• 1277
  yaz doneminde james rodriguez ile ilgili verdigim transfer haberini kaynak yok diye silmisler. kaynak icin foto da koydum. akrabam muslera'nin arkadasi ve kaynak da muslera idi. bunu sildiler. simdi ayni basliga transfer haberi veriliyor ama moderasyonun umrunda degil. adam kayirmanin boku cikti.

  edit: duyumculukla alakam bile yok. sadece cok yakin dostlar ve muslera muhabbette soylemis akrabaya. o da bana soylemisti muhabbet ederken. hepsi bu.
 • 1282
  yaptıkları ruh hastası uygulaması konusunda haklı yönetim..

  tahminim kendileri de belhanda’ya saydırıyordur ama sözlükte başlık olmaz. terim futbolculara daha neler diyor, ama buraya yazılır mı? hayır.
  neden? çünkü objektif tanımlanmış bir kural var ve herkes/her durum için geçerli. sizi de koruyorlar çünkü hakaretin hukuki müeyyidesi var muhatabı başvuru yaparsa..

  ama olur da birgün böyle bir lafı istisnai olarak serbest bırakırlarsa haberimiz olsun. var birkaç isim kafada..
 • 1286
  bir tanıdığı ya da arkadaşı pilot olan yazarların anlamadan dinlemeden eleştirdiği ekip. her seferinde aynı şey oluyor. ondan sonra sert bir üslupla 'açıklama yapmak zorundasınız' diye uyarılıyor!

  kimseye açıklama yapmak zorunda değiller ama yine de her seferde bir açıklama yapıyorlar. yaptıkları açıklamadan sonra da her seferde kendilerine hak veriliyor.

  moderatörler burada kimseye düşman değil. zaten kimse birbirinin düşmanı değil. bir yazar pilot oluyorsa bunun çok geçerli sebepleri vardır. anlamadan, dinlemeden saldırıya geçileceğine kendileri ile sakince iletişime geçilebilir. eminim size geçerli sebepleri açıklayacaklardır.
 • 1287
  (bkz: #2881667)

  (bkz: 8 mart 2020 sivasspor galatasaray maçı)

  kural hatasi ile ilgili baslik acip entry girdim. fakat baslik silinip mevzubahis entry icinde 500 entry olan maç basligina tasindi. eminim ki çoğu yazar 500 entry icinde benim yazidigim "kural hatasi temali " entry'i gormeden gececek.

  bence kural hatasi mevzusunda kendileri bile burada kamuoyu yoklamasi yapmasi gerekirken başlığı silmeleri hata oldu.

  kendilerinden bu konuda en azindan ufakta olsa bi calisma beklerdim. pozisyon kural hatasi mi degil mi konusunda burada gundem olusturmaya destek olmalilar.
 • 1289
  temenni ve isteklerinize dair girdiginiz entrylerin, temenni ve istek oldugunu belirtirseniz entrylerinizi silmeyecek moderasyon. bir futbolcunun transfer oldugunu dair entry girerseniz kimse sizin temenni adina bu entryi girdiginizi dusunmez. aciklamasini yapmazsaniz, moderasyon da hakli olarak kaynak sorar.

  10 senedir sozlukte yaziyorum. 10 senedir bu sozlukte hep moderasyon tartismalari oldu hep sertliginden sikayet edildi. ama ikinci bir secenek yok. kurallar biraz bile gevsese devami gelir. sozlugun kalitesi acisindan yaptiklari seye devam etmeleri elzem. zaten yeni gelenler bir sure sonra bu duruma alisiyor.
 • 1291
  her ne kadar galatasaray taraftarlarını çıldırtsalar da feghouli ve belhanda için yapılan ırkçı söylemleri silmeleri hususunda haklıdırlar. bir insana kızdığınızda onun ırkına, milliyetine, etnik mensubiyetine vurgu yapmak ırkçılıktır. örneğin, roma taraftarı cengiz ünder'e kızıp "git şu takımdan artık türk, git" dese ya da "bu takıma artık türk almayın" gibi bir yorum yapsa bu biz türkleri rahatsız eder mi etmez mi?. beni eder, çünkü türk olmasıyla ne alakası var? alakası varsa, demek ki ırkından ötürü bir genelleme yapılmış. bakın, türk'ün önüne herhangi bir sıfat bile koymaya gerek yok, sadece bağlam türk'ün burada iyi niyetle kullanılmadığını açıklıyor. kuzey afrikalı/mağripli/arap konusu da benzer bir durum. yani linnes'e "iş disiplini yüksek iskandinav" demekle aynı şey değil.
 • 1293
  yarinlar yokmuscasina entry silen ekip.

