• 2
  27 mart 2011 galatasaray mali kongresi'nde olur da yönetim ibra edilmezse adnan polat banko istifa edecektir ki bunu daha önce de yakın çevresinde dile getirmiştir. kaldı ki bunu bilmek, tahmin etmek için yakın çevresinde de olmaya gerek yok çünkü gelecek sene için bütçesi ibra edilmeyen, eli kolu bağlanan başkanın daha hala başkanlık koltuğunda ne işi olur.. hayırlısı..
 • 10
  adnan polat yönetiminin istifa etmesini çok istesem de bu şekilde bir sonu haketmediler ama tamamen kendi hataları. ibra olamama ihtimali çok yüksekti. erken seçim kararı alsa iyi bir yönetimle gene başkan olabilirdi. ama inadım inat durumu malesef işi buraya getirdi. yaptıkları için teşekkür edip geleceğe bakalım artık.
 • 18
  mali açıdan ibra edilip de idari açıdan ibra edilmeme durumunu inanılmaz düz bir şekilde değerlendiriyoruz. eğer 27 mart 2011 galatasaray mali kongresi'nde mali açıdan ibra edilmeseydik galatasaray büyük bir kaosa sürüklenecekti. kayyuma devredilecekti kulüp. bunu heralde hiç bir galatasaraylı istemez. adnan polat'ın idari açıdan ibra edilmeyeceğini bile bile erken seçime gitmemesi asıl üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. evet adnan polat geldiği gibi gitti...
 • 19
  idari açıdan ibra edilmemenin de gayet düz bir mantıkla değerlendirildiği durumdur. yönetimi idari açıdan ibra etmemek sadece "sen git daha iyisi gelsin" demek değildir. bu aynı zamanda bundan sonra her yönetim için de aynı kapının açılması demektir. o kapı bir kez açıldı mı da sonrasında kimin gireceği belli olmaz. dün de gördük, mali genel kurulda 2000 kişiye yakın katılım rekor olarak nitelendiriliyordu. yani yönetime muhalif olacak 300-500 kişilik grup, bundan sonraki mali genel kurullarda yönetim ibra olmasını engellemek için yeterli olacaktır. en azından kongre denge durumunda olsa bile o dengeyi kolaylıkla bozacak bir sayıdır. iyi-kötü ya da başarı-başarısızlık göreceli kavramlardır. bugün bize iyi gözüken bir yönetimin seneye ne halde olacağını bilemeyiz. o yüzden dünkü yaşananlar tek kelimeyle skandaldır. eğer illa bir suçlu aranacaksa, bu yönetime geçen sene evet diyen genel kurul sorumluluğunu kabul etmeli ondan sonra insanları yermeliydi. ama kürsüye her çıkan sallamaya başladı sanki adnan polat'a ben evet oyu verdim geçen sene. galatasaray kongresi karakter değiştirmektedir son yıllarda. benim gözümde bunun en acı örneğini mehmet cansun yaşadı. idareten aldığı başkanlık görevini yürütürken kapısına haciz kamyonu dayanmış bir başkana en azından bir dönem görev verilmesi gerekirken, bugün doğal olarak rahmet ve saygıyla andığımız özhan canaydın'ın ne yazık ki seçim rüşveti haline gelen fatih terim kozunun insanların gözünü boyamasıyla hem lucescu'yu kaybettik hem cansun'u hem de daha önemlisi galatasaray ananelerini... bugün adnan polat'ın stadyum açılışındaki galatasaray duruşuna dem vuranlar yıllar önce özhan canaydın'ın fenerbehçe maçındaki duruşu ile ilgili yorumları ne çabuk unuttular. ya da babasının takır takır işleyerek bıraktığı fabrikayı iflas ettiren bir başkanın dünya ekonomisine sunduğu dahiyane kaynak yaratma projeleri ile sonun başlangıcını ilan ettiğini neden hatırlamıyoruz.

  adnan polat'ın dün "bir hafta on gün içerisinde durum değerlendirmesi yapıp gerekli kararı vereceğiz" ifadesi çok açık bir şekilde erken seçime gideceğini belirtiyordu. ancak başkanın böyle bir kararı sıkıştırma tarzıyla almak istemiyor görünmesi çok anlaşılır bir şeydi. kendisine bu mesajı veren genel kurulun, başkanın bu mesajını alamaması çok enterasandı. nabza göre şerbet verme konusunda dengeyi tutturamadık. biz yeterli şerbeti verdikten sonra durmadık ve maalesef hastayı şeker komasına soktuk. ama bugün bu karara imza atanlar seneler sonra bunun acısını çektiğimizde sorumluluk almayacaklar. aynen özhan canaydın seçildiğinde olduğu gibi, aynen dün devirdiği adamı sanki kendisi göreve getirmemiş de gökten inmiş davrandıkları gibi...
 • 20
  tam anlamıyla utanç verici bir durumdur.

  bu durumdan utanması gereken ise yönetimi ibra etmeyenler değil, aksine ibra edilmemek için her türlü ayak oyunlarına girişen adnan polat'tır.

  ayrıca mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibra oylaması yapılması ve bu oylamalarda ayrı sonuçlar çıkması gayette doğaldır. sen kulübün mali tablolarını düzeltmiş olabilirsin, parasal anlamda katma değer sağlamış olabilirsin bunu kabul ediyorum ama yine aynı sen kulübün idari anlamda içine etmişsin.*

  taraftar birbirine düşmüş, efsanelerimiz kulübüne küsmüş, yönetimindeki adamlar birbirine küsmüş, kulübün içine siyaset girmiş v.b...

  kısaca kulübü yönetememişsin. bu kongre de sana hakkaniyetli davranarak mali açıdan evet, idari bakımdan hayır demiştir.

  inatla istifa etmeyerek hazırladığın bu sona da razı olmak durumundasın.
 • 22
  tek utanç verici yanı 2. başkanı muhalif olan bir yönetimin şu güne kadar istifa etmemesidir. darbe olarak nitelendirilmiş bazı arkadaşlar tarafından. arkadaşlar farketmemiş anlaşılan. oylama yapılıyor orada, adnan polat sportif başarısızlıktan dolayı oy kaybetmeseydi yönetim olarak da ibra edilirdi. burada ne bir darbe ne de bir çelişki var kısaca.
 • 23
  utanç verici olan bu durumdan en çok kimin utanması gerektiği beni zerre ilgilendirmiyor. zira ben her iki tarafa da, gerek ibra etmeyenlere gerekse yönetime diğerinden daha yakın hissetmiyorum kendimi ama ziyadesiyle utanıyor ve üzülüyorum.

  neticeye bakınız ey galatasaraylılar. bundan sonra bütün yönetimler kelle koltukta görev yapacak, çünkü 'kelle isterük' diye etrafta dolanan bir yeniçeri gürühu olacak önlerinde, arkalarında belki de içlerinde.

  başkanın icraatlarını mı beğenmiyorsun, alaylı başkan mı istemiyorsun? daha 1 sene önce senin oylarınla seçilmiş olan başkan da densizlik yapıp sırf sen istiyorsun diye istifa etmiyor mu? idari açıdan ibra etmezsin yönetimi olur biter canım. bu kadar basit artık galatasaray'da başkanı devirmek.
 • 24
  çok ayıptır. galatasaray'ın geleneklerine uymamıştır.

  -oysa galatasaray'ın geleneklerinde taraftarı inek gibi sağma kültürü vardır. kucaktaki çocuğa bilet kesilmesi normaldir. kredi kartı edinemeyecek fakirler, sırasını beklesinler, beğenmiyorlarsa stada gelmesinlerdir.
  -hatta galatasaray'ın kültüründe devlet böyüklerine yalakalık vardır. galatasaray başkanı, haklı da olsa haksız da olsa, hökümetin yüce gölgesi altında kalabilmek uğruna gereken herkesin karşısında el pençe divan durmalıdır.
  -galatasaray'ın kültüründe taraftar fişlemek vardır. yüce devletlümüz padişahımız darılmasın diye, tiz kelleri vurulabilir 300-500 ''terörist''in.
  -galatasaray kültüründe başkanın asena'dan az hallice kıvırabilmesi şarttır. başkanın yarını bugününü tutmayabilir. yine de sözü senettir. o ne diyorsa o. bugün böyle diyorsa böyle. yarın öyle derse öyle. sonuçta günün koşulları ne gerektiriyorsa o!
  -galatasaray kültüründe başkanın üç saatlik kazancının 150 000 dolardan aşşağı olmaması kati surette gereklidir. öyle olsun ki, yarın birgün, ''sen galatasaray'ın üstünden para kazanıyorsun!'' şeklinde suçlamalar gelirse şayet, başkan ''seni paramla döverim lan, nabayım gassaray'ın parasını!'' diyerek kendini savunabilsin.
  -galatasaray kültüründe yönetim kurulu üyelerinin birbirlerine küsmesi, birbirlerine kıçalrını dönüp oturmaları, yeri gelince uzun eşşek, yeri gelince saklambaç, yeri gelince el kızartmaca neyin oynamaları çok önemli bir yer teşkil etmektedir.
  -galatasaray kültüründe en önemlisi de 2012 kriterleridir. hatta başkan'ın şöyle bir sözü de var: ''bizi avrupa'ya almazlarsa da önemli değil. biz 2012 kriterlerininin adını gaassaray kriterleri yapar, yolumuza öyle...'' dur lan, o başkasının sözüydü. neyse. önemli 2012 galatasaray kültüründe.
 • 25
  bazı yazar arkadaşlar tarafından yanlış değerlendirilen 27 mart 2011 galatasaray mali kongresi sonucudur.

  ibra olayının gerçekleşmemesi ne bir darbedir, ne de bundan sonrası yönetimleri kelle koltukta hareket etmeye mecbur durumda bırakacaktır. ibra etmenin sözlük anlamı aklamaktır. yani bu yönetim ortaya koyduğu faaliyetleri ile aklanmamıştır. sonraki yönetimlere bir tehdit unsuru oluşturmaması gerektiğini de ibra edilmeme olayının tarihimizde ilk kez olduğundan anlamamız gereklidir. yani bu zamana kadar her beğenilmeyen başkanın 'ibra edilmeme' olu ile al aşağı edilmişliği yoktur.

  kısaca özetleyecek olursak gereken yapıldı. aslına bakılırsa adnan polat'ın ibra edilmemesinin başarı veya başarısızlıkla veya yaptıkları, yapamadıkları ile ilgili değil. sorun adnan polat'ın dediğim dedik şekilde davranması, istifasını isteyen büyük bir toplulukla inatlaşmasıdır. tarihimizde ibra edilmeme olayının olmamasının da tek sebebi geçmişte böyle bir başkanla karşılaşmamış olmamızdır.