• 13176
  bundan böyle her sezon başında yazar arkadaşlarımız lisanslı bir galatasaray ürünüyle fotoğraf çekilip atsın. aidat misali olsun. hem gsli olduklarını anlarız hem de kulüp para kazanır :(

  nası fikir :(

  tamam tamam şaka :(

  en kısa zamanda bulunduğu kaostan çıkması gereken biricik sözlüğümüz. bu süreçte hem yazarların hem de moderasyonun yanlışları olduğunu düşünüyorum. orta yolu bulmak zor değil. sadece samimiyete inanalım.
 • 13177
  notgivingup nickli yazarın uçurulması fatih terim'i eleştirdiği için değil diye paragraflarca yazı yazılıyor. ama fatih terim'in eleştirilemez olduğunu belirtmek için yazılan, kan isteyen entryler girin bakın haftanın en beğenilen entrylerinde en üst sırada yer alıyor.

  bu nedir? bu mahalle baskısıdır. sus demektir.

  --- alıntı ---

  söyleyecek yeni bir şeyiniz yoksa her gün, her dakka bu eleştirinizi fırsat olan her başlıkta ve her seferde tekrarlayamazsınız.

  --- alıntı ---

  ne diyor burada salyangoz? yeni bir eleştiriniz yeni bir görüşünüz yoksa aynı şeyi yazıp durmayın diyor. her puan kaybında belhanda'ya sayfalarca çöp yazılıyor. bakın üçüncü sezona giriyoruz istisnasız her puan kaybında hortluyor başlığı. bir galatasaray oyuncusunu ısrarla yeni bir şeyi olmadan, her dakka her fırsatta gömen adamlardan kaçı uçuruldu?

  tekrar soruyorum bu nedir? bu mahalle baskısıdır. bu sus demektir.

  burada oluşan fişlemeden rahatsızım. son dönemde farklı görüşte olanların ötekileştirilmesinden rahatsızım. bizim beğenmeyeceğimiz birşey söyleyeceksen çok dikkatli olmalısın baskısından rahatsızım. çoğunluğun puan kayıplarında eleştiremediği hoca yerine sürekli oyuncu kötüleyip sürekli transfer istemesinden rahatsızım. asıl zararı veren bu zihniyetin kabul görüp yanlış düşünüyorsunuz diyenin baskılanmasından rahatsızım. direk olarak ifade edilmese de taraf olmayan bertaraf olur yaklaşımından rahatsızım.

  sanal bir ortamda, öyle ortaya trip atar gibi gitmenin kimsenin sikinde olmayacağını bilecek yaştayım. ama ben hayatım boyunca böyle bir düzeni benimsemedim, ya bizim gibi düşün ya sus diretmesini kabul etmedim, böyle bir zorbalığa boyun eğmedim.

  burada oluşan bu düzen artık içinde bulunmak isteyeceğim bir düzen değil. herkese selam herkese veda.
 • 13179
  ne zamandır yazmıyordum. yazmamamın sebebi ise ne yazık ki sürekli aynı şeyleri yazıp yazıp duran 3-5 yazardı. şimdi baktım ikisi pilot olmuş. çok geç olmuş ama resmen sözlükten soğutmuşlardı.

  birkaç sene önce başlayan, geçen sezon zirve yapan ve özellikle bu sezon artık inanılmaz boyutlara ulaşmış bir karalama ve algı operasyonu yapılıyor galatasaray’a karşı sosyal medyada. önce fikret orman’ın trolleri şimdi de ali koç’un trolleri. birlikte olup bu operasyonu yönetiyorlar.

  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı sonrası sosyal medyada fenerbahçeliler tarafından başlatılan terim istifa olayını düzenleyenler hangi kaynaktan besleniyorsa burada da en ufak olayda aynı çığırtkanlığı yapanlar aynı kaynaktan besleniyor. en azından aynı amaca hizmet ediyorlar.

  bir de şöyle bir şey var. adam haklı haksız gerekçelerle (çoğu saçmasapan) galatasaray efsanesine karşı eleştirilerde bulunuyor. fakat birkaç kişi kendisini eleştirince “ooo linç” diye ağlıyor. senin eleştiri hakkın var da eleştirilme hakkın yok mu? bir galatasaray efsanesinden daha mı önemlisin?

  bakın bunların sayısı 10-15 kişiyi geçmez. hep aynı kişiler. sırayla her başlığa yazıp şov yapıyorlar. şovlarının hepsi de kişisel. en çok kullandıkları argüman fikir özgürlüğü. ama başkaları kendileri hakkında fikir belirttiklerinde ya da kendileri gibi düşünmediklerinde olay çıkartıyorlar. senin fikrin hür de seni eleştirenin fikri hür değil mi? sen hadsiz kelimeleri galatasaray efsanelerine karşı kullanabiliyorsun ama bu eleştirilince linç oluyor öyle mi?

  gidin şovunuzu twitterda yapın 17 takipçili hesaplarınızla.
 • 13180
  son yaşanan olaylardan sonra;

  (bkz: notgivingup)

  10 ceza kuralının esnetilmesi gerektiğini düşündüğüm platform. çünkü uzun yıllar yazar olan kişilerin, uzun dönemde 10 cezaya ulaşacak olmaları gayet olası. bu durumu suistimal edeceklere karşı alınacak önlem saklı kalmak kaydıyla, toplam yazdıklarına göre konulacak belli bir oran (%5) veya 1 yıl içerisinde 5 ceza gibi sınırlamalar getirilirse, kural daha adil bir hal alabilir.

