• 2
  tam açılımı;

  "aslında ilgi alanımızın içinde, ama sözlük formatına sığmıyor. zorlama arkadaşım sığmıyor işte. umrumda değil senin bu yazdığın. senin kişisel zevklerin, televizyonda görürken orgazm olduğun mankenler, anti-bilmem ne taraftar kişiliğin yada 24 saatlik günün 23,5'inde dinlediğin müzik sığmaz buranın formatına. siyasi düşüncen hele ki hiç ilgilendirmez. varsa galatasaray yada sporun her hangi bir dalı hakkında bildiğin, başkasının da bilmesini istediğin bir şey, yaz. ama yoksa zorlama, sığmıyor dedik ya... bak yüzlerce sözlük var, git orda orgazm ol. konserden sonraki duydularını orda paylaş, yada ekle msn'den beni ordan dinleyim, valla.. ama ne olur şu canım formatın içine etmeye devam etme daha fazla, lütfen..."

  olan sözlük yarısı.

  ama suç yönetimde, tek cümleyle anlatmak yetmiyor. hala anlamayan, anlamamakta ısrar eden arkadaşlar için bu tarz özel bit not düşsünler. belki faydası olur.

  sıradaki bakınızları patagonya'daki amcaoğluma armağan ediyorum:

  (bkz: sozlugun formatini katletme yollari)
  (bkz: sözlük formatı)
  (bkz: başlık açarken dikkat edilmesi gereken hususlar)
 • 3
  aslında bir meali daha vardır. burası ekşisözlük ya da itüsözlük yahut xsözlük değildir.
  antix takım forumu da değildir. adı üzerinde sözlüktür. galatasaray sözlük'tür. burada yazılan herşey bir bakıma türk ve dünya sporunu, galatasaray'ımızı, galatasaraylılığımızı ilgilendirmelidir.

  son dönemlerde birçok yeni renkdaşımızı burada kucakladık. hepsi hoşgeldiler, sefalar getirdiler. onların kalplerindeki galatasaray sevgisinden ve galatasarayımıza olan düşkünlüklerinden şüphe duyulmaz... ancak sözlük anayasasını okumamalarından* ufak tefek sorunlar olmuyor değil. lütfen uyarı aldıklarında alınmasınlar, darılmasınlar. hep beraber güzelce yazalım, yazışalım!**
 • 4
  aslan başlığına yazdığım aşağıdaki entryimin:

  *************************************
  bir hayvan olarak:

  genellikle dişiler avlanır, erkekler yatar.
  erkek aslan'ın arada bir yattığı yerden doğrulup "graourr" diye bağırmaktan başka bir numarası yoktur.
  erkek aslan, yaşlanınca genç bir aslan tarafından gruptan kovulup dişilerin ve grubun egemenliğini kaybeder. dişiler yaşlansa bile grupta ölene kadar kalırlar.
  erkek aslan, karnı tokken hiç bir canlıya saldırmaz.
  dişi aslan, yavruları ve grubu koruma iç güdüsü ile, karnı tok olsa bile fazla yaklaştığınızda mutlaka saldırır ve yakaladığı canlıyı mutlaka parçalar.

  "bok"ları parfümde kalıcılığı sağladığı için en önemli parfüm hammaddesidir. kalıcı kokuya sahip parfüm fiyatlarının çok pahalı olmasının nedeni aslan "bok"u elde etmenin çok zor olmasıdır.

  ********************************************
  silinmesine neden olmuş sözlük gerekçesi..

  epiydir sakin sakin birşeyler yazıyım diye bir kenarda soğutuyordum bu mevzuyu..

