resim
Hakim Ziyech
Takım:Galatasaray
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:31
Boy:1.80
Uyruk:Fas
 • 2513
  ilk 11’e döndüğü 21 nisan 2024 galatasaray pendikspor maçından beri galatasaray futbol takımının oyun gücünü gittikçe düşürmüş oyuncudur. ilk 11’de başladığı ve takımca mükemmel oynadığımız tek maç ise 5 mayıs 2024 galatasaray sivasspor maçıdır. ikinci bir maç örneği gösteremeyiz.

  as çıktığı geri kalan 11 maçta da takımın oynadığı oyun birçoklarını tatmin etmedi. geçen sezona döndüğümüz “barış-mertens-kerem-icardi” dörtlüsüyle müthiş ritim yakalıyorduk ki kerem’in düşen formu bunu bozdu.

  koca sezonda nadiren yaptığı ilüzyonlara kanıp gelecek sezon kendisine göre plan yapılmamalıdır. en fazla 20 dakikalık bir oyunun parçası olmalıdır. kendisi adına sezonun bilançosu ortada diye düşünüyorum.
 • 2514
  3'ü şampiyonlar ligi olmak üzere 15 maça ilk 11 başlayan ve bunların kafadan 10'unda maçın yıldızı adaylarında girebilecek performans sergileyen futbolcu. zaten onca kombinasyonun içinden ideal diyebileceğimiz ve en güçlü oyunumuz olarak kabul edilen tek sekans, kendisinin 11'e girip barış'ı sola çekebilmemizle gerçekleşti.

  fakat ne yazık ki bir oyun kurucu kanat oyuncusunun arkasına stoper'den bozma bi ortasaha koymak zorunda oluşumuzun sorumlusu kendisi değil.

  sosyal medya yüzünden futbolcuların instagram postuna bile sallanabiliyor, fakat rasyonel hiçbir değeri olmayan bir takım hissiyatları, gözlemlenebilir bir gerçekliği yokken veri gibi sunarak yapılan eleştiriler çok komik bir hal almaya başladı.
 • 2516
  hakim ziyech'i değerlendirirken arkasında sağ bekin boey minvalinde olsa orta sahanda ısıran bir 6 numara ve box to box bir orta sahan yoksa savunma zaafiyetinden bahsetmek çok yersizdir ve set oyunundaki etkisi için de yine benzeri bir orta saha gerekmektedir. hakim ziyech gibi bir oyuncun varsa takımın da ona ayak uydurması gerekir, yoksa defo gibi gözükür. böyle gözüküyorsa da demek ki bir planlama hatası vardır. eleştiri yaparken gerçekleri göz ardı etmemek gerekir. hakim gibi bir oyuncu, uygun fiyata alınıyorsa her takım bu riski alır hala geçmiş defterleri açmak skor yorumculuğudur.
 • 2518
  çok süper goller attığında da bizi şampiyon yapsın gitsin diyordum. futbolda artık statik adamın yeri yok. sen üstünken iyi ama zorlu bir rakip çıktığında ziyech'i kaldıramıyorsun.

  ek olarak adam sorunlu. bir gün maaşı yatmadı diye idmana maça çıkmayacak kadar takıntılı.

  çok yetenekli ama sadece yetenek günümüz futbolunda yetmiyor. zaten cl kupası kazanarak kariyer zirvesini yaptı. eplde de güzel günleri oldu.

  artık yağlı bir maaşla kariyerini arabistan'da geçirme vakti. sırf yıldız diye cok güzel goller attı diye sozlesmesini devam ettirirsek hata ederiz.
 • 2520
  oyunu düşüren değil tam tersine düşen oyunu aklı ve kilit açıcılığıyla getiren oyuncu olmuştur.

  19 mayıs 2024 galatasaray fenerbahçe maçı’nın kaybedilmesinde, sezon genelindeki başarısından dolayı hakkında tek laf etmemiş olsam da okan buruk’un payı çok çok daha fazladır. karşıda kanatları tamamen kapatan, ziyech’in karşısında ise en önemli meziyetlerinden birisi olan merkeze kayan oyununa engel olan bir savunmacı varken müdahalede bulunmamak göz göre göre kötü oynamasına izin vermektir.

  biz futbolcuların meziyetlerini bazen çok büyütüyoruz. en önemli futbolcuların da karşısında çok yetenekli oyuncular olabileceğini ve bir şekilde zaman zaman pasifize edilebileceğini hep unutuyoruz. takımlar bu yüzden değişik profillerde oyuncular bulunduruyor ve bu yüzden rakibe göre oyun planlarıyla çıkıyor.

