• şikayet ettiğimden beri ohhh be dedirten olaydır. şimdiye kadar senelerce her ay 70 ile 90tl bandinda para ödeyerek boingsport kullandim. şampiyonlar ligi ve türkiye kupasini istatistik disinda tutarsak biz zaten ayda 4 maç oynuyoruz. ee kombinemiz var 2 tanesine eşimle gidiyoruz. 2 tane maç için ver 110 para 110 para. zaten yaptiklari yayinlardaki yandaşlik yüzüne ayar olmuştum. ee cafeye gitsek gene ayni şey. araştırdım bu şeyi. baktim herkes şikayetçi. şikayet edenler kadar şikayetçi olanlarda var.

  her sene insanın maddi durumu iyi olmuyor. nisan ayında düğünümüz oldu. eee türkiye şartları olunca maliyeti biliyorsunuz. girdik bi borcun altına. kombinelerimizide alamadik. * mecbur kaldik bu ipli şeyi şikayet etmeye.

  tabi şikayet etmek için gerekli şartlar lazımdı. eğer 20mbps üzeri bir internetiniz varsa, hemen şikayet edin. böyle bir şey olamaz. terbiyesizler ya. cam gibi lan. yaptıkları ayıptır.

  not: şikayet etmek için düzgün birini bulmalisiniz. unutmayın, ucuz etin yahnisi.
 • ben tabi ki kullanmıyorum ama bir arkadaşım anlatıyor;
  internet bağlantınız 8mbps üzeri ise hd kalitesinde bangır bangır izleyebiliyormuşsunuz. diğer türlü takılma donmalar can sıkabilirmiş. arkadaşım yaklaşık 2 yıldır kullanıyor. fiyatları her sağlayıcıya göre değişiyor ancak güvenilir olanlardan 6 aylık 100-150 tl arası makul denebilirmiş. yayın kalitesi, bağlantı hızı iyiyse bildiğin digiturk. yayın 20-30 sn geç geliyormuş. komşu gol diye sevinirken siz daha musleranın degaj yapmasını bekliyor olabilirmişsinşiz. içinde bein, d smart nba tv gs tv vs bir sürü imkanlar varmış, mikili yayınlar bile var diyor köftehor. sorular varsa sorun, kendisinden öğrenip size yazayım.
 • kullanıcıların kolay kolay tespit edilemeyeceği, ancak yayıncıların cezai yaptırımlara maruz kalabileceği platform.

  kaçak windows kullanmak, mp3 indirmek, torrent kullanmak gibi tabana yayılan davranışları tek tek cezalandırmak hem mantıksız hem de zor. bunun yerine bunları yayınlayan, bunları ürünleştiren, bunları kullancılara ulaştıran kişilere ceza uygulamak lazım gelir. uyuşturucu kullanmanın bir cezası olmamalı mesela -bulundurmak veya uyuşturucu etkisinde suç işlemek gibi noktalara girmiyorum-, uyuşturucuyla mücadele satışını veya üretimini engellemek üzerine olur. bu yüzden açıklanan bu kararlar sembolik kalacaktır.

  yeri gelmişken ülkemizdeki kabullenilmiş bir saçmalığa değinmek istiyorum. karşılıklı yapılan bir sözleşme, muhataplarını bağlar. her iki taraf da oturur, riskleri ve potansiyeli fiyatlandırır, mutabık kalınırsa da imzalar. ve belirlenen süre içerisinde de iki taraf bu şartlara sadık kalarak yükümlülüklerini yerine getirir. süreç içerisinde olağan üstü haller ya da şartlar meydana gelirse de fesih hakkı denilen, belli bir tazminat içeren haklar vardır. bunları hepimiz biliyoruz. sözleşeme nedir ile ilgili temel bilgiler.

  peki ülkemizde bu nasıl algılanıyor ya da işliyor? biz hele bir işe başlayalım da, şartları her sene oturur konuşuruz. bir futbolcuya 4 senelik sözleşme imzalatılıyor. sonra o futbolcudan bir sene sonra memnuniyetsizlik doğunca hadi kalksın gitsin deniyor. gidebilir elbette futbol oynamak için ama gitmek istemeyebilir de. bunu kabullenemiyoruz camialar olarak. "oturduğu yerden para kazanıyor", ee o zaman sen de bir sonrakinde daha dikkatli futbolcu seçersin. ya da futbolcu sözleşmesinin ilk senesinde çok iyi performans gösterdi, seneye sözleşmesi devam ederken maaşına zam yapılıyor. neden? hak etti. ee peki aynı sene büyük bir sakatlık yaşasaydı ve tüm sezon oynamasaydı maaşından indirim mi yapacaktı? muhtemelen hayır.