  edit: salyangoz'un uyarısıyla, aslında böyle bir kuralın dahi olmadığını öğrenmiş bulunmaktayım. yanlış anlamışım bu durumu, gereksiz kelimeler okumak zorunda bıraktığım renktaşlarımdan özür dilerim.
 • 13181
  merhaba sözlük,

  ağustos ayında yıllık iznim sebebiyle yayınları aktarmakta geciktim. ay başından bugüne kadar gerçekleşen 3 yayınımızın kayıtlarına aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

  yayınlara yeni isimleri eklemek için yazar arkadaşlara temaslarımız devam ediyor. inşallah sayıyı arttıracağız.

  ilginize teşekkürler.

  https://soundcloud.com/...-ege-yilmaz-10082019

  https://soundcloud.com/...-ege-yilmaz-11082019

  https://soundcloud.com/...-ege-yilmaz-17082019
 • 13182
  her fikirden, her siyasi düşünceden, gönlü sadece galatasaray için atan onlarca farklı kişinin yer aldığı veya yer alması gereken platform.
  fikir sahibi olmak başka birşey, ama hakarete varan yazılar yazmak başka. son zamanlarda bu tarz yazıların sayısı fazlaca artmaya başladı.
  özellikle mağlubiyetlerden sonra sözlüğü tabiri caizse yangın yerine çeviren, herşeyden şikayetlenen, insanın ruhunu sıkan yazılar çok ama çok fazla olmaya başladı.
  *
  bakın nefret dolu zihinlerle buraya gelip nefretinizi kusamazsınız. gerçi bunu toplumun her noktasında ve her kesiminde yapmamanız gerekir. birileri sizin gibi düşünmüyor diye insanlara nefretinizi püskürtemezsiniz.

  konu sadece fatih terim değil. fatih terim'i eleştirebilirsiniz. tıpkı kaideyi taciz eden istisna gibi bir analiz ile yapabilirsiniz bunu veya daha basit haliyle şu şu şu sebeplerden beğenmiyorum ve istemiyorum diyebilirsiniz. ama buraya gelip hakaret edemezsiniz veya dalga geçemezsiniz.

  sadece hoca değil kimseye bunu yapmamalısınız bence. kendisinden nefret ederim ama dursun özbek'e yağlı surat, bakkal vs diye hakaret edemezsiniz, etmemelisiniz.
  yine kendisinden nefret ediyorum artık ama ali koç'a bay vizyon, yalı çocuğu diyip aşağılayamazsınız.

  ama bu durum sadece sözlüğümüze özel bir durum değil maalesef. günden güne daha da kötüleşen ülkemizin genel profili olmaya başladı. özellikle siyasi konularda. birisi diğerine çomar der, öteki berikine terörist yalakasısın, bir başkası faşistsin der.

  bu gidişat iyi değil. birbirimize hoşgörülü olmalı, empati yaparak konuşmalı, davranmalıyız.

  eskilerin güzel bir sözü var. öfkeyle kalkan zararla oturur. o nedenle birşey söylemeden birşey yapmadan sakinleşmek lazım.

  selamlar.
 • 13184
  galatasaray sözlük kuralları başlığındaki doyurucu bilgiden anladığım kadarıyla sözlüğün özlük hakları tamamiyle gs ve hagi'nin elinde bulunuyor. sözlüğü yönetme işini de doğal olarak admin sıfatıyla ellerinde bulunduran mezkur kurucu yazarlar aynı zamanda moderatör sıfatına sahipler ve sözlükte moderasyonu sağlayan diğer moderatörleri de kendileri seçiyorlar. bununla beraber moderasyon ekibi kendileri dahil 5 kişiyle sınırli. iki yazar kardeşimiz de editör sıfatıyla sözlük kurallarına göre entry girilmesini denetliyorlar.

  tahminimce ortalama 500 civarı anlık kullanıcının işlem yaptığı, 5000 adetin üzerinde ziyaretçisi olduğunu düşündüğüm, interaktif sözlükler sıralamasında 10 yılı aşkın süredir istikrarlı biçimde ilk beş 5 içinde yer alan, bu kadar büyük hacimli bir platformun yöneticilerinin hepsinin aynı anda çevrimiçi olmadığını düşündüğümüzde sözlüğün denetim ihtiyacına cevap verilmediğini düşünüyorum.

  yönetimin tek sesliliği açısından moderasyon sayısının sınırlı tutulması anlaşılabilir olsa da, moderasyon ihtiyacına cevap verebilecek çevikliği engelliyor bu tavır.

  özellikle spor etkinliklerinin ve gündemin canlı takip edildiği anlarda denetim elden kayıyor gibi. bu durumu editör arkadaşımız daniel tozser, editör başlığında açıkça ifade etmiş.
  (bkz: #2484006)

  --- alıntı ---
  gündem sekmesine 300 entry düşürmüş bir başlığı okurken bir yerden sonra insanın kafasını epey bir karıştırıp agresifleştiren sözlük şeysi.

  kuralları tam uygulayınca geriye 50 entry falan kalacak olması ise en acısı...

  --- alıntı ---

  sevgili ağabeyim ayrıca kuralların tam uygulanması durumunda, girilen içeriklerin yaklaşık %85'inin sözlük formatı dışında kalacağı için silinmesi gerekeceğini acı acı ifade ediyor.

  demektir ki sözlük kuralları, tam uygulanmadığı için içerik kalitesi düşmüş durumda. burada malesef sorumluluk içerikleri modere etme yükümlülüğünü taşıyan moderasyonun. eğer kuralları ihlal eden içeriklere müdahale etmekte eksik kalınırsa ki öyle olduğunu düşünüyorum, kırık cam teorisi devreye girer. yazarlar ihlalleri artırarak devam ederler. önü alınamaz. bu noktada geçmişe dönük içerik didiklemenin de iğne ile kuyu kazmak olduğu aşikar.
  denetim süzgecinden geçmeden kaliteyi düşüren her içerik, sonra gelen aynı vasıftaki içeriklere emsal teşkil ediyor. bu nedenle, daha sonra müdahale edilen içeriğin sahibi yazarlar, emsal içerikleri gerekçe göstererek moderasyona sitemde bulunuyorlar.
  bu durumu kotarmak başta moderasyon daha sonra biz yazarların elinde.

  bu noktada ben bir yazar olarak bir öneriyle gelmek istiyorum.

