• 1
  aratmama rağmen başlığını bulamadığım italyan teknik direktör. şaşırmamın sebebi bu hocanın euro 2016 sonrası italya teknik direktörü olacak olması. kendisi 68 yaşında. 2011-2016 sezonları arasında torino'yu çalıştırmıştır. 2012'de takımı serie a'ya çıkarmış, 2013-2014 sezonunda ligi 7. sırada bitirmiştir. 2015-2016 sezonunu 12. sırada bitirip sözleşmesini karşılıklı olarak feshetmiştir. 2009 sezonunda da bari'de conte'nin yerine iş başı yapmış ve takımı sezonu 10. sırada bitirmiştir. o sezon takımında olan bonucci ve ranocchia italyan milli takımına çağrılmıştır.

  https://twitter.com/...s/740211686091722752

  edit: bilgi.
  kaynak: viki.
 • 3
  bari ve torino günleri eğlencelidir ama bokunu çıkarıp azzurri'nin başına da getirmemek lazımdı. hele ki conte'nin ardından şaka gibi bir seçim oldu. yıllardır vazgeçemediği 4-2-4 sonunda götüne girdi diyebilirim. hatta dedim bile. elemelerde 56 maçtır kaybetmeyen italya'yı, ispanya karşısında adeta pezevenklerin önüne attı*.

  özet: http://www.fullmatchesandshows.com/...-italy-highlights/2/

  peki nasıl attı? kadrolar şöyleydi:

  de gea - buffon
  carvajal - darmian
  pique - bonucci
  ramos - barzagli
  alba - spinazzola
  busquets - de rossi
  iniesta - verratti
  koke - insigne
  isco - candreva
  asensio - belotti
  d. silva - immobile

  görüldüğü üzere ispanya fake 9'lı 4-6-0'la maça çıkıyor ve o 6'lı şöyle: busquets, iniesta, isco, asensio, d. silva, koke. şu an dünya üzerinde kurulup kurulabilecek en muhteşem 4-6-0 altılısıdır şu hat herhalde.

  ve sen bu cengaverlerin önüne kimi koyuyorsun: de rossi, verratti. onların önüne de şöyle bir hat döşüyorsun:

  insigne - belotti - immobile - candreva

  hadi candreva defansa yardım etmeyi sever de bildiğin anam babam konvansiyonel santrforu olan immobile ve belotti ile tam bir lwf olan insigne ne olacak? velhasıl bu nizamda, son iki senedir okeye dönen 34'lük de rossi'yle 1.65'lik verratti 17'şer km filan koşmalıydı ki ispanya orta sahasıyla başa çıkabilsinlerdi. gerçi yedeklere bakıyorum da orta sahaya koyacak 3. biri olarak tek futbolcu var: parolo. parolo kötü futbolcu değil ama ventura, anlamadığım bir şekilde, jorginho'yu kadroya bile almıyor*. oysaki iki üç sezondur on numara top oynuyor napoli'de bu çocuk. bir diğer tuhaf seçimi de spinazzola'yı oynatmasıydı. kazan kaldırdığı için atalanta'nın bu sezonki 2 maçında da oynatılmadı ama ventura bey, ne hikmetse şak diye sol beke koydu herifi. tabii o da sırıttıkça sırıttı. maç sonuna doğru da sakatlandı.

  tüm bunlara bakarak şöyle bir kadro kursa:

  --- alıntı ---

  insigne - belotti- bernardeschi

  verratti - de rossi - jorginho

  de sciglio - bonucci - barzagli - darmian

  buffon

  --- alıntı ---

  veya conte'nin euro 2016'da ispanya'yı hacamat ettiği 3-5-2'yi denese:

  --- alıntı ---

  belotti - immobile

  de sciglio - verratti - de rossi - jorginho - darmian

  rugani - bonucci - barzagli

  buffon

  --- alıntı ---

  her şey güllük gülistanlık olacak ama 4-2-4'e takmış vaziyette. hatta maç sonu şaka gibi "biz bir proje üstüne çalışıyoruz ve bunu tek maç yüzünden değiştirmeyeceğiz." filan da demiş. başta da dediğim gibi eğlenceli adam, takımlarını izlemek zevkli, belli bir futbol felsefesi de var ama bu kafayla işi zor. sistemini revize etmezse almanlar, fransızlar, arjanlar, brezilyalılar da ispanyollar gibi 3 tane yağlar geçerler 2018'de.

