksu) — muay thai'nin (tayland boksu) öncülü olduğunu varsayanlar bulunmaktadır. güçlü diz ve dirsek vuruşları vardır.
  japon kick boksu - muay thai'ye benzemekte fakat farklı bir puanlama sistemine sahiptir.
  full contact (amerikan boksu) - vücut koruyucuları kullanılır.
  **
 • 4
  boks, karate ve tekvando sporlarının bir sentezi olan bu sporun kelime anlamı; kick (tekme) ve box (yumruk) terimlerinden meydana gelmiştir. türkçe karşılığı "tekmeli boks"tur.

  kick box ilk olarak 1968'lerde sinemanın efsanevi oyuncusu bruce lee ve arkadaşları tarafından yapılmaya başlanmıştır. 1970'lerde tayland'ın ata sporu olan "tay box" (muai thai) sporundan da etkilenerek amerika ve çevresindeki ülkelerde "full contact" olarak yayılmaya başlanmıştır. 1980'lerde avrupa'da da popüler olan bu spor, sert bulunduğundan "semi contact" ve "light contact" hafif kategorilerini içine alan kick box sistemi geliştirilerek sağlığa zarar vermeyecek kurallar getirilmiştir. 1978 yılından sonra birçok ülkede federasyonu kurulan bu sporun dünyaca tanınan isimleri arasında waleca, urkudez, levis ve valera'yı sayabiliriz. ülkemizde 1980'li yıllarda bilinçsizce yapılmaya başlanan kick box, 1985 yılında karakuşak dergisi’nce düzenlenen uluslar arası full contact şampiyonası ile tanıtılmış, kısa sürede yaygınlaşması üzerine 1994 yılında selâhattin bıyıklı asbaşkanlığında, resmî statüye kavuşarak boks federasyonu'na bağlanmıştır. kick box'ta ilk resmî şampiyona aynı yıl ekim ayında ankara'da düzenlenmiştir.

  yüzde 60 boks ve yüzde 40 tekvando kurallarını içeren kick box, normal boks ringinde yapılır. dört kategorisi vardır:

  low kick; full contact'in yanı sıra bacaklara da vurulabilir.

  semi contact ve light contact’te alta kick box pantolonu, üste tişört giyilirken, full contact ve low kick müsabakalarında sadece kick box pantolonu kullanılır, üst taraf ise çıplaktır. ellere boks eldiveni, ayaklara yumuşak, koruyucu, altı olmayan bot tipi ayakkabılar giyilir. alt kısım için koruyucu koki ve kafaya kask takılır. müsabakalar 1'er dakikadan 3 raunddur. sırta, hayalara vurmak, kafa atmak, tutmak, yere düşen rakibe vurmak, itelemek yasaktır. bunların dışında vücudun belden üst tarafına her türlü vuruş puandır.

  not: alıntı.
 • 7
  1,5 yıldır yaptığım yüksek düzeyde dayanıklılık , güç , refleks , zeka , kararlıklık , ahlak gerektiren dünyanın en güzel sporlarından bir tanesi.hayatımı kick bokstan önce ve kick bokstan sonra diye ayırabilirim.kick boks sporuna başlamadan önce kesinlikle daha sinirli , daha gergin , daha karamsar , daha başarısız , daha huysuz bir insandım.bu spor beni kendime getirdi.kendime ve çevreme olan saygım arttı.bana bir nevi hayatı öğretti.kesinliklikle tavsiye ettiğim spordur.
 • 11
  benim de yaklaşık 8 aydan beri uğraştığım dövüş sporudur. gerçekten çok keyifli ve eğlencelidir,yüksek kondisyon ister. dayanıklılık da ön plandadır. boksa nazaran daha açık bir şekilde gard alınır.çabukluk ve tecrübe oldukça önemlidir zira kolay gibi görünse de o eskivleri ve fentleri zamanında yapmak çok ciddi bir tecrübe ve disiplin ister.
 • 12
  eveeeet bu hafta itibariyle başladığım spor. muay thai öğreneceğiz.

  37 yaşından sonra yıllardır arayıp da bir türlü başlayamadığım şey, ayağıma kadar gelince ben de hemen başlamaya karar verdim.

