• 1
  bildiğim ve sonuna kadar desteklediğim kadarı ile bu sözlük galatasaray ve spor için kurulmuştur. bunun dışında abartmayarak birbirimiz hakkında fikirlerimizi vs. de yazarız, eğleniriz de yeri gelince. bu sözlüğün amacı budur. galatasaraylılar arası paylaşıma hiç engel değildir bu durum, ille de sözlük kullanılacaksa bunun için özel mesaj atma imkanı da var. buradaki insanların kendi aralarında sözlük dışı iletişimleri de mevcuttur. sözlük başlıklarında her konu konuşulacak diye bir şey yok buradaki paylaşım için. ben bu sitede henüz taraftara hakaret göremedim, tereddütü olan arkadaşların oturup şu ana kadar yazılan yaklaşık 60.000 entry i okumalarını tavsiye ederim, ne faydalı bir iş yapıldığını ve buralara bu içerikle ilgili kurallar sayesinde gelindiğini göreceklerdir.
 • 2
  galatasaray sözlük' te sadece spor ile alakalı konuların konusulmasıyla olusan durumdur. bu kimine göre yanlış, kimine göre de dogrudur. bana göre dogrudur. ayrıca icerik sınırlaması diye birsey oldugunu düsünmüyorum. bir çok farklı platform mevcut zaten lost ya da dükkanın önünü süpürmeyip tavla oynayan esnaf başlıklarının konusuldugu farklı farklı mecralar var. ama sadece spor konusulacak sadece burası var! yani mesela ultraslan sitesinde bile sadece spor yok. ve bu bence olayın ruhuna zarar veriyor. sonucta biz burada galatasaray kimliğimizle birşeyler paylaşmaya çalısıyoruz. yani galatasaray dan başka konusabilecegimiz milyon tane yer varken spor konusacagımız sadece burası var ve buna karşı cıkmak pek mantıklı degil. ayrıca diger konuların konusulması burdaki aile ortamına ister istemez zarar verecektir. insanlar o zaman daha cok dikkat cekmeye calısacaktır ve bir müddet sonra bunun önüne geçilemeyecektir. (bkz: troll)

  edit: lamore dal calcio'ya teşekkürler. *
 • 4
  içeriklerin en sonsuzu galatasaray olduğu için böyle bir sınırlama yoktur.

  ayrıca net ortamında tek sözlük oluşumu ya da tartışma platformu galatasaray sözlük değildir, fakat galatasaray sözlük'ün en büyük farkı galatasaray tematiğidir. öyle olmasa zaten, burada toplanmanın hiç bir manası olmazdı. zira bir çok alternatifler yer almakta, rahatsız olanlar oralara yönelebiliriler. biz galatasaray'ın ne resmi bir oluşumuyuz ne de burası resmi bir taraftar örgütlenmesi.

  sol framede, galatasaray, metin oktay, parçalı forma başlıklarının yanında, eski sevgili, lost, recep tayyip erdoğan vs. gibi başlıkları görmek isteyenler bir kez daha düşünsün.

  aslında bir şey gözden kaçırılıyor; en çok eleştirilen yanımız aslında en önemli özelliğimiz. hayatımız da, konumuz da sınırımız da galatasaray!
 • 9
  normaldir, adı üzerinde burası "galatasaray" sözlük'tür. zaten bu sınırlamayı kaldıramayanlar sözlüğe yazmayı yavaş yavaş bırakmış, geri kalanlar bu sözlüğü bu günlere getirmiştir. burada her türlü sporcu için başlık açılabilir, her türlü spor olayı için başlık açılabilir. burada "sözlükçülerin iddaa kuponları" diye başlık bile vardır. google ve facebook gibi oluşumlar da başlık olarak bulunmaktadır. dolayısıyla kendinizi sınırlamadığınız sürece burada herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • 11
  sözlüğümüzde;

