• 1
  rusya'daki dünya tekvando şampiyonasinda altin madalya kazanan 18 yaşındaki milli sporcumuz. rio'daki madalya ümitlerimizden birisi olacak kendisi. ayni zamanda hacettepe üniversitesi diş hekimliği fakültesi öğrencisi. kariyeri ve hayatida yüzü gibi tertemiz, güzel olur umarim bu piril piril genç kardeşimizin. ayrica sözlükte henüz adina entry girilmemiş olmasida beni ziyadesiyle şaşırttı.

  http://i.sozcu.com.tr/...0rem-Yaman-26-09.jpg

  http://www.sksdb.hacettepe.edu.tr/...mlar/taekwondo/3.jpg

  http://www.haberjournal.at/...ges/upload/irem2.jpg

  http://fotocdncube.fanatik.com.tr/...18.5.2015%2021:02:09
 • 6
  türkiye'ye üst üste 8 tane altın madalya getirdikten sonra dünya tekvando federasyonu tarafından ''yılın en iyi kadın sporcusu'' seçilmiştir.

  klasik geyik olarak: "futbol dışındaki sporlara epey az önemin verildiği ülkemizde gerçekten böyle bir başarı elde etmesi muazzam." demekle kalmayıp işi biraz daha derinleştirmek istiyorum:

  kendisi ilk entryde bahsedildiği gibi 2015'te daha 18'indeyken dünya şampiyonu olmuştu. şöyle bir twitter: https://twitter.com/iremyamany ve şöyle bir instagram: https://www.instagram.com/iremyamany/ sayfası var ki; abukluklardan ve dışavurumculuktan uzak minimal bir sporcu kimliği olduğunu gösteriyor irem'in. aynı zamanda hacettepe üniversite'si beden eğitimi bölümünde okuyor(du). ayrıca söylemlerine bakıldığında diksiyonu gayet düzgün ve yazım kurallarına dikkat eden kimliği de ortaya çıkıyor. yani, aslında bir sporcuda ne ararsınız ki. tamam tekvando, karete, bilardo vb. gibi ülkemizde gerçekten hiç önem verilmeyen sporlarda daha önce belki adını duymadığımız sporcularımız büyük başarılar getirdi. hepsini bir kenara koyalım ama insanın karakteri ve bu karakterini ortaya koyuş ya da diğer bir söylemle dışa vuruş biçimi önemlidir kanımca.

  not: socrates dergisinin sanırım temmuz ayında kendisiyle ilgili bir yazı vardı. tavsiye ederim.

  not 2: burayı okuyan kadın arkadaşlarımız vardır veya okuyan yoksa bile ilham alabilme potansiyeli olanlar vardır. bu arada sadece kadınlar da değil hepimiz ilham almalıyız. yani burada bir ayrımcılık gözetmiyorum fakat özellikle "feminizm, femi-nazi, kadınlar eziliyor muhabbetleri vb." muhabbetler ile yalnızca siz kendinizi eziyorsunuz kadınlar! siz işinizi iyi yapın emin olun bizden daha üstün olabilme potansiyeliniz fazlasıyla var. bu üstünlüğün ölçüsü nedir veya böyle bir üstünlüğün söz konusu olması kime ne katacaktır konusu ayrı fakat artık kabak tabı veren laflar bırakılıp yerini icraatlar almalıdır.
 • 7
  futbol dışında bir şey yazayım..

  bir kaç gün önce bir arkadaş sohbetinde adı geçmişti.
  kendisini bilir ve takip ederim. masada kendisini biliyor olmam güzel olmasına bağlandı ama kazın ayağı öyle değil..

  bir ülke düşünün, kadınların hor görüldüğü, dövüldüğü, öldürüldüğü, tecavüze uğradığı, zanlılarının ise takım elbise giydiği için iyi hal indirimi alarak özgür kaldığı bir ülke.. bu ülkede ulu önder atatürk'ün sporcular için yaptığı tanıma birebir uyan, yine atam'ın modern türk kadını nasıl olmalı? diye tanımladığı tüm ilkelere sahip olan bir kadın sporcu düşünün. ben onu bilmiyorsam benim ayıbım... desteklemiyorsam yine benim ayıbım..

