• 12
  kenan sofuoğlu tarih yazdı!

  türk motosikletçi kenan sofuoğlu, elde ettiği 14 birincilikle dünya supersport şampiyonası tarihinde en fazla yarış kazanan sporcu unvanına sahip oldu.

  kenan sofuoğlu tarih yazdı!

  italya imola pisti'nde dün koşulan sezonun 12. ayağını birincilikle tamamlayarak kötü gidişe ''dur'' diyen sofuoğlu, aynı zamanda bir ilki de gerçekleştirdi. 1998 yılından buyana düzenlenen dünya supersport şampiyonası'nda 2007 yılında dünya şampiyonu olmayı başaran milli sporcu, toplamda kazandığı 14 birincilikle de tarihi bir başarıya ulaştı.

  öte yandan sofuoğlu, 2007 yılında 13 yarışla zirvede yarışı bırakan fransız sebastien charpentien'e ait olan rekoru da eline geçirmiş oldu. ayrıca şampiyon olduğu 2007 yılında 8 birincilikle bir sezonda en fazla yarış kazanan sporcu unvanını da elinde bulunduran kenan sofuoğlu, supersport'un ''en iyi'' yarışçısı ilan edildi. sofuoğlu, charpentien'in 10 sezonda ulaştığı başarıyı 3 sezonda geride bırakmayı başaran isim oldu.

  motosiklet federasyonu başkanı süleyman memnun, yaptığı açıklamada, kenan sofuoğlu'nun yeniden eski günlerine döndüğünü dile getirdi.

  kenan sofuoğlu'nun kendileri için büyük bir şans olduğunu belirten memnun, ''federasyon olarak büyük gurur duyuyoruz. kenan, büyük bir yetenek. elde ettiği başarılar bir çalışmanın sonucudur. şu an dünyadaki en iyi 3-4 sporcu arasında yer almaktadır'' dedi.

  türk sporcunun türkiye'de yarışamamasına üzüldüklerini kaydeden memnun, şöyle konuştu:
  ''kenan sofuoğlu, istanbul park'ta yarışabilmelidir. burada yarışırken izlemek istiyoruz. bizim gibi türkiye'de birçok kişi bunu istiyor. türkiye'de yarışamamasına üzülüyoruz. arkadan yeni kenanlar yetişiyor ama önlerini kesmeyelim.''

  italya'da elde ettiği birincilikle kenan sofuoğlu'nun genel klasmanda tekrar 3. sıraya yükseldiğini anımsatan memnun, ''kötü bir sezonun ardından sezonu kürsüde tamamlaması da güzel bir başarı olacaktır'' diye konuştu. öte yandan sezonun 13. ayağı 3-4 ekim tarihlerinde fransa'nın magny cours pisti'nde koşulacak.

  http://www.ajansspor.com/...azdi.html?ref=sp_stb
 • 14
  futbol dışında biz yokuz! sadece verilmesi gereken değeriyle bile kalkınabilecek birçok spor var ki... bu adı altında yazdığım çocuk var ya, evet o adamın normal şartlarda kendi ülkesinde pistlerde çalışma izninin olması gerekirdi. fakat olmadı. dünyada bu iş ile ugrasan her profesyonel sürücünün takımı adına ait tesisleri vardır. ya da ülkesinin önde gelen tesislerinde kendi formunu rahatlık ile bulabilir. çünkü bir yarış sadece bir yarıştır. motor yarışları futbol gibi değildir. yarışın olduğu hafta takımınla buluşursun ve yarışa mental olarak kendini hazırlarsın. futbol takımlarının günler önceden toplanıp toplu halde antreman yapmasına benzemez. büyük maçların öncesinde takım halinde kamp yapmaya hiç benzemez. yarış günü varsan varsındır. işte sadece bu kadar. senden başarı isterler. başarılıysan varsın! bunun dışında ailen ve sevdiklerin ile günlerce kalabilirsin. takım patronu sana karışamaz. fakat düşünsenize, siz özlem duyuyorsunuz ülkenize ve dışarıda kalmak istemiyorsunuz. şöyle bir durum var ki ülke dışında imkanlar sonsuz. takımın sana her türlü kolaylığı sağlayabiliyor. fakat sen ait olduğun toprakların havasını solumak hevesiyle sakarya'da yaşamaya devam ediyorsun. bunun karşılığında bu sevdiğin türkiyen sana gereken değeri vermiyor.

  peki ya bizim ülkemiz nasıl yardımcı oldu kenan'a ?
  bu arkadasımız doğduğu topraklarda, türkiye'de pist bulamadı. tek bir alternatifi oldu sürekli. onu da geçelim haydi. daha da vahim olanı şudur: pist kirası alındı saat başına. az buz değil, çok parası gitti kendi cebinden. ne kadar vahim bir durumdur bu yahu! daha avrupa arenasına yeni yeni bilenirken sponsoru bile yoktu. ailesinin ve birkaç tanıdığının yardımı ile katıldı yarışlara. kategorilerde birincilikler elde etti. geldi bu günlere...
  şimdi ise az çok kazandıkları ile, bir kenarda tutabildiği birikimiyle kendi sahasını çizmeye başladı. bu ülke ona tesis veremedi ama o yine de başardı. kendisi hazırlattı cross alanını. kondüsyonunu sağlam tutabiliyor artık bir nebze de olsa.

  çok fazla badireler de atlattı aynı zamanda. 17 ağustos depremi olsun, yaşca büyük kardeşlerinin vefatı ile sonuçlanan kazalar olsun...
  yılmadı bu kardeşimiz. yılmayacak yine! gönülden verdiğim destek ile arkasında olacağım hiçbir zaman aksatmadan. tek olsakta bu yolda değişmeyeceğiz güzel kardesim. sonunda tırnakların ile çıkacağın en üst mertebeden bir selam etmen kafi olacaktır şu bünyeme. benimkisi karıncanın su ile yoluna devam etme misali...