  (bkz: aşık olunan kızın fenerbahçeli olması)
  (bkz: bir bayanın gözüyle futbol)
  (bkz: maç günü randevu veren sevgili)

  ve benzeri gibi gündelik hayatta sporla bağdaştırılan ama sadece eğlence amaçlı açılan başlıklar yer alır.

  yine futbol ve galatasaray'dan bağımsız olarak;

  (bkz: 1 subat 2009 avustralya acik tenis turnuvasi finali )
  (bkz: snooker)
  (bkz: roger federer) gibi başlıklar da buradaki yazarların spora olan bakışlarını, seviyelerini ortaya koyuyor.

  ben gurur duyuyorum burada sporu konuşmaktan. bir sürü sözlük var, çoğundan bir ayda sıkıldım ama burasının bu anlayış farkı beni burada tuttu. ben sporla bağdaşmış, elden geldiğince rakip kulüplere saygılı, bilgi dağarcığı olmayı hedefleyen başka bir sözlük görmedim. bir gün sol frame'de "yemek yaparken tencerenin dibinin tutuşması" diye bir başlık görürsem çok üzülürüm.
 • 12
  nasıl spor çok yönlüyse, tek bir dala bağlı kalmak sözlük yazarlarını/okurlarını sıkarsa tek bir konu olan galatasaray a bağlı kalmakta sözlük y/o yu sıkar düşüncesindeyim.

  herşey bir süre sonra bayar herkesin yaşamında öyle ya da böyle tecrübe edindiği, gördüğü gibi. o yüzden sözlükte sadece bir konuya bağlı kalmak ne kadar doğru tartışılır. kimi yazarların galatasaray dan geniş bir konu mu olabilir mantığıyla hareket etmişler yanlış anlamadıysam. galatasaray bu kadar büyük bir bilgi okyanusunu kaplıyorda benim mi haberim yok? galatasaray dan ayrı konular işlenmiş bazen ama bu başlıklar neler örnek olarak; aşık olunan kızın fenerbahçeli olması, bir bayanın gözüyle futbol, maç günü randevu veren sevgili... gibi çoğaltılabilecek başlıklardır. şimdi bunların çoğu fasa fiso başlıktır. sözlük adına değeri benim gözümde sıfır başlıklardır. sözlüğün amacı nedir onu ayrı tartışmak lazım.*

  sözlüğe galatasarayla ilgili tüm bilgiler (her spor dalındaki) girildikten sonra ne olacaktır? ne olacağı açık. gün geçtikçe yapılan maçların tarihiyle birlikte başlıkları açılacaktır. bunlar rutin hale gelecektir. ha arada birde transferler, galatasaray yönetimi ile ilgili haberler olacaktır bunların başlıkları açılacaktır. bir yere kadar bu devam edecek ama bir yerden sonrada yavaş yavaş sözlüğü pasif duruma düşürecektir. artık yazarlar yazmaktan bıkacak, okurlar yeni birşey bulamamaktan dert yanacak sözlük gerileme ardında yıkılma dönemine girecektir. mantıklı mı? bence mantıklı

  ama sözlük bu haliyle kalsa bile her fırsat bulduğum zaman bilgim dahilinde yazmaya devam edeceğim. zaten bir galatasaray lıya da bu yakışır.

  şayet ilerleyen günlerde sözlük formatı modifikasyona uğrarsa galatasaray lı yazarlarla spor içi veya dışı konuları tartışmaktan, bilgi paylaşımı yapmaktan zevk duyarım.

