• 3
  çok doğru, çok güzel entry girmiş. normal bir futbol ülkesinde, mevcut performansı istifalıktır, bu doğru. bizimkisi gibi normal olmayan, sahada değil masada kazanmak isteyen takımların olduğu ülkede, sisteme karşı duran takımın hocası, ülkenin gerçeklerini bilen, bu düzene karşı dik durabilecek, yaşanan haksızlıklara rağmen oyuncusunu, camiasını motive edebilecek yegane insanı, şuursuzca eleştirenlere karşı gerçekleri anlatmıştır.

  herkes ellerini açmış bekliyor, hoca gitsin diye. hoca gidince daha rahat gelecekler üzerimize. bakın şu anda savaştayız, bu bir savaş. sisteme karşı savaşıyoruz yıllardır. 2 kere sisteme karşı şampiyon olduk, geçen sene şampiyonluğumuz çalındı. eski yönetimimiz sisteme karşı durabilecek insanlardan oluşmuyordu, şimdi sisteme karşı durabilecek, galatasaray büyüklüğünün farkında olan insanlar var. takımın hocası da ülkenin ne iyi hocası, bu sistemi bilen, düzeni bilen, bu baskıyı kaldırabilecek biri. hocayı eleştirmeye sonuna kadar varım ama hocayı bu çakallar sofrasında harcamam, hocayı harcarsam galatasarayı yönetebilecek kimse yok, bu atmosferde o güven, özgüven, tecrübeye sahip hiç kimse yok.

  (bkz: #3282366)
 • 4
  (bkz: #3282366)
  fatih terim'e pozitif bakmayan biri olarak yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. normal bir futbol ülkesinde yaşamıyoruz. bunu kabul ediyorsak , fatih terim ile devam etmeliyiz. yeni hoca geldiğinde ana sorunumuz ortadan kalkmıyor. bu oluşum bize düşman. bizi karşılarına koyuyorlar. bize yaptıkları herşey yanlarına kâr kalıyor . bunu biliyorlar. fatih terim giderse daha çok saldıracaklar. çünkü fıtratlarında bu var.
 • 5
  (bkz: #3282366)

  ilgili girisini inceleyelim.

  1) "istifa et ki vasat teknik adamların elinde ne izlediğimizi bilemeyelim."

  vasat olmayan fatih terim'in elinde izlediğimiz şeyi de bilemiyoruz. yani bu durum daha saçma.

  2) "istifa et ki galatasaray nefreti ile yanan ülkeyi sabah akşam talan eden güruh şamar oğlanına çevirsin."

  şamar oğlanına çeviriyor zaten? yani değişen bir şey yine yok.

  3) "istifa et ki kurduğun şu güzel iskelet heba olsun."

  heba oluyor zaten? ısrarla yanlış tercihler yapa yapa bu kadroyu heba ediyor. yani başka hoca gelse de en fazla bu kadar heba eder.

  4) "istifa et ki derbi kazanamama rekorlarımıza geri dönelim."

  geldiğinden beri fenerbahçe'yi evinde, beşiktaş'ı deplasmanda yenemiyor. hatta beşiktaş'a deplasmanda her maçta yenildi sanırım, yanlış da hatırlıyor olabilirim. fenerbahçe'ye karşı iki galibiyeti, bir mağlubiyeti var, geri kalanı olduğu gibi beraberlik. trabzonspor'a karşı da eh işte. unutulmasın ki galatasaray'ın başında hiçbir hoca da bu kadar uzun kalamadı.

  5) "istifa et ki avrupada adımız kalmasın."

  avrupa'da üç sezondur paspas olduk zaten? daha çıkmamızın garanti olmadığı bir avrupa ligi grubuyla bu imaj düzelmez. zaten adımız kalmadı ki? gelen geçen dalga geçe geçe yendi üç sezondur.

  6) "istifa et ki hakemin eliyle alıp rakibe verdiği derbilerden sonra taraftarın yiyebileceği teknik adamlar gelsin."

  girideki tek haklı nokta burası. ama bu, mevcut durumu haklı çıkarmıyor.

