• 1227
  "pilot" etme kriterlerini ve pilot edilen yazarların pilot edilme nedenlerini açıklamaları gereken moderasyon.

  sadece üslup nedeniyle bile, ki içerik olarak haklı yanlar olsa da, senelerdir sözlükte olup 10binlerce entry girmiş yazarlar tek kalemde ucuruluyorsa, altındaki sebep de açıklanmalıdır.

  binlerce kişinin üye olduğu, dolayısıyla da binlerce farklı görüş olabileceği bir platformu "topun sahibi çocuk" gibi "oynatmiyorum" diyerek yönetmek yakışmıyor.

  küfür, hakeret veya farklı takım taraftarı olan sızmaları ucurmalarini destekledik ancak sampiyonlugumuza sevinmiş yazarları bile tek çırpıda silmek doğru değildir.

  küfür-hakaret için bile yerine göre ceza verilip uyarilabilir arkadaşlar.

  tek görüşlü, sığ bir platform oluşturulmak isteniyorsa da soylensin, bilelim.

  edit: özelden bilgi verdi arkadaşlar, 10. ceza ve uyarıların dikkate alınmaması nedeniyle pilot edilmiş.

  bu detaylar uçurulan kişinin sayfası, başlığına da girilirse hem şeffaf yönetim hem de kafalarda soru işareti kalmaması için doğru olacaktır.
 • 1228
  2019-2020 sezonunun daha ilk haftasından itibaren sistematik şekilde başlayan fatih terim ve yardımcıları üzerine yapılan algi operasyonuna karşı sozluk içinde en sert cevabı vermesini beklediğim ve verdiğine de şahit olduğum moderasyon.

  sosyal medyada, özellikle twitter'da ali koc'un fenerli fenomen hesapları para karsiligi tek elde toplayıp, tek merkezden yönlendirmeye başladığı bugün ortaya çıktı.

  burada amaç kendisini eleştirenleri susturmak olduğu kadar, algi operasyonları ile de sampiyonluk yarısında avantaj sağlamak.

  ayrıca yine bazı gs'li fan hesaplarını parayla satın alıp fatih terim ve yardımcılarını, başkan ve yönetimi de eleştiri adi altinda taraftar gözünde zayiflatma çabası içinde olduğunu duyuyor, gozlemliyorum.

  aynı durumun sözlük içinde de olabileceği endişesini tasiyorum.

  kaçıncı nesilden olursa olsun burada da troller olduğu açık.

  galatasaray'ın sosyal medyadaki en güçlü kalesi olan ve çoğu zaman da gündemi belirleyen galatasaray sözlük'ün dünden beri içinde bulunduğu durum normal değil.

  galatasaray taraftarı muhasebecidir, yangincidir, vasat sevmez ve kim olursa olsun yanlışında, hatasında elestirir. başkan değiştirir, hoca değiştirir, oyuncu gönderir... şampiyon yapar.

  ama efsanelerine de, değerlerine de herkesten fazla sahip çıkar.

  biz de burada çok yangın yaptık falan da daha ilk haftadan mesai harcar gibi 7/24 eleştiri adi altinda ağzına gelenin söylendiğini görmemistik.

  bu sebeple konsantrasyonumuzu bozmaya yönelik, hedef 23 yolundan bizi uzaklaştırma çabasında olan ve dahası galatasaray'ın yasayan en büyük efsanesi fatih terim'e ve bizzat onun seçtiği ekibe(onlar da bu kulubun efsanesidir) eleştiri(!) adı altında yapılanın fatih terim'i yalnizlastirma, zayiflatma, enerjisini, motivasyonunu düşürme amaçlı hareketlerin çok net karşısında olmalıdır, bunlara karşı da tavrı net koymalıdır.

  türk futbolunda galatasaray'ın makası açma noktasinda önünde çok büyük bir dönüm noktasının olduğu şu zamanda galatasaraylilarin tek yürek olmaktan başka fikri de zikri de olmamalıdır.

  bu sebeple de üstte de yazdığım endişeler sebebiyle verdikleri ve verecekleri kararlarda sert ve seri şekilde cezaları kesmelerini bekliyorum, alacakları her kararın arkasında olduğumu, onları sonuna kadar destekledigimi buradan belirtiyorum.

  saygılarımla.
 • 1230
  sözlük moderasyonunun gayet hoşgörülü arkadaşlardan oluştuğunu düşünüyorum. bahsi geçen yazarları da tek bir entryden dolayı pilot edeceklerini kesinlikle zannetmiyorum. bazı yazarlar şansını çok fazla zorluyor. ben pilot edilen yazarlara gerektiğinden fazla şans verdiklerini ve gereğinden fazla tahammül gösterdiklerini düşünüyorum. bazı yazarlar eleştiri kılıfına saklanarak istedikleri herşeyi söyleyebileceklerini zannediyorlar. fatih terim, yönetim ya da herhangi bir futbolcu tabi ki eleştirilebilir ama hakaret etmeden, aşağılamadan ya da algı yaratmaya çalışmadan.

