• 7
  galatasaray düşmanlarına fatality çekmek için gelen yazardır.

  https://i.pinimg.com/...edJfZ10WzGR9Y6Cqfq-U

  yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar, hoşbulduk. nickimi sol frame'de ''sinan engin'' başlığından sonra görmemle önce bir şaşırdım, sonra sevindim. bu kadar çabuk karşılama beklemiyordum açıkçası. galatasaray temalı bir platformun parçası olduğum için mutluyum. burada kulübümüz için birlikte bol bol sinerji oluşturur, nice şampiyonluklar kutlarız umarım.
 • 17
  silinen bir entrysinde geçen;

  ''bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı karakterli''

  cümlesini ilk okuduğumda öfkelendim ve nickaltı yazıp eleştirmeyi düşündüm. aklıma ilk gelen lgbt bireylere yönelik aşağılayıcı bir söylemde bulunduğuydu. iyi ki yazmamışım o entryi. açıklaması benim için fazlasıyla ikna edici. ben önyargılı davranıp aklıma ilk geleni düşünmüşüm. o ise böyle bir şey kastetmediğini, gökkuşağı rengi gibi sürekli değişen bir tavrı olduğunu, renkten renge giren bir kişi olduğunu anlatmak istediğini söylüyor ki ben açıklamasının samimiyetine inanıyorum. ancak açıklamasının devamı için kendisini yine eleştireceğim.

  farz edin ki gökkuşağı karakterli derken gökkuşağı tabirini lgbt'li bireyleri kastetmek için kullandım, birine lgbt'li demek hakaret midir diye sormuş.

  size ters gelebilir ama ben kız arkadaşlarıma sürtük kelimesini, hatta daha ağırlarını çok kullanmışımdır. üstelik normalde ağzımdan kolay kolay küfür çıkmayan, herhangi bir kız arkadaşımın arkasından ayrıldıktan sonra bırakın bu kelimeleri, günlük hayatta herkesin fütursuzca kullandığı hakaret ifadelerini kullanmaktan kendimi daima sakınan biri olduğum halde ilişki içerisinde kız arkadaşıma çok rahat şekilde sürtük derim sıklıkla. bunları iltifat olarak kullanmışımdır ama ve karşılıklı onaya, rızaya dayanır. çünkü ikili ilişkilerde kelimler rahatça eğilip bükülebilir, onlara yeni anlamlar yüklenebilir. mesela yakın arkadaşınızın size çok piçsin demesi de bir tür iltifattır. ama ben burada birinin nick altına tam piç ya yazarsam, hakaret etmiş olurum. sen, genelde sözlükte -bence- sert üslup kullanan biri olarak baştan sona eleştiriden ibaret olan bir entryde eleştirdiğin kişiyle ilgili olarak son cümlende lgbt karakterli dersen, o cümlede o kişiye olumsuz bir nitelemede bulunduğun bence çok nettir ki olumsuz nitelemeyi lgbt'liler üzerinden yapman da nefret söylemini oluşturur.
 • 18
  (bkz: galatasaray sözlük/#3004186)

  silinen entry'sinin başlangıcı ve bitişi:

  --- alıntı ---

  koç üniversitesi mezunu, dursun özbek fedaisi olan liseci bir zat. yani şu adamlar daha cv'lerinden ofsayt olduklarını belli ediyorlar. ama sanırım kendini gizlemek için üniversite bilgisini yeni hesabında gizlemiş.

  ...

  bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı gibi renkli bir karakter yani :))

  --- alıntı ---

  silinme sebebi entry'nin "nefret söylemi" olarak değerlendirilmesi. entry'sinin nefret söylemi olarak değer bulmasının nedeni, "bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı gibi renkli bir karakter yani :))" kısmı.

  --- alıntı ---

  19 - nefret söylemi

  a) bir kişi ya da zümreye, toplumdaki azınlıklara, farklı kimliklere; ait olduğu kimliği, inancı, politik görüşü, cinsiyeti ya da cinsel yönelimi gibi nedenlere saldıran; ırkçı nefret, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğe dayalı türlü nefret biçimlerini yayan, savunan, haklı gösteren ya da buna teşvik eden her tür ifade biçimi galatasaray sözlük'te nefret söylemi olarak tanımlanmıştır. bu tarz ifadeleri içeren yazılar galatasaray sözlük'te "nefret söylemi" sebebiyle silinir.

  --- alıntı ---

  https://rerererarara.net/kullanim-kosullari

  "bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı gibi renkli bir karakter yani :))" cümlesi tek başına dahi silinme sebebi olabilecekken entry'nin genel formatı bu yöndeki aksiyonu gayet berrak hale getirmiş, tartışmaya açık bir durum yok.

  entry'sini silen moderasyon üyesi benim bu arada, keşke dostlarımı yoracağına direkt bana yazsaydı, gerekli açıklamayı seve seve yapardım. yazara giden mesajda entry'i silen moderasyon üyesinin kim olduğu bilgisi var, ilaveten bu detay modlog'tan da kontrol edilebilir.

  silinecek/silinen entry'sini ihbar kutusunda gördüm, ihbar sebebi olarak nefret söylemi seçeneği belirtilmişti, aynı fikirdeydim. entry'i silmeden önce moderasyon grubuna da danıştım daha hakkaniyetli olabilmek için ve aksiyonu aldım, bu kadar, başka da bir şey yok.

