• 2301
  açık ve net şekilde tüm rakipler tarafından üzerine oynanıyor. zayıf karnımızı arıyorlar, hemen adres hasan şaş. hasan da zaten çok çabuk parlıyor ve çok duygusal ani kararlar veriyor. bunu kullanıp bizi tartışma, kaos ve eleştirilerin ortasına çekiyorlar. ama o kadar yanlış bir strateji ki bu. biz kaos içerisinde doğup büyümüş bir camiayız. doğal ortamımız kaos bizim. karmaşa ve tartışma oldukça biz büyüyoruz daha çok başarılı oluyoruz.

  zaten aslına bakarsanız tüm rakipler aynı şeyleri yapıp farklı sonuç bekliyor ve şaşırmıyorum olanlara artık hiç. ki hep aynı sonuç ile bitiyor bu hikayeler. ne oluyor? 3 kupa... şimdi de baktılar birlik olduğumuz sürece işe yaramayacak sarı öküz hikayesi gibi önce hasan'ı onlara vermemizi istediler. biz yedirmedik ve en doğru olanı yaptık.
 • 2302
  anlık duygularıyla hareket ettiği takdirde bu olayları daha çok yaşar.

  futbolda maalesef ki küfür her zaman olmuştur ve olacaktır. messi ve ronaldo gelse, rakip takım taraftarlar ne ana bırakır ne de nine, bacı... hal böyleyken kulakları tıkayıp, yola devam etmek en mantıklısıdır.

  hasan şaş ise her daim cevap verme peşinde. her zaman "adanalıyız kardaşşş, bize bunu diyemezzz" havasında. böyle fevri çıkışları olan bir insanın yumuşak karnını bilen düşmanlar, tabi ki de buradan yürüyecektir. e bunu o da az çok biliyor, e ne diye sürekli bu olayların içinde ki? hani tamam futbolcuyken bir şekil anlaşılabilirdi bu durum ama eğer fatih terim'in yardımcılığını yapıyorsa, kendini dizginlemek zo-run-da.

  isyan ediyor, takımı sahipleniyor tamam haklı ama cevap verdiği her dakika, kulübü istemeden de olsa zora sokuyor. eğer galatasaray forması giyiyorsan veya galatasaray'da yöneticilik yapıyorsan her zaman aleyhinde haberler çıkacaktır. çocuk esirgeme kurumuna para bağışlasan da eleştirileceksin, nefes aldığın her dakika da eleştirileceksin. hal böyleyken başkalarına fırsat vermeyecek kadar da az biraz zeki olacaksın. olacaksın ki, akbabalara fırsat vermeyeceksin.

  hasan şaş'ı her zaman eleştirdim, kendimce yanlışlarını görürsem de eleştirmeye devam edeceğim ama istifasından geri dönmesine sevindim. istifasından geri dönmeseydi, kara bulutlar camiamızı ansızın saracaktı. dediğim gibi artık çok çok daha dikkatli olması lazım. umarım duygularıyla değil de mantığıyla hareket etmeyi biraz olsun öğrenir.
 • 2303
  hasan şaş’a duyduğum sevgi çok büyük. lakin sürekli bulunduğu kavga hali takıma artık zarar vermeye başladı. takımı ateşliyor, abilik yapıyor, takım içerisinde sorun çözüyor olsa da artık kendisi galatasaray’ın içinde bir problem olarak algılanmaya başlandı. bu algının yaratılmasında malesef kendinin de katkısı var. kavgadan uzak agresif halini yararlı buluyorum. hem kendinin hem teknik heyetin hem de yönetimin yıpranmaması için biraz sakin kalması lazım.
 • 2306
  bulunduğu konumu hak etmek için ne yaptığını hiç bilmiyorum. bulunduğu konumu kaybetmemek adına ne yaptığını ise merak ediyorum. 6 kasım 2019 tarihinde oynanan real madrid maçı öncesi rakibin artı ve eksileri hakkında bir çalışma yapıp hocaya sundu mu? eğer bunu yapmadıysa takımdaki görevi nedir? antremanlarda hocaya eşlik etmek mi? terimin acilen yardımcılarını değiştirmesi gerekir. orası yetersizlerin yeri değil. fatih terim bu takımdan uç kere ayrıldı. sana kimse acımaz.
 • 2315
  fatih terim dururken kendisine asla kızamam, ruhu yeter hasan şaş abimizin.

  ama teknik anlamda oyunculara bir şey verebileceğini sanmıyorum.

  zira kendisinin zamanında izlanda milli futbol takımı
  hakkındaki öngörüsü malumunuz.

  "baktığınız zaman elle topu kaleye götürmeye çalışsalar üç kere götürürler." demişti.