  ben sözlük yönetiminin işlerini gayet iyi yaptıklarını düşünüyorum ve bu şekilde devam etmelerini temenni ediyorum.
 • 1231
  birini engellemek hiç huyum değildir, hep saçma gelmiştir ancak şu transfer döneminde ve hazırlık maçları sonunda artık dayanamadım, 'farklı farklı başlıklarda' konuyu dönüp dolaştırarak aynı kişiyi* içindeki nefreti kusarmışcasına* eleştiren veya başka şekillerde ortalığı yangın yerine çeviren kişileri son birkaç haftadır engellemeye başladım. sözlüğü okurken sinir olma seviyem de azaldı. baktım 15'e yakın yazar engellemişim ve bugün o 15 kişinin 6'sı cezalı 1'i pilot.

  şu sözlüğün benim için bazı yazar arkadaşlarla birlikte en çok sevilme sebebidirler.
  ellerine sağlık.
 • 1232
  pilot etme olaylarında desteklediğimdir. benim de engellediğim insanlar pilot olmakta.

  burası özgür bir ortam ancak galatasaray sözlük. birinci koşul galatasaray sevgisi olmalı. içerisinde galatasaray sevgisi değil de nefret olan, uslubu inanılmaz bozuk yazarların burada yeri olmadığına inanıyorum.

  seviyeyi belirli bir standartta tutmayı başardıkları için kendilerine teşekkür ederim ayrıca.
 • 1233
  gayet şeffaf ve adaletli üyelerden oluşan moderasyondur. öyle bi tarafları kalkık, ulaşılamaz tipler de değillerdir. özel mesaj yoluyla defalarca iletişime geçip, bilgi almışlığım vardır. birşey sorduğunuzda illa ki cevap vermektedirler. tabi ki yoğunluklarını göz önünde bulundurmanız lazım, abi saat kaç diye sorarsanız cevap alamazsınız mesela(:

  bir sürü entrymi sildiler mesela. hemen gelip moderasyon başlığı altına veryansın edeceğime, entrylerimi gözden geçirip haklı olduklarını gördüm, bazısını canlandırdım, bazısını sildim attım, bazen haksız yere sildiklerini gördüm, haksız durumu belirterek entrymi canlandırdım ve kabul gördü.

  velhasıl faşizm yok buranın yönetiminde, kurallara uyan herkesin özgür olabildiği bir platform sağladıkları için teşekkürü hak ediyorlar.
 • 1237
  sadece fatih terim'e değil yönetime teknik ekibe ve belli başlı futbolcuların başlığına gün aşırı hatta abartıp gün içinde iki üç kere mesnetsiz tamemen sallama ve ortamı germe amaçlı entry giren yazarları bir bir pilot etmeye başlamış ve buna mutlaka devam etmesi gereken moderasyondur.

  kimsenin bilinçaltı sanrılarını, ego masturbasyonunu burda görmek zorunda değiliz. pilotlara ve adaylarına tavsiyem blog açın nefretinizi yazdıktan sonra okuyup tekrar zevke gelirsiniz.
 • 1241
  7. nesil yazarlardanım. tam 2 senedir sözlükte misafir ve çaylak olarak var oldum. yazarlığımın onaylanmasında şöyle bir durum oldu. belki eski yazarlar bilmez çaylak moduna tıklandığında kaçıncı sırada olduğunuz yazardı. bu özellik yeni eklenmişti tam tarih vermeyeyim ama benim gördüğüm son 6-7 aydır vardı bu durum. ben ilk farkettiğim de 149.sıradaydım. sonrasında her 2 haftada bir tek tek düşmeye başladı ta ki 146.sıraya gelene kadar. sonra birden bir anda 71.sıraya ondan sonra da yazarlığım onaylandı. 2 senedir buradayım bir anda bu kadar yazarın bir anda onaylanmasını daha önce hiç görmedim. moderasyon burada bence net hata yaptı herkesi bir anda bence tam incelemeden yazar yaptı. çünkü daha geçen gün çaylak modundaki entry silindi. normalde 20 entry giriyorsun çaylaklıkda birisini silince hepsi siliniyor baştan 20 tane bir daha giriyorsun. benim ilk girdiğim 20 entry bir anda silindi sadece bir tanesinde hata vardı

  moderasyon halen eski formunda sözlük içerisindeki olaylarda ama 7.nesil ve üstündeki yazarların alımında biraz aceleci davranmışlar sonucunda troller, başka takımı tutanlar olmuş. yazarlığımın 3.gününde takım içerisinde iki oyuncuda bonservis olarak bir karşılaştırma yapmıştım ama amacım da bir üstteki entry'e cevap vermek. sonucunda 2 hafta cezalandım sadece bir uyarı alabilir miydim diye itiraz ettim o kadar.