  5 dakikada 3 entrymi sildiler. sakin kafayla bakinca hakli buldum silinmeleri.

  ben mod olsam, siteye pankart acardim herhalde sinirle. iyi sabirlari var gercekten. dusunsene, hem feghouli'nin yaptiklarini goruyorsun, hem sinirlerin oynuyor, bir de gelip sozlukte kan kokusuna gelen yazarlarin entrylerini suzgecten geciriyorsun sakin kafayla, adil olmaya calisarak.

  zor. sevgiler :)
 • 1296
  entry silimlerinde adil olması gereken moderasyondur. ortamı tahrik etmeye yönelik entrylerden sonra o tahrik edici, tanimsiz entry silinmeyip benim girdiğim entryi siliniyorsa ve ben de birden yüksek silinme oranından dolayi pilot olup o pilot olmam cezaya cevriliyorsa burda bir sıkıntı var demektir. kupa aldığımız bir maçtan sonra "fatih terim bana koysa kupa dogururum" derim entry silinir. sikkofield güzel bir entry girer, tanımımi yapar kendisini över üstünü de "helal olsun sikkoya" tarzı bir şey söylerim entry silinir. hic itirazım yok mizah da yapsam, insanları güldürmeye de çalışsam eğer entryimde bir sıkıntı varsa silinsin. ama 24 temmuz 2020 antalyaspor galatasaray maçından sonra fatih terim'in bir bildiği vardır başlığında sadece "biatci taraftar" bakinizi verilmiş entryi silmeyip, benim daha sonra yazdığım entryi silen moderatör kendisini sorgulayacak. o "biatci taraftar" içerikli entry de olmasi gerektiği gibi ertesi sabah başka bir moderatör tarafından siliniyor.

  adalet herkese lazım olur. ben kimsenin ne yazdığına karisamam ama moderasyon da ortamı geren entrylere zamanında müdahale etmeli. ben şahsen pilot olduğumu görünce çok üzüldüm. bir yazarın pilot olması sözlük için çok önemli değil ama o yazar için çok önemli bence. hele de entryleri yazarken dikkat etmeye çalışıyorsa...
 • 1297
  çok enteresan bir entry silme algoritmasına sahip bir kullanıcıyı içinde barındıran gruptur.

  yangıncı taraftar başlığına bugün bir entry girdim. akabinde bir başka yazar da buna yüzde yüz cevap niteliğinde bir entry girdi. hem katılmadığım noktaları iletmek hem de bir hususu düzeltmek için bu kişiye mesaj göndermek istedim ancak mesaj gönderilemiyordu.

  bunun üzerine "anlatmaya çalıştığım hususun kısmen yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. benim eleştirdiğim şey kişiler değil davranışlar. beşiktaş ve fenerbahçe taraftarına davranış kalıplarına örnek olmaları yönüyle yazıda yer verdim ve çok net bir şekilde benzer bir tavrı önermediğimi belirttim. onların yanlış bir davranış kalıbının diğer ucunda bulunması bizim diğer bir yanlış uçta olmamıza bahane olmamalı.
  bu arada yangıncı taraftar başlığının altına fenerbahçe ya da beşiktaş taraftarı değildir tanımını girilmiş. sanırım başlık galatasaray taraftarı olarak algılanmış olmalı. yazara mesajla bildirmek istedim ama mesaj gönderemezsiniz şeklinde bir uyarı çıktı. düzeltmek isteyebilir belki diye buradan yazıyorum." şeklinde bir entry daha girdim. bunu cevap niteliğinde entry gerekçesiyle silen moderatör üstteki entry için hiçbir işlem yapmadı.

