• 9551
  aslında üzerine bu kadar konuşulacak birisi değil ne olumlu ne de olumsuz olarak. galatasaray'da çalışan onlarca teknik direktörden bir tanesi işte. ancak kendisine öylesine sert bir yaklaşım var ki insan savunma refleksi gösterme ihtiyacı hissediyor. kendisine yöneltilen argümanların önemli kısmı doğru gibi görünüyor ama aslında hiç alakası yok.

  1. leş gibi oynadık 1-0 1-0 gittik deniyor. hayır, 1-0 1-0 gittiğimiz son 6-7 hafta, ve gerçekten ipten döndüğümüz çok pozisyon verdiğimiz 2 maç var. biri mersin deplasmanı diğeri içerdeki bjk maçı. diğer maçları 1-0 kazanmış olmamıza rağmen baskın olan taraftık zaten gol bulmakta sıkıntı çektik sadece. yoksa takımın oraya kadar geldiği bir süreç de var. 12. haftadan 27. haftaya kadar geçen 15-16 haftada son yılların en istikrarlı en efektif topunu oynadık belki de. iç saha deplasman demeden aynı oyunu oynuyorduk. mesela 2018'de iç sahada genel olarak iyiydik ama deplasmanda aynı üstünlükten söz etmek mümkün değildi. o yüzden kendisine hakettiği payı teslim etmek zorundayız bu konuda. ayrıca 4-2-3-1 ya da türevi kadrolarla başarılı olmuş ender hocalardan biridir gs tarihi'nde.

  2. sneijder-muslera şampiyon yaptı deniyor. bu ikilinin katkısını zaten inkar eden yok, aksine hak ettikleri payenin fazlası taraftar tarafından veriliyor. ancak madem diğer oyuncuların, hoca'nın hiçbir katkısı olayı yok, o zaman 2014'te 2016'da 2017'de yapsalardı ya şampiyon, ellerinden alan mı vardı? bu noktada diğer oyunculara ve hamza hamzaoğlu'na da hak ettikleri payeyi vermek durumundayız. ortada alınan 77 puan ve atılan 60 gol var neticede. takım olarak başarıldı bu, sadece 2 oyuncuya endekslersek gerçekten uzaklaşmış oluruz. ayrıca da sneijder'i de en iyi kullanan hoca hamza hamzaoğlu oldu. sneijder bile adama dedi mourinho gibi diye.

  3. 2015 yaz transfer dönemi süreci, bir kere arkadaşlar şunu çok iyi anlamalıyız. 2013 yılında bu kulübün borç-alacak farkı 555 milyon tl yani o günkü kurla 260 milyon dolar iken 2014 sonunda 831 milyon tl yani 356 milyon dolar oldu, 1 yılda 96 milyon dolar artış sözkonusu. 2014 güz-2015 kış dönemi zaten bu haberler ayyuka çıktı, kulüp birden mali darboğaz içinde kaldı, hatırlayanlar olacaktır. o yılki şampiyonluktan gelen gelirlerin önemli kısmı bu ödemelere gitti. yani şampiyon olduk hadi üstüne koyalım şampiyonlar ligi'nde oynuyoruz falan filan olmayacak şeylerdi. para yoktu çünkü. kalinic ve maxi pereira bonservissiz alınmadı deniyor. açıkçası cüneyt tanman dışında bunu söyleyen hiçkimse olmadı. cüneyt tanman'ı severim ama bunu kendisini gs taraftarı'nın tepkisinden kurtarma amaçlı olarak söylediğini düşünüyorum. yoksa bir dünya yabancı geldi o sene. podolski, carole, jose rodriguez, denayer, oynamasa da grosskreutz. hamza hamzaoğlu bile sigthorsson, niasse peşinde koştu da taraftar tepki gösterdi diye alınmadı o dönemde. burada söylendiği gibi etnosentrik anlamda ırkçı biri olduğunu düşünmüyorum, öyle olsa yukarda saydığım isimlerin de gelmemesi lazımdı, en azından önemli kısmının. yerlilere bir tık daha toleranslı olabilir, belki evlatçı da denebilir ama ırkçılık başka bir şey. ırkçı biri olduğunu düşünmüyorum. ve o açıklamaları da sosyal medyadaki taraftarın önemli bir kısmının yerli oyunculara olan güvensizliği sevgisizliğinden dolayı oyuncuları koruma refleksli yaptığını düşünüyorum, tabi bu kısmı benim düşüncem. 2015 yaz konusuna dönersek, camia olarak demotive girdiğimiz ve mali sıkıntılar çektiğimiz bir dönemdi. şampiyon olamayacağımız belliydi zaten.

