• 2
  genelde kız çocuklarına ait olan sokak oyunu. lastik atlama versiyonu da mevcuttur. çok da güzel tekerlemeleri vardı bu oyunların. bakkallarda rengarenk plastik ipler satılırdı (kendi kırmızı sapları sarı olan bir ipim vardı mesela benim). ayrıca ip atlama aerobikte vazgeçilmez bir ısınma hareketidir mahalle arası spor salonlarında.
 • 5
  en az yüzme kadar kasları çalıştıran bir egzersizdir. özellikle kilo vermek isteyen arkadaşlar günde yarım saat düzenli ip atlasınlar. koşmaya felan gerek yok. hayvan gibi enerji gerektirir ki çok kolay kilo verirsiniz. kollarınız, bacaklarınız, göğüsleriniz ve de karın bölgeniz aktif olarak çalışıtığı için vücudu da şekillendirmenize yardım eder.

  pek çok kişi ciddiye almıyor ip atlamayı ama yüzme imkanınız yoksa koşmaya da eriniyorsanız tam sizlik. odanın bi köşesinde sıradan bir iple yapılabilecek harika bir egzersiz. hani derler ya hem mideye hem cebe diye. aynen öyle işte. maliyeti yok denecek kadar az, faydası ise saymakla bitmez.
 • 6
  koşudan daha yararlı olan cardio çalışması.

  --- alıntı ---
  yağ yakmanın, direnci artırmanın, koordinasyon ve denge geliştirmenin etkili bir yoludur, ip atlamak. aynı zamanda, ip atlamak hızlı kalori yakıcısı bir kardiyo egzersizidir. ip atlama hızınıza bağlı olarak dakikada ortalama 11 kalori yakabilirsiniz. eğer hızınızı ve kondisyonunuzu arttırarak atlamaya devam ederseniz dakika başına 20 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. yani ne kadar hızlı atladığınıza göre 10 dakikada 111 ila 200 kalori yakabilirsiniz.

  uzak doğu sporlarında ve boksta da oldukça popüler olan "ip atlamak", kondisyondan ziyade, dövüş sporları için önemli olan el ve ayak hareketlerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla yapılır. profesyonel sporcular, biraz daha zorlaştırmak için, ağır halat ya da içinde çelik olan hortum ile atlarlar.

  ilk yapmanız gereken şey, atlayacağınız ipin doğru uzunlukta olduğundan emin olmaktır. ipin tam ortasına basın ve ipi vücudunuz boyunca dümdüz çekin. eğer boyu göğüslerinizin ortasına kadar gelebiliyorsa sizin için uygun görünüyor demektir. ip atlamak için başta biraz pratik gerekebilir. ip atlarken beton da atlamamaya çalışın, çünkü bu eklemlerinizi yıpratacaktır. zemin için çim, parke, yoga matı veya halı seçmeye çalışınız. ip atlama egzersizini biraz daha zorlaştırmak için ayaklarınıza veya el bileklerinize hafif kum torbası takmayı deneyebilirsiniz, bu stil ip atlamak yaktığınız kalori miktarını da arttıracaktır.

  faydaları

  - bu kardiyo egzersizi ile saatte 600 ila 1200 kalori yakabilmek mümkündür.
  - ip atlamak komple bir vücut çalışmasıdır.
  - hızınızı ve eforunuzu çok rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir.
  - ip atlama sizi daha iyi bir sporcu yapabilir.
  - el ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninizin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırır.
  - kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltabilir.
  - ip atlayarak bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz.
  - selülit ile baş etmenin uygun yollarından birisidir.
  - lenf sistemini çok iyi çalıştırır.
  - zihninizi dinginleştirmek için birebirdir. stres attırır.
  - varisleri ve örümcek ağı damarları giderebilir, ip atlamak

  not:

  —siyatik ve bel ağrısı olan kişiler ip atlamamalıdırlar, bu omurganızın disklerine daha çok stres yükleyebilir.
  —yüksek tansiyonu olan kişiler ip atlamamalıdırlar. ip atlarken kolların aşağı yöndeki hareketi, kan basıncını daha da arttırabilir.

  --- alıntı ---