  * içeriklerin denetlenmesi:
  sözlük içerik kalitesinin korunması bakımından, gönüllülük esası gözetilerek, editör sayısı artirilsin.
  bu editörleri seçerken kriterler yalnızca moderasyonun uygun görmesi olmayıp, bu durum aynı zamanda galatasaray sözlük anketleri başlığında sözlük yazar ve okurlarına da sorulsun, fikrimiz alınsın. demokrasi ilkesi gözetilsin.

  ** içeriklerin silinmesi/düzenlenmesi/taşınması:
  entry silme sebepleri başlığındaki tanımlamalar daha anlaşılır olsun. bu başlıkta sözü edilmeyen bir sebepten ötürü entry silinemesin. ayrıca ilgili içeriğin sözlük formatını ihlal eden kelime/cümle/paragrafı
  alintilanarak ilgili yazarla paylaşılsın.

  bütün bunların yanında yazarların ucurulmasi hususunda da yine anket yoluyla yazarların fikrinin alınması gerektiğini düşünüyorum. böylelikle moderasyon alınan kararlarda daha katılımcı bir tavır sergilemiş olur bu da haliyle aidiyet duygusunu artıracaktır.

  bir diğer husus galatasaray efsanelerine, sporcularına, yöneticilerine küfür/hakaret edenlerin yazarlığının elinden alınması. bu konuda küfür ve hakaret ifadelerinin kapsamı belirlenmeli. örneğin,
  yüz kızartıcı/küçük düşürücü/onur kırıcı ifadeler açıkça tanimlansin. aksi halde a kişisine kullanılan ifade mazur görülürken, b kişisine kullanılan ifadeden ötürü herhangi bir yazarın yazarlığının elinden alınması hususu ortaya çıkar ki mütekabiliyet esasına aykırıdır.

  son söz, sevgili moderasyon lütfen çoğulcu/katılımcı/eşitlikçi bir yönetim tavrı alın. bu topluluk taraftarın birlikte hareket ettiği, sesini duyurduğu en önemli sanal taraftar hareketi. burayı birlikte daha güzel yapalım.
 • 13185
  (bkz: #2735677)

  normalde 2019 - 2020 sezonu 1. haftasında alınacak basit bir 1-0 lık denizlispor galibiyeti sonrasında nzonzi'nin ve falcao'nun geleceği de düşünülerek bayram havasına şampiyonluk havasına bürünecekken olmadık işlerin olması bazı taktiksel ve bireysel hataların sonucunda sadece ve sadece 3 puan kaybetmiş olmamıza rağmen bir anda karamsarlığa ve resmen bir kelebek etkisi ile bambaşka durumlara sürüklenen sözlüğümüzdür.

  bakın ben dahil ki ben gerçekten de dibine kadar dahilim bu gruba bazen tak dediği yerde sakinleşemeyip gerilmiş olan ortama dikine giderek bir nevi yangına körükle giderek konuşuyor, yazıyor, yorumluyor, iddia ediyor, itham ediyoruz.

  ben hep söylerim söylemişimdir hayatını galatasaray'a endeksli yaşayan bir adamım ben. arkadaş buluşmaları, özel günler düğünler vs. hep galatasaray'a denk getirmemeye haftalık tatilleri vs maçlara göre ayarlamaya çalışırım.

  ben çok seviyorum galatasaray'ı onunla mutlu onunla mutsuz oluyorum ve eminim ki böyle olan ne tek kişiyim ne ilk kişiyim ne de son.

  dolayısı ile kendimize sansür uygulayalım demiyorum ancak dizginleyelim. ne kadar haklı olsak da bazı kırmızı çizgileri geçerken pata küte değil de daha ılımlı olalım. rakiplerin ciğerini sökelimde birbirimize kıymayalım.

  beni burada seven sevmeyen, takan takmayan, saygı duyan duymayan her yazara kendi adıma çağrım ve sözüm olsun elimden geldiğince dilime hakim olduğumca bu çizgiden çıkmamaya çalışacağım. 1 adım gelene 10 adım geleceğim.

  tekrarlamakta fayda görüyorum #aslolangalatasaray.
 • 13186
  son dönemdeki çalkantılı gidişatta yazarların etkisi olsa da moderasyon ekibinin de eylem ve açıklamaları ile bu gidişata tüy diktiği sözlük.

  notgivingup konusunda ki görüşlerimi kendi başlığında belirttim, bana göre haksız bir uygulama ile ucurulmus yazardır, ki yazarların çoğunluğu da bu görüşte sanırım.

  https://anketinho.com/1149

  benim esas değinmek istediğim, bir çok yazar tarafından da dile getirilen "tehdit" dili ve verilen cezalardaki eşitlikten uzak uygulama.

  2 ayrı entry'de bahsedilen "hakarete varan yazı, küçümseme" ile ilgili kendilerine ilettiğim 2 ayrı yazar ceza almamış, pilot olmamış ise "çok ceza almış, bu yüzden pilot edildi" açıklamasının içini nasıl doldurmayı düşünüyorlar merak ediyorum. bana, sana gayet rahat verilen ceza bazı yazarlara verilmiyorsa kendilerine güvenmemizi nasıl bekliyorlar?

  son 2 açıklamanın içerik ve üslubuna baktığınızda da "yapılan manipulasyonlar ne kadar doğru karar verdigimizin göstergesi" , "uçuracağız, bekleyen çaylaklar var" gibi algı operasyonu ve tehditle yazarlara ayar verilmeye çalışıldığını görüyoruz.

  bu üslup ve tehditkar dil bana çok tanıdık geliyor.