  çok çalıştığını instagram'dan takip ettiğinizde görüyorsunuz.
  umarım olimpiyatlarda altın madalya alarak hayalini gerçekleştirir. saygıyı ve güzel yarınları hak ediyor. umarım elini attığı her şeyde başarılı olur. özellikle bizim gibi kadın olmanın zor olduğu bir ülkede ilham verici bir kadın olmak kolay değil.

  ayağına taş değmesin..
 • 9
  kendisinin bilinmesinin tek değil ama en büyük nedeni güzel olmasıdır. hatta %90'ınınız bu kadını tanıma nedeni güzel olması. eğer nur tatar'ı bilmeyip bu kızın adını biliyorsanız üzgünüm ama durum bu. kendisi 23 yaşında ve bir tane bile olimpiyat madalyası yok artı olimpiyatlara katılmadı bile! nur tatar ise 20 yaşındayken londra olimpiyatlarında gümüş madalya kazanıp ilham almak isteyen bir çok türk insanına ilham olmuştu. siz hangisini biliyorsunuz ?
 • 10
  nur tatar'ın açtığı yolda ilerleyen sporcu. 2020 tokyo olimpiyatları'nda altın madalya almaya aday isimlerden birisi. altın alırsa tekvandoda altın kazanan ilk kadın sporcu olacak. aslında nur tatar'dan daha iyi bir kariyer yapma olasılığı mevcut. güzel olduğu için medyada daha fazla yer buluyor olabilir, bu da gayet doğal. sporda güzel veya yakışıklı olmak daha kolay pazarlanmanızı sağlar, markalar da bu yönde tercihler yapar. nike boşuna bu kız ile çalışmıyor mesela.
 • 13
  2020 tokyo'da bayrağımızı taşıması gereken sporcu. sadece güzel olduğu için değil, candan, hareketli, güler yüzlü ve iyi bir sporcu olduğu için. ancak bir kusuru var tweet lerinde filan sürekli atatürk vurgusu yapıyor. dolayısıyla eğer bir mucize olmazsa bayrağımızı yine reis vurgusunu en dokunaklı yapan bir güreşçi taşıyacaktır.
 • 17
  yaptığı basın toplantısı ile 2020 tokyo olimpiyatları katılımı konusunda hakkının yendiğini söyleyen sporcu.

  iddialarına göre aynı sıklette hatice kübra ilgün de olimpiyat barajını geçmiş. ancak aynı sıklette tek bir sporcu katılabiliyormuş. dünya sıralamasında irem 3, hatice 5. sıradaymış. kuvvetle muhtemel bir süredir sakatlığı olduğu için hatice kübra ilgün'ün tercih edilmesi gündeme gelmiştir.

  kendisinin iddiaları olayın biraz daha farklı bir yönü olduğuna dair...
 • 20
  https://twitter.com/.../1236983633405251584

  irem yaman bu twite cevap vermiş ve twitin sahibi mert aydın hala sessiz. irem yaman bu twitteki sıralamanın mart 2020 ayına ait olduğunu ve 2024 olimpiyatları için geçerli olduğunu, 2020 yılı olimpiyatları için 2020 yılının ocak ayında puanlamanın son bulduğunu ve kendisinin önde olduğunu iddia ediyor.

  ya cevap verin ya da çocuğun hakkını verin.
 • 21
  bu konuda federasyon bir açıklama yapmıştı..

  http://www.turkiyetaekwondofed.gov.tr/...haber.asp?ID=2103

  federasyon ekim ayında böyle bir açıklama yaptı. irem o zamanda itiraz etmişti buna.
  yani bir turnuvalık mevzu değil bu diye itirazı vardı. federasyon ise dünya tekvando sıralaması umurumda değil rusya'da kim kimin önünde yer alırsa onu gönderirim dedi...

