• 126
  2018 dünya kupası kadrosu açıklandı:

  kaleciler, hannes halldorsson (randers), runar alex runarsson (nordsjaelland) ve frederik schram (roskilde)

  defans: holmar orn eyjolfsson (levski sofia), sverrir ingi ingason (rostov), hordur magnusson (bristol), birkir saevarsson (valur), ragnar sigurdsson (rostov) ve ari freyr skulason (lokeren)

  orta saha:kari arnason (aberdeen), birkir bjarnason (aston villa), jon dadi bodvarsson (reading), samuel fridjonsson (valerenga), aron gunnarsson (cardiff), emil hallfredsson (udinese), arnor ingvi traustason (malmo), gylfi sigurdsson (everton) ve olafur ingi skulason (karabukspor)

  forvet: rurik gislason (sandhausen), albert gudmundsson (psv), johann berg gudmundsson (burnley), alfred finnbogason (augsburgo) ve bjorn bergmann sigurdarson (rostov)
 • 131
  ülkece 2018 dünya kupasını kazanmaya odaklanmışlardır. şaka değil bağcılardan az nüfusa sahip ülkenin insanları dünya kupasını kazanmak için buram buram yanmaktadırlar.

  futbol mucizeleri dahilinde %3 kazanma olasılıkları olsa da benden söylemesi; bu adamlar dünya kupasını kazanırlarsa izlanda ada olmaktan çıkar kıta olur.
 • 132
  350,710 kişilik nüfusuyla bir dünya kupasına katılabilmiş en düşük nüfuslu ülke izlanda. şaka maka kastamonu kadar bile nüfusları yok.

  buna rağmen dünya kupasına katılıyorlar, katıldıkları yetmiyor arjantin gibi bir futbol devinden puan alıyorlar. gruptan da çıkarlarsa kimse şaşırmasın.

  biz de 80 milyon küsürlük nüfusumuzla neden bu ülkede futbolcu yetişmiyor diye ağlayıp duralım.
 • 133
  bence olayları sabah kahvaltısında köpek balığı yemek. şaka bir yana bunca yıldır milli maç izlerim, milli takımlar arasında hem bu kadar konsantre olup hem de bu kadar tek vücut olarak oynayan başka takım görmedim. bunda 300 bin küsurluk nüfuslarının faydasını görüyorlar bence. herkes birbirini tanıyordur izlanda'da. doğal olarak futbolcular da büyük ihtimal aynı iş ortamında olduklarından yakın arkadaştır. öyle olunca izlanda için milli maç yapmak senin iş arkadaşların ile gece halı saha maçı yapman gibi bir şey. bir de iş ahlakı ve bunun doğal sonucu olarak düzgün fizik ve oyun mentalitesi eklenince bir de kuzey genetiği serpiştirince saygı duyulası bir takım oluyorlar. adamalr ne yapıp ne yapamayacaklarını bilip, ona göre oynuyorlar ve çoğu zaman istediklerini alıyorlar. şans da yanlarından olursa en azından bir çeyrek final neden olmasın. belki de 2018 dünya kupasının hikayesi olup yarı final oynarlar ve de uslu dururlarsa belki de dünya kupasını görürler ama büyük ihtimal mavi olur :(
 • 136
  yapıları itibariyle kendilerinden daha büyük takımlara karşı iş yapmaktadırlar. bundan kastım topa sahip olmaya çalışan takımlar veya izlanda'ya karşı teknik kapasite yönünden üstün takımlar. ama kendileri gibi oynayan veya fizik üstünlüklerini kabul ettiremedikleri takımlara karşı sıradan bir takım oluveriyorlar.

  ukrayna, hırvatistan ve türkiye'nin aynı anda olduğu grupta birinci olmaları ihtimal dahilinde. çünkü kendilerinden büyük 3 takım daha var. ve bu takımlara karşı gömülerek istediğinizi alabilirsiniz.
  ama topa sahip olmayan, direk oynayan, fizikli bir fransa euro 2016'da bu adamlara 5 atıyor ve 2018 dünya kupasında yine nijerya karşısında sıradanlaşıyorlar. çünkü bu rakiplere karşı disiplinli olmak dışında üstün oldukları bir taraf hiç yok.
 • 137
  ekşide herkesin laf atıp sövdüğü takım. gerekçe de "futbol katili" olmaları ve italya, türkiye, hollanda ve arjantin'in olduğu yerde sempati görmeleriymiş. neler yazmışlar adamlara bir okuyun derim. senin futbol hastası gençlerinin ekseriyeti messi vs ronaldo başlıklarına laf yetiştirmekten kıçını oynatmazken adamlar futbolcu ihraç edip dünya kupası görüyor, euro 16'da ingiltere'yi eliyor. sanki kurayla geldiler buraya kadar. arjantin, italya, hollanda hepsi zımba gibi top oynuyor maşallah. kıskançlıktan kafalar disko topuna dönmüş.
 • 138
  çoğu futbolseverin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkaran takım.
  iran defans yapar, "kodumun ortadoğuluları futbolu katlediyorlar" olur; izlanda kale önüne otobüs çeker, "herifler futbolu çözmüş" oluyor.
  boylu, poslu, disiplinli, yakışıklı, yok kalecisi doktormuş, sarısınmış, sakallıymış, yok efendim defans oyuncusu balıkçıymış hep vık vık vık vık. şu takım övüldüğü zaman sanki çocuk doğuracakmışım gibi gebelik sancısı çekiyorum.
  belçika ve isviçre ile birlikte en uyuz olduğum takımlardan biri.

  "inşallah küme düşersiniz!!!111!!"
 • 139
  bu adamlarla türkiye'de oynanacak maç adana'da oynatilmalidir. tabii o zamana kadar yeni stadı da bitirmek lazım. olmadı mersin olsun.
  izlandanin üst ve bavul aramasını da polisler degil bir maçlığına görev verilen "cono aşireti"nden "özel" güvenlik görevlileri yapmalıdır. yeniden izlanda'dan malzeme getirmek zorunda kalsınlar.
  otel odalarindaki klimalar bozulmalıdır.
  antrenmana ve maca adana olursa barajyolu balcali halk otobusleri ile, mersin olursa herhangi bir belediye otobüsü ile sehir dolaştırarak götürülmeliler.
  o zaman görsünler eziyet neymis.
 • 142
  sadece yapmaları gerekeni yapıp bizi her seferinde yenen takım. fazlası yok. en basit şekilde oynayarak yeniyorlar.

  biz de fizik gücü bu kadar yüksek takıma karşı top şişirerek ve yanlış pozisyonda adam oynatarak kazanmaya çalışıyoruz.

  bulaşık fırçası olayı ile gaza geldik,
  havaalanı olayıyla gaza geldik,
  açıklama yapmaktan rakibi okumayı kendimizi tanımayı unuttuk ve yenildik.

  yine vizeden 90 alıp finalde 40 ile aa şansını kaçırıp cc ile geçtik.
 • 144
  (bkz: 11 haziran 2019 izlanda türkiye maçı)nın ilk yarısındaki performansları milli takım kariyerlerinin nirvanası olabilir.

  ilk yarım saat askerden yeni gelmiş gibi oynadılar. bir ara tarihi fark olabilir dedim. gerçek manada fizik gücü çok yüksek takım. hele yusuf yazıcı ikili mücadelelerde o kadar zayıf kaldı ki resmen rencide ettiler.

  euro 2020 yolunda en büyük rakibimiz. fransa vitesi beşe takarsa alır başını gider. izlanda ile kıyasıya bir mücadeleye girişicez.
 • 146
  ülkelerine gittik çomarlık yaptık.
  maça 2 galibiyetle şişen ego yüzünden yanlış kadro tercihi ile çıktık.
  çomarlığı sürdürüp oyuncu değişikliklerini tamamen yanlış yaptık.
  irfan'ın çıkması hataydı.
  dorukhan'ın çıkması hataydı.
  ozan ve hakan'ın sahada kalması hataydı.
  oyuna giren güven ne alaka?
  maçın 75. dakikasında takım emre belözoğlu diye bağırıyordu. adamın tecrübesi, tekniği, oyun görüşü ve organizasyon yeteneği ihtiyaçımız olan şeydi.

  neticesinde 11 haziran 2019 izlanda türkiye maçı'nda yeni türkiye gibi davranıp hakettiğimiz küsküyü yedik.
 • 147
  üstad johan cruyff'un "futbol basit bir oyundur, zor olan futbolu basit oynamaktır" vecizesini haklı çıkaran takım. en temel 4-4-2 formasyonlarından biriyle oynuyorlar. oyun kurucunun fundamental yetenekleri hariç 11 oyuncunun da görev tanımları basit. öyle ilk bakışta "vay anam neler dönüyor" diye daha dikkatli izlemek zorunda falan bıraktıracak türden değil. ve tabi bu sıradan taktikle başarı kazanmalarını sağlayan en önemli şey disiplinle bu düzenden çıkmamaları ve oyunu dar alanda bloklar halinde hareket ederek oynamaları.

  altı üstü dört cümle ile özetledik. ama dünyada en azından yakın geçmişte bunlar kadar basit oyunu bunlar kadar başarılı uygulayabilen çıkmadı.

  rahat uyu cruyff...