  7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçında falcao'ya elindeki kağıtlarla ne anlatıyordu, kimbilir.

  aslında bir fikrim var.
  https://gss.gs/jeG.jpeg
 • 2316
  2002'de brezilya'ya elenmiş gelmiş burda hala taktik veriyor. dosyadan taktik mi verilir? ipad ile verip slim fit beyaz gömlek giysen kral olurdun. gelmiş hala aşofmanla taktik veriyor hem de en yakın kırtasiyeden aldığı şeffaf dosya ile. bu taktikler tutmaz. ayrıca sen kimsin falcao'ya taktik veriyorsun? hem de şeffaf dosya ile. hem de gıdın çıkmış. ağzın da adana dürüm kokuyordur senin. 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı'nda taktik vermesini garipsediğim yardımcı antrenörümüz. dosya ile taktik veren yardımcı antrenörümüz.
 • 2317
  hasan şaş'ı karşısında görse elini öpecek tipler tarafından eleştirilen galatasaray efsanesi.

  (bkz: 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı)nda muhtemelen falcao'ya hucüm ve defans aksiyonlarında alacağı pozisyonu ve duran topta duracağı yer gösterilirdi hasan şaş. belki başka şeyler de göstermiş olabilir.

  ama bu çok bilmiş galatasaray taraftarını kesmez. çünkü bu çok bilmişler nefretle yaşar, küçümsemeye çalışır. bir insan neden başkasını küçümser neden başkasına nefretle bakar anlamam. çünkü bu yapılanlar kesinlikle eleştiri değil, aleni olarak küçümseme var.

  kimsenin kalbini kırmak istemiyorum ama bir insana böyle saldırılması da hiç hoşuma gitmiyor. hasan şaş dediğimiz adamın galatasaray'da nereden baksan 200 tane maçı var, avrupa'da attığı attırdığı kritik goller var. keza 4-5 senedir fatih terim'in ekibinde yer alarak bir şekilde takıma katkısı var, bu teknik-taktik de olabilir, içerdeki arkadaşlık ortamını sağlamak da olabilir veya insanları hırslandırmak için oradadır bilemem.

  ama siz böyle bir efsaneye çöp muamelesi yapamazsınız. ayıptır.

  edit:imla
 • 2318
  1998-99 sezonunda ankaragücü'nden transfer edildikten sonra 2008-2009 sezonu sonunda futbolu bırakana kadar 11 sezon galatasaray forması giyen ve uefa kupasını kazanan efsane kadronun da önemli bir parçası olan efsane sol kanat futbolcumuz.

  futbolu bırakmadan önceki son iki yılı haricinde 9 yıl üst üste her sezon ligde minimum 20 maçta oynamış. 11 sezonluk galatasaray kariyerinde 234'ü lig, 59'u avrupa kupaları olmak üzere toplam 307 maça çıkmış. 27'si ligde, 5'i avrupa kupalarında olmak üzere toplam 32 gol atmış. bu sayıların işaret ettiği, hasan şaş'ın gayet istikrarlı ve başarılı bir futbolcu olduğu: 9 sezon üst üste ligde ortalama 24 maça, artı yıllık 10-20 arası değişen avrupa kupaları ve milli maçlara çıkıp takımın skoruna hep doğrudan katkıda bulunan bir oyuncu performansı gayet nadir rastlanan çok değerli bir şey. (2000-01 sezonunda 12, 2001-02 sezonunda 11 avrupa kupaları maçlarına; 2001 yılında 9, 2002 yılında 10 milli maça çıkmış.)

  hasan'ın en verimli olduğu dönem mircea lucescu ile birlikte çalıştığı dönemdi, yukarıdaki sayıların da işaret ettiği gibi (en çok maça çıkma ve en yüksek gol sayılarına 2000-01 ve 2001-02 sezonlarında ulaşmıştı). hasan çalım atmayı çok seven bir futbolcuydu ve sol çizgiden içe doğru üst üste atmaya çalıştığı çalımları o dönemlerde genç bir galatasaraylı olan ve her şeyi bildiğini sanan beni kimi zaman kızdırırdı. ama daha sonra buna farklı bir açıdan bakmayı öğrendim: o dönemlerde okuduğum bir haberde hasan'ın bu çalım denemelerinin onu o yapan temel özelliği olduğunu ve bu nedenle ona bu konuda olabildiğince özgürlük sağladığını söylüyordu lucescu. böylece hasan'dan çok verimli bir şekilde yararlanmayı başarmıştı.