  "ali koç lobisi", "dış mihraklar" eksik kalmış, gerçi onu da farklı bir arkadaşımız belirtmişti.

  ben de bu mesnetsiz iddialara verilmeyen cezalardan yola çıkarak "sözlük içi tahrik timi var ve bu kişiler istenmeyen yazarlara hakaret, küçümseme dahil her entry'yi girmesine müsaade edilip karşıt görüşteki yazarlar baskılanmaya, sözlüğe yön verilmeye çalışılıyor, moderasyon tarafından da bu yazılan kasıtlı görmezden geliniyor, ceza verilmiyor" desem hayal gücüm bu arkadaşlarla yarışabilir mi?

  sözlüğün eksi'ye benzediğini düşünüyorsanız, keşke bu üslupla baskılamak yerine tatminkar açıklama ve eylemler ile ortak paydada buluşmayı deneseydiniz. iğneyi de çuvaldızı da yazarlara batırmak hafif tabirle faşizmdir.

  umarım son günlerde ki üslup ve eylemler sözlük yonetiminin ortak fikri değil, kişiseldir.

  üslup hatalarından dönülüp yapıcı bir dille genel bir açıklama yapılıp hem verilen cezalardaki adalet hem de yazarlardaki güven duygusunun geri getirilmesi, ortak paydamız olan "galatasaray" ve "sözlük" için daha hayırlı olacaktır.
 • 13187
  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçından sonra ortalığın karıştığı ve hala da toparlanamadığı mekan.

  abi ben cidden anlamıyorum ya 2 şampiyonluk kazanılmış, 3-5 sıkıntı dışında falcao'nun da geleceğini varsayarsak herkesin tatmin olduğu bir kadro kurulmuş, başımızda terim var ve sadece bir 3 puan kaybıyla yaşananlara bak.

  ama tabi sorunun belki de kaynağı budur. başımızda terim var. terim ile meselesi olan da bir ekip var. her tökezlemede ortalığı yangın yerine çevirecekler bunu görev bellemişler.

  peki güzel kardeşim diyorum ben de. yık ortalığı, ağzını boz gerekirse sözlük kurallarının izin verdiği ölçüde. amaç sözde galatasaray ya hani senin terim kompleksinle hiç ilgisi yok ya hani meselenin. hocayla bu işin olmayacağına herkesi inandırmak için dilediğince entry kas. sonuna kadar hakkın bu senin.

  fakat burada kocaman bir sor işareti var. bu takıma uefa kupası zaferi yaşatmış, resmen bitirdiği 9 lig sezonunda 8 şampiyonluk kazandırmış hem türk futbolunun hem de galatasaray'ın gelmiş geçmiş en büyük teknik adamına dilediğin gibi sallayabilirken bu görüşlerinden dolayı eleştiriliyor olmana neden bu kadar yüksek sesle karşı çıkıyorsun?

  yani şöyle mi diyorsun 'ben terim'i eleştiririm kardeşim ama kimse beni eleştiremez'

  o zaman da şöyle bir yanıt gelecek biliyorum. 'benim isyanım eleştirilere değil terim'e dokunanın yanmasına, pilot olmasına'

  peki güzel kardeşim bak şurada notgivingup arkadaşımız bizzat modların terim'e yönelik fazlasıyla ağır eleştirileriniı alıntılamış.

  (bkz: #2737084)

  üstelik sadece onların değil arasan onlarca yazarın en az bunlar kadar ağır laflarını bulursun silinmemiş, dokunulmamış.

  galatasaray sevdalısı anti-terim tayfaya seslenmek istiyorum. 'gitsin abi bu adam, başarı falan benim umrumda değil görmek istemiyorum allah'ın adanalı'sını ben takımımım başında' diye düşünüyor olabilirsin. terim giderse uçup kaçacağımızı bizi engelleyenin aslında o olduğunu da üşünüyor olabilirsin fazlasıyla saçma olsa bile tabi.

  ben saygı falan duymam da sözlüğün bu görüşlerle derdi olduğunu sanmıyorum hatta böyle düşünenler de var zaten aralarında belli.

  buradaki esas mesela görüş belirtilmesi değil yangın çıkartılması. bir yazar bir kötü sonuçtan sonra 10 ayrı başlıkta terim'e kin kusuyorsa bunun adı eleştiri falan değil 'bokunu çıkartmaktır'

  bu delilik haline de müdahale şarttır. iki kere iki dört.

  bir de ''galatasaray sözlük'te terim'i eleştirenler pilot ediliyor' tespitini dillendirmek hele de ekşi gibi lağım çukurlarında sözlüğü karalamak gerçekten hiç yakışmıyor.

  buraya gel dilediğini yaz, eleştir ama malum sitelere gidip bu toplara girmek hoş değil.
 • 13188
  malesef toplum olarak fark edemediğimiz derin bir psikolojik travma altındayız. tahammülün yok olması, sabırsızlık vs vs. bu travmanın yanına bir de ekonomik kriz eklendiğinde iyice tımarhanelik olduk ama farkında değiliz renktaşlarım. iş için ülke dışına çıkan herkesin fark ettiği birşey var, uçaktan indiğinizde havada elektrik yok; son viteste gözü kan çanağında ve delirmek üzere olan insanlar yok.

  bir dinginlik ve sakinlik var, neresi olursa olsun (tabi ki uç örnekler kapsamdışıdır) ve bu sakinlik ile dingilinlik insanları daha saygılı daha özenli - kendilerine, yaşadıkları çevreye, işlerine ve topluma karşı - yapmakta. neşe, mutluluk, huzur, sağlık ve refahta bunları takip etmekte.