  şimdi canım moderasyoncum.. bu aslan hayvan olarak bizi ilgilendirmiyor ise, niye resimlerini her yerde kullanıyoruz, niye benim küçük yavrum ulaş aslan maçta "graourrr" diye bağırınca benim götüm düşüyor. niye ben bizim hanıma ve kızıma dişi aslanlarım diye seslenip ikisinin önünde süt dökmüş kediye dönüyorum. hepsini geçtim niye şampiyonluk maçına ali sami yen e aslan getirip maç sonrası dolaştırıyoruz... delimisiniz kardeşim. uğraşmayın böyle saçma sapan işlerle.. alla alla..
 • 8
  belli bi standarta bağlanmalıdır neyin ilgi alanımıza girip neyin girmediği.aslında herkes bilir girdiği entry'nin sözlüğün ilgi alanına girip girmediğini,fakat sözlük modlarının bazı tutumları bizi ikilemde bırakmaktadır.mesela,batak oyunu hakkında girilen entry'ler bu gruba girerken, poker hakkında girilenler girmemektedir...en yakın zamanda bi çözüme bağlanması dileğiyle...
 • 9
  hak aramak güzeldir dostlar, hak aramak en kutsal haklardan birisidir. mesela, bugün 6 şehidimiz var, dikkat çekmeyen bir ölü sayısı olduğunu görüyor ve artırıyorum, 1 ayda 35 şehit var. onların ellerinden alınan yaşama haklarını savunmak için çıkıp bu güneşli günde bir protesto gösterisi yapılabilir. veyahut israilde yaşananları biliyorsunuz, o insanların hakları için sokaklara dökülebilirsiniz, ki son haberler böyle bir eylemin varlığını doğruluyor; bugün sigara aldığım bakkal neredeyse israil'e para kazandırdığım için bana nota verecekti. ama bu haklarınızı ararken gidip kürt vatandaşların evlerini boyayla işaretlemeyin, ya da trakyada bisiklet süren yahudi'ye saldırmayın; haklıyken haksız konumuna düşersiniz.

  ben sözlüğe yazar olduğumdan beri sevdiğim iki insan moderatör oldu; thisisthebesttillwedobetter ve nkfvas. tabii bir entry sonrası mesajla da olsa konuşup görüştüğün ve sende bir saygı uyandıran insanlar moderatör olunca ister istemez düşünüyorsun, "ben moderatör olsam ne olur?" diye *. muhtemelen beceremezdim, zor iş moderatör olmak. davulun sesi uzaktan hoş geliyor. mesela bir gün sözlüğe girdiğinde yazılan bütün entryleri okumak zorundasın, misal sabrisarioglu nickli bir yazar tcoskun nickli diğer bir yazarın söylediğine göre 14 sayfalık bir yazı yazmış: #334962. bu yazıyı, o an çocuğun ağlasa da, canın sıkkın olsa da, sigaran bitmiş olsa da sonuna kadar okuyup, bu entryyi ilgi alanımızın dışında, niteliksiz entry, tanım bkz değil gibi sözlük kurallarına uygun olup olmadığına karar verip söz konusu entrynin içinde anlatılanları kendinize göre yorumlayacaksınız, aynı anda *. sonra, bu entryyi silmeniz gerekiyorsa da bir dünya derdi var, entrysi silinen yazar * çemkirebilir, tepki gösterebilir, sözlükte haklı ya da haksız bir tepki oluşabilir ve senin yazar olarak oluşturduğun adının ağırlığı moderatör olarak bir çırpıda tüy sıklete dönebilir. tabii tüm bunlar esnasında yazılan diğer entryleri gözden kaçırmamak, hatası varsa geçmişte yazılan entrylerin düzeltilmesini yazardan rica etmek veya direkt olarak silmek de senin görevlerin arasında. ben sözlüğe girdiğim andan itibaren yazılan bir çok entryyi okumaya çalışıyorum, ama o gün içinde yazılanların bile tamamını okumaya gücüm ve zamanım yetmiyor. eminim bir çok kişi için de böyledir. bu açıdan bakıldığında bile moderatör olmak zor iş ve moderatör yapılan son iki yazara baktığım zaman ne kadar doğru bir iş yapıldığı görülüyor.

  söylemek istediğim şu, mesela thisisthebest'i çok az tanırım, çok iyi bir insandır. moderatör olur olmaz birçok entry sildi. bunu da silsin, canı sağolsun. ama entry silerken "dur lan ben şunların iki entrysini sileyim de çocuklar geldiğimi anlasınlar" deyip de sildiğini zannetmiyorum. sözlük formatı görece bir şey, senin yazdığın bir entry lamore'ye göre niteliksiz değildir, ama nkfvas onun belalı entry olduğunu düşünmüştür ve silmiştir. lafı uzattıkça bu yazının sonu gelmeyecek, örneklendirmeyi bırakalım. çok söz konusu oldu bu ilgi alanımızın dışında son günlerde. baştan söyleyeyim, kimse keyfinden entry silmiyor, buna eminim. organizatör yazar namındaki kişi güzel bir yazı yazmış: (bkz: #399416). bu yazının sonunda yapılan öneriler hala bu sözlükte yok. bu sözlükte flash oyunlar yok, bu sözlükte bulmaca yok, bu sözlükte her konuda sınırsız yazma özgürlüğü yok. bu sözlüğün belli bir ilgi alanı var. bu sözlükte yazma zorunluluğu; son günlerde söylemenin moda olduğu üzere, yok. sürekli yazma isteği duyarsan, fazla zorlarsan ilgi alanının dışına kayarsın. insanın kafası sürekli futbol gibi spor dalları üzerinde bir şeyler üretmez, üretseydi hepimiz birer cruyff olurduk. bir de başlığın toptan siliminde kullanılıyor bu niteliksiz entry, ilgi alanımızın dışında gibi sebepler. eskiden başlık silindiğinde senin silinen entryne sebep göstermiyorlardı, bu uygulama sanırım "benim entrym silindi sebep göstermemişler" gibi şeyler ortaya çıkmasın diye yapıyorlar. mesela benim "niteliksiz entry" diye çok entrym silindi, e ben onları güzel güzel nitelikli yapmıştım? demek ki başlık anket başlığı ki entry niteliksiz olmuş. bugün lamore del calcio bir başlığı toptan kaldırmış, sözlüğe bir girdim ki fi tarihinde yazdığım entry "ilgi alanımızın dışında" diye silinmiş. portekizce başlığı, "bilmem ne zamanki maçta alexle mondragon'un uzun uzun sohbet etmesine yarayan dil" demişim, hay maşallah kendimce bilgi de veriyorum. ama demek ki bu sözlüğün yapısında kendisine yer olmayan bir şeymiş portekizce.