  fiorentina maçı ile birlikte oynanan oyunu görünce herkes gibi bende fatih terim başlığı altına galatasaray futbol takımı başlığı altına eleştiriler yazdım. üstüne denizlispor eklenince eleştiriler daha bir arttı herkesler tarafından. ama trollerin yazmış olduğu
  yalan yanlış, iftira atarak yazmaları herkesin bir anda dikkatini çekti ki ve her entry de bir fatih terim düşmanlığı ara olduk.
  ancak şurada bir anlaşalım herkes fatih terimi sevmek zorunda değil eskiden fatih terimi sevmiyorum dendiğinde akıllara hemen milli takıma gitmesinden dolayı kızgın olanlar akıla gelirdi şimdi ise başka takımı tutan birisi olarak görülüyor. eğer hakaret, aşağılama vb. tarzı olaylar yoksa her fatih terim eleştirisine yazarları pilot etmeyelim. allah'a şükür kimin troll kimin başka takımı tuttuğunu bir kaç entry de anlayabiliyoruz.

  notgivingup benim uzun zamandır gördüğüm bir yazar. en son yazdığı entry de pirlonun fatih terim ile alakalı yazısından dolayı o da bir anda göze çarptı ama yazının devamında her söylediği kelime doğruydu. trolleri ve başka takım tutanları atacağız diye
  bu sözlüğü ilk 5 çıkaran kaliteli yazarları uçurmayalım. süreç hassas ama kimsenin sesini kısmak gibi bir durum olmasın bari bu olayı bu sözlükte yapmayalım herkes yazsın kimin pilot olacağına bırakın moderasyon karar versin.
 • 1242
  eleştri ile hakareti ayırt edebilen moderasyon. siz sanıyor musunuz ki allah korusun 2 3 kez ardarda mağlubiyet alsak eleştirmeyecek kimse? pek tabii eleştiriler olacak, olmalı da fakat burda kilit nokta 'eleştri' olması.
  eleştri bu sözlükte her zaman olmuştur ve olacaktır.
  denizlispor maçında geriye düştüğümüzde maç esnasında oyuncusuna 'beyinsiz herif' diyen yazarlar gördü bu gözler. halen entryler orda gidip okuyun.
 • 1243
  sadece terim değil, kulüp değerleri, ülke değerleri ve hatta rakip takımlarin personel, oyuncu, başkani vs için de hakarette bulunursaniz uyarirlar, devam ederseniz bu sosyal platformdan ihrac ederler. iyi yönetilen şirketlerde olduğu gibi.
  oyun konusunda, özellikle selçuk seçimi konusunda onlarca elestirel yazı yazdim. ama öncelikle empati yapmaya calisarak elimi klavyeye koydum. dolayisiyla elestiren gider diye bir iddia asilsizdir. burasi çalakalem, yaldır yuldur takılınabilecek bir ortam değil. ego yapmak yerine kişisel hatalara bakıp insan ve yazar olarak bulundugumuzdan üst seviyeye çıkmak olsun amacımız. bu açıdan galatasaray sözlük moderasyonu bizim ülkemizde bir çok dergide, gazetede, çoğu ajansta bile görmedigim kadar verimli çalışan bir ekip.
 • 1244
  (bkz: #2736225)
  şu entry moderasyon’a yazılmış bir entry. moderasyonu açık açık cadı avına çağıran bu entry için herhangi bir açıklama yapılmadı. bu tür tehlikeli, sözlüğü karıştıran, hedef gösteren entry’leri destekliyorlar mı? desteklemiyorlar mı? ki bu entry direkt kendilerine yazılmış.

  ilgili entry’nin sözlükte bu kadar destek alması tabi ki dehşet verici, ancak bu denli ilgi görmesi beni şaşırtmadı, çünkü bu tür popülist entryler her zaman taraftar nezlinde destek alır. aklı başında, sağduyulu bir kaç entry’de zaten ofsaytlanmış.

  “ayrıca yine bazı gs'li fan hesaplarını parayla satın alıp fatih terim ve yardımcılarını, başkan ve yönetimi de eleştiri adi altinda taraftar gözünde zayiflatma çabası içinde olduğunu duyuyor, gozlemliyorum.

  aynı durumun sözlük içinde de olabileceği endişesini tasiyorum.

  kaçıncı nesilden olursa olsun burada da troller olduğu açık. “

  gözlemliyormuş, endişe taşıyormuş, troller olduğu açıkmış. bu açık trolleri açıklasın, gözlemlediği entry’leri delilleriyle ispatlasın. 2014-2015 yılında terim hakkında yazdıkları da zaten paylaşıldı. sözlük moderasyonu neden şimdi göreve çağrılıyor 2014’te neden göreve çağrılmamış.