• 6613
  girişteki görseliyle beni şaşkına çevirmiş, hayal kırıklığına uğratmış sözlük.

  ölen arkadaş için allah rahmet eylesin der geçerim, pek fazla yapacak bir şeyimiz yok. burada çoğu üyenin dediği gibi su testisi su yolunda kırılır. sırf üstünde galatasaray forması var diye grupça saldıran topluluğun en önde gideni, belkide en safıydı ölen arkadaş. üzüldük ama üzüntümüzü abartmamız gerekiyor.

  ne bir şampiyonluk görseli ne de terör yuvasında yarattıkları ırkçılığa, şerefsizliğe ya da oyuncularının yaptıkları pisliklere bir tepki var. şaşkınım.
 • 6614
  içindeki gerçek galatasaraylılara etmediğini bırakmaz, sonra sadece galatasaraylı diye birisine saldıran holigan öldürüldü diye manşetine taşıyan sözlük!

  evet doğru demiş yazar arkadaşlar: memleketin aynası! türk spor medyasının ikiyüzlülüğünü şerefle taşımaya devam et galatasaray sözlük!

  not: niteliksiz entry gerekçesi ile silinmiş, niteliksiz ne demek anlamadım..kelime kifayetsiz olur niteliksiz olmaz, kelimenin niteliği nasıl oluyor?

  neyse bu konu hakkında eleştirildim açıkcası..anlatmak istediğimi ben zaten olayla ilgili başlığa ve başka bir başlığa yazmıştım. kısaca mutlaka ölüm her zaman kötü kimse öldürülmesin evet hiç bir canın karşılığı ne olursa olsun yok, ancak durduk yerde de kimse öldürülmez..yedi kişi bir adamın üzerine sadece galatasaray formalı diye saldırılmaz, o ben de olabilirdim. ben hayatımda hiç silah ya da kesici bir şey taşımadım. gücüm yettiğince kendimi savunmaktan başka o an ne yapabilirim. o çocuk bıçaklandıktan sonra arkadaşları nerede? ambulans neden geç geliyor? burak yıldırım neden 'futbol holiganlıktır, futbol bıçaklamaktır' denen iğrenç sloganı sokaklarda haykırıyor, üzerine kaşkolla reklam ediyor? neden bu olay kadıköy'de yapılanları örtbas için kullanılıyor? galatasaray taraftarı leeds united olayından sonra ve mühendis oktay olayından sonra neden göze parmak gibi tekrar ve tekrar cinayetle sorgulanıyor? üstüne üstlük istemediğimiz halde bazı klüplerin türkiye'de stadyumlarında maç oynanırken olurken neden bunu kimse göze parmak yapmıyor? yapmasın da zaten, meramımız o değil..

  o yüzden tüm galatasaraylı ve futbolsever arkadaşları uyanık olmaya davet ediyorum..doğru yerde doğru yere doğru tepki!
 • 6615
  nereye yazılacağını bilemedim. kusura bakılmasın. pazar geceden bu yana çok iyi değilim. dünyada en sevdiğim oyundan soğumak üzere olmaktan ve her durumda olduğu gibi kavram ile durum tartışmasını bir türlü beceremeyen ülkeme baktım. acıdım. çünkü bazen tek bir şeyle açıklanamayacak ya da bir tek şeyle doğrulanamayacak o kadar çok şey var ki, ve bilim bu yüzden ve belki de dünya bu yüzden var. kimbilir belki tanrı bile.
  biraz heyecanla yazılan ve başta belirttiğim gibi soğukluk-burukluk ve "aşka küser mi yürek" ikilemi içinde bir yazı. aslında başlanıp da hani nasıl biteceği hesaplanmayan yazı. kusura bakılmasın, yekten gireceğim.

  evet, çok acıklı bir hadise cereyan etti ve bir insan öldü. ortada bir cinayet var ve evet hiçbir yıldız, arma, kupa ya da şampiyonluktan daha değerli değil. ama şunu da demezsem kavram ile durumun karmaşasından ortaya çıkan algı yanılgısının teslimi olacağız ki türk medyasının ve genelde erkin çok sevdiği ve her zaman kullandığı bir yöntemin kölesi olmuş oluruz.
  meireles'in yaptığını da cinayettir, bıçak izidir, kan lekesidir demeyen taraftar bu konuda yorum yapmasın.
  tamam. daha açık konuşalım. emre belözoğlu yusuf'un ortağıdır. hatta çoğu zaman daha tehlikelidir.
  şike sürecinde adam gibi, demokrasi, insan hakkı, medeniyet, adalet aramayanlar şimdi ölüm üzerinden nemalanıyorsa hayvan oğlu hayvandır.
  peki. burak golü attıktan sonra sahaya kırık şişe atan taraftar cinayeten yusuf'un ortağı değil midir?
  muz gösteren adam ile bıçak sallayan adam arasındaki farkı söyler misiniz?
  ezcümle, aziz yıldırım bütün belaların müsebbibidir. elindeki kan, yeşil sahadaki kir yüzyıllar boyu yıkasa da geçmeyecektir.
  ahmet çakar, erman toroğlu, telegol, şansal büyüka ve parayla futbol değerleri satın alan lig tv ve bilimum tayfa en büyük katillerdir.