  geçtiğimiz 18 senenin en büyük kaybı ne cumhuriyet birikimi tesisler, ne fabrikalar, ne limanlar ne boşalan kasalar - tamamen bu sakinlik hali ve bayağı cehaletin örgütlenerek aşırı özgüven kazanması, sakinleşirsek maddi kayıpları fazlasıyla yerine koyacak beceri ve yetenekte insanlarımız bol.

  beyin göçü ile gidenlerin çoğu - benim nesil sağlam gitti yalan yok ama çoğu belli bir yaştan sonra geri gelme planı yapıyor (içlerinde başarılı profesyonellerden amazon level'ı yüksek, çok çok büyük maddi yatırım alan unicorn start-upçılara kadar - xx.xxx çalışanı olan arkadaşlarım , bildiğim insanlar var)
  tanıdığım bu insanların yarattığı iş hacmi ismi lazım olmayana ama diğer bazılarının zenginliğiyle övündüğü holdingle yarışır.
  gelecek bu insanlar muhtemelen örgütlü cehalet ve örgütlü sinir hastalığı hallerinin geçmesini bekleyecek.

  bu tahammülsüzlük hayatın heryerinde ; taze bir örnek sabah babamla bir lokasyona gittik, ben ayrıldım araçtan tesadüfen bir iş için bir yere geçerken valelerle babamın papaz olduğunu gördüm. arkasına bakarak elde çayla yürüyen vale arabaya çarpmış, karşı kafeden arkadaşı da vale dostuma çarptı diye bitirimlik peşinde - def ettim şiddete başvurmadan ( bitirime fiziksel bir güç göstermek durumunda kaldım o ayrı ) ama sonra tüm enerjim çekildi, zaten tr piyasası bitik şirket yerine babamı alıp sahile götürdüm. 65 yaş üstü adama sataşacak kadar zıvanadan çıkmış bir tahammülsüzlük ve cehalet ortamı var.

  bu ruh hali önceleri - sosyal medya gücünün devşirilmesinin istenmesiyle - ekşi sözlüğe sirayet etmişti , şimdi burayı da ele geçirmek istiyor. twitter zaten bloklamalarla dolu...

  burası bir sosyal medya kalesi ama aynı zamanda bilgi kaynağı ve sosyal bir huzur köşesi . adı üstünde sözlük : thesaraus : girince bilgi içerikli yorumlar önceliktir . (bunu bende atlayıp hatalı giriler girdim ama doktor sağ bırakmadı sağ olsun ^^)

  şimdi salyangoz'u seversiniz sevmesiniz ama kangreni kesip atmak bir gereksinimdir, o da bunu yapmıştır. ben mağlubiyet sonrası kaideyi taciz eden istisna 'nin yazılarını okuyup stratejik olarak düşünerek f1 stratejileri gibi saniyeler saliseler üzerine ve saha dizilişleri hakkında kafa yorarak sonraki maçı beklemeyi tercih ederim. depresyon yaşamak yerine.

  tenis turnuvalarında renktaşlarımın gözlemleri ve hatırlatmaları , diğer sporlarla ilgili hatırlatma ve önizlenimler. burayı nefes alınabilir ve keyifle takip edilebilir kılan budur.

  öbür türlü yapılan şey tamamen arabesk ve mazoşist bir şey - zaten canımız yanıyor sürekli aynı yerden ve başka hassasiyetlerden o acı taze ve diri tutuluyor.

  renktaşlarım ülkece halimiz gerçekten sıkıntılı, bu platformdaysanız ülkenin seçkin bir azınlığındansınızdır; sakince bir durun ve ne yapıyoruz yangına alevle, gazla giderek diye düşünün. sakinleşin öyle dönün.

  bayramın ilk günleri burgazada'da yangın çıktı - feci lodos varken mangal yakılmış sonra sıçraya sıçraya ada gidiyordu yangın helikopteri gelmese - tüm adada toplasan 6 itfaiyeci kalmıştı - bir ekip tatilde bir ekip kartal yangınındaydı.

  yangını parmak arası terliklerle, mayoyla ada gençliği, adayı seven insanlar söndürdü helikopterden sonra - bakın görüntü şu itfaiye aracı yanaşmış ; hortumları halk bağlıyor - en önde itfaiyeci arkada 20şer 30ar gönüllü hortumu tutuyor. bir not 200-300 metre salınca tutmak gerekiyor mobilite için ve yangın söndürülüyor. kozalaklar el bombası gibidir yanınca fırlar ve tutuşturur - 6 itfaiyeci 200 üstü mayolu gönüllü ile 10 dönümlük arazinin malesef yanmasıyla atlatıldı.

  kamyonda su bitti; biz dedik ne bekliyorsun git doldurt yangın musluğunda diye - yani ben ne kadar hazırlıklıysam o adamlar o kadar hazırlıklıydı - ha hortum numaraları ve boru uçları detaylarını biliyorlardı o ayrı. yahu orman işleri hortumları ile itfaiye hortumları birbirini tutmuyor çap olarak - bu kadar düzensiz ve şansa ilerleyen bir ülke burası. resmen süreci itfaiye çavuşu ile aklı selim insanlar yönetti. canla başla söndürüldü.(2003'te ekim ayında yaşanan yangında ormanlık alanın %80'ine yakını yanmıştı çünkü adada insan yoktu).

  hiçbir sistemin hiçbir şeyin önceden düşünülmediği dene ve gör taktiği ile ilerleyen bir ülke - bu platform önceden düşünen insanlarla dolu ve bu sebeple renktaşlarımdan ricam mağlubiyet akşamı biraz beklemeleri ve sonra gelmeleri olacaktır.

  nefes alanlarımızı el birliği ile koruyalım. burası da bir toparlanma, nefeslenme ve ortak tutkuyu paylaşma alanı, tutkumuzu nefrete esir etmeyelim...

  (doktor uzattım, affet ^^)
 • 13189
  son yasanan olaylardan biraz bagimsiz olarak benim de dikkatimi ceken ve hatta platformdan sogutan bazi entryler girilmeye baslayan canimiz sozlugumuz…

  herkes istiyor ki digerleri de kendi gibi dusunsun, bunu kabullendirmek icin de “bunu boyle goremeyen maldir” , “aksini iddia eden gitsin su topu oynasin, futboldan uzak dursun” yada “hala bunu savunan cahildir” tarzinda entyler giriyor.
  futbolun tek dogrusu olmadigini ne yazik ki unutuyoruz cogu zaman…

  tabi ki en demokratik hakkimizi kullanarak ofsaytlayabiliriz ve hatta engelleyebiliriz ancak buraya giren yuzlerce misafir ve hatta karsi taraf taraftari da ne yazik ki bunlari okuyor, yani biz engellesek de genel anlamdan kurtulamiyoruz bu tur yazilardan, kusura bakilmasin ama seviyeyi buralara cekmeye kimsenin hakki oldugunu dusunmuyorum.

  yazar belki hur iradesi ile bir futbolcunun tarzini cok seviyor ama bunu soyletmiyorlar bile, “belhanda sevici” , “terim sevici” . “muslera sevici” yaftalamalar yapiliyor, hani sanki yazarin bu entylerden kisisel bir cikari varmis gibi yakistirmalar yapiliyor.

  bakin bu sozlukte yazarlar cogu zaman cok guzel bir sekilde elestiri yazilari yazabiliyor, hatta yazarlar futbolcular yada hocalar haricinde birbirlerini de irdeleyebiliyor, uslup duzgun olunca formasyon tartismalarini okumak mac analizi okumaktan daha zevkli hale gelebiliyor.

  diger bir konus ise bana kalirsa bir futbolcuyu yada hocayi elestirmek icin elimizde illa bir done olmasina bence gerek yok, ornegin eger izledigin macta takiminin galip gelse bile hic bir organize atagina sahit olmadiysan, illa cikip kurtulus recetesi yazmana gerek yok, cikip ben takimin oyunundan memnun degilim, bence sistemsizlik hakim, takimin iyi kondisyon depoladigini dusunmuyorum yada bu adam bu mevkide oynamamali demek bana cok normal geliyor.

  eger hepimizin derdi galatasaray ise elestiriler yapilacak, sadece kufurvari yaklasim ile kantarin topuzunu kaciranlara yada yukaridaki ornekledigim yaftalamalari yapanlara kurallar sert olmali diye dusunuyorum.
  ayrica hicbir birey yada olusum galatasaraydan buyuk degildir ve zaten hepimizin ortak gorusu budur diye dusunuyorum.

  saygilar
 • 13190
  saygı duymak ile bağlı olmak arasındaki farkın gittikçe unutulduğu bir yer olmaya doğru gidiyoruz sözlükte. buradaki her yazar ( gizli trol denemeleri haricinde ) galatasaray' ı birinci öncelik olarak görüyordur diye düşünüyorum; herhangi bir isim ya da kurum, futbol özelinde galatasarayımızdan daha değerli değildir ama çeşitli başlıklarda ciddi derecede isimler, takımımızdan önemli bir hale getiriliyor adeta. örneğin sneijder' in ayrılık sürecindeki durum, fatih terim' in takımımızdan üçüncü gidişi ve dördüncü gelişi sonrasındaki süreç, diagne transferi öncesi ve sezon sonundaki diagne başlıkları... örnekler çoğaltılabilir ama esas mesele şu, hepimiz takımımızın daha iyi, daha başarılı ve daima en ön sırada olmasını istiyoruz.
  bakın realiteyi herhangi bir şekilde gizleyemez ya da çarpıtamazsınız, son 15 senede her şeyde olduğu gibi eleştiri ve analizde de toplumsal olarak geriye gittik. insanlar saygı duymak ya da benimsemek yerine, hayatlarındaki her kavrama bağlılık duyuyor ve bunların eleştirilmesine gereğinden fazla tepki gösterip, gözle görülen ve hatta çirkefliğe varan tepkilerde bulunuyorlar.
  herhangi bir insan, diğer herhangi bir insanın öznel fikrini kabullenmek veya onaylamak zorunda değildir tabi ayrıca, aynı insan onaylamadığı, katılmadığı veya sempati duymadığı kavram, grup veya kişiler hakkında da saygısızlık, hakaret ya da iftira gibi kavramları kullanamaz.
  aslında bu saydıklarım temel olarak, medeni ve makul insanlar için genel davranış kalıpları olması gerekirken artık adeta kutuplaşma her ince detaya yayılıyor toplumda.
  değerli renktaşlarım, fanatizm son zamanlarda sözlüğümüzde galatasaray temelinde değil kişiler temelinde yapılır hale geldi bu çok ciddi bir sorun. nasıl ki ülkemizde her sorunlu durumda " dış güçler " çığırtkanlığı yapılıyorsa burada da teknik kadro, yönetim veya futbolcu özelinde yazılan her şeye " yalı çocuğu provakasyonu " yaftası yapılıyor. bizimle aynı fikirlere sahip olmayan veya onaylamayan herkes antu trolü değildir, esas odaklanmamız gereken nokta saygı, adap ve üslup.
  umarım herkes kendisine gelir ve sözlük bütünlüğümüz dağılmaz.
  bu sene, hem son 2 senedir şampiyon olmamızın getirdiği baskı, hem takımın oyun tarzı ve sisteminin oturmaması, hem federasyon ve figüranlarının yaptığı yabancı oyuncu manipülasyonları ile zaten çoğu zaman uğraşacağız, bu kadar derdin içinde bir de kendi aramızda bölünmeler yaşamamalıyız.
  her ne kadar eleştirdiğim çok noktası olsa da fatih terim' in de dediği gibi " asıl olan galatasaray' dır " .
 • 13191
  (bkz: #2737110)
  şu entrymin silindikten sonra canlandırılmasını 1 gün boyunca bekledim ilgili moderatör akşam ilgileneceğini söyledi ve ancak akşam hiç bir değişiklik olmadan canlandırıldı. bunun sebebi moderatör sayısının yetersiz olması.

  sözlükle ilgili bir kaç önerim olacak.

