• henry onyekuru'yu kazandırmış ekip yersen.

  bu ekibin çalışma sahası ingiltere...
  çünkü başlarındaki emre utkucan'ın bir formülü var. ingiltere premier ligine transfer olmuş genç oyuncuların peşinden gitmek en mantıklısı. formülü bu... yani ingiltere'deki takımlar scoutluk yapıyor bizde parazit gibi asalak gibi onlardan geçiniyoruz. ufak bir örnek vereyim.

  patrik schick'i 2016 yılının yaz ayında sampdoria transfer etti.
  schick o zaman sparta prag'da bile oynamıyordu. kiralık olarak bohemians prag'a gönderilmişti. sampdoria onu aldı 4 milyon euro'ya. henüz 20 yaşına yeni girmişti. biz o sezon kolbein'e 700 bin euro kiralama ücreti ödemiş eren derdiyok'a (bugün elimizde kalan tek as forvet) 4 milyon euro bonservis ödemiştik. ve eren 28 yaşındaydı...

  sampdoria onu bir sezon sonra roma'ya satın alma opsiyonlu gönderdi. 5 milyon euro kiralama bedeli ile. toplamda 14 milyon euroluk bir satış yaptılar.

  işte bizim emre utkucan ve ekibi sampdoria'nın yaptığını yapmayıp roma'nın yaptığını yapmaya çalışıyor. yani schick gibi oyuncuları balkan liglerinde, adriyatik'te ve ya iskandinav liglerinde kovalamıyor. büyük bir takımın transfer etmesini ve potansiyelini tam olarak gösterememesini bekliyor. ya da henry örneğinde olduğu gibi 6 aylık büyük bir sakatlık geçirdikten sonra transfer edip kendi takımının almadığı riski alıyor...

  geçen yıl 1 ay boyunca güney amerika turuna çıkan ama 1 (bir) tane bile transfer önerisi ile gelemeyen bir ekip. bunun en büyük sebebi, risk almak istememeleri. risk alıp kulüp zarara girerse kovuluruz korkusu var. risk almadan böyle güzel güzel ilerliyorlar işte. ama oyuncu izleme ekibi, scout ekibi risk alınacak bir departmandır.

  her hafta neredeyse ingiltere rezerv liglerini takip ederler.
  çünkü, o ligde potansiyeli olduğu düşünülüp transfer edilmiş oyuncular vardır ve sistem, mental sorunlar, ligin ağır gelmesi gibi nedenlerden dolayı dakika bulamazlar. onlara kapağa atmak istiyor bizim emre utkucan. ancak sorsanız database'inden, geçmişte hiç bir zaman önermediği ama önermiş gibi yaptığı (bazıları da 20 milyon euro piyasa değerine ulaşında alın dediği adamlardır) bahseden ama ne futboldan ne de kulübün genel yapısından bir haber.

  çevresi geniş.
  scout ekibi olarak çok tanıdığı var bazı isimler onların önerdikleri zaten. henry gibi...

  yani oyuncu önermiyor değiller aslında.
  öneriyorlar, ancak bulundukları yerin hiç bir zaman farkında değiller. çünkü bizim gibi kulüpler öyle genç bir yeteceğe 10 milyon euro verebilecek durumda değildiler. bugün ffp'den dolayı söylemiyorum bunu. sasa ilic gibi mükemmel oyuncuların çıktıkları ligi boş verip kendimizi roma ile sevilla ile everton ile kıyaslıyoruz. ancak onlar 5 milyon kiralama ödeyip 20 milyon opsiyon koyabiliyorlar.

  hirving lozano'yu 2016/17'de almak için bastırsalardı 4-5 milyon civarında bir bonservise bitecekti. ama onlar garry'den yana kullandılar tercihlerini. onuda bir paok'taki bir arkadaşın tavsiyesi ile bir ay izledikten sonra karar verdiler. lozano'yu almadılar çünkü emin olamadılar, riske girmek istemediler. oysa çocuk apertura'da akıyordu. bir sezon sonra bonservisi 10 milyonlara dayanınca alalım dediler ve aldılar. tabi ki o fiyatlara çıkınca alırsın... alırsın... ama babayaro'yu alırsın ancak.

  bizim bakış açımızı değiştirmemiz gerek. schick gibi oyuncuları sampdroia gibi kulüplere gitmeden şampiyonlar ligi, iyi maaş (1 milyon euro ve ya en faza 1.5), bir sonraki transferinde kolaylık gibi seçeneklerle saflarımıza katmamız gerekiyor. ingiltere'de iş yapamayan ne kadar adam varsa peşinden koşmak yerine az para ile yetenekli gençleri kadroya katmak daha faydalı olacaktır. çünkü kiralama demek bir sezon sonra aynı bölgede başka bir oyuncu aramak demek ya da aynı oyuncuyu tekrar kiralamak için transfer sezonu sonunu beklemek demek. bu yüzden bu ekip olduğu sürece bunun olması mümkün değil.

  risk almaktan korkan aman işte ne güzel işim var havasında çalışan tayfa.
  burada da onların yaptığı işi savunan, senin benim önerdiklerim vasat takımlara gidince "ne oldu lan scout?" diye mesaj atan insancıklar yok değil.
 • - ante palaversa
  - morten thorsby
  - rodrigo francisco pinto vieira fernandes
  - vitor gabriel claudino rego ferreira
  - dejan joveljić
  - alex král
  - juan miranda gonzález
  - úmaro embaló
  - dario maresic

  gelecekte çok iyi yerlere geleceğini düşündüğüm bu isimleri umarım scout ekibi de değerlendirmeye alır.