  hasan örneğinden yola çıkarak bu bizi biz yapan özellikleri kucaklamak konusu üzerinde düşünüyorum son dönemlerde. hepimizin bizi kendimiz yapan olumlu ve olumsuz bazı özelliklerimiz var. olumlu ve olumsuz özellikler aslında aynı bütünün birer parçası, biri olduğu için diğeri de var. hasan'ın çalım atma sevdası gibi: çalım atıp rakipten oyuncu eksiltmek büyük bir meziyet; bunu yapabilen bir oyuncunun daha çok yapmaya girişmesi bir özgüven ifadesi ama diğer taraftan doğru yönetilmeyen fazla özgüven başarısızlık getiriyor çünkü insan bedeninin sınırları ve rakiplerin oyuncuya karşı aldığı önlemler varken üst üste çalım atmayı denemek hiç akıllıca değil. bir narsist gibi kendimizdeki olumlu özelliğe hayran olmak veya fazla eleştirel bir tutumla kendimizdeki olumsuz özellikten dolayı kendimizi yeterince beğenmemek yerine, olumlu ve olumsuz özelliklerimizin birbirine bağlı olduğunu görebilmek ve böylece ikisini de kucaklayabilmek bize olumlu özelliğimizden daha çok yararlanıp olumsuzun etkisini minimumda tutmayı sağlayacaktır diye düşünüyorum. tabi bunun için etrafımızda lucescu gibi bize anlayışla yaklaşan, kızmak yani yasakçı bir tutum yerine 'kendini kabul et, sınırlarını bil, yine dene, daha çok dene ama sınırlarını bilerek dene' diye yol gösteren bir yol gösterici figürün olması her şeyi çok kolaylaştırır.

  düzenleme: gizli bakınızlar eklendi.
 • 2319
  zamanında hedefimizin şampiyonlar ligi şampiyonluğu olduğunu, bunu istediğini söyleyen yardımcı hocamız. kaldı ki bu gerçekten benim de isteğim, o koltukta otursam benim de hedefim olurdu, galatasaray’ın hedefi her zaman bu olmalı.

  https://www.dailymotion.com/video/x78k4gt

  ancak, sadece ama sadece 6 ayda makas nasıl bu kadar açıldı acaba? 6 ay önce farklı 6 ay sonra neden farklı konuşuluyor?
 • 2320
  vakti zamanında izlanda milli takımını için 'elleriyle bile topu kaleye götüremezler' diyebilen bir adam hasan şaş. onu diyen, galatasaray'ın hedefinin şampiyonlar ligi olduğunu da söyleyebilir doğal olarak. benim de bir taraftar olarak hedefim bu yönde, lakin süper lig de uzunca bir süredir hiç bir takıma bile üstünlük kuramamış, oyununu dikte edememiş bir takımın yardımcı hocasının böyle konuşabiliyor oluşu çok enteresan. sanırım bu adamlar avrupa ve dünya futbolunu hiç takip etmiyorlar. futboldan bi haberler demek istemiyorum çünkü. bu ülkede çok ciddi bir liyakat sorunu var cidden.
 • 2322
  teknik, taktik bilgisi ayrı bir durum ama bu elle bile rakip kaleye goturemezler lafı üstünden sürekli laf söylenmesi doğru bir yaklaşım değil. bahsettigi maç 2016 elemeleri öncesi ilk izlanda macimizdi ve izlanda daha sükse yapacak şekilde piyasada değildi. bizi üç sıfır yenince izlanda'ya bile yenildik diye olay oldu zaten. o elemeler ile birlikte izlanda uzun süredir saygı duyulan bir ekip halini aldı. o gün akşamında televizyonda kime sorulsa bu ve buna benzer cevaplar zaten verilirdi.
 • 2323
  bi şu fatih hocaya pirlo üzerinden vuranlar, bi de hasan'a izlanda üzerinden vuranlar. bi bitmediler ya. temcit pilavı gibi izlanda da izlanda.

  ayrıca herhangi bir yerde antrenörlük yapmasına gerek yok. ikinci adam olmak da önemli. rijkaard'ın yardımcısı neeskens vardı noldu dünya çapında tekmil direktörlük mü yapıyor? brian clough diye romantik romantik anlatıyorsunuz noldu onun yardımcısı ondan sonra şampiyonluklar mı kazandı? müfit erkasap nerede? saçma sapan bi şeye inanıyor insanlar yardımcı antrenör teknik direktör olacak ileride diye. kural mı la bu?

  yardımcı antrenör olarak 4 tane şampiyonluk yaşadı. buradaki herkesten de daha iyi bildiğine eminim futbolu. madem bu kadar biliyorsunuz futbolu amatör kümedeki takımlar sizin gibi beyinlere aç. alın, hayatınız kurtulur iki senede.