  gelelim yayıncı kuruluşa. kur yükselmiş de, kar oranları düşmüş de, 'bak çekilir haa' demişler de, biz de döviz kurunu bilmem kaç yıl öncesine sabitlemişiz. neresinden bakarsan rezalet. ama kabul etmiş takımlar. onlardan gelecek paraya göre yaptıkları planları bozup, yine de tamam demişler. bu süreçte neredeyse hiçbir kuruluşa görüntü ve özet hakkı vermeyip, twitter'da telif kovaladıklarını falan geçiyorum. aylık ücretleri de 100 tl'nin üzerine çıkarmışlar. bunu da geçiyoruz. yetmemiş, doymamışlar bir de kaybettikleri müşterilerinin peşinden koşup hapsettirme para cezası verme derdine düşmüşler. ee siz yayıncı kuruluş ve daha önemlisi bu sözleşmenin bir tarafı olarak neye sadık kalmış oldunuz? yarın bir gün başka aç gözlü taleplerle gelmeyececğinizi nereden bileceğiz?

  ben kendi adıma dört sene boyunca internet üzerinden satılan digiplay uygulamasını satın alarak izliyordum. para vermeme rağmen aksaklıklar da yaşıyordum ama yine de legal yolları seçmek istiyordum. yıllık zamlarını da makul tuttukları için çok da canımı yakmıyordu açıkçası. kullandığım paket spor extra idi. "tüm spor karşılaşmaları ve ulusal kanallar" şeklinde satılan, her şeyin dahil olduğu en üst paket buydu ve bu şekilde satın aldım. aylık da ortalama 80 tl civarı ücret ödüyordum, ki yalnızca internet aboneliği için yüksek bir ücret gerçekten. sonra bein sports media, şampiyonlar ligi ve avrupa ligi'nin yayın haklarını satın aldı. ben de sevindim açıkçası. zaten üyeliğim var, nereden izleyeceğim derdi kalmadı. maçlar yayınlanmaya başlayınca bir baktım, üyeliğiniz bu yayını kapsamamaktadır gibi bir üye alıyorum. nedir bu? "biz avrupa maçlarının da içerisinde bulunduğu bir paket sunuyoruz sizlere, adı da spor extra plus, aylık 30 tl ücreti var". bak sen. o gün tüm üyelik paketlerimi iptal ettirdim. her türlü illegal siteden ve uygulamadan yayınları takip ettim. kusura bakmayın ama siz üye kaybetmeyi hak ettiniz. zam yapacaksanız da sene sonunu, yeni dönemi bekleyecektiniz. siz böyle aç gözlü davranırsanız, insanlar da size para ödememek konusunda böyle cimri davranır. al gülüm, ver gülüm. şimdi de kimseyi suçlamayın yok insanlar iptv izliyormuş, yok twitter'da link dönüyormuş falan. adam gibi bir ücret politikası belirleyin, adil olun, kimse tutup da illegal yayın peşinde koşmaz zaten.
 • edit2: linkler yenilendi.

  bir galatasaray taraftarı böyle bir paylaşımda bulunmuş. telefondan iptv izleyeceksiniz. bein sport'u iptal eden veya internetten kaçak yayın izleyen renktaşlar için amme hizmeti.
  https://twitter.com/.../1066941327345164288

  nasıl yapılacağı ise şöyle;
  https://twitter.com/.../1067017728685412352

  yapamayan renktaşlar olursa anladığım kadarı ile yardım edebilirim. bende şansa becerdim çok anlamam bu işlerden.*

  edit: twitter da bu paylaşımı yapan arkadaşı şikayet etmişler ve linkler uçmuş renktaşlar. bu sefer hem link hem de kalıcı olması için gss formatında paylaşacağım.

  https://twitter.com/...091554396004352?s=19

  https://twitter.com/...089049385611264?s=19

  http://gss.gs/RdI.jpg
 • derbilerde donmayanını aradığım platform. derbilerde donmaması icin sağlam serverlara ihtiyaçları var, iyi de para kazanıyor olmalilar. bu tarz büyük şirketleri tespit edip şikayet etmek istiyorum, daha geçen beinsports ülkeden çıkacaktı. cikmamalari için tespit edip şikayet etmek lazım. ama en onemli kriter derbilerde donmaması, küçük firmalarla isim yok. yeşillendirebilirsiniz.
 • yayın yapan ve kullananlara hapis ve para cezası için yasa tasarısının konuşulduğu illegal platform şeysi.

  öncelikle bu talebi yapan büyük ihtimal son yıllarda ciddi derecede abone kaybeden katarlı firma olduğunu düşünüyorum. ha federasyon bu konuya kesinlikle katılmış olacak ki bu cezalar yasallaştırılsın diye gündeme getirmişler.

  ben bu zihniyetleri cidden anlamıyorum, yasakla iş yapabileceklerini sanıyorlar. asıl hedef ulaşılabilecek bir fiyatla müşteri kazanmak olması gerekirken bunlar yasağı tercih ediyorlar. emin olun daha fazla abone kaybedeceksiniz ve daha çok zarara gireceksiniz. ve biz su veren itfaiyenin hortumunu tutacağız.