  7) "istifa et ki umutsuz ve mutsuz olduğumuz günlere geri dönelim ama duran toptan gol atabilelim!"

  umutsuz ve mutsuz olduğumuz günleri yaşıyoruz zaten? üzerine duran toptan da gol atamıyoruz. eğer illa ki bir tercih yapılacaksa ben bunu tercih ederim. zira şu anki iyimser havayı ben anlamıyorum. oyun planı bırakmayıp rakibe çullanınca bulduğumuz pozisyonları iyi oyun diye kakalıyorlar sürekli.

  8) "öyle işte hocam. skoru alıp kötü oynadığında 'gurur duyabileceğimiz bir galatasaray istiyoruz' diyorlar, güzel oynayıp kaybedince 'galatasaray başarısızlığa tahammul etmez' diyorlar. hocam sen git ki rahat rahat teknik adam yiyebilsin bu futbol duayeni taraftar."

  şu an kaybedince gurur duyduğumuz bir takım yok ki? güzel falan da oynamıyoruz. ee, skoru da alamıyoruz? ama dediğim gibi, rakibin fırsat vermesi ve oyun planının tamamen terkiyle yaşanan pozisyonları iyi oyun diye yutarsanız durumu bu sanıyorsunuz.

  kısacası hamasi, hiçbir gerçekle bağı olmayan bir giri girmiş kendisi. bu tip giriler çok tutuyor ama. duygusal yönden vurunca etkileniyor insanlar demek ki. hayırlısı.
 • 6
  (bkz: #3282366)

  yazdığı son yazıda sonuna kadar haklı olan yazar. geçmişi bilmesek geleceği de öngöremeyiz.

  diyelim ki fatih hoca bıraktı takımı ve yeni hoca geldi. kim gelecek? kim bu atmosfere gelir? "kalifiye" denilen hangi teknik direktör gelir takımın başına?

  en yakın örneği rakibimiz fenerbahçe işte. adamlar döndü dolaştı eski hocalarını tekrar başa geçirdi. çünkü yaşadığımız coğrafyanın şartları ve koşulları belli. biz de artık kendimizi dev aynasında görmeyelim. eski günlerimize ulaşmak istiyorsak öncelikle gerçekçiliğin buz gibi soğuğunda üşümeliyiz.

  olası bir yabancı hoca transferi sonrasında yaşanacaklar belli. yerlilerden gelecek olanlar da olası üst üste mağlubiyetler sonrası çat gönderilecek. kaç kez yaşadık bu kısır döngüyü.

  ilk defa kısır döngüyü kırma yolunda ilerliyoruz. bu sefer arada ayağımıza batan deniz kestanlerini bir çuvalda toplayıp yaralarımızı sarıp devam etmeliyiz.

  bugünkü maçta da hocanın taktiksel yanlışları vardı hatta baya da sinirlendim izlerken ancak öyle büyük eyyamlar oldu ki taktik, teknik konuşacak durum kalmadı.
 • 7
  gerçekleri dile getirmiş yazar.

  (bkz: #3282366)

  fatih terim teknik direktörlüğe gelene kadar fenerbahçe hep önümüzdeydi bu yüzden de 1959 öncesi şampiyonluk yalanını dile getirmiyorlardı fakat fatih terim sonrası fark kapanıp öne geçmemizle birlikte rakibin dengesi şaştı masa başı oyunlara geçtiler.

  63 sezonda 22 şampiyonluğumuz var. fatih terim'in başımızda olduğu 11 sezonda 8 şampiyonluk görmüşüz. geri kalan 52 sezonda toplam 14 şampiyonluk var. istatistikler her şeyi göstermez ama güzel referans olur.

  harkatmulds'ta gayet yerinde cümlelerle konuyu özetlemiş.
 • 8
  (bkz: #3282366)

  söylemlerine katılmıyorum çünkü yazdığı şeyleri fatih terim ile halihazırda yaşıyoruz. üstelik hoca 70 yaşına merdiven dayamış durumda. 40 yaşında sabredelim diyebileceğimiz bir teknik adam değil. işte o zaman söylemlerinin hepsi boşa düşüyor.

