• 1
  galatasaray tarihinde altın jenerasyon diye tabir edilen bombastic futbolculardan oluşan jenerasyon. yıllarca bu jenerasyon a takım seviyesine geldiğinde ortalığı dağıtacak, galatasaray alt yapısı makine gibi çalışıyor tarzı cümleler ile kendimizi avutmamızı sağladılar. tabi bunu dememizde spor gazetelerininde etkisi fazlaydı. içlerinden bir arda turan kariyer yaptı bir de aydın yılmaz kariyerden ziyade para yaptı desek yeridir.

  arda turan
  aydın yılmaz
  uğur uçar
  ferhat öztorun
  oğuz sabankay
  erhan şentürk
  mehmet güven
  fırat kocaoğlu
  özgürcan özcan
  çağrı yarkın
  cafercan aksu
  gökhan öztürk
  irfan başaran
  mehmet düz
  eray fırat
  uğur erdoğan
  cihan can
  volkan bekçi
  uğur akdemir
  yücel kaya
  zafer şakar
  mülayim erdem
  efecan karaca
  uğur demirok
  semih erdem
  erkan ferin
  harun karadaş
  anıl karaer
  muhammed ali atam
  serdar keşçi
  ilker cihan
  soner cihan
  fatih s. ekinci
  gür ege gürel
 • 2
  türkiye’nin ‘la masia’sı florya’da yetişen 1987-90 jenerasyonu avrupa şampiyonluğu ve dünya 4.’lüğü apoleti takarken yıldız olması beklenen isimler süper lig’de bile zor şans buluyor

  dünya futbol kamuoyu arda turan’ın barcelona’ya transferini konuşuyor. atletico madrid’den 41 milyon euro bonservis bedeliyle barça’ya giden yıldız oyuncu, bayrampaşa altıntepsispor’da başladığı kariyerine g.saray altyapısı ve a takımında büyük değerler katarak ispanya’da devam ediyor.

  30 ocak 1987’de doğan arda, ali yavaş öncülüğünde kurulan, eski a milli takım teknik direktörü abdullah avcı’nın avrupa şampiyonluğu ve dünya 4.’lüğüne yükselttiği bir “g.saray altyapı jenerasyonu’ ürünü. her ne kadar u-17 avrupa şampiyonluğunda ve dünya 4.’lüğü kadrosunda bulunmasa da arda, bu dönemin uzak ara yıldızıydı. peki diğerleri ne yaptı? 87-90 jenerasyonu olarak adlandırılan bu florya çilekleri, istedikleri yerlere gelemediler. en kaba tabirle ‘futboldan ekmek yiyen’ adamlar haline dönüşebildiler.

  kaynak: milliyet
 • 5
  yeni bir jenerasyon yetiştirmek yerine kendilerine dilenilen jenerasyondur.

  geçin artık bu jenerasyonu. herkes kendi yolunu çizmiş, gitmiş. gelmişler 30'ar yaşlarına. önümüze bakalım biz. 2000-2001 jenerasyonunu önümüzdeki 2-3 yıl içinde hazırlamaya çalışalım. hem daha ekonomik hem daha uzun vadeli bir projedir bu.

  geri dönüp oynasalar ne olacak ki hem. 2 sene sonra hobaaa yeniden arayış içine gireceksin.
 • 6
  ne zaman fenerbahçe yada beşiktaş ile karşılaşsalar 3-4 gol atıp farklı galibiyet almadan bırakmayan bir jenerasyondu. 2000 jenerasyonunun değil fark atmak yenildiğini bile gördük.

  bunu 2000 jenerasyonu kötü diye yazmadım. ancak bazen çok abartıyoruz. x geleceğine alt yapıdan genç y oynayacağına alt yapıdan genç. o işler öyle olmuyor. yoksa ozan'ı oynatan hoca diğerlerini neden oynatmasın? bakın kendi yaşıtlarının çok üzerindeki bir jenerasyonumuz vardı. anadolu topçusu oldu hepsi. bunu görüp daha sakin kalmak varken kendi yaşıtlarına biel fiziksel üstünlük kuramayan gencecik çocuklara çok büyük misyonlar yüklüyoruz. sonra da onu oynatmayan hocaya antrenöre adalet edebiyatı falan yapıyoruz.
 • 7
  çok eleştirilirler ama abartıldığı kadar vardı gerçekten de.

  arda dünya çapında futbolculuğa yükseldi, galatasaray efsanesi olabilecekken mental eksiklikleri yüzünden çöktü. aydın iyi bir hamle oyuncusu olacaktı, mental eksiklikleri yüzünden çöktü. mehmet güven ve ferhat öztorun en azından sakatlık ve cezalarda, kupa maçlarında kullanılabilecek oyuncular olabileceklerini kanıtladıktan sonra, mental eksiklikleri yüzünden düştüler.

  uğur uçar konya zemini olmasa bizi sabri'den kurtaracak ve as sağ bekimiz olacaktı. onu da eklersek beş oyuncu eder.

  burası manchester united olmadığı için bir class of 92 beklemek abartı olur zaten. iyi kötü faydalanılabilecek dört oyuncu ve bir süperstar çıkmıştı. mental olarak nasıl kaybedildiklerinden ders çıkarıldığını umuyorum.
 • 9
  2000 jenerasyonundan en azından alt yaş gruplarında ki turnuvalarda daha başarılılardı. tabi bunda o zamanın yıldız adayı ve saha içi rolü daha etkin olan ama şimdilerde 3'lü savunmanın ortasında bile oynatılan nuri şahin'in de etkisi var.

  herkes arda'dan bahsetmiş ama arda gibi bir yetenek (yeteneğini kimse inkar edemez herhalde) bile bu jenerasyonun önde gelen oyuncularından biri değildi. son olarak üst yapıya çıkmak ayrı bir meseledir. umarım 2000 jenerasyonu bunu başarabilir.
 • 10
  içlerinde birkaç tane “eh işte” seviyesinde kariyere sahip oyuncu olan jenerasyon. ama nispeten tek “başarılı” üyesi iktidar destekli taraftarsız bir proje takımında forma giyerken(racon keserken) türkiye’de her stadyumda yuhalanmakla meşgul. en çok kendini geliştirdiği kulvar ise tabii ki adamlık.

  malesef öyle bir jenerasyon işte. trajikomik.