  saygılar, sevgiler

  edit: başlık örnekleri kasten alınmamıştır sadece sayfada bulunduğu için gözüme o anlık çarpmıştır.
 • 13
  (bkz: beni kimse sözlükte içerik sınırlaması olduğuna inandıramaz)
  kimse bu sözlükte bilmem kaç yazar olduğuna inandıramaz şeklinde entry girmeyeceğime yemin etmiştim, takip edenler bilir. *
  (bkz: tutamıyoruz efendim, yazıyor)
  ya arkadaşlar, kardeşler (bir çoğunuz benden yaşça küçüksünüz mutlaka) yapmayın etmeyin allah aşkına, dışarıda ekonomik kriz var (bu arada dün işten çıkarılan bir gsuser vardı, geçmiş olsun diyorum kendisine, formata aykırı birşey yaptım şu anda farkındayım ama , entrysini nerede okuduğumu hatırlayamadığım için msg atamadım kendisine) , ülkenin durumu ortada, öğrenci kardeşlerimin durumunu anlıyorum, perişanları oynuyorlar; askerde olan sözlük yazarlarımız var, bunları okusalar dünyanın küfürünü ederler emin olun *, özel hayatlar desen; zaten aşklar hep yalan dolan, sonu hep acı hüsran, bize her sevdadan geriye kalan sadece galatasaray demişiz... kıssadan hisse içerik ile ilgili benimsediğimiz, sahiplendiğimiz tek yer galatasaray sözlük tür; bunu da çok görmeyin bize... saygılar...
 • 14
  bir sorun olarak görülmesine anlam veremediğim, aslında sözlük formatının ana esaslarından biri olan hadisedir. adı "galatasaray" olan bir sözlüğe yazar olmaya niyetlenirken pırasa pişirme yöntemleri, sarısı alınmış köy yumurtası, başbakan'ın davostaki çıkışı, yemekteyiz gibi konularda ahkam keseceğini düşünmek biraz gereksiz bir fikir olur açıkcası. zira bu tip konularda yazılabilecek onlarca sözlük hali hazırda mevcuttur. hiçbiri uymazsa basit bir blog hesabı almak 2-3 dakikalık bir işleme bakmaktadır.
  her ne kadar ara sıra formattan hafif sapmalar göstererek duygu/düşüncelerimizi yansıtarak ve taraf olarak entryler girsek de sözlük denilen şey bilgi aktarma/paylaşma temelinde dönen bir sistemdir. ve unutulmaması gereken asıl hadise sözlüklerin kesinlikle forumlardan farklı bir formata sahip olduğudur.
  adı "galatasaray" olan sözlüğümüzün galatasaray ve spor konusunda her türlü bilgiyi içermesinden doğal birşey olamaz ki, bu konuda her gsuser elinden geleni ardına koymamaktadır. kimisi saatlerce uğraşıp çeviri yapmakta, kimisi gerektiğinde sayfalarca yazıyı okuyup ödev hazırlarmışcasına entryler girmektedir.
  bu sözlük bir avuç * * insanın, sırf adı "galatasaray" diye yoktan var etmeye çalıştığı bir bilgi yığınıdır. kimse bu insanları silah zoruyla buraya toplamamıştır. hiçbirinin en ufak bir çıkarı yoktur. buraya saatlerini harcarken tek düşündükleri birilerine hakaret etmek, sevgili bulmak, ya da amaçsızca sidik yarıştırmak değildir. onları buraya toplayan tek şey yüreklerindeki galatasaray sevgisi ve birşeyler öğrenme/paylaşma isteğidir. parmaklar uyuşana kadar yazmanın tek sebebi adı "galatasaray" olan herşey gibi sözlük aleminin de adı "galatasaray" olanının layığıyla, aslanlar gibi bir bilgi kaynağı olmasına az da olsa yardım edebilmektir. bunun dışında kimsede/kimseden en ufak bir beklenti yoktur, ve kesinlikle olmamalıdır. buraya yazanların "biz herkesten daha çok galatasaraylıyız" gibi bir iddiası da yoktur, buraya yazarak böyle bir ün salacağını, ya da böyle konuşmayı hakedeceğini zannedenler de olmamalıdır.
  doğrudur, burada çoğunlukla "galatasaray"dan bahsediyoruz. çünkü her "galatasaray"lı gibi "galatasaray" ile yatıp "galatasaray" ile kalkıyoruz. hayatımızı ona göre yaşıyor, maçlara göre programlıyoruz. onunla yaşıyoruz. milyonlarca "galatasaray" taraftarından sadece birkaç tanesiyiz.