  maçtan önce açıklamalar yapan aziz yıldırım'ın ve goygoyculuğu ile ortamı geren aykut kocaman'ın bıçakta parmak izleri yok mudur?
  sırf reyting uğruna saçmasapan yorumlarla insanların zihinlerini kirleten ve birbirine düşman eden spor programlarının bıçakta parmak izi yok mu?
  sadece futbol hadisesinde değil, trafikte bile, yol vermediği için bıçak çekip öldürenlerin bıçakta parmak izi yok mu? hastanede doktor öldürenlerin, kadın cinayetlerinin, erkek egemen dilin ve bu hegemonik yapının bıçakta parmak izi yok mu?
  bu formasız, takımsız, renksiz, taraftarı olmayan, ve tamamen sosyolojik yapının yüzyıllardır icadı olan cinayettir.
  ve bütün bunlara ses etmeyenlerin, şiddetin hiçbir türlüsüne gık demeyenin, 1 mayıstan tutunda uludereye kadar bugün reyhanlı'dan şam'a kadar bütün şiddet ayıbına ve şiddetine karşı darbelerle yarattıkları apolitik, bilinçsiz, fikirsiz, dünyasız, hayalsiz, amaçsız, işsiz-güçsüz 12 eylül modeli özal armalı kuşağın cinayetidir. kenan evrenin parmakları sızlamıyorsa "bırakınız top oynasınlar, bırakınız gol atsınlar efendim..."

  bütün olanlara sen katilsin hayır siz daha katilsiniz demek sadece bu boktan kaplı zihniyete ve onun taşeronlarına hizmettir. o yüzden ne zaman ve ne şekilde bu kadar tarafgir ve ırksever mutlakiyetçi ve empatisiz ve mizahtan bihaber olduysak işte bugün dün yarın tekrar edilerek süregelecek olan budur.

  neyse. ölüm hadisesinde bile formasını çıkarmadan konuşanlar -her iki taraftan da- burak'ın katilleridir. zaten safi bir tarafı tutmak ve onu anlayamamak (hiç anlamamak üstüne bir anlam kurmak -ya da anlama-) cinayettir. bazen cinayetler katilinden evvel olay yerine gelir. ve senin öldürdüğün kendindir. bilmezsin. bilme isterler. çünkü kendini öldürmek düzenin savunucuları için harika bişeydir. futbol bizim için harika bişeydir, bizim elimizde harika bişeydir, ama fazlasıyla likit akışı olduktan sonra "onlarındır."

  şu ki, oradan buradan karşıdan neyse o; insan ölürken bile üstündeki formayı çıkarmadan konuşmaya devam edenlerin elinde bıçak var ben görüyorum. bırak o bıçağı da insanca konuşalım. çünkü unutmamak gerekir ki, bir şeye ait olmanın özgürlüğü bir başka şeyin sana gösterdiği tahammülden geçer ki bu coğrafyanın bir türlü beceremediği şey bu...

  bir de son cümle; üzücü cümle, sporda, başka şeyde, her şeyde, bir tek öldürürken çok benziyoruz ya birbirimize...
 • 6618
  haksızlık karşısında susmak istemeyenlerin mevcut olduğu sözlük. senin rakibin gider her maç öncesi olduğu gibi ortamı gerer, boş boş konuşursa herhalde konuşulur. senin rakibin maç boyunca her türlü çirkefliği yapıp mağduru oynamaya çalışırsa tabi konuşulur. senin rakibin ırkçılık yapan varlığı korur onu sahiplenirse elbette konuşulur. konuşmazsa ayıp ederler, helal olsun devam etsinler.
 • 6619
  arkadas, ne kadar kolay soguyorsunuz sozlukten. olayli bir derbi gecmis, uzerine cikan taraftar kavgasinda 20 yasinda bir cocuk ölmüş, sadece rengi bizden farkli oldugu icin kendini bilmez adamlar topcumuza muz atmis, malum kulubun bunyesinde calisan bir denyo kucaginin fotografini cekip "terim'in yeri hazir" diye twit atmis, yetmemis bir oyuncu takim kaptanimiza (ne kadar sevmesen de, sevmesek de kaptan kaptandir) karsi tombala cekmis, yetmez gibi butun bu isleri yapan kulubun yoneticileri milyonlarin karsisina cikip yalanlar soylemis, bu yalanlar sosyal medyada saniyesinde ortaya cikarilmis. butun bu isleri yapan, yaptiran, canak tutan, körükleyen kulubun adi fenerbahçe guzel kardesim. biz bunlari konusup tartisinca neden antifenerli oluyoruz? allahaskina akla mantiga uyuyor mu bu sozleriniz?

  ne konusalim guzel kardesim, daha dun burada onlarca arkadas fair play cagrisi yapmisken, birileri cikip goz gore gore irkciligi savunuyorsa ne konusalim? ne konusmamizi istiyorsunuz? soyleyin biz de o konulara yonlenelim. bu gunlerde sampiyonlugumuzu bile golgede birakacak olaylari konusmayacaksak ne konusalim? yazin sunu alalim, bunu alalim, yok lan onu almayalim, ahlaksiz o gibi konular daha mi cok ilginizi cekiyor?

  adam öldü lan bu bok ugruna, bir digeri de kodesi boyladi. dunyanin en taninmis, en sosyal aglari kuvvetli adamina muz salladilar macta ve fenerbahce yoneticileri bu adamlari yanina alip basin toplantisi yapti. bunu konusmayalim da ne konusalim? allahaskina soyleyin de biz de bilelim.
 • 6623
  bu sözlükteki bazı yazarlar başka sözlüklerde yapılan fenerbahçe karalamalarından etkilenip, hemen burada da paylaşımını yaparlar. ilgi görmeyince de neden eksilendim diye ağlarlar.

  bu tezahürat uzun senelerdir ortalıktadır. maça ya da (bkz: sokak)a uğramayan ve hayatında ilk defaa küfürlü tezahürat duyan bazı yazarları oldukça utandırmıştır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın