• 1
  galatasaray türkiye`dir

  dün gece ali sami yen stadı'nda futbolun dışında çirkin oyunun bir perdesi daha sergilenmiştir. neye hizmet ettiği belirsiz, neyi amaçladığı ise gün gibi aşikar zihniyet bilinçli bir şekilde 90 dakika boyunca adeta emek hırsızlığı yapmıştır. galatasaray-kayserispor maçının hakemi selçuk dereli bir futbol karşılaşması yönetmemiştir. yazılan senaryoyu başarılı şekilde ortaya koymuştur. gösterdiği davranışların ve verdiği kararların başka bir açıklaması da yoktur. karşılaşma boyunca oyunun önüne çıkan akıl almaz hataları ve yönetimiyle futbolcularımızı ve taraftarımızı tahrik etmiş belki de diyet ödeme uğruna bir takımın kaderi ile oynama hakkını kendinde görmüştür. takımımızı anlamsız ve tartışılan kararlarla eksik bırakmış, taraftarı provoke ederek tahriklere yol açmış adeta takımımızın üzerine oynayıp tek kelimeyle bir sindirme operasyonunu sahne sahne uygulamaya koymuştur. selçuk dereli'nin komedi yönetimi bardağı taşıran son damla olmuştur.

  şimdi futbol tarihine karanlık bir gece olarak asılan bu 90 dakikanın ardından beyaz sayfa söylemleriyle yola çıkıp basiretsiz görünümleriyle güvenilir olmaktan uzak kalanlara sesleniyoruz:

  1) galatasaray'ın olgun duruşunun katkılarıyla filizlenen ve yükselen futbol barışı ne yazık ki galatasaray'ın aleyhine kullanılarak bugünlere gelinmiştir. galatasaray'ın türk futbolundaki kaosu önlemeye yönelik çabası ve birleştirici unsur olma adına gösterdiği anlayış kendi aleyhine haksızlıklara yol açacak kadar deformasyona uğratılmıştır. "galatasaray nasılsa bizi destekliyor" diye düşünüp galatasaray'n üzerine oyunlar oynamaya kalkışmak bu büyük camianın gücünü hafife almaktır.

  2) futbolcularımız ve yöneticilerimiz haksız yere ve komik gerekçelerle cezalandırılırken hataları yapanların yanlışları yanlarına kar kaldığı gibi asıl ceza görmesi gerekenler ise galatasaray'a karşı hata yapmanın bedelini ödüllendirilerek almaya başlamışlardır.

  3) hakemlerin; takımımız futbolcularına yapılan sertliklere gösterdiği tölerans ve yaklaşım, basit-ucuz ve kolay kart cezaları uygulaması, takımın futbolunu sindirmeye yönelik çalınan düdükler, tribünlerin provokasyonuna yol açan yönetimler ve bunun neticesindeuortaya çıkan komik cezalar artık tahammül sınırlarını zorlamaktadır.

  4) unutulmasın ki turkcell süper lig'de galatasaray, 2007-08 sezonunda en az kart gören takımlardan biri olmuştur. kulübümüzün ve futbolcularımızın spor ahlakı-anlayışı ve duruşu hiçbir şekilde değişmemiştir. hal böyleyken şimdi soruyoruz “ne değişmiştir ki bu ucuz kartlar havada uçuşmaktadır?” kartlarda ve faullerde görülen çifte standart, bazı futbolcularımızı pasifize etmek için gösterilen çabalar arkalarında hep soru işaretleri bırakmaktadır.

  5) son kayserispor maçında, bir önceki hafta sivas'ta bedava gösterildiği herkesce malum kırmızı kartlar eskişehirspor maçında ofsayttan atılan, kadıköy'de atılan ama iptal edilen goller ve daha bir çok örneklerle çoğaltabileceğimiz kasıtlı olmadığına inanmak istediğimiz ama inancımızı ve sabrımızı zorlayan pozisyonlar. biz sadece galatasaray'ın değil tüm maçların mercek altına alınmasını ve incelenmesini istiyoruz. bakın, araştırın. anti futbola prim tanımayın. bakın, araştırın, çifte standardınızı siz de yakalayın..

  6) yine unutulmaması gereken bir nokta ise galatasaray'ın avrupa çapında yıldızlara sahip ve milli takımlara en çok futbolcu veren kulüp olmasıdır.yerli ve yabancı birçok marka ismin yer aldığı takımımız aynı zamanda darbeye yönelik sakatlıklardan da aşırı derecede etkilenmektedir. galatasaray futbol takımı bünyesinde 22 milli futbolcuyu barındıran bir yapıya sahiptir. ayrıca bunların içinde 5 ayrı milli takım kaptanı mevcuttur. böylesine uluslararası hüviyetteki bir takıma karşı kimse takıntısını, nefretini, kompleksini galatasaray'ın üzerinden gidermeye çalışamaz. kimse yazılan senaryoları galatasaray'ın üzerinde uygulayamaz. galatasaraylı futbolcuların sahadaki duruşlarını kimse bozamaz, taraftarı provoke edemez, sahasını kapatmaya çalışamaz. bir çok milli zaferi birlikte yaşadığımız bu çocuklarımızın kendi değerlerimizin basit oyunlarla heba edilmesine göz yumamayız.

  7) gerçekçi hiçbir icraat-proje ve hamle atağına kalkışmayan, somut bir faaliyet girişiminde bulunmayan, futbol oynanması mümkün olmayan sahalara seyirci kalan ve bu nedenle futbolcuların sakatlanmalarına yol açanlar sadece ikili ilişkilere dayalı düzenlerinde galatasaray gerçeğini göz ardı edemezler.

  türkiye futbol federasyonu yönetimine, fair-play adına attığımız her adımın, uzattığımız her zeytin dalının geri dönüşü bizi hem şaşırtmakta hem de yaralamaktadır. galatasaray camiasının fair-play'den anladığı dürüst oyun-etik davranıştır. biz herkese eşit davranılan bir yönetim anlayışını destekleyeceğimizi her platformda belirten bir camianın ve anlayışın temsilcileriyiz. biz lekesiz, saf ve adil bir futbol anlayışı istiyoruz.

  ancak tahammül sınırlarını aşan yaklaşımlar, sergilenen vurdumduymaz tavırlar ve galatasaray maçlarında yaşanan akıl almaz hatalar bizi sessizliğimizi bozmak zorunda bırakmıştır. ne yazik ki yola çıkarken beyaz sayfa, dürüst futbol, şeffaflık anlayışı sloganlarını şiar edinenler kendilerinin de sonunu kestiremedikleri bir yöne sapmıştır. bu şekilde gittiği sürece türkiye futbol federasyonu'na ve kurullarına olan desteğimizi geri çekeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.uzun süren sabırlı bir dönemin ardından bugün geldiğimiz noktada bu federasyon ve kurullarının türk futbolunu yönetecek kapasitede olmadığına kanaat getirmiş bulunuyoruz.

  galatasaray'ın desteği olmadan federasyonunun futbol barışını, sportif başarıyı ve sektörel gelişimini nasıl sağlayacaklarını bizde merak ediyoruz..

  galatasaray her zaman futbol barışının yanında olmuş bir kulüptür ve olmayada devam edcektir. ancak türkiye futbol federasyonu yönetim kurulu ve kurulları sadece kuralları sağduyulu ve dürüstçe uyguladığı sürece.

  hiçbir zaman unutulmasın ki sessizliğimiz acizliğimizden değil efendiliğimizdendir. federasyon ve onun kurullarına desteğimizi ve güvenimizi gözden geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde kimsenin kuşkusu olmasın ki galatasaray camiası ve taraftarı haksızlığa karşı her türlü tepkisini demokratik platfomlarda gösterecektir. etik futbol anlayışımızda kurallara bağlılık, rakibe saygı, haksız avantajdan kaçınma ilkelerinin herkese eşit bir biçimde uygulanması dışında hiç bir beklentimiz yoktur.

  mhk'yi kimin yönettiğini bilmiyoruz.
  gözlemciler ve temsilciler kurulunu ve diğer kurulları kimin yönettiğini bilmiyoruz.
  ama artık kimin yönetmediğini biliyoruz.

  galatasaray sahipsiz değildir,
  galatasaray türkiye'dir;

  galatasaray spor kulübü yönetim kurulu
 • 4
  ben yonetici degilim, profesyonel bir oyuncu ya da teknik adam hic degilim. ben taraftarim, iyi bir galatasaray'liyim. mumkun mertebe galatasaray'imin maclarina giderim, lisansli urunlerini alirim, kendi capimda kulubumu desteklerim. bagimsiz ve hur iradeliyim. verecegim kisisel tepkiler toplumda infial uyandirmaz, bu tip sorumluluklar tasimam. dolayisiylada diyebilecegim sey sudur, ben galatasaray'liyim ve turkiye'yim. akilli olun, aklinizi alirim, benden yaklasik olarak 25 milyon tane var. ugrasmayin benimle. ugrasmayin galatasaray'la.
 • 11
  1994 ve 2001 yıllarında yaşanan ekonomik krizlerde ülkemizdeki tüm vatandaşlar yine derinden etkilenmiş, çoğu işsiz kalmış, yüzleri asık ve umutsuzdular, tıpkı bugünlerde olduğu gibi. o insanların gururlanmasını, tebessüm edebilmesini, umutsuzluğa kapılmamasını sağlayan tek bir gerçek vardı, o da galatasaray. avrupa'nın dev takımlarını birer birer yenerek, kupalar kazanarak, türkün gücünü tüm dünyaya göstererek bunu yapmıştır, yapacaktır. o yüzden bu takım türkiye'dir, kimsenin onu engellemeye gücü yetmez..
 • 13
  galatasaray' ın bildirisine bir cevap da kayserispor' dan geldi:

  basin bildirisi

  galatasaray kulübünün suçu değiştirirseniz suçlu da değişir psikolojisiyle futbol dünyasını ayağa kaldıran açıklamaları kulübümüzü üzmüş futbol kamuoyunu rahatsız etmiştir.
  07.02.2009 tarihinde oynanan galatasaray - kayserispor müsabakasında galatasaraylı oyuncu lincoln cassio de souza soares oyun kuralları gereği ve doğal olarak müsabakadan ihraç edilmiştir.
  lincoln cassio de souza soares' in oyundan atılmasından birkaç dakika sonra milan baros' un yaptıklarının karşılığı dünyanın her yerinde kırmızı karttır.
  47. dakikada ceza sahası içerisinde mehmet eren boyraz' ın düşürülmesi, son dakikada galatasaray oyuncusu emre aşık ceza sahası içinde topu bilerek ve isteyerek elle oynaması da dünyanın her yerinde penaltıdır. adı geçen pozisyonlardan sonra çıkması gerekecek kartları da düşünecek olursak ortaya nasıl bir maç ve nasıl bir sonuç çıkacağını öngörmekte çok zor olmasa gerek.lincoln cassio de souza soares' in oyundan ihracından sonra saha içerisinde sporcularımız, şeref tribününde yöneticilerimiz ve tabi ki maçın hakemi de inanılmaz bir taciz altında kalmış bu durum engellenmediği gibi bilakis körüklenmiştir. kulübümüz müsabaka esnasında ve sonunda oluşturulmasına büyük katkıda bulunmaya çalıştığı futbol barışını bozmamak, güvenirliliğine sonsuz inandığı türkiye futbol federasyonu merkez hakem komitesi ve hakemlerimizi baskı altına almamak için sessiz kalmıştır. arada geçen sürede anlaşılmıştır ki, haksızlık yarışından en fazla payı almak isteyenlerin sesi inanılmaz bir gürlükte çıkmaktadır. kaybettiğimiz iki puanı bırakın, kazandığımız bir puan dahi sorgulanmıştır. futbolcularımızın emeğine ve kulübümüzün doğru duruşuna haksızlık edilmiştir.
  büyük olmak, tüm unsurlarınızla herkesin ve her şeyin üstüne haksızca yüklenip her türlü haksızlığı hak görmek değildir. hatırlatmak isteriz ki müsabakanın hakemi sayın selçuk dereli daha önce de birçok kayserispor - galatasaray müsabakası yönetmiş ve müsabakaların tamamını galatasaray kazanmıştır. o maçların nasıl geçtiğini merak edenler arşivlerden kasetleri seyredebilirler.
  ayrıca daha çok kısa bir süre önce galatasaray ile oynadığımız fortis türkiye kupası maçının 89. dakikasında olmayan bir faul sonrasında ofsayt bir golle takımımız kupadan elenmiş, o netice ile galatasaray yoluna devam etmiştir. o günlerde adalet duygusu, etik, fairplay, hak, haksızlık gibi değerler gündemin hiçbir yerini işgal etmemişti. kamuoyuna arz ederiz.

  saygılarımızla

  kayserispor kulübü yönetim
 • 15
  yapılan açıklama hala kulübümüzün ilk haberi olarak sitemizde durmaktadır. geri adım atılacağını sanıyorlarsa yanılıyorlar. ceza ise ceza, zaten yeterince yaptılar haksızlık! her allah'ın günü hakemler de hakemler diye ağlayan beşiktaş'ı, fenerbahçe'yi görmeyen bu zihniyet; galatasaray'ın bu açıklamasına sessiz kalsa şaşırırdım zaten. galatasaray türkiye'dir, birileri ezberleyene kadar tekrarlamak lazım bu cümleyi.
 • 18
  mhk'nin ve hakemlerimizin mantığı değişmediği sürece takımları takımlara, taraftarları taraftarlara kırdırmaya devam edecekler. önemli olan kime ne kadar haksızlık yapıldığı veya kimin ne kadar avantaj sağladığı değildir. önemli olan türkiye liglerinde maç yöneten hakemlerin gerçekten tutarsız olduğudur.

  kendi başıma maç seyrederken bile kendi takımımın lehinde ama haksız bir pozisyon olduğu zaman yemin ederim rahatsız oluyorum. sinirden yüzüm kızarıyor. aleyhinde olduğu zaman ise sinirden çıldırıyorum zaten. biz burda ne desek ne yapsak boş. istersek gelmiş geçmiş bütün hakem hatalarının istatistiğini çıkaralım, isterseniz birbirimize hakaretler edip kendi takımımıza toz kondurmayalım. değişen bir şey olmayacak.

  yarın öbür gün lig yine devam edecek, hakemler yine bildiğini okuyacak. itiraz edene cart curt hemen kart verecek, kart işareti yapan oyundan atılacak, elle kolla goller atılmaya devam edecek, ofsayttan goller atılacak, çizgi tartışmaları yaşanacak. sonrasında bu hakemler aynı maçta daha bariz pozisyonlarda tam tezat kararlar verecekler. futbol zevkimizin içine etmeye devam edecekler.

  bilmiyorum nasıl kökten bir çözüm bulmak gerekiyor. bunlar dört büyüklerin maçları, göz önündekiler. diğer maçları zaten seyredemiyoruz. sadece özetler. belki dört büyüklerin maçlarından daha rezil maçlar oynanıyor, emin değilim. öncelikli olarak çözlümesi gereken sorunlardan birisi bu. homojenllik ve şeffaflık; bütün takımlara aynı muamelenin yapılması, sorunun kaynağına inemek gerekiyor galiba.

  takımların maddi gücü ne kadar çok olursa, o kadar dik dururlar. masaya vurdukları zaman daha çok sesleri çıkar, yaptırım gücü yüksek olur. 4 büyüklerin hegomanyasını kabul etmek zorunda kalmazlar. bugün polat, yıldırım yada demirören çıkıp konuştuğu zaman etkili oluyor. gerektiği takdirde bir hakeme ambargo bile koyabiliyor. ama diğer takımlar için böyle değil.