  "istifa et ki vasat teknik adamların elinde ne izlediğimizi bilemeyelim."
  - zaten ne oynadığımız belli değil. farklı bir teknik adamla da oynayacağımızın en kötüsü bu.

  "istifa et ki galatasaray nefreti ile yanan ülkeyi sabah akşam talan eden güruh şamar oğlanına çevirsin."
  - zaten şamar oğlanına çeviriyorlar. olacağı yine en kötüsüyle bu.

  "istifa et ki kurduğun şu güzel iskelet heba olsun."
  - oyuncu seçimlerini iskelet kurmak olarak değerlendirmiyorum. başka bir hoca da bu oyuncuları tercih edebilirdi. iskelet oluşturmak için bu oyuncuları belli bir oyun planına entegre etmek ve geliştirmek gerekiyor. ben oyuncularımızın gelişiyor olduklarını düşünmüyorum(kerem hariç). o zaman fatih terim 2 sene tudor'un kadrosuyla şampiyon oldu. kendi kadrosunu kurunca batırdı. buna kesinlikle katılmamakla birlikte yazar arkadaşımızın söylemleri bu kapıya çıkıyor.

  "istifa et ki derbi kazanamama rekorlarımıza geri dönelim."
  - hocanın derbi istatistikleri kötü değil, evet ama iyi olduğunu da düşünmüyorum. abartılacak bir yanı yok bana kalırsa. fenerbahçe deplasmanlarında gelen 2 galibiyet şüphesiz ekstra bir etki yaratıyor kabul ediyorum fakat derbi galibiyetleri galatasaray takımı için en önemli kazanımlardan bir tanesi değil. başarılı bir takım ve kupalar gelmedikten sonra derbi galibiyetlerini önemsemem şahsen.

  "istifa et ki avrupada adımız kalmasın"
  - hoca 4 senedir galatasaray'da. ilk kez bu sene avrupa ligi'nde 2 tane galibiyet aldık diye yeniden avrupa fatihine dönüşmedik. zaten avrupa'da adımız kalmadı. hocadan önce de kötüydük, sadece hocayı suçlamıyorum ama genel olarak avrupa performansı başarısız. sanki geldiğinden beri her sene başarılı bir performans sergiliyormuşuz gibi bir algı oluşmasını istemem. galatasaray son 20 senede avrupa'daki en kötü performanslarından bir dönemini efsanesi terim ile yaşadı. senelerdir doğru düzgün galibiyetimiz yoktu.

  "istifa et ki hakemin eliyle alıp rakibe verdiği derbilerden sonra taraftarın yiyebileceği teknik adamlar gelsin"
  - ne dendiğini anlamadım pek. neyi ifade ediyor bu?

  "istifa et ki umutsuz ve mutsuz olduğumuz günlere geri dönelim ama duran toptan gol atabilelim!"
  - ben şahsen mutsuz ve umutsuzum. yeni bir teknik direktörle de olacağım en fazla bu ama dediği gibi istifa ederse belki yeni gelecek teknik direktörle duran toplardan goller bulabiliriz. bunun takıma pozitif yansıyacağı aşikar.

  "skoru alıp kötü oynadığında "gurur duyabileceğimiz bir galatasaray istiyoruz" diyorlar, güzel oynayıp kaybedince "galatasaray başarısızlığa tahammul etmez" diyorlar."
  - saygı duyuyorum ama gurur duyacağımız bir takım olduğunu düşünmüyorum. skor da iyi değil. benim bu konuda tutunabileceğim bir dal yok.

  yani yazdıklarının hepsi zaten fatih terim ile birlikte yaşadığımız çöküşün bir parçası olmuş bulunmakta. bir ara ironik bir biçimde hocayı mı eleştirmiş diye düşünmedim değil.

  yanlış anlaşılmasın yazarımıza yönelik bir eleştirim yok, olamaz da. kişisel algılamasın. isteyen istediğini düşünebilir ama düşünceleri bana kalırsa zaten şu an yaşadığımız şeyleri ifade ediyor. yeni teknik direktörle de yaşayacaklarımız en fazla fatih terim ile yaşacaklarımızın bir benzeri olacak. peki daha iyi olma ihtimali neden düşünülmüyor?
App Store'dan indirin Google Play'den alın