  bunlar dışında eksikleri hataları var mı var, mesela medya ve iletişim konuları gibi. bunlar da ortada zaten, belki kendisi de farkındadır galatasaray dönemi'nden sonra. ancak bakıyorum mancini, riekerink gibi kendisi kadar bile galatasaray tarihi'nde iz bırakmamış isimlere bugün bir şey diyen yok aksine öven övene neredeyse. bu ikili şampiyonluk kazandırmadığı gibi bunların dönemi'nde 20 milyon euro harcadı galatasaray transfere (2014 kış ve 2016 yaz.) ve neredeyse hiçbirinden katkı alınamadı alınan oyuncuların. bir de hamza hamzaoğlu'na bakıyorum. adam iyisiyle kötüsüyle 3 kupa almış gitmiş, kulübü borca da sokmamış. denilenlere bak. bu noktada ben adalet göremiyorum. benim derdim hamza hamzaoğlu değil, bu adaletsizlik.
 • 9552
  mükemmel bir teknik direktör. maalesef kariyerini ve iletişimini doğru yönetemedi.

  2014 -2015 sezonu dördüncü yıldız'ı takmamızda büyük pay sahibiydi. fener son kez şampiyon olduğunda, sneijder ve muslera neredeydi acaba ? öyle 3 adamla, tek adamla olmaz. herkesin payı var.

  abdürrahim albayrak ve duygun yarsuvat'ın da çok büyük payı var.

  hamza hoca yerine riekerink, prandelli ve mancini gibi vasat hocalar takımın başında olsaydı o sezon, ancak fatih hoca'nın geldiği 2017 -2018 sezonunda dördüncü yıldız'ı yeni takmıştık.

  yolun açık olsun klas hoca. bazı eksik yönlerini geliştirirsen çok daha iyi yerlere gelirsin umarım.
 • 9553
  bu mükemmel teknik direktör o kadar mükemmeldir ki galatasaray sözlük yazarlarından birkaçı hariç dünyada henüz kimse fark edememiştir bunu. çünkü mükemmel ötesi bir insan. mancini falan en fazla taktik tahtasını taşır kendisinin.

  galatasaray cevat güler ile adnan sezgin ikilisinin idaresinde de şampiyon olabilmiş bir takım. keza fenerbahçe ismail kartal ile şampiyonluk kovalamış, bursaspor ertuğrul sağlam ise şampiyon olmuş bu ligde. bazen eğrisi doğrusuna denk gelir, diğer faktörler denk gelir olur böyle şeyler. bir teknik direktör 2 3 sene başarılı olur, sonra çağ değişir uyum sağlayamaz, onu anlarım. ama bir teknik direktör kariyeri boyunca sadece 1 sezon başarılı olmuşsa ve bu başarı da sadece sonuç odaklıysa orada benim için eğrisi doğrusuna denk gelmiştir hepsi o.

  edit: benden önceki -bence- aşırı övgülere bir refleks olarak aşırı yermişim. bursapor ile, akhisar ile ligdeki konumları gayet iyiydi. keza bizde de şampiyonlar ligi haricinde iyiydi. zaten maalesef ki orada fatih terim ile de başarılı değiliz son yıllarda. kendisini sevmiyorum, bir daha da takıma gelmesini istemem ama eleştirim çok abartı olmuş.
 • 9556
  tarihe kulübümüzde şampiyonluk yaşamış teknik direktörlerimizden biri olarak geçmiş, eminim ki şampiyonluğa giden bu yolda canını dişine takıp çalışmış ve mücadele etmiş eski teknik direktörümüz.

  kendisini birimiz beğenir diğerimiz beğenmez hayat her alanda hep böyle o yüzden sorun yok. bana kalırsa da yaradanın sevgili kuludur ki doğru zamanda doğru yerde bulunmuştur ve direkten dönen bir top ile kaderlerin belli olduğu futbolda attığı zarlar o sezon düşeş gelmiştir. başkası da allah çalışanı sever diye açıklayabilir.

  netice-i kelam, 3 kupa ile sonlandırılan güzel bir sezonun baş aktörlerinden biridir, emekleri için teşekkürler.
 • 9557
  iyi hoca, kötü hoca tartışmalarını bilemem ama kendisinin dengi olarak gördüğüm belirli dönemler var:
  - ismail kartal yönetiminde fenerbahçe,
  - samet aybaba yönetiminde beşiktaş.

  diğer 2'si vasat birer takımda olduklarından başarının ucundan bile geçemediler ama hamza hoca'nın en büyük şansı galatasaray'ın başında olmasıydı.

  kadro yapılanması olarak çok kötü bir iş çıkardı. burası kesin ama oyun planlaması konusunda başarılıydı.
 • 9559
  yardımcı antrenör olmaması gerektiğini düşünüyorum. çünkü kendisinin bize katabileceği bir şey yoktur. fatih terim cezalı olduğu maçlarda sahada olsun diye düşünüyorsak bu kendisi olmamalı. kendisine şahsi olarak en ufak bir kötü düşüncem yok ancak maalesef yetersiz, hatta çok yetersiz bir antrenör. hem taktik hem analiz hem de insan yönetimi konusunda. illa bu tarz birisini alacaksak avrupa'nın en gözde genç antrenörlerinden birisini veya bir kaçını alıp gelmeliyiz. bize taktik, teknik ve bilimsel açıdan katkısı olacak yardımcı antrenörlere ihtiyacımız var.

  geleceğe modern futbol anlamında damga vurma potansiyeli olan uluslararası eğitim almış, oralarda alt yaş kategorilerinde parlamış yardımcılar gerekiyor. kendisinin yerine almanya'da yetişmiş geleceği parlak genç bir teknik direktör adayını alıp baş yardımcı antrenör yapalım. onun yanına da rakip analizi ve diğer konularda uzman yine oralarda yetişmiş "modern futbol" konusunda bilgili bir ekip oluşturalım. gelecek için böyle bir düzene ihtiyacımız var.

  --- alıntı ---

  silikon vadisi'nin süper starı sayılabilecek, dünyaca ünlü abd'li bir iş adamıyla internet üzerinden yazışırken bana şunu demişti, "işe alacağın insanlar senden daha iyi olmalı. senden daha iyi olmayan kimseyle çalışma" demişti.

  bu adam dünyanın en ünlü ve zengin insanlarından ve çok haklıydı. ben bu felsefeyi uzun süredir benimsedim. sadece iş anlamında değil, her şey anlamında.

  işte bu yüzden fatih terim'in yardımcılarının kendisinden daha iyi olan yetenekli insanlardan oluşmasını istiyorum. hem taktik, hem rakip analizi, hem motivasyon her türlü konuda üstelik uluslararası bir ekip kurmalı ve bu sistemi galatasaray'a yerleştirmeli. yoksa sorun futbolcular, yönetim veya diğer etkenler değil. modern zamanı yakalamamız için çok çok yetenekli, hırslı, zeki yardımcı antrenörlere ihtiyaç var. gerektiğinde fatih terim'e kafa tutabilecek ve tartışabilecek üstelik. çünkü doğru bir tartışma insanları geliştirir ve doğruyu daha kolay ulaşılmasını sağlar. umarım böyle kalıcı bir düzene geçtiğimiz günleri görebiliriz.

  --- alıntı ---

  (bkz: fatih terim'in yardımcıları/#2744414)
 • 9560
  zamanında milli takımda fatih terim'in yardımcılığını yapan teknik direktör.

  hamza hoca daha sonra fatih terim'in yönlendirmesiyle kulüpte teknik direktörlükte yapmıştı.

  mevcut durumda kadroda ümit davala, dr. levent şahin ve hasan şaş gibi yardımcılarımız var. ancak hiç biri fatih hoca yokken takımı yeterli seviyede idare edememişti.

  hamza hamzaoğlu herkesin pek malumu daö yönetimine kalkan olarak ve aza kanaat ederek kendi kariyerini riske etti ve kaybetti. cesur davranamadı. ama şu unutulmamalı ki fatih terimden sonra ve hocamızın tudor sonrası son seferi öncesi şampiyonluk döneminde takımın başında kendisi vardı.

  şimdi hamza hamzaoğlu böyle bir dönemde şampiyon apoleti de varken fatih terim'in baş yardımcısı ve yokluğunda teknik direktörü olarak kulübe yeniden gelse insanların bakış açısı nasıl olur acaba?

  şahsen kendisine aza kanaat etmesi sebebiyle çok kızmakla birlikte idaresel anlamda fena performans vermediğini düşünüyorum. dolayısıyla motive etmede, maç içi hamlelerde ve en önemlisi mevcut tff fatih hocamıza ceza yağdırmak için aportta beklerken kendisinden iyi teknik direktörlük yapmış bir ismi yardımcılığa ikna edemeyeceğimizi düşünüyorum.

  bakalım zaman ne gösterir. kendisinin yönetim şeklini çok tasvip etmesem de (vizyon anlamında) galatasaray menfaati için fatih hoca'nın kararlarına saygı duyarım. kim bilir belki zamanla fatih hocanın yanında daha güçlü bir şekilde geliştirir kendisini.
 • 9561
  kendisinin bir gün galatasaray'a yeniden teknik direktör olması ne kadar vahim bir hamle olursa, kendisinin galatasaray'a yardımcı antrenör olması o kadar iyi bir hamle olur.
  hatırlarsanız hamza hamzaoğlu'nun hepimizi rahatsız eden temel problemi ileriye yönelik tercihleriydi. burak yılmaz üzülmesin diye forvet aldırmamalar, sırf iyi anlaşabiliyor diye galatasaray seviyesinde olmayan oyuncularla yoluna devam etmeler falan. hiç birimiz hamza hamzaoğlu'nun oynattığı futboldan ve taktiğinden rahatsız değildik. sneijder'ın en güzel sezonunu onunla izledik. ama ne kadar iyi bir antrenör olursan ol, rakibin efsane dediklerinden daha büyük işler başarmış olursan ol vizyonlu olduğun kadar varsın. fatih terim olmak o yüzden kolay değil. diagne'yi gönderip falcao aldırmak. ndiaye gönderip seri aldırmak her babayiğidin harcı değil.
  sonuç olarak mutlu eder. fatih terim yokken futbolun doğrularını bilen bir teknik direktörün kenarda duracağını biliriz. zaten üstüne düşenden fazlasına karar verince nasıl sıçtığını da gittiği her kulüpte gösterdi. üstüne düşeni iyi yapacağını da biliyoruz. iyi olur. keşke gelse.
 • 9564
  hocamız ile bugün görüşeceği iddia edilen eski teknik direktörümüz. kaynak nedir, haber doğru mudur bilemiyorum. doğru olduğunu varsayarak devam ediyorum entrye. genel kanı, hocanın yardımcı olarak yanına alacağı. ben hamza hoca'nın bunu kabul edeceğine inanmıyorum. fatih hocanın böyle bir şey teklif edeceğine de inanmıyorum. aklıma ilk gelen senaryo, fatih hocanın "galatasaray'a zarar veriyorum." duygusuna kapılıp istifa etmesi ve yerine geçmesi için hamza hoca ile görüşmek istemesi oldu.
 • 9565
  ceza almayacak bir yardımcı olarak güzel düşünülmüş ex teknik direktörümüz.

  malum hasan şaş ile fatih terim karakter yapıları gereği ceza almadan duramıyorlar. tff de 19.05 açıklamadıyla terim nezdinde galatasaray camiasına savaş açtığını göstermiş oldu.

  zaten şu an terim, şaş ve davala cezalılar.

  hamzaoğlu bu tür durumlarda iyi olabilir.

  gerçi hamzaoğlu'nda en son türk oyuncu takıntısı vardı terim'de böyle bir durum yok zaten kadronun çoğu yabancı bakalım ne olacak.
 • 9567
  eğer bu haber doğruysa çok memnun olurum. çünkü şu anki durumda fatih hocaya kalkan olabilecek hem tecrübeli hem de daha önce çok tepki görmemiş, algı operasyonları yapabilecekleri birisi olmayan hamza hocayı yardım hoca olarak görmek isterim.
  ayrıca hamza hocanın teknik direktörümüz olduğu sezonda fatih hocamızın ona yardımcı olduğunu düşünüyorum.
 • 9568
  söylentinin kaynağı nedir bilmesem de bize böyle hamlelerle gelin demek istiyorum. sürekli söylemle, kavgayla futbolumuzu ilerletemeyiz ve elimizdeki durum fatih terim her sezon 5-10 maç arası kenarda oturamıyor. bu konuyu çözmek için teknik direktörlük tecrübesi olan ve fatih terim'in altında çalışmaktan keyif alacak bir yardımcı antrenöre ihtiyacımız var. umarım haber doğrudur ve anlaşırlar.
 • 9573
  bir yanım çok iyi hamle diyor bir yanım işimiz var diyor.

  fatih hoca yokken, devre arası, maç içinde vs yardımcıları güven vermiyor. denge reis takımı iyi hazırlıyordu, maç içinde müdahale ediyordu, oyuncular abi gibi görüyordu vs. ikinci yarı takım etkili oluyordu.

  ama malum denge reis. ilk değişikliği selçuk'la yapmayacak diyemiyoruz.
 • 9575
  üç kupali eski teknik direktörümüz. burada ki herkes ona kızıyor, türkleri korudu burak üzülür diye oyuncu aldırmadı diye de alakası yok. o yönetim zaten yapmayacakti, hamza hoca da klasik türk hocası olarak yönetime karşı oluşacak tepkiler için kendini paratoner yaptı. hatta o dönem bülent timurlenk böyle yapmaya devam ederse kasım ayını göremez demişti ve dediği gibi de oldu. yoksa yönetim ben gomez'i alıyorum diyecekte hamza hoca yok diyecek. ne işi var jem paul karaca'nin diyeceğine antreman tempomuz için aldım dersen o yönetim seni satar. terimin yardimcisi olmayı kabul edeceğini sanmam sonuçta 1. teknik direktör olarak çok yol katetmistir. bundan sonra kendisine başarılar dileriz.