  edit: robert lewandowski başlığının ilk entry'sine bakın, ne demek istediğimi anlarsınız ^^

  edit vol. 2: bu listeye dario maresic'i de ekleyebilirsiniz ki kısmen tanınmaya başladı zaten.
 • --- alıntı ---
  uğur karakullukçu, genç yetenek erling braut haland'ın galatasaray'ın kapısından nasıl döndüğünü anlattı: "galatasaray 3 milyon euro teklif ediyor, molde de kabul ediyor ancak taksitle ödemek isteyince kulüp bırakmıyor. leipzig gidip 4 milyon euro'ya oyuncuyu alıyor"
  --- alıntı ---

  scout ekibi, haland'ı molde'de bulmuş. üzerine düşen vazifeyi yapmış. transfer yapmaya yetkisi olan kimseler, transferi yapamamış. böyle kim bilir kaç tane örnek var. haliyle, scout ekibini önceki ya da önümüzdeki dönemler için yapılacak transferlerde eleştirmek en basiti.
 • * thomas menuier psg'deki ilk maçında real madrid'e iki gol attı.

  * arkadiuzs milik 35 milyon euro civarı bir paraya napoli'ye transfer olmak üzere.

  * bartosz kapustka euro 2016 harika bir performans ortaya koydu, bir çok takımın kendisiyle ilgilendiği söyleniyor.

  * uğur karakullukçu emre mor'u ilk keşfeden ekibin galatasaray scout ekibi olduğunu, ciddi teklifler de yapıldığını ancak kabul görmediğini söylemişti.

  scout ekibinin önerisiyle gündeme gelip alınmayan, sonra ciddi şekilde yıldızı parlayan, gündeme düşmediği için bilmediğimiz daha kaç oyuncu var kim bilir. sadece son 2 yıldaki transfer sezonlarında scout önerisiyle gündeme gelen isimler bile, scout ekibinin dünyanın en iyisi olmasa da memleket standardının çok üzerinde bir futbol aklına ve teknik/takip kapasitesine sahip olduğunu işaret ediyor. bu gündeme gelen isimlerden sadece carole, sinan gümüş (ikisi de harika birer fiyat/performans transferidir), telles (kendisine ödenen yüksek bonservise rağmen kulübü kar etmiştir), bruma (türkiye tarihinin en pahalı transferlerinden biri olmasına rağmen hele de şuanki performansıyla zarar ettirmesi imkansız görünmekte), linnes (henüz performansı istenen seviyede olmasa da son derece iyi bir transferdir) alınabildi. başka aklıma gelmeyen varsa söyleyin. scout önerisiyle yapılan transferlerdeki bu yüksek başarı oranına rağmen, şuan yine bir transfer sezonu niasse, leiva, rodellega eksenine sıkışmış durumda. serdar azize ödenen bonservisten bahsetmiyorum bile.

  yönetimin o desteği verecek vizyonu yok, ancak galatasaray taraftarının scout ekibine destek vermesi gerekiyor. bu kulüpte sportif bir akıl ve sistem oluşmaya başlayacaksa, bunun tepeden olmayacağı anlaşıldı. aşağıdan yukarıya doğru zorlamak zorundayız sanırım. 10 milyon euro'luk scout transferi olur muymuş?olur, ama scout ekibi paraya karar vermez. scout ekibinin sene ortasında önerdiği oyuncuyu dünya kupası sonrasında alırsanız 10 milyon bayılırsınız. 26 yaşında scout transferi olur muymuş? bal gibi de olur. lucescu habire brezilyadan alıp satıyor, ayılıp bayılıyorsunuz. bi transfer tutmayınca böyle scout ekibi olur muymuş? olur efendim, porto'nun shakhtar'ın sevilla'nın transferleri %100'ü bırak %90 başarılı mı sanıyorsunuz. elbette değil.

  bu adamlar bana güven veriyor. tüm taraftarın destek olması gerekiyor. yönetimi, scout ekibini daha fazla ciddiye almaya zorlaması gerekiyor.

  edit: fransa 2. ligi'nde 34 maç oynayan adam scout transferi olur mu? fransa 2. liginde 34 maç oynayan sadece 2-3 adam var sanılıyor galiba. komik. dünyadaki bin tane ligde bi milyon tane 34 maç oynayan oyuncu var, bunların fm profiline bakarak hangilerinin galatasaray seviyesinde olup olmadığının anlaşılabileceğini sanılması da elbette bir düşüncedir, hayatta başarılar diliyorum.
 • taraftar olarak kendilerinden önemli işler bekliyoruz.

  galatasaray ne zaman 100.000 euro'ya iyi adam bulup, faydalandıktan sonra 20 milyon euro'ya satacak? millet nereden buluyor fişek gibi adamları bu sektör için bedava denilebilecek sayılara?

  bir sektör düşünün ki böyle kar etme imkanı var. uzay, uçak, otomotiv hangi endüstride var böyle karlılık? futbolda var! ama galatasaray maalesef bunu değerlendiremiyor. üzerine gidilmeli. gelecek bu fikirde. her sene şampiyon olamazsın. her sene şampiyonlar ligine gidemezsin. gitsen de aldığın para devlerin yanında kuş kadar. türkiye liginden gelen parayla mı var olacaksın? vizyonun ne?

  bu işin üzerine gidilmeