• 1
  14 haziran 1984 doğumlu sol bek. galatasaray altyapısından yetişmiş, zamanında fatih terim tarafından avrupanın hatta dünyanın sayılı sol beklerinden olacağı iddia edilmişti. 2003-04 sezonunda elazığspor'da başlayan kiralık dönemi beylerbeyi, mersin idman yurdu, gaziantep büyük şehir belediyespor, kocaelispor ve kayseri erciyesspor da devam etmiştir.2007-08 sezonu başında kayseri erciyesspor'a transfer olan ilker burada bir sezon oynadıktan sonra yarım sezonluk bir orduspor macerası yaşamış, son olarak kayseri erciyesspor'a dönmüştür. *
 • 3
  geçen sezondan bu yana alanyaspor forması giymektedir.

  dergimizin 2003-2004 sezonundaki sayılarından birinde o zamanki sol bekimiz hakan ünsal, müstakbel halefi * için, "fiziği dezavantajı olabilir ama hızıyla bu açığını kapatabilir. neticede roberto carlos'un da üst düzey fiziki özellikleri yok ama yaptıkları ortada. bu kendisi için bir örnek olabilir." gibilierinden bir şeyler söylemişti.

  erciyesspor'dan sonra, alanyaspor'an önce fethiyespor'da forma giymiştir ayrıca.
 • 4
  galatasaray'ın unutulmaz futbolcusu.

  ama sadece benim için. evim sarıyer, lisem kadıköy'deydi, hâliyle okula geç kaldığım günler, zamanında gittiğim günlerle yarışır idi. geç gelenler de okul kapısının önünde bir süre bekletilir, sonrasında her şeyden habersiz genç bir hoca gelir, hepimizin adını numarasını alır ve bizi içeri alırdı. yarım gün yok yazılırdık.

  işte genç ilker bu noktada devreye girerdi. 2003 senesinde kendisi henüz bir şöhret sahibi değildi, hayatının renksizliği yüzünden okunan genç öğretmen nereden bilecekti ilker'i? buna karşın ben kendisinden ümitliydim, hazırlık maçlarındaki performansı ile beklenti içinde olduğum, sempati duyduğum bir futbolcuydu o.

  ikinci geç kalışımdı henüz okula, ama okulun da başıydı, anlamıştım ki böyle giderse sınıfta kalacağım. hoca adımı sorduğumda, bir anda onun adı çıktı ağzımdan. "ilker erbay 5905 hocam" dedim. yazdı, gittim. sonraki günlerde bir daha yazdı, bir daha gittim. üst üste geç kaldığım birkaç gün, "ulan çakacak herif numarayı" diye sedat debreli'nin adını yazdırdığım da oldu, 5905 numaralı bir başka öğrenci olduğunu öğrenip 4905'e geçiş yaptığım da. hatta 5905 numaralı o öğrenci hakkında birkaç ay önce bloğunda başbakana hakaret etmekten dava açıldığını gazetelerde okudum.

  bunlar böyle gereksiz anılarım. ama allah aşkına ne yazılır başka ilker erbay hakkında; galatasaray'ın türk futboluna kazandırdığı vasat futbolculardan biri işte. ikinci üçüncü ligler hep futbolcularımızla dolu, bunları çıkarmanın da ülke futboluna katkısı az değil elbette. böyle başladığım bir entry'i böyle bitirdiğim için de kendimle ne kadar gurur duysam az.
 • 8
  koleksiyonuma mavi umbro forması bulup eklemek için instagram'dan dönemin tüm futbolcularına mesaj atma fikri doğdu bu sabah. transfermarkt'tan girdim hepsine teker teker yazdım. ilker erbay ismini ilk defa duydum açıkçası.

  instagram hesabında baktım, uefa b antrenörüymüş. şu an bir görevi yok yanlış anlamadıysam. hesabı da galatasaray dönemlerinden gazete haberleri ve videolarla dolu. doğal olarak çok gurur duyuyor o zamanlarda yaşadıklarıyla belli ki. 1 sene bile olsa o ortamda olmaya hangimiz hayır der ki?

  not: cevap yazmadı. :(