  yazı çok dağıldı, mazur görülsün isterim 2 saatlik uykuyla ayaktayım. bak bu da ilgi alanımızın dışında. neyse, sözün kısası; yazdığınız ve ilgi alanımızın dışında olan bir entrynin sözlük için ve yazarlarımızın bilgilenmesi için çok önemli olduğunu düşünüyorsanız onu mantıklı bir yolla ilgi alanımızın içine sokarak canlandırın. "yok aga benim entrylerim canımdır, hiç silinmesin" diyorsanız size işin tüyosunu vereyim; (bkz: #274079). bu insanın neden entrysini silen olmadığını ve neden sözlükte en güzel yazan insanlardan olduğunu bir düşünün derim. tabii ki tepki vermek de hakkınız, ama bu tepkinizi doktor sağbırakmayan gibi * kimseyi kırmayacak bir biçimde verin. yoksa, koca koca adamların keyifleri yetecek diye entry sildiğini iddia ederseniz, ayıp olur.
 • 15
  ünlü futbolcu pele'nin isminin anlamı (daha doğrusu kaynağı) bu kapsama giriyormuş. ben de sözlük moderasyonu sayesinde öğrenmiş oldum. silinmiş entryim. olsun, spor sözlüğünde "pele" gibi bir adamın isminin anlamı da bilinmeyiversin canım. ne önemi var.

  -dünyada kaç kişi biliyor "pele"nin isminin anlamını veya kaynağını merak içerisindeyim.

  edit: adamın ismi pele değil üstelik. lakabı pele.
 • 16
  ilgi alanımız dışında olan biri hakkında ya hiç başlık açtırmayın ya da buna izin veriyorsanız yorum yaptığımızda entrymizi felan silmeyin kardeşim.ışık koşaner genelkurmay başkanı dimi.yani hangi takımlı olursa olsun bu sözlükle alakası yok.ama kendisi ilgi alanımız dışında olduğu halde hakkında başlık açılıyor.e sonra biz de iki kelime karalayınca hakkında hoşlarına gitmiyo heralde tak siliyolar ve ilgi alanımız dışında diye mesaj atıyolar.bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yani.tutarsızlık...
 • 17
  eminim ki adminlerin moderatörlerin elinde olsa ilgi alanı dışı başlıkları en başından, ama en başından engellerlerdi. şimdi mantık çerçevesinde bir düşünelim, "ilgi alanı dışı" kodu nasıl yazılır. hani piyasadaki tüm şarkıcıların, siyasetçilerin, mankenlerin vs isimleri yazıldı engellendi. bunun sebzesi var, meyvesi var, yani yemek isimleri var; ne bileyim tekstil sektörü var, ilaç sanayiisi var, var da var. bu kadar başlığı elle tek tek engellemek zaten imkansız da, tamamen kul yapımı olan kodlara dökmak de ayrı bir imkansız. kodlamadan filan anlamam etmem, ama bir program yazarken en zor şeylerden birinin bilgisayara rastgele sayı ürettirmek olduğunu biliyor muydunuz? hadi diyelim ki böyle bir yola baş koyuldu, bu durumda bu kodları yazacak en az 9-10 kişilik bie codder ekibi kuruldu, kasıyor da kasıyor, yine de adı bir şarkıcı ile aynı olan bir tenisçi varsa ne yapacağız? hal bu olunca "ilgi alanımızın dışında" her zaman var olacak ne yazık ki.