  kendimce bulduğum çözümlerden birisi bu şekilde. tüm takımları birbiri karşısında birbirne yakın güçlerde ve dengelerde tutmak. böylece hiç kimse bir başkasına iyi görünmek adına saçma işler yapmaz. yada baskı altında kalmaktan korktuğu için saçmalamaz.
  http://vincasports.blogspot.com/...eldigimiz-nokta.html
 • 19
  herkesin hemfikir olduğu konu şu ki; kayseri maçında hakem hatasıyla galatasaray puan kaybetmişdir. buna karsılık yönetimimizin yaptığı açıklama çok ağırdır, sanki takımımızın hiç lehine hata olmamıs havası var. türkiye deki ucuz futbol anlayısının bir göstergesi olan bu durum her takımda mevcut. bir hafta ts bir hafta bjk bir hafta fb masaya yumruğunu vurmaktadır. * ne yazık ki yönetim hedef saptırma yapıyor. tablo şu ki; galatasaray'ın onda biri bütceyle kurulan sivasspor ve ts takımları almıs basını gidiyor, sezon basında takım tarihinde ilk kez şampiyon ligi ön elemesinde elenmiştir, 19. hafta itibariyle takımda 17 sakat var, takım türkiye kupasından elenmiştir, 10 gün içinde sivassporu 3 maçda 1 kez bile yenememişdir, yönetimimizden bu konularda da bir bildiri bekliyoruz.
 • 21
  ----------------alıntı-----------------------
  profesyonel futbol disiplin kurumu (pfdk) 12 şubat 2009 tarih ve 51 sayılı toplantısında galatasaray'a toplam 119 bin tl para cezası verdi.

  pfdk açıklamasında, galatasaray'ın cassio lincoln'ün galatasaray-kayserispor karşılaşmasında gördüğü kırmızı kart için yaptığı itirazın reddedildiği ve aynı karşılaşmadan sonra galatasaray'ın internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla "tff'nin saygınlığını zedeleyen ve futbolun değerini düşüren sportmenliğe aykırı beyanlarda bulunmasından dolayı" 100 bin tl para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

  kurul ayrıca galatasaray'a, galatasaray-kayserispor karşılaşmasından önce "çimlerin statüye aykırı şekilde sulanmasından dolayı" 5 bin tl, aynı karşılaşmada "taraftarların neden olduğu saha olayları" nedeniyle 5 bin tl ve "aynı müsabakada galatasaray a.ş.'nin takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle 9 bin tl para cezası verdi.
  ----------------alıntı-----------------------
  http://www.galatasaray.org/...ol_as/haber/3159.php

  eminim kulübümüz hakkını ararken alacağı bu olumsuz sonucun farkında idi, yine de sessiz kalmayı tercih etmedi. doğru olan da buydu zaten.
 • 22
  kayserspor' dan bir açıklama daha gelmiştir:

  türkiye futbol federasyonu disiplin kurulu, galatasaray – kayserispor maçında yaklaşık 75 dakika büyük bir ustalıkla uygulanan küfür, hakaret ve taciz ile hakem kararını etkilemeyi, hakemi sindirmeyi haklı bulmuştur.

  5.000 tl cezanın açılımı şudur;

  galatasaray kulübü ve seyircisi makul davranmıştır. maçın hakemi müsabakanın galatasaray lehine bitmesine yeterince katkıyı sağlayamamış, federasyonu ve kurallarını sıkıntıya sokmuştur. hiçbir hakemin türkiye futbol federasyonu’nun değerli kurullarını, gözlemcilerini ve temsilcileri yıpratmaya hakkı yoktur. bundan sonraki müsabakalarda bu durum hassasiyetle göz önüne alınmalı ve büyük takımlar lehine yapılacak uygulamalar kararlılıkla yerine getirilmelidir. olası sürprizlerde gerekirse maç bitirilmelidir!
  kulübümüz dün ve bugün türkiye futbol federasyonun ve kurallarının yanındadır. yarın da öyle olacaktır. ancak, bilinmelidir ki futbolun içindeki güç odaklarını da takip edecektir.
  biz türkiye futbol federasyonundan yıllarca sürede oluşturulmuş haksızlık halkasının bir yılda koparılmasını beklemiyoruz. ancak, bu konudaki çabalarını da görmek ve bilmek istiyoruz.
  doğru duruş kımıldamadan aynı yerde kalmak değildir…

  kamuoyunun bilgisine

  kayserispor kulübü