 • 15
  tamamen şahsi görüşlerim ve samimiyetimle değinirsem ;

  gönül ister ki galatasaray sözlükte herşeyi yazabilmeyi, sevdiği müzikten sevmediği yemeğe kadar. galatasaray storeden aldığımız şort la gitmiyormuyuz kumsala ? galatasaray tşörtüyle girmiyormuyuz bir mekana ? galatasaray, spora sığdırılamıyacak kadar büyük bir maneviyattır. şahsi görüşüm onun sözlüğü de sadece spor üstünde dönmemeli, kısıtlama olmamalıdır.

 • 18
  yaptığım bir hata sonucu uzun uzun yazdığım yazı kayboldu; fakat ben özetle şunları belirtmek istiyorum.
  bende bir keresinde bu konu hakkında kafa yormuştum. ama sonra anladım ki burası galatasaray ve spor formatıyla kuruldu. eğer ottan, boktan bahsetmek istersem, onlarca sözlük bulabilirim. aradaki en büyük fark ise, buranın formatıdır. diğer sözlüklerde galatasaray hakkında yazdığınız bir yazıya, mutlaka ve mutlaka bir çıkıntı karşı çıkacaktır. "galatasaray bu akşam şunla şunla maç yapacaktır" yazdığınız halde, size öehhh veya ofsayt veya bok vericek olan insanlar olacak. bu belki o kadar önemli değil fakat yine de insanın siniri bozulur.

  bence bizim tek sorunumuz yazar sayısıdır. içerik sınırlaması kalkarsa, sözlüğün biraz daha canlanması muhtemeldir. ama o zaman sözlüğümüzü yavaş yavaş kaybederiz. yazar sayısı sorun derken şunu kastediyorum; buraya daha fazla galatasaraylıyı getirmeliyiz. engin bir spor bilgisine sahip olunmasa bile insanın kendi fikirlerinin olması ve galatasaraylı olması bile, sözlüğe üye olunması için yeterli.
  yazar sayısı artınca ne mi olacak? daha çok entry, daha çok başlık, daha çok fikir, daha çok zirve, daha çok eğlence. ben bu sözlüğün varolduğunu öğrendiğim gün, hemen kayıt yaptım. aynı gün veya ertesi günde entry'lerimi girdim ve yazarlığım onaylandı. benim gibi bir çok insanın olduğunu biliyorum. fakat buranın varlığından haberdarlar mı, işte onu bilmiyorum.
  kısıtlama iyidir. *
 • 21
  şahsen asla böyle bir şeyin olmamasından yanayım. zira ekşi sözlük göz önünde bulundurulunca, açılabilecek başlık ve yazılabilecek entryleri düşününce sözlüğümüzün daha çok kirlenmesine neden olacağını düşünmekteyim. ki bu zamana kadar bu sınırlama ile geldik. zaman zaman "yazacak bir şey kalmadı ulan" diye düşünsek de, yazılabilecek konu ve yazı konusunda da çok zorlanmadık. gün geçtikçe büyüyen sözlüğümüz yeni yazarların da aramıza katılması ile birlikte konu bakımından daha çok bolluk yaşayacak gibi gözükmektedir. bu nedenle başka konularla ilgili yazı yazma ihtiyaç duymamaktayım. zaten bu istekte bulunan yazar kardeşlerime rastgele butonunu önermekteyim. eminim ki göreceksiniz "ulan bir sürü konu varmış lan" diyeceksiniz. demem o dur ki şimdilik bunlara gerenk yok.

  dipnot: ulan sayın yazar kardeşlerim ben bu kadar entry girmişim benim böyle bir sıkıntım yokken size ne oluyor.

  (bkz: fevri entry giren ama aynı zamanda kibar olan yazar)