  (bkz: italyan yılmaz vural)
 • 7
  bu sik kırığından hiçbir yol olmayacağını yaklaşık iki buçuk ay önce ispanya tarafından 3-0 süpürüldüklerinde yazmıştım. orta saha ve hücum hattını busquets, iniesta, isco, asensio, d. silva, koke altılısından kurup 4-6-0'a yakınsıyan bir kadroyla maça çıkan ispanya'ya karşı verratti-de rossi orta sahasıyla çıkacak kadar büyük bir beyinsizden de başka bir şey beklememek gerekti. halbuki conte çok daha dar bir kadroyla euro 2016'da belçika ve ispanya'yı yenmiş, almanya'ya da penaltılarda kaybetmişti. conte'nin ispanya'yı elerken sahaya sürdüğü ilk 11: https://i.hizliresim.com/6ypZ7E.png

  ventura denen antifirizin elinde 16-17 sezonunda yardıran immobile, belotti gibi iki tane hayvan (zaza ve balottelli'yi saymıyorum bile), sağıklı bir verratti, rüşdünü iyiden iyiye ispat eden jorginho (bu adama ayrıca değinmek gerek) varken takımı dünya kupasına sokamadı.

  bu dallamanın 4-2-4'e olan obsesyonu hepimizin malumu fakat dengesiz bir sistem. bari'yi veya torino'yu çalıştırırken eyvallah da milli takımı seviyesinde geçerliği yok. o 2'li pivot orta sahanın rakip kim olursa olsun oyunu tutması imkansız. hele ki o role hiç alışkın olmayan bücürük verratti'yle imkansız ötesi. üstüne üstlük sırf bu boktan fosrmasyondan ötürü jorginho gibi bir kralı grup eleme maçlarından hiçbirine çağırmadı. (jorgnho da bunun üstüne brezilya milli takımını seçeyazdı ki isveç maçlarının kadrosuna alındı.)

  neyse, bu ibnetör ilk isveç maçında da kafasına saksı düşmüşçesine 4-2-4'ü bozup 3-5-2'ye döndü. gene boktan bir ilk 11 çıkarıp 1-0 geriye düşünce dünyanın en dalyarakça değişikliğini yaptı. verratti'yi çıkardı ve insigne'yi aldı. cümle açıklayıcı olmadı, şöyle düzelteyim: verratti'yi çıkardı, verratti'nin mevkisine insigne'yi aldı. evet, evet, yaptı bunu; insigne'yi merkez orta saha oynattı. hatta insigne ve dahi takımdaşları bile inanamadı bu karara: https://twitter.com/...s/929112213566164997

  maçtan sonra da yıllardır "jorginho benim dizilişime uymuyor..." diyen bu adam, arsızca "diziliş çok da önemli bir şey değil aslında..." dedi.

  işte tüm bunları üst üste koyunca benim 13 kasım 17 italya isveç maçından zerre ümidim yoktu. gole ihtiyacı olan bu maça da 3-5-2 çıktığını görünce, bekleri de italyan sabri'si candreva ve kazmalar kazması darmian'dan seçtiğini fark edince son derece relax bir şekilde izledim maçı. gabbiadini kalasına, parolo kifayetsizine değinmiyorum bile. insigne gibi bir adam dururken juve'de bench warmer olarak takılan berna'yı oyuna alması da tam bu piçin yapabileceği bir değişiklikti doğrusu.

  aslında daha yazacak çok şey var fakat belki de bu yenilgi italya için iyi olmuştur. yarın medya, ventura'nın kafasını tevecchio'nun götüne sokup ikisini de en kısa zamanda postalamak için gerekeni yapar ve belki bir şeyler değişir.

  lakin ben şu adamı ağlarken görmekten artık usandım: https://i.hizliresim.com/1GaYrD.png

  tek isteği 2018 dünya kupasına katılıp jübilesini öyle yapmak isteyen şu adamı gene ağlattın ya, senin prostatının sikeyim ventura.

  evet, sakinim.