  54 knn !
 • 15
  --- alinti ---
  2007 dünya supersport şampiyonu kenan sofuoğlu, 2010 sezonuna hazırlık amacıyla test sürüşleri için bulunduğu ispanya'da kaza geçirdi. milli motosikletçinin kesi oluşan sol işaret parmağına dikiş atıldı.

  takımı honda'nın ispanya'nın valencia kentinde gerçekleştirdiği test sürüşlerine katılan kenan sofuoğlu, pistte yaptığı kazanın ardından günü hastanede geçirdi.

  türk motosikletçi kenan sofuoğlu, yaptığı açıklamada, sol işaret parmağında kemiğe kadar uzanan bir kesinin oluştuğunu söyledi. testlerdeki deneme sürüşlerinin iyi geçtiğini, ancak kötü bir kaza yaşadığını anlatan sofuoğlu: ''test sürüşleri sırasında ciddi bir kaza geçirdim. parmağımın yarı yerine kadar kesi oluştu. doktorlar kemiğin kırılmış olmasından korkuyordu. dün gün boyu hastanede kaldım. ancak kemikte sorun olmadığı anlaşıldı. şu an parmağımda dikiş var. bu şekilde test sürüşlerini zor da olsa bugün tamamlamam gerekiyor. çünkü honda, motogp 2 için yeni bir motosiklet geliştirdi. benden bunu denememi istiyor, görüş bekliyorlar. eğer motosikleti beğenirsem ben de kullanabilirim'' dedi.
  --- alinti ---
 • 24
  --- alıntı ---

  2007 dünya supersport şampiyonu kenan sofuoğlu'nun katkılarıyla sakarya'nın akyazı ilçesinde motosiklet ve karting yarışlarının yapılabileceği bin 300 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde pistin yapımına başlandı.

  sakarya büyükşehir belediyesi ve spor toto'nun desteğiyle kuzuluk yolu üzerinde, sofuoğlu'nun satın aldığı arazide motosiklet ve karting pistinin yapımı için proje çalışmalarına start verildi. iki aydır yürütülen çalışmalar sonucunda sakarya büyükşehir belediyesi fen işleri dairesi başkanlığı ekipleri pistin yapılacağı arazide ölçüm çalışmalarına başladı.

  ölçüm çalışmalarına katılan sofuoğlu, aa muhabirine yaptığı açıklamada, güzel gelişmeler olduğunu belirterek, türkiye'de antrenman yapabileceği bir pistin bulunmadığını, projenin tamamlanmasıyla hayaline kavuşacağını söyledi.

  sakarya büyükşehir belediyesi ve spor toto'nun desteğiyle proje çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten sofuoğlu, şöyle konuştu:

  ''türkiye'ye geldiğimde antrenman yapacak hiçbir yerim yoktu. dağda antrenman yaparken ayağımı kırmamdan dolayı sakarya büyükşehir belediye başkanı zeki toçoğlu'na durumu anlattım, çok iyi karşıladı. ortak bir çalışma yapıyoruz. belirli bir kısmını ben, bir kısmını belediye ve bir kısmını da spor toto kurduruyor. birçok yerden destek var. inşallah emeklerimizin karşılığını ileriki yıllarda alacağız. niyetim, yarışları bıraktıktan sonra yarış okulu açmak ve gençlere eğitim vermek. trafikte gençler motosikletlerle ve arabalarla kaza yapıyor. bu piste gelerek içlerindeki adrenalin duygusunu atabilecekler. bu bölgede böyle bir piste ihtiyaç var.''

  pisti iki ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı amaçladıklarını ifade eden sofuoğlu, ileriki yıllarda uluslararası karting ve motosiklet şampiyonaları yapılabilecek bir proje hazırladıklarını kaydetti.

  25 yaşında olduğunu ve en az 5 yıl daha yarışmak istediğini ifade eden sofuoğlu, şunları söyledi:

  ''önümde aksilik olmadığı sürece en az 5 yıl gibi bir süre var. çünkü 25 yaşında motor sporlarında genç sayılıyorsunuz. pist, yarışlarda edindiğim tecrübeleri gençlere aktaracağım bir nokta olacak. geleceği düşündüğüm için bu atılımı burada yaptık. bu kadar tecrübe kazanıp da bunu kullanmamak çok doğru olmaz. sakarya'dan çıkacak çok yetenekli gençler var. birkaç dünya şampiyonluğu daha alıp gençlerin yetişmesine yönelik çalışmalar yapacağız. pistin çalışmalarına bizzat kendim katılıyorum. bunun nedeni pistin tam istediğim gibi olması. ileri ki yıllarda dünya şampiyonasını getirebileceğim tarzda pist olmasını istiyorum.''

  pistin bin 300 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde, uluslararası standartlara uygun olarak inşa edeceklerine işaret eden sofuoğlu, ''10 yıldır yarışıyorum, son 7 yıldır bu pisti yapmanın hayaliyle yarışıyordum. bir işe emek verdiğimiz zaman karşılığını alıyorsunuz. yıllardan beri yaptığımız çalışmaların karşılığını inşallah alacağız. pistin adı motor sporlarına uygun olacak. önceliğimiz inşaatı tamamlamak'' diye konuştu.

  --- alıntı ---

  http://www.tumspor.com/...yaline-kavusuyor.php
App Store'dan indirin Google Play'den alın