• 1
  türk futbolunun gelişmesinde ki en büyük engeldir bence. sırf bu anlayış yüzünde 3 büyük takımların uzun vadeli planlar yapması olanaksız hale gelir. 3 -5 yıllık planlar yapıp uygulamaya geçsen, ilk yılında şampiyon olamadığın için önce teknik direktör gönderilir sonra yeniden takım yapılır belki yönetimin değişmesine kadar gider. velhasıl önemli olan takımın gelişim göstermesidir, bazen ikincilik ve üçüncülükte başarı olabilir.
  ayrıca 2 iyi takım yarışırken birinin şampiyon olması ötekinin başarısız olduğu anlamına gelmez.
 • 2
  ba$arisizlik falan degildir aslinda, sadece seni kimse konu$maz. tabii ki de ba$aridir. mecazi anlamda söylenir biraz. birazda 1.ligi yüceltmek için. birincilikle sonunculuk arasinda fark yoktur derler. burada asil anlatilmak istenen olay birinci olmak için çali$malisin'dir. sen devamli 1. olmak için çali$, gözün asla ikincilikte olmasin. siz hiç planini ikinci olmak için yapan bir takim gördünmüz mü? bahsettigim takimlar fener, gs, bjk ve trabzon. bunlara yakin tarihte sivas, bursa ve son tahlilde ba$ak$ehir de eklenmi$tir. orta siralardaki takimlarin hedefi ligi 5. falan bitirip uefa'ya gitmek veya türkiye kupasini almak olur ve digerleri de ligde kalalim yeter endi$esindedir. ligde kalan takim zaten bir sonraki planlamasini orta sira takimi olmaya göre yapar ve böyle üstüne koyarak devam eder.

  bilhassa futbolda 2.lik asla ba$arisizlik degildir. bizim ligimizi ele alalim. ön eleme oynayip gruplara kalirsin mesela veya ezeli rakibin $ike'den cezali oldugu için yerine sen gidersin. avrupa'nin ilk 4 takimin $ampiyonlar ligine (direk veya ön elemeli) gittigi kalbur üstü liglerinden hiç bahsetmiyorum.

  velhasili kelam, herkes birincileri konu$ur, birinciler hatirlanir ama ikincilik asla ba$arisizlik degildir. 2. ola ola, 1. olmayi ögrenirsin ama 3. lük ba$arisizliktir mesela. allah kimseyi 3. yapmasin! *
 • 4
  topladığın puana, oynadığın futbola, kadro maliyetine göre değişecek önerme;

  golle bitsin renktaşımın dediği gibi başakşehir için geçen yılki 2.lik büyük bir başarı iken, yeni transferlerinin sadece bonservis bedelleri için 42 milyon euro ödemiş 2015-16 fenerbahçe'si için net başarısızlıktır. yine 82 puan toplamış, sahada da iyi performans göstermiş 1995-96 trabzonspor'u için başarı iken yüksek maliyetli kadrosuna rağmen mütevazi bursaspor'a şampiyonluğu kaptıran 2009-10 fenerbahçe'si için başarısızlıktır.
 • 7
  tanım: bir tez..

  teorik olarak yanlış değildir tabi de galatasaray'dan bahsediyorsak akılcı bir plan haline getirilip camiayı (genel kurul, taraftar, vs..) uzun vadeli getirisinin daha yüksek olacağına ikna ederseniz çok insan kabul eder ve destekler.. mesela 5 yıl sonra takımın %70'i altyapıdan gelecekse, oyuncu alan değil yetiştirip satan olacaksak ben sabrederim, tanıdığım çok insan da eder..

  ama yönetime gelmek için yine mesela dursun aydın özbek ve onu oraya getirenlerin icad edip söylediği gibi taraftar bambaşka bir galatasaray izleyecek derseniz "ikinciliği aklınıza bile getirmeyin" diye anlar insanlar.. ve evet bu durumda başarısızlıktır..

  yeni tanım: galatasaray'ın mevcut durumunda safsata değildir..
 • 9
  kanimca yanlis bir teoridir.

  söyle aciklayacagim. evet sistem oturtma, yenilenme vs. gibi zaman isteyen yatirimlar uzun sürecler isteyen islerdir. ancak bunu yapan ya da yapacak sadece galatasaray degil. senin bir degerin ve itibarin var ve sen kendini orta derece takimlar gibi yenileyemezsin ki yenilemezsin de zaten.

  barcelona da kadrosunun bastan asagi yeniledigi dönemler yasadi real madrid de yasadi bunlari ama hicbiri lig yarisindan kopmadi bunu yaparken. bizim icin de böyle bu is. türkiye ligi premier lig gibi degil ki kardesim her sene zaten 3 takim arasinda geciyor yaris. sen de her sene sampiyonluga oynayacak takim kurmalisin, yenileniyoruz vs. bahanelerinin arkasina saklanip basarisizliga kulp uyduramazsin. senin kulübünün yerel organizasyonlardaki durumu ve gücü bellidir. sen zaten yatirim yapacak gencleseceksen -ki kulüp takimlari genclesmez, o milli takimdir- bunu elindeki havuza göre yapacaksin.

  kaldi ki mancini dönemiyle basladi bu genclesme geyikleri, hala bitmedi. her sene yeniden yapilaniyoruz her sene 5 6 transfer yapiyoruz sonra ayni hüsran. sen besiktas da degilsin ki yaristan düsesin.

  bu ülkede galatasaray ve fenerbahce ne yaparlarsa yapsik yaristan düsmek gibi bir lüksleri yok. ikinciysen basarisizsindir, sonraki sezonlara dair umut vadetmiyorsan da gidersin.
 • 10
  safsata ya da değil bilemem ama şampiyonlar ligine alternatif bir yolken galatasaray'ımızın pek yüzüne bakmaması can sıkıcı. ya şampiyonuz ya da 4. 5. 6. ortası yok. ve ortası olmayınca istikrar da yok.

  2. olduğumuz sezonların sayısı 62 sezonluk süper ligde sadece 10.
  son olarak 2013-14 sezonunda 2. bitirmişiz ve o sezonda 2. lik için kasma sebebimiz açık ve net ucl'ye direkt katılımdı. fener ceza yemişti, 2. bitirince ucl'ye biz kaldık, yoksa şampiyonluğun gittiğini anladığımız anda yine salardık bu durum olmasa diye düşünüyorum.

  ondan önce ise meşhur iki sezon; 2000-01 ve 2002-03 var, son ana kadar şampiyonluk kovaladığımız sezonlar ancak 2. bitirmiştik ikisini de. bu sezonlarla ilgili şunu hatırlatalım; her 2 sezonda da galatasaray ön elemeleri geçip ucl'ye kalmayı başarmıştır.

  ondan önceki ise taaa 1990-91'e gidiyor.

  yani bu takım 2. olamıyor kardeşim. ya 1. oluyor ya da 4. ya da 6.
  ayrıca uzun süredir 3. de olamıyor, 2009-10'dan beri 3. bitirdiğimiz yok.

  son 29 yıldaki performansımız;
  1. sıra 14 kere, ortalama 2 yılda bir, gayet iyi
  2. sıra 3 kere
  3. sıra 5 kere
  4. sıra 2 kere
  5. sıra 1 kere
  6. sıra 3 kere(son 17 sezonda yaşamışız, hatta son 5 sezonda 2 kere olmuşuz, can sıkıcı)
  8. sıra 1 kere(meşhur 2010-11 sezonu)