  düzenleme : üşenmedim silinen diğer entrylere de baktım. mesela mustafa cengiz yönetimi için yazdığım bir entry aynı gerekçe ile silinmiş. başlıkta halihazırda hakarete yakın cevap niteliğinde bir sürü entry duruyor. bir diğer örnek, emre belözoğlu'nun derin bağlantıları başlığını açıp, " emre, göksel gümüşdağ ve bu ikilinin maharetli avukatlarının tahkim kurulu ve pfdk ile olan yasal ama etik dışı ilişkileri ile kurulmuş bağlantılardır." tanımını girmişim. bu konu ile ilgili gazete haberinin linkini de eklemişim. moderasyon oyuncunun başlığı altında yazılabilir gibi bir gerekçeyle silmiş. arama kısmına emre belözoğlu'nun diye yazınca onlarca başlık görünüyor. aralarında emre belözoğlu'nun samba yapması var yahu!
  moderasyondan birisi durumu açıklayabilir mi?
 • 1298
  galatasaray ile ilgili entryleri objektif, güvenilir, saygı ve sevgi çerçevesinde, keyifle okumamızı sağlayan topluluktur.

  maç analiz ve yorumlarını takip edeceğimiz, maç öncesi sinerji oluşturabileceğimiz, totem yapabileceğimiz, seviyeli tartışmalarıyla sadece galatasaray’ ın menfaatlerini korumak ve geleceğine yön vermek için yapılan eleştirileri bulabileceğimiz, objektif ve doğru bir kanal bulmak gerçekten inanılmaz zor.

  o yüzden sözlükle tanışmama vesile olan yazar arkadaşlarıma, sözlüğün kurucu isimlerine ve bugünlere getiren ilgili moderatör ve yazarlara çok teşekkür ederim.

  kendilerine bir önerim olacaktır...*

  entry on ve off sayılarını, ilgili entry altında göstermelerinin keyfimize keyif katacağını düşünüyorum...

  her yazar değerlidir. belki bu süreç, daha değerli entryler girmemize vesile olur.
  iyi çalışmalar.
 • 1299
  alex telles'in olası transferi ile ilgili ne zaman entry girsem siliyorlar. üstelik bunu alex telles başlığına yazdığım ve serzenisimi ifade ettiğim entryi de sildiler. gerekçe: yanlış hatalı öznel bilgi icermesiymis. hayır anlamadığım şu. eski futbolcumuz dört senedir porto'dan başka kulübe transfer mi oldu? neresi yanlış verdiğim bilginin. allah sizi sizden beter modlar ile sinasin diye intizar etsem halkı kin ve düşmanlığa teşvikten bu entryi de silecekler, o yüzden demiyorum. alın size nesnel bilgi. alex telles galatasaray'dan porto'ya satildiktan sonra her transfer döneminde chelsea, juventus, atletico madrid gibi büyük takımlara transfer olacağı yönünde haberler çıkmasına rağmen hiçbir kulübe transfer ol(a)mamıştır. çıkarım: tam sekiz transfer döneminde transferi olmayan futbolcu sözleşmesi bitene kadar bir daha da transfer olamaz. buyrun silin sayın moderasyon.
  not: alex ve olası transferine yönelik onlarca niteliksiz/ goygoy entry silinmemiş dururken benim girdiğim iki entrynin elbette ki silinmesinin bir gerekçesi var. bunu yani telles'in olmayan transferlerini eleştiren ilk olarak bendim. göze battım demekki. sayın arkadaşlar silinmeden buraya kadar okuyabildiyseniz tebrik ederim. şu andan itibaren bordo klavyelisiniz.*
 • 1300
  "hoca bana taktı" olayları olduğunu düşünmüyorum ama kendilerince belirtilen "gına geldi"'nin yazarlar açısından da geçerli olduğunu bilmeleri gerek.

  az sayıda kişiyle kendi iş-güçlerinin yanında iyi niyetleriyle yaptıkları bu işin bence en acilinden bir düzenlemeye ihtiyacı var. çünkü sözlük eski az sayıda yazar içeren sözlük değil. bu az sayıda iyi niyetli arkadaşların da entryler arasında illa farklı düşünce/yorum içerisinde olabileceklerini düşünmek gerek. ama kendi deyimleriyle "akşam eve gittiklerinde genel taramada" başka bir yazara uygulanan kural diğer yazarlara da uygulanmalı ve gözden kaçmamalı. aksi takdirde başlık içerisinde geçen onlarca "adil" kelimesinin karşılığı dolmaz.

  aslında burada atom da parçalamıyoruz. entry silinse ne olur silinmese olur. sadece kendileri gereksiz yere stres yaşıyorlar. o bakımdan bir düzenleme şart. "bakın yazıyorum yazıyorum siliniyor, nereye gitti bilmiyorum. buradan yetkililere sesleniyorum, kaybolmayan bir düzenleme istiyoru"