  1. moderatör sayısı artırılmalı, ne kadar çok moderatör olursa daha heterojen bir yapı olur ve moderasyonun tarafsızlığı konusundaki eleştiriler azalır.

  2. yazarların en beğenilen ve en ofsayt entryler kısmı kaldırılmalı. böylece yazarlar beğenilme isteği veya beğenilmeme korkusuyla entry girmezler daha özgürce yazabilirler. en ofsayt entrylerin, insanların kendine çekidüzen vereceği bölüm olarak görebilirsiniz, hiç kaldırılmasa bile sadece yazarın kendisinin görebileceği diğer yazarların göremeyeceği bir bölüm oluşturulmalı ve o bölüme yerleştirilmeli.

  3. yazarların nick altına yazılan olumsuz- rencide edici- haksız eleştirilerin anında silinebileceği bir ihbar butonu oluşturulmalı.
  örneğin x: fatih terim düşmanı yazar
  y: iyi niyetli olmayan yazar gibi öznel eleştiriler
 • 13194
  küfürün olmadığı, en baba futbol yorumcularının bile yapamayacağı yorumları leblebi gibi sıralayan yazarların olduğu, futbola gerçekten gönül vermiş ve düşüncelerini hiç bir çıkar gözetmeksizin paylaşan güzel insanların olduğu seviyeli, düzgün bir sözlük. son günlerde bayağı tantananın olduğu bir gerçek fakat 19.08.2019 fenerbahçe-gazişehir gaziantep maçından sonra durulacağını düşündüğüm kaliteli platform. sanırım tehlikenin farkına vardık.
 • 13195
  en güzel dostluklarımın mimarı.
  biraz kafam güzel. bir süredir işsizim. sıkıntım yok ama her şey yolunda.
  2 yıl geçmiş son entryimi gireli. geri dönüp baktığımda, ünal aysal, emre mor ve bruma'yı övüp ultraslanı yeren entrylerimin çok beğenildiğini gördüm. benim için bir önemi de yok.

  bu arada yazmıyorum ama okuyorum. kıyas yapıyorum. çünkü bolca fbtv izlerim ve antu okurum. onların da nabzını tutmak için. bu anlarda fark ederim ki onlar seviyesizler. saygısızlar. dile hakim değiller ve hakaret etmeyi severler. çünkü onlar yalanlara tutulmuş mutsuz güruhlar.

  onlardan olmayın.

  fatih terim'i sevenler, sevmeyenler, başkancılar, liseciler, yangıncılar, sözlükte prim peşinde koşanlar, koşmayanlar sadece yazanlar, benim gibi yazmayıp sadece okuyanlar; pek çok kategori var.

  arkadaşlarım, canlarım, kardeşlerim bu kadar kasmayın. burada fikirlerinizi beyan ediyorsunuz. küfür etmeyin. yormayın ve daha da önemlisi yorulmayın. yazık size. burayı hayatınızın merkezine koymayın.

  "ben onu yazdım ceza aldım ama bu ceza almadı."
  "bana nick altı yazmış hemen cevap vereyim."
  "kesin bana of veren budur."
  "önceki entryde bana laf sokmuş hemen kontra yapayım."

  hasta olursunuz. mutsuz olursunuz. ya bırakın. zaten yine şampiyon olacağız. siz istediğinizi eleştirin veya istediğinizi övün. burayı güvenilir bir kaynak olarak görüp, içerik üreten şanslı insanlardan olduğunuzu düşünün.

  keyfini sürün.

  galatasaray'ın keyfini sürün.

  onun sizi mutlu etmesine izin verin. bize de huzurla okuyabileceğimiz satırlar bırakın.
 • 13196
  susayım diyorum ama olmuyor çünkü iki gündür ağır ajitasyon yapılıyor.

  " ne olmuş iki tane salladıysam... ben öyle bir çırpıda silinecek adammıyım... " kafası olgunlaştığında
  "sen benim kim olduğumu biliyor musun..." kafasına evriliyor bu topraklarda.

  önceden medya sektöründe bir söz vardı "içerik kraldır" diye sanırım bunun yerini "oluşturduğun algı feriştahtır" aldı.
  biraz geriye gidildiğinde ve uzaktan bakıldığında x kişi eleştirildiği için çıkmadığı kolaylıkla anlaşılacak olaylar hızlı bir şekilde evrilerek demokrasi savaşı gibi sunuluyor.

  kurallara uymadığı için cezalandırılan kişiler önce bunu kabul ediyor sonra "adalet" falan diyor.
  ortamı kendi kişisel tatmin aracı olarak kullanmaya çalışan tipler düşmana ilk kurşunu sıkan kubilay edaları ile kahramanlaştırılıyor...
  "insan gerçekten hayret ediyor"

  son günlerde şu aranan "hak" bana çok sevdiğim bir sözü hatırlattı.
  "insanlar görevlerini ve sorumluluklarını unutmaya, haklarını hatırlamaya meyillidir"

  ekleme : birde ekşi sözlük denen yerde buraya bok atan yazarlarımız varmış. orası burası gibi değilmiş falan. insan vallahi hayret ediyor...
 • 13197
  sözlüğe daha yeni yazar olarak katılılabildik, sözlük yangın yeri. bizim rahmetli bir babanemiz vardı trakyalı, çok samimi üç çocukluk arkadaşımdan birinin babanesi. camdan uzanmış bize nereye boyle beya deli cenabetler derdi hep :) o gun bugundur nereye el atsam kuruyor :) beni de ucurmasınlar şimdi aman gözünü yiyim sozluk.