  rusya'da irem yenildi, hatice'ye ve hatice irem'in önüne geçti.
  irem'de şu anda aynı şeyi söylemeye devam ediyor. ben ocak 2020 sıralamasında öndeydim ve gidecek sporcu ocak ayı sıralamasına göre belirlenir. bende hatice'nin önünde olduğum için benim gitmem lazım diyor.

  federasyon ise aşağıdaki açıklamayı yaptı o zamanda.

  http://www.turkiyetaekwondofed.gov.tr/...haber.asp?ID=2098

  yani diyor ki sıralamada önde olan gider. sonra bunu değiştirmiş gibi bir durum var ki benimde anlamadığım o.. sporcuları sıraya göre belirleyip seçme yapıyorsun. seçmeyi irem kazanıyor, sonra beni sıralama ilgilendirmez ben rusya'ya bakarım diyorsun?

  ben mi yanlış anlıyorum biri aydınlatırsa muazzam olur.
 • 22
  irem yaman haklı mı haksız mı çözemedim henüz. bakın ben anlayamadığımı, bilgisiz olduğumu belirtiyorum zor bir şey değil.
  şu konuda ahkam kesenlerin %99'u en fazla benim kadar bilgili eminim.

  diğer sporcumuzun şu anki psikolojisini düşünen yok. hatice kübra ilgün'ün suçu medyatik olmamak mı? varsa bir şaibe zaten çıksın ortaya, kim haklıysa o gitsin.
 • 23
  başına gelen haksız uygulamaya , (galatasaray’ın normal sezonda şampiyon olduğu yıl, sonradan “ playoff konması gibi “ oyun oynanırken kural değiştirilmesi” uygulamasına benzeyen bir saçmalık) kurban giden çağdaş ve başarılı tekvandocu kız..

  galatasaray playoff’u da aşmıştı, bu kız yapamamış, rakibine rusya’da kaybetmiş.
  kendi elleri ile bu kızı yurtdışında başka bir ülkeye itiyorlar.

  kurumların başına kayırmacılıkla iş bilmezleri geçirirseniz böyle olur. senin elinde aynı siklette iki tane dünya çapında başarılı sporcu varsa, bunları en iyi şekilde değerlendirirsin. anlaşırsın bir dost ülke federasyonu ile ( azerbeycan, bosna- hersek, kosova..) , sporculardan birini de bu ülke forması ile olimpiyata gönderirsin. çinliler masa tenisinde öyle yapıyor mesela..

  başarılı, çağdaş , özgür ruhlu sporcu kadınlardan rahatsız olan bir kesim var bu ülkede. kadın voleybol milli takımından da, jimnastikçilerden de, tenisçilerden de vs...

  ekleme: her iki sporcunun birbiri ile yaptığı maçları izledim. ikisi de iyi sporcu, siklet düşmesi iremin dezavantajına olmuş, kübra da hareketli , fakat aynı form durumunda olsalar irem daha iyi olurdu gibi geldi bana çünkü uzun ayak boyu ve yukarıda hamle gücü çok üstün. fiziğinin ve aklının sayesinde spektaküler bir tarzı var. 62 kilonunun olmaması çok kötü olmuş. formda olduğu zaman , kendi sikletinde, iyi zamanlarındaki hamza yerlikayanın verdiği seyir zevkini veriyor.
  olay makyajı, medya kullanması, vs değil , kızın sporculuğu karşılaştırmalı olarak ayak uzunluğu ile gelen dövüş tarzı ve aklı. irem gitmeli, hatta bir şekilde ikisi de gitmeli.