  öncelikli amacım iyi bir antrenman yapmak ve kondisyonumu arttırmak. bunun yanında fiziğimi de geliştirebilirsem ne ala.

  ama asıl amacım fit kalabilmek ve artık ne kadar ne öğrenebilirsem garddı, yumruktu, tekmeydi, dizdi bakacağız...

  bu sporla uğraşan, yapan ve tavsiyesi olan arkadaşların mesajlarını beklerim.

  buradan da galatasaray sözlük dövüş kulübü üyelerine selam ederim...

  galatasaray'a, sözlük'e ve yazarlarına laf edenler bundan sonra ayık olsun :p
 • 13
  4 hafta bitti. ilk gözlemlerimi yazayım, belki ilgilenen olur.

  tek kelime ile "muhteşem" bir spor.

  37 yaşından sonra değil de 20 sene önce başlasaymışım, müsabık* olurmuşum.

  if sayesinde daha önce nasıl kilo verdiğimi zaten yazmıştım, (bkz: intermittent fasting/#2796161)

  ama ben onun yanında sporun da içinden gelen birisi olarak kondisyon ve fit kalmak için bir şeyler yapmak istiyordum. iş yerimde açılan kick boks kursu sayesinde de resmen fırsat ayağıma geldi.

  dövüş sporlarına hep bir merakım vardı ama hiç yapma şansım olmamıştı. "bruj li* mi jan kılod van dam* mı?" sorusuyla ve filmleriyle büyüdük işte.

  intermittent fasting ile ve beraberinde yürüyüş, ara sıra koşu ve şınav çekiyordum ama kick boks başkaymış.

  sıkılmadan, bunalmadan hayvan gibi antrenman yapıp, bundan keyif alıyorum

  şimdilik "amatör eğlendirir" seviyesindeyim ama birkaç video attığım herkes "oha abi bayağı iyisin" falan diyor.

  şu şekil döner tekme attığım günün nihai hedefime ulaşacağım.

  https://gss.gs/E1Y.jpg

  yani ulaşamayacağım :(

  şimdilik cem yılmaz'ın aşağıdaki şu meşhur videosundaki gibiyim :(

  https://youtu.be/9jFakG5Xb2k

  şaka maka if başlığında bir arkadaş yazmış +18 uyarısıyla 3, 4, 5 allah ne verdiyse falan diye şimdi sayı verip kimseyi rencide etmek istemiyorum* ama arkadaş haklı. hem fit bir vücut hem de kondisyon ile yaştan bağımsız akılları alırsınız.

  bir abi, dost tavsiyesi olarak da aklınızda olsun.
 • 14
  2,5 ay oldu iyi ki başlamışım. müthiş antrenman yaptırıyor, sadece ısınma hareketlerini bitirdiğimde bile sırılsıklam terlemiş oluyorum.

  öyle yumruk atmak, tekme atmak, diz atmak, dirsek atmak * koşmaya, şınav çekmeye falan benzemiyormuş.

  hem koordinasyon hem de hayvan gibi kondisyon gerekiyor. ilk 3-4 vuruşta net vuruyorsunuz ama yorulduktan sonra gardınız düşüyor.

  başladıktan sonra normal boks ve kick boks maçlarındaki sporcuları daha iyi anladım. kondisyonun iyiyse 1-0 önde başlarsın ama her şey yiyeceğin o tek yumruğu bakar.

  eğer biraz kondisyon yapayım, hem de sıkılaşırım diyorsanız, spor salonunda hamster gibi koşu bandında koşmayı sevmiyorsanız hiç düşünmeyin. gidin iyi bir hocanın salonuna hiç pişman olmazsınız.

  tüm bu vücuda iyi gelen sportif kısımlarından başka, antrenmandan sonra pamuk gibi oluyorsunuz.

  gerginliğiniz falan kalmıyor, deşarj oluyorsunuz, psikolojik olarak da çok iyi geliyor.

  ha bir de burası orta doğu. sokakta, trafikte gece gündüz kiminle karşılaşacağının garantisi yok. birkaç şey bilmenin sana artısı olur. dilerim hiç kullanmak zorunda kalmayız ama cepte dursun.