  büyük bir insanın dediği gibi "çatlasanız da patlasanız da" engelleyemeyeceksiniz. daha farklı yollar denenmesi lazım insanların bu platformu kullanmaması için.
 • bu konuda en güldüğüm şey "garanti veriyoruz abicim" sözü. illegal olan hiçbir şeyin garantisi olmuyor arkadaşlar. legal olan şeylerde bile sorunlar yaşarken, çağrı merkezlerine ulaşamazken, hizmet için, para verdiğimiz şey için küfürler ederken illegal bir şeye ne kadar güvenebiliriz. kanada da yaşıyorum, ben de aldım. 1 yıl, 2 yıl harika fiyatlar, garanti veriyoruz abicimler. sonra açılmayan telefonlar, bakım yapıyoruzlar, serverda sıkıntı varlar, yayıncı kuruluşun banlamaları vs. sonra google da link ararken buluyorsun işte kendini. demek istediğim dikkatli olun. 1 yıllık, 2 yıllık para gömmeyin. garanti şey sistem var olduğu sürece ödemek bence. sistem yoksa para da yok gardaşşş diyebilmek.
 • eğer biraz ucuza alındığı düşünülüyorsa, dolandırılmanızın kesin olduğu ve genellikle şikayet edilen platform. bir senelik üyelik diye alıyorsunuz, 2-3 ay güzel yayın sağlıyorlar. sonra bir patlıyor, kimseyle iletişime geçemiyorsunuz. çok uyguna aldığınız için üstünde de durmuyorsunuz. adamlar böyle böyle geçiniyorlar işte. şikayet ettiklerim.
  hani varsa iki sezon üst üste kullanıp memnun olan, bana da yazsın rica ediyorum.
 • ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik duruma yani tl'nin diğer para birimleri karşısında aşarı değer kaybı ve buna bağlı olarak halkın alım gücünün düşmesi durumuna tüm markalar uyum sağlıyor; netflix, spotify bizim burada daha ucuz, psn store'dan oyun almak bizim burada daha ucuz, levi's pantolon, istanbul'da berlin'den daha ucuz, binbir tane örnek veririm. haliyle beinsports da ülkemizin ekonomik şartlarına göre yayın satmak zorunda.

  fransa'da 15 euro'dan başlayan fiyatlara yayın satacaksın, bizim burada 139 lira -benden son istenen- isteyeceksin. sonra da insanlar kaçak yayın izliyor diye veryansın edeceksin. yok öyle bir dünya.

  hak yeniliyor, vergi verilmiyor gibi duygu sömürüsü yapmaya gerek yok. fakirler, bu ülkede zenginlerden daha fazla vergi veriyor. sahada izlediğin futbolcu yılda 10 milyon lira alırken vergi vermiyor, asgari ücretle çalışan adam vergi veriyor. bein sports sözleşmede yapılan bir yanlıştan, göksel gümüşdağ'ın kuru sabitlemesinden ciddi avantaj sağlarken hak yemiyor, güya siz iptv alırken hak yiyorsunuz. yok öyle bir dünya.

  bu arada upload hızınız da download hızınız kadar önemli.
 • muhtemelen bein sports ve sky sports gibi sektörü domine eden firmalar tarafından yapılan baskı sonucu avrupa çapında geniş operasyonlara maruz kalan sistem.

  bu zamana kadar avrupa alt yapısında diledikleri gibi at koşturuyordu iptv firmaları. özellikle almanya bu konuda epey revaçta. bu sistemin iki ayağı var, server ve panel. burada en büyük darbeyi genelde paneller yedi. yani üyeliklerin olduğu, ayarların yapıldığı, yeni kanal vs eklenen ana kontrol arayüzü olan bu yapı avrupa genelinde büyük darbe yedi. server'lara müdahale biraz daha karmaşık olduğu için bu yol seçilmiştir muhtemelen. hatta öyle ki "bir arkadaşın" kullandığı iptv firmasının yönetimi bir açıklama yapıp panele erişim sağlayamadıklarını söylemiştir. fakat yayın o sırada aktifti.

  teknolojik alanlarda her etki bir tepki doğurur. muhtemelen artık daha çok yedek alarak daha çok yedek sistem kullanarak çalışacaklardır. ve eğer karşılığı varsa bu altyapıları avrupa dışına taşımak da firmaların gündemine gelebilir. server konusu ise gerçekten çok çetrefilli. avrupa dışına taşımak büyük problem. hem erişim anlamında hem de hız anlamında hem de maddi olarak karşılığını almak zor olacaktır. server'lara kısıtlama nasıl gelir, nasıl kontrol altına alınır bilemiyorum. çünkü server'lar temel bir hizmet tanımına dahil. çok fazla kontrol edilemiyor. yalnızca pedofili ve narkotik gibi ağır suç kavramına giren haller kontrol altına alınabilsin diye bazı protokoller var. onun dışında firmalar hizmetin nasıl kullanıldığını pek fazla denetlemiyorlar. eğer buna yaptırım gelecekse birçok diğer yaptırımın önü açılır. bize normal geliyor tabii ama avrupa insanı özgürlüğüne bu kadar müdahale potansiyeli olan noktalara tepki gösterir.