  çok ütopik durumlar haricinde moderasyon eylemleriyle ilgili açıklama yapmama yönünde bir prensibim var kendimce zira kurallarda böyle bir vaat de yok; ancak ortada aleni bir saf yerine koyma durumu var, işin doğrusu bilinmeli. herkes belli ölçüde düşünebilme, idrak edebilme ve karar verebilme yetisine sahip, insanları saf yerine koymayalım. ayrıca konu bu kadar polemik haline getirilecek bir konu da değil; ilgili yazara sıkıntının nerede olduğunu belirten bir not da düşmüş idim, yapması gereken tek şey mevzubahis kısmı revize edip entry'i canlandırmaktı. bu arada, özel mesaj içeriklerini direkt ya da dolaylı olarak entry yoluyla paylaşmak ceza sebebi.

  edit: imla ve birtakım keskin ifadeler
 • 19
  arkadaşın ilgili entrysinin tartışmaya yol açmış bölümü aşağıdadır.

  --- alıntı ---

  disiplin kurulu üyemizin “keşke fenerbahçe lisesi’nde okusaydın” şeklindeki sözlerini de çok doğru ve yerinde buldum. bu arkadaş ve benzerleri galatasaraylıdan çok fenerliye benziyorlar çünkü. ben üyelikten direkt atılmasını dilerdim ama bir yıl hak mahrumiyeti de bir süre yeter. liseli değil diye küçük gördükleri kişilerin ellerinden oy haklarını alması iyi çıldırtır bunları. twitter hesabında ağlayıp duruyor zaten...

  bu ve benzeri arkadaşları twitter'da böyle palazlandıran da; yüksek takipçili galatasaray hesabı yönetip, kendini kulüp scout'u sanan bir başka dangalak. bunların yanına ilişip kulüp üyeliği, olursa kulüpte iş falan kovalayan bir tip.

  bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı gibi renkli bir karakter yani :))

  --- alıntı ---

  entry ilk okunduğunda net olarak "ibne" iması olduğu hissine kapılmama ihtimali yok denecek kadar az. ama yazarın kendi açıklamasına bakınca onun dediği anlamda da kullanılabileceği görülüyor.

  (bkz: galatasaray sözlük/#3004186)

  şimdi burada neden entryi yazan kişinin esas alınmıyor da, şu an alıntısını yapamadığım ama içerik tarzı olarak ben böyle yaptım, tamam bitti zaten açıklamak da zorunda değilim hadi dağılın havası olan,

  --- alıntı ---

  3) ben en çok kendisinin sildiğinden şüphelendiğim için salyangoz'a da ulaştım. zaten sıkıntılı bir arkadaş; benim o ifadelerimle cinsiyetçi saldırı yaptığımı belirtmiş. ilgili şahsın renkli karakterine vurgu yaptığımı belirttiğimde ''ikimiz de öyle olmadığını biliyoruz. ben olsam ben de silerdim'' diyerek orada yazılanların dışında kendi niyet okuması, algılama kapasitesi dahilinde entry silebileceğini kabul etti.

  --- alıntı ---

  veya böyle direk zihin okuma şeklindeki yorumlar kabul görüyor ? bu durumda yazarlar aptal yerine koyulmuş olmuyor mu ? direkt biz zaten sizden iyi biliyoruz iması yok mu ?

  bu arada tekrar da edeyim moderasyon tamamen gönüllülük esasına dayanarak kendi özel vakitlerinden zaman ayırarak güzel bir iş çıkarıyorlar sözlüğün nizamının bozulmamasını sağlıyorlar ama çoğu kez rastladığım(ız) yani zaten söylemekte zorunda değiliz, açıklama yapmamıza gerek yok tarzı söylemler ister istemez tepki alır doğrusunu yapmış olsalar bile tepki alır.
 • 20
  --- alıntı ---

  bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı gibi renkli bir karakter yani :))

  --- alıntı ---

  entry sonundaki ":))" gayet de maksadını belli etmiştir.

  "bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın." diyerek entry'yi bitirseydi o zaman niyet okumaktan bahsedebilirdik ama son cümlesiyle yapmaya çalıştığı çirkin imayı bilinçli bir şekilde pekiştiriyor. her şey gayet açık.
 • 21
  --- alıntı ---
  bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı gibi renkli bir karakter yani :))
  --- alıntı ---

  ne kastettiği pek de önemli olmayan yazar. zira kimse niyet okumak zorunda değil. önemli olan yazdığından objektif olarak ne algılandığı. yazdığı şeyin objektif algısı ayrımcılık içerdiği için de normal olarak entrysi silinmiş. bundan sonra olan herşey çiğlik.

  neyse bir de kendisine trip atıp küstüğümü iddia etmiş. öyle bir şey yok. sadece ikili iletişimde terbiyeli olmayı beceremeyen insanlarla muhattap olmuyorum. ancak burada moderatörlük de yapıyorum. bilmiyorum fazla mı önemli hissetti kendini ama sadece moderatör olarak bir daha başvurduğunda benden cevap alamayacağını belirttim ve sorunlarını bir başka moderatör ile halletmesini söyledim. zira soruları cevaplarken hakaretlerle uğraşmak zorunda değilim.