  mesela okan hoca geçen sene bunu net bir şekilde yapıyordu ama sezon sonuna doğru fatih terimleşmesi takım oyununa ciddi zararlar verdi. taraftar da hedef noktayı sürekli başka yerlerde aramaya devam ediyor.
 • 2521
  sinan yılmaz gibi olsaydım kendisini eleştirir, galatasaray’ın fizik kalite ve tempo sorununu ziyech’e havale eder ve modern futbola ihanet ettiğimiz için ziyech üstünden günah çıkarırdım.

  ama öyle değilim. bizim takımımızda ziyech’ten daha kötü fiziksel performansa sahip futbolcu(lar) var. hiçbir zaman lobisi az olana yükleneyim kafasında olmadım.

  ziyech bu takımın en yetenekli oyuncusu. yine ziyech, bu takımın bir sezon boyunca güvenip yola çıkacağı bir adam değil. yine de ben 1 sihirbaz hakkımı ziyech’ten yana kullanır takımda tutardım. (arkasında tempolu, ortalama yeterliliğe sahip bir sağ bek olmadığını hatırlatırım.)

  bu arada ben ziyech’in fiziksel kapasitesinde geçmişe nazaran anormal bozulma görmüyorum. kilo sorunu zaten olamaz. genetik yapısı gereği daima fit. koşu mesafesi ve kuvvet sorunu var. kuvvet de şart değil bir yere kadar, kondisyonda sorun var.

  fakat ısrarla belirtiyorum ki ziyech’in fiziksel durumu icardi kadar kötü değil. rüzgar yapanlara inanmasın genç kardeşlerim. size nankör diyenler falan çıkacaktır. boomerlara kulak asmayın. sorgulamaya devam edin.

  aşağıdaki gibi icardi kelamı etmeden ziyech’e sıfırcı hocalık yapanlara da kanmayın. “cambaza bak” oyunudur bu.

  https://x.com/...bgGzJbKYtQU72jxouRNQ
 • 2522
  haftasonu konyaspor’dan puan alırsak, şampiyonluğu son düzlükte getirmiş oyuncu olacaktır. 1 2 fazla beraberliğin şampiyonluğu kaybettirdiği sezonda, leş gibi oynadığımız ligin 2. yarısındaki kasımpaşa maçını son tek başına çevirmiş, sonradan girdiği alanyaspor maçında attığı golle alanyaspor’un oyununu kırmış, adana demirspor maçında pozisyon bulamadığımız anlarda uzaktan attığı golle kilidi açmıştır. kendisinin oynadığı hatta yine kilidi açtığı sivasspor maçı bu sezon oynadığımız en güçlü oyun olabilir. kendisinin 11’e girdiği hatta sonradan girdiği maçlar en farklı skorlarla galibiyetler aldığımız maçlardı. geçen haftasonu pazar akşamı fenerbahçe maçında tüm takım halinde kötü bir oyun oynadık. okan hocanın yapamadığı hamleler yüzünden de yenildik. halen etkisi devam ediyor. camiamız tarafından bir sürü bahaneler sunulurken arada da suçu atacak birileri aranıyor. skor taraftarlarının elbette ilk aklına gelen, ilk kellesini istediği adamların başında bu adam geldiği için hakkında yapılan ezbere yorumlara pek takılmamak lazım. bedavaya böyle üst düzey, sayısı da bayağı azalmış yıldız tipte bir futbolcuyu takımında bulundurmak ve şampiyonluk katkısı almak bizim için muazzam iş oldu. galatasaray gibi maalesef arabistan’dan bozma bir ligde oynayan ve ciddi ekonomik sorunların olduğu bir ülkede ayakta kalmaya çalışan bir takım için ziyech gibi bir futbolcuyu burnunla itmek ancak şımarıklık emaresi olur. gelecek sene için de uygun şartlar oluşur, teknik ekip de olumlu yönde bir karar alırsa mutlaka takımda görmek isteyeceğim isimlerin başında geliyor.
 • 2523
  kendisi hakkında negatif düşüncelere sahip olunmasının sebeplerinden biri gs muhabirlerinin sürekli haber değeri bile taşımayan şeyleri olumsuzluk yaratmak adına haberleştirmesidir. aklıma ilk gelen maça girmesi için hazırlanması söylenirken yavaş hazırlanması sebebi ile okan hocanın tepkisine sebep olduğunu gibi saçma sapan bir haber yapılmıştı. tribünden gelen videolardan böyle bir şey yaşanmadığını görmüştük.
  aynı muhabirler pozitif bir durum olunca akıllarının ucuna yazmak gelmez. mesela gerçekten art niyetleri yoksa konya maçında oynayamayacak olsa bile antrenmanlara çıktığını takım arkadaşlarını yalnız bırakmadığını haberleştirebilirlerdi. olması gereken budur cezalı olsa bile antrenmanlara katılması gerekiyordur vs. bunlarda değilim ola ki cezalı olduğu için ekstra izin falan isteseydi koşa koşa bunu haber yapacaklardı takımı yalnız bıraktı diye.
 • 2524
  kendisinin yeteneği tahammül edilip, taşınabilir seviyededir. ziyech fanı değilim yanlış anlaşılmasın. takımında kendi standartlarının üstünde yeteneği olan oyuncu varsa, onu taşıyacaksın. bu kadar basit. hagi örneği en güzel örnek. hem yetenekli, hem mücadeleci, hem istikrarlı, hem genç bir oyuncuyu oynatma şansın çok düşük.

