• 13563
  oyuncuyu* eleştirmek için arap, bedevi gibi laflar kullanılan sözlüğümüz. bir oyuncu eleştirilebilir fakat bu gibi sözcükler ırkçılığa girer. sözlüğümüzde de ırkçılığa sıfır tolerans var diye biliyorum. moderasyonun da bu konularda biraz hassas olmasını rica ediyorum, burası internetin pek çok ortamına göre nezih bir oluşum. bu tarz ifadeler hiçbir yazarımızı yakışmıyor.
  edit: yanlış anlaşılma olmasın bedevi, arap gibi sözler tek başına ırkçılığa girmez fakat bunun eleştiri yaparken ne anlamda söylenildiği çok bariz.
 • 13564
  (bkz: #1282556) sözlük kurallarına göre galatasaray sporcularına hakaret pilot olma sebebi. belhanda başlığında ise "bedevi" kelimesini aratınca maalesef bazı nahoş entryler çıkıyor.
  https://rerererarara.net/...da--42778?ara=bedevi

  belhanda ister arap, ister iskandinav olsun bize zarar verdiğini düşünüyorum ama adamın kimliği üzerinden aşağılamalar sözlüğe yakışmıyor. yani ırkçılığa karşı tez üretmek bile bence ayıp ama zaten adam arap değil sadece arapça konuşuyor. bedevilik ile hiç alakası yok.

  türkiye'de insan hiç yaşamıyor ama ırkçılık insanın başına gelebilecek kötü olaylardan biri. bunun ne kadar pis bir şey olduğunu i'm from turkey dedikten sonra duyacağınız saçma sapan laflardan sonra anlıyorsunuz. yapmayalım yarenler, ne olursa olsun, yapmayalım.
 • 13565
  bedevi: çölde, çadırda yaşayan göçebe

  kuzey afrika'da olmasından mütevellit fas'ın da bir bölümü çöl.

  younes belhanda avignon, fransa doğumlu ama anası babası, dedesi fas'lı.

  bu sebeple kendisine bedevi denildiğinde bunu hakaret algılıyorsa bu onun ezikliği, geçmişini inkar etmesi olabilir.

  bedevi olmak kötü bir şey değil ki?

  mesela ben de yörüğüm.

  yörük: hayvancılıkla geçinen, genellikle toroslarda yaşayan göçebe türk oymağı, türkmen.

  şimdi birisi bana yörük dediğinde ben utanacak mıyım? ya da fransa'da doğan babası dedesi yörük olan türkler, utanmalı mı?

  tabii ki burada bedevi denilirken övgü yapılmadığını ve ne demek istediğimizi de hepimiz biliyoruz ama bir hakaret yok bence.
 • 13566
  müşteri memnuniyetinin adresi şikayet var ise, galatasaray sözlük suserinin adresi galatasaray sözlük başlığı. hakaret ve küfür olmadığı sürece isteyen istediğini yazabilme hürriyetine ve özgürlüğüne sahip olduğunu düşünüyorum. herkesi burda şikayet ederek bu tü kaka bizden değildir demenin alemi yok. ver of geç.