  her bir de efendim, bir başlık açılmıştır, böyle ilgi alanı-ilgi dışı sınırda sürünüyordur. ilk entrysi belki ilgi alanımızdır da kalmıştır ama o başlığın açılmış olması, artık o başlığa yemek tarifi bile verebileceğimiz anlamına gelmez.
 • 18
  son zamanlarda oldukça tartışıla gelmiş entry silme gerekçesi. yazarlar haklılar mı? evet, kısmı da kısmen. peki bu durum moderasyonun haksız olduğu anlamına mı geliyor? hayır, bence gelmiyor. peki sorun nerden kaynaklanıyor? sorun henüz bu konuda bir standardizasyonun yakalanamamısından ve bunun da belirli yazılı kurallar çerçevesine getirilememesinden kaynaklanıyor. peki napılacak? bununla ilgili ayrıntılı bir mevzuat yazılacak... çalışıyoruz...*
 • 22
  hakkında yorum yapmak istiyorum, açıklama değil, yorum;

  başlık: ufuk ceylan

  entry: demet akalın ile olan birlikteliğini 22 mart 2011 tarihinde evlenerek devam ettirecek futbolcu.

  bu ilgi alanımız içinde mi dışında mı diye sorarsak bana göre içinde.

  başlık: ufuk ceylan

  entry: bir konserinden 80.000 $ kaldıran popçuyla evlenecek olan yedek kalecimiz.

  bence iş burada ilgi alanının dışına kayıyor. ince bir çizgi. biraz mantık işin içine sokulunca halledilir sanki.
 • 23
  az önce yine sinirlendirmiş saçma sapan, ucu açık entry silme gerekçesi...

  futbolcunun soyadı ile ilgili düşüncemizi yazmak ilgi alanı dışındaymış.
  ama ilginçtir futbolcunun karısı, arabası, evi ile ilgili yapılan yorumlar ilgi alanı içerisinde... ulan kötü bir şeyler yazsam neyse. bi de entrymle ilgili ihbarı, doğru ihbar diye kabul edip silen moderatörlerin entryleri okuman sildiği kanaatindeyim artık. ya ilgi alanımız dışında olan her şeyi silin sözlükten ya da bu kuralı yumuşatın. "size ait bir entry silindi" mesajı görmekten bıktım.
 • 24
  yahu kızmıyorum ama yani üzülüyorum su sebepten entry silinince. yani hevesim kaçıyor resmen. tamam o kadar da kuralına uygun entry girdiğim söylenemez. silinen entrynin de fazla pesinden kosmamisimdir; bilen bilir. noktalamama dikkat ederim, boşluklara, bağlacima, özneme ha keza. vergilerimi odeyen bir vatandasim yani dostum. niteliksiz entry'de empati kurabiliyorum. diyorum ki tamam niteliksiz olabilir. dunyanın en nitelikli insanı değilim; e adamı da oraya mod koymuşlarsa niteliği var ki koymuşlar eyvallah. yok lan ironi falan, delirme. yalnız şu konumuz dışı harbiden üzüyor. yani ben ister miyim sozluk, inci olsun eksi olsun? eksiden hazetmem e inci zaten ayrı bir dünya. yani spor ve galatasaray tamamdir hemfikirim. lakin siyaset, hukuk, adalet sistemi yani bunlar da bu isin parçaları; demiyorum ki solculuk diye bir başlık açılıp onun üzerine konuşulsun. lakin tek yumruk hakkında konuşurken lan bu herifler solcu takılırlar diyebilelim yani. ha dıyorsanız drvenom haksizsin, olabilir. yani haksız olabilirim. saygılar yani.
 • 25
  sözlüğümüzün tematik bir yapısı olması hasebiyle ilgi alanı konusu aslında çok belirgin olmasına rağmen, bu entry silme sebebi sürekli bir tartışma yaratıyor. niteliksiz entry konusunda olduğu gibi bunda da kesin, net çizgiler, standartlar oluşturmak ne yazık ki pek mümkün değil. yine de bu konu ile ilgili kişisel düşüncelerimi belirtmek istiyorum. bunlar da sözlüğümüzün adminlerinin, moderatörlerinin yıllar içerisinde sözlük yazarlarıyla yaptıkları yoğun fikir alışverişleri * sonucunda ortaya çıkan teamüller ve benim gözlemlediklerimdir.

  öncelikle esas ilgi alanımız hepinizin bildiği gibi galatasaray ve galatasaray'ı ilgilendiren her türlü konu, kurum, kişiliklerdir. galatasaray bir spor kulubü olduğu için de doğal olarak bütün sportif konular bizim olağan ilgi alanımız içerisinde yerini almaktadır. fakat bu ilgi alanlarını suistimal etmek bazen çok da kolay olabilmektedir. örneklerle açıklamak istiyorum :

  başlık : recep tayyip erdoğan

  entry 1 : gençliğinde çatladıkapısor'da futbol oynamıştır. ( bu bizim için kayda değer sayılabilecek bir bilgidir, bu yüzden ilgi alanımız içindedir )

  entry 2: fenerbahçeli olduğu herkes tarafından bilinen kişidir. (bu da aynı şekilde değerlendirilebilir )

  entry 3: fenerbahçeli başbakan. doğalgaz'a daha dün ne zam yaptı öyle, dış siyasette de çok başarısız. emeklinin, işçinin anasını ağlatmıştır. (burada arkadaşımız ilk cümleyle format içine aldığını saymıştır, fakat arkasından siyasi mesajları döşemiştir. bu sözlüğü ciddi anlamda hiç ama hiç ilgilendirmemektedir. ilgi alanımız dışı )

  entry 4 : galatasaray'ın türk telekom arena stadında tek bir allah kuruşu yok şeklinde demeç vermiştir. kendisi galatasaray camiasının büyüklüğünün farkında değildir. başbakan olarak bu tip konularda tarafsızlığını kaybetmemelidir. ( bunu yazana on numara veririm)

  entry 5: galatasaray'ın türk telekom arena stadında tek bir allah kuruşu yok demiş padişah. senin peki oğluna aldığın gemiler ne olacak? başarısız icraatlerinini hesabını ver önce. seni indireceğiz o tahttan merak etme. (bu da ilk cümle itibariyle ilgi alanımız içinde gözükse de burada siyasi mesaj işin içine girince direkt format dışı)

  entry 6: nefret ettiğim fenerbahçeli insan. (açıklamaya gerek bile yok)

  bir diğer örnek başlık : jean pierre rousseau de balzac

  entry 1 : menemenspor'da top koşturan fransız futbolcu. ligde şu ana kadar 5 i kendi kalesine olmakla birlikte 10 golü bulunmakta.( +)

  entry 2 : menemenspor'un fransız futbolcusu. o da diğer bütün vatandaşları gibi burnu havada ve ukala. bu fransız milletinin zaten alayı böyle. ermeni konusunda da üstümüze çok geliyorlar. biz de karşı atağa geçmeliyiz, fransız ürünlerini boykot edelim hacılar. ( - )

  başka bir örnek : beko

  entry 1: türkiye basketbol ligi'ne sponsor olmuş kurum. ( + )

  entry 2: bir dönem göğüs reklamını aldığımız şirket. ( + )

  entry 3: beşiktaş'ın resmi sponsorlarından biri. ama berbat ötesi aletleri var. geçen gün çamaşır makinası aldık, şevşenko çıktı. buzdolapları ise facia. kendini bile soğutmuyor. ( - )

  örnek : tuğba güzelbacakoğlu

  entry 1: flash tv'de spor haberlerini sunan, futbol bilgisi geniş spiker.

  entry 2: trabzonsporlu spiker. ses tonuna hastayım, ekrana çıktığında gözlerimi alamıyorum.

  entry 3 : dillere destan olacak bir güzelliğe sahiptir. allah sahibine bağışlasın.

  entry 4: manitam olsun, 5 milyon borcum olsun. o derece beğeniyorum. (ilk doğruyu, diğer 3 yanlış götürüyor )

  örnek : inanç ballıtuğ

  entry 1: türk telekom arena'daki hiç bir maçı kaçırmayan büyük galatasaraylı aktör. ( + )

  entry 2: kuzuların hissizliği filmindeki oyununu hiç beğenmediğim galatasaraylı. rolüne hiç adapte olamamış. ( - )

  entry 2: reklam filmlerinden köşeyi dönen cimbomlu. ( - )

  entry 3 : ünlü oyuncu belma dillenir ile takılan doğu üst müdavimi. ( - ) *

  örnek : ahmet serdengeçtioğlu

  entry 1 : künefekur hatayspor'un başkanı. 3 tane nijeryalı futbolcu transfer etmiştir.

  entry 2: belediye başkanlığı sırasında kentteki bütün güzel arazileri akrabalarına dağıtmış başkan.

  entry 3 : önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olacaktır. siyaset tarzını hiç beğenmiyorum. kazanamaz. net.

  örnekler uzatılabilir ama şimdilik bu kadar yeterli. zaten kimsenin salladığı yok. en azından çaylak olarak bekleyenlere bir ışık tutsun yeter.