  ekleme 2=ceo güzel yazmış. kübra açısından da bakmak lazım tabii. iremin ise 57-62-67 sikletleri boyunca çabası da müthiş her ne kadar kurnazlık ihtiva etsede. ben kabahat gene federasyon da diyorum. ellerinde aynı siklette 2 dünya şampiyonu varsa, ki bu yıllardan beri de görülüyor zaten, bir tanesini başka ülke federasyonu adına yarıştırma yolunu bulmalılardı.
 • 24
  https://twitter.com/.../1236971940730097664

  hatice kübra ilgün'e göz göre göre haksızlık yapıyor. federasyon ekim ayında bildiri yayınlamış ve katılımın nasıl olacağını açıklamış ve üstüne sen gidip aralıktaki moskova grand prixinde çeyrek finalde kübra'ya yenilmişsin. ayrıca irem yaman'ın tablodaki puanları 62 kiloda kazandığı puanlar. irem yaman, kadınlar 62 kiloda 2015 ve 2019 yıllarında 2 kez dünya şampiyonu oldu. olimpiyat oyunlarında ise 62 kiloda müsabakalar yapılmadığı için sporcuların 57 kiloda mücadele etmeleri gerekiyor. bu kilonun başarı göstergesi olarak grand prix müsabakaları örnek alınıyor. olimpiyatlara katılabilmek için hem irem yaman hem de hatice kübra ilgün grand prix müsabakalarında 57 kiloda yarışmaya başlıyorlar. irem yaman, grand prix müsabakalarında 57 kiloda bugüne kadar 2 altın madalya kazanmış. hatice kübra ilgün ise 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya elde etmiştir. ikisi 57 kiloda bugüne kadar resmi olarak bir kez karşılaşmış ve o müsabakada hatice kübra ilgün, irem yaman’ı farklı bir şekilde mağlup etmiş. ayrıca 22 şubat'ta isveç'te yapılan turnuvada 57 kiloda hatice kübra altın madalya kazanmış. irem yaman ise finalde karşılaştığı başka türk sporcumuz 19 yaşındaki ikra kayır'a 9-1 yenilmiş ve gümüş kazanmış.

  ayrıca da hatice kübra ilgün 57 kiloda hem olimpik hem de dünya klasmanında 2. sıradayken irem yaman olimpik klasmanda 4, dünya klasmanında 17. sırada.

  http://www.turkiyetaekwondofed.gov.tr/...haber.asp?ID=2098
  eğer kendisine bir haksızlık yapılmak istenseydi kasım ayında italya'da düzenlenen avrupa şampiyonasına hatice kübra ilgün götürülürdü. çünkü hatice'nin puanı daha yüksekti. ama federasyon ikisi arasında seçme müsabakası yapmış ve uzatmada irem yaman kazandığı için turnuvaya o gitmiş. o zaman federasyon haklıydı da şimdi mi haksızlık yapmış oluyor.

  https://eksisozluk.com/entry/103254824 burada elemanın biri güzel bilgiler vermiş.

  edit: http://www.turkiyetaekwondofed.gov.tr/...haber.asp?ID=2175 bu da federasyonun olayla ilgili yaptığı açıklama.
 • 25
  çok net bir şekilde hakkı yenmiş sporcu. olayı bir örnekle açıklayayım. 2010-2011 şike muhabbetinden sonra sezon başı fenerbahçe bazı iyi futbolcularını kaybetmişti. sonrasında ise tff hemen playoff denen saçmalığı çıkardı. ligi o sezon 9 puan önde bitirmemize rağmen playoffta puan farkı azaltıldığı * için baskı altına girdik ve zar zor şampiyon olduk. o sezon şampiyonluğu kaybetsek ne düşünürdünüz?
  buradaki kuralda birkaç yıl boyunca toplanan puanla yapılan sıralamaya göre olimpiyat vizesi alınırken bir anda seçim tarihine 3-4 ay kala * bu tarihten sonrasına bakılacak deniyor. ne tesadüftür ki bu tarih irem yaman'ın sakatlık nedenli performansının iyi olmadığı zamanlar.