  neyse arkadaslar saka bir yana uzun zamandır ekşiye girmememin bir sebebi de insanların uslubu. nasıl bir uslup oldugunu biliyorsunuzdur ki kufurler kafirler, yani burda yazmaya gerek bile duyulmucak seviyesizlik almış başını gitmiş. ne olacak sanıyoruz ? yakın zamanda yok olup gidicek, var mı başka bir cevabı. onceden girip bişeyler okur, güler eğlenir, bişeyler öğrenir..... bunun gibi bir sürü pozitif şey hissederdim özellikle kendi adıma. şimdi ne oldu ? hali ortada.
  bu uçurulma olayıyla ilgili arkadasların entrylerini tek tek okumadım. bu arada haksız atıldıklarını düşünüyordum ta ki tek tanıdığım isim olan (bkz: hagi)nin (bkz: #2737894) entry sini okuyana kadar. burda yazmış oldugu entry ile konunun carpıtıldıgından, işin aslının oyle olmadığından bahsediyor ve ben kendisine inanıyorum. aslında sözlüğün ilerleyen zamanlarda bu guzel degerinin kaybolmaması adına inanmak da istiyorum. çünkü gözü dönmüş fanatiklerin, konuşma uslubunu kaybetmişlerin subjektif bir konu için bile kedi köpek gibi birbirine girenlerin ekşiyi ne hale getirdiklerini hepimiz zamanla gördük. moderatör arkadasların da degerlendirmelerini cok sıkı yapmalarını tavsiye ediyorum. terazinin ucu kacmaması cok onemli.

  ben açıkcası kendi adıma kuralları bilmiyorum diyebilirim. ama kendimi bildiğim için gerek duymadım şimdiye kadar kurallar kitapçığını okumayı.

  sözlüğümüze sahip çıkalım, bu güzelliğin kaybolmasına müsade etmeyelim....
 • 13198
  iyisiyle kötüsüyle çok sevdiğim sözlüğümüz. bazı zamanlar yazasım gelmiyor, bazen çıkasım gelmiyor. dile kolay 9. senem olacak sözlükte. arada ortalık karışır böyle, bazen ben bile karıştırırım ama sonra durulur, güzel insanlarla tanışırsın, nickler tanıdık gelmeye başlar zamanla tanıdık yüzler olur. bir noktadan sonra ikinci hayatın olan internetteki evin gibi hissedersin. her gün bakarsın, yazarsın. zaten bir de galatasaray sevdansa o zaman çok daha anlamlı gelir her şey. etrafındaki insanlar galatasaray sevginin nedenini sorgular ama buradakiler anlar.

  sözlükte çoğu kişiyle bir şekilde etkileşime girmişimdir, kiminin entry'sini beğenmişimdir, kimisine cevap vermişimdir, kimisiyle dost olmuş, kimisiyle kavga etmişimdir. gerçek hayat gibi işte, ama burada kafan atınca sikmişim ulan sözlüğünü de diyip çekip gidebilme şansın var. yalan değil kafam az atmadı sözlükte, kimi insanlara kızdım, kimi insanlara kırıldım ulan hatta galatasaray bile canıma tak ettirmedi değil ama hiçbir zaman bırakıp da gitmeyi düşünmedim. çünkü burası benim gibi bir sürü delinin toplanıp galatasaray'la ilgili hislerini paylaşma alanı, buradaki 9 senemin her gününde sizler sayesinde kendimi galatasaray'a biraz daha yakın hissettim. galatasaray sözlük'ün böyle güzel bir galatasaray sözlük olmasında emeği olan hepinizi öpüyorum, kırdığım, kızdığım herkesten içtenlikle özür diliyorum. kırıldıklarım için de canları sağ olsun diyorum. gecenin bi yarısı niye böyle anlamsız bir entry giriyorum bilmiyorum ama hepinizi seviyorum lan akıllı durun.
 • 13199
  enerjisini boşa harcayan sözlük / sözlüğümüz.

  fenerbahçe sosyal medyadaki hesaplarını, trollerini örgütledi. hakem, galatasaray lehine yüzde yüz doğru bir düdük çalsa bile sosyal medyada inanılmaz gürültü kopuyor. keza beşiktaş'ın durumu da, başta ekşi sözlük denilen çöplük olmak üzere, farklı değil. onlar da organize bir vaziyette hareket ediyorlar. rakipler biz yüzde yüz haklıyken bile kamuoyu oluşturabilirken, internetin en aklı başında galatasaray oluşumu olan galatasaray sözlük - yönetimi, yazarları, yazar olmaya çalışanları ayırt etmeden söylüyorum - sonuç çıkmayacak tartışmalarla boğuşmak zorunda kalıyor. bakın, hiçbirimiz burda eleştirmen falan değiliz. aramızda spor yazarı olmak isteyen vardır elbet, ama burda bulunmamızın asıl sebebi taraf ve taraftar olmamız. hepimiz galatasaray için burdayız ve galatasaray lige yenilgiyle başladı. organize kötülüğün her taraftan saldırdığı ortada. böyle bir durumda sen 4-3-3 oynamışsın, çift forvete dönmüşsün, libero sarkıtmışsın; senin nefret ettiğin veya taptığın fatih terim maç kaybetmiş, kazanmış anlamı yok. çalarlar yirmi dakikada üç tane penaltı, keserler 3-5 maç ceza ne olduğunu anlayamazsın. adamlar sırf bu işler için emre belözoğlu'nun bile geri aldılar. biz hala kısır tartışmalarla boğuşuyoruz.

  enerjimizi galatasaray için bitirmeliyiz. gerekirse site olarak ikinci bir sosyal medya hesabı açıp, organize kötülüğün çalışmalarına yanıt vermeliyiz. çünkü onlar yine organize ama bu sefer o kadar da amatör değil.