  sorun bence veteran/sakat oyuncu sayısının fazlalığı. kaan sakat, fizik gücü alamıyorsun. demirbay'dan alamıyorsun. icardi'den alamıyorsun. ziyech'den alamıyorsun. kaleciyi çıktığın zaman zaten 10 kişi ile oynanan bir sporda, 4 kişinin fiziksel olarak yetersiz olması, seni fiziken zorlayabilecek her takıma karşı problem oluyor. ileride hiçbir şeyi değişmeye göre yok. inanın 2 bek, 1 tane sağlam 8 numara ile her şey çok farklı olabilirdi. boey'nin gitmesi şampiyonlar liginden sonra olduğu için çok fazla büyük takımla maç yapmadık. onun eksikliğini göremedik. şu an bence yeni yeni hissediyoruz aslında, defansif olarak bize verdiği katkıyı. tek başına bir tarafı defansif olarak kapatıyordu. zaten biraz mantıklı düşününce koskoca münih bir oyuncuya değmez para vermez. 35-40 milyonluk bir oyuncu kaybın oldu. bu değeri doldurmak hele mevkisi o olmayan, üstüne de sakat olan bir oyuncuyla doldurmak, oyunumuzu düşürdü ister istemez.
 • 2525
  15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçının ilk yarısında ziyech oynamamıştı ama fizik olarak iyi miydik? hayır. oyun olarak iyi miydik? hayır. şimdi konya deplasmanını* çözmesi beklenen kerem aktürkoğlu kariyerinin en kötü maçlarından birini oynamıştı ve klasik top kayıplarıyla fizik olarak iyi olmayan takımı geri koşturarak daha fazla yormuştu. ikinci yarı ise ziyech oyuna girdi ve futbol resitali sundu. barış alper de sol kanatta ekstra işler yaptı ve maçı çözdü, çok zor bir deplasmanı 4-0 kazanmış olduk.

  19 mayıs 2024 galatasaray fenerbahçe maçında ziyech rezalet bir performans sergiledi ama fizik olarak rakibe karşılık verememeyi sadece ziyech üzerinden okumak büyük haksızlık olur. mesela, kerem aktürkoğlu oynasa ve alanya maçındaki gibi hatalar yapsa, belki golü daha erken yemiş de olabilirdik.

  fenerbahçe maçında fizik olarak rakibe karşılık veren barış alper ve torreira dışında kimse yoktu bence. demirbay yerine berkan oynasa belki efor anlamında + olurdu ama sıfır yaratıcılık ile tamamladığımız bir maçta berkan da ne kadar fayda sağlardı tartışılır. sorumluluk alıp, bir pas hatası yapsa yine taraftarın homurtusu ile karşılaşırdı muhtemelen.

  abdülkerim olsa geriden oyun kurardık en azından deniyor ama karagümrük maçında* da hem savunmada hem de oyun kurarken en büyük hataları abdülkerim yapmıştı.

  kısacası fenerbahçe maçını herhangi oyuncuya bağlamak net hata olur bana kalırsa. kaybettiğimiz kritik maçlar olan; geçen sezonki* beşiktaş deplasmanı*, bu sezonki* kopenhag* ve prag* deplasmanlarında hem fizik hem de oyun olarak rakibe hiçbir şekilde üstünlük sağlayamadık. çözülmesi gereken temel bir problem olduğu açık ve okan hoca bunu da çözmeyi başarabilirse önü de çok açık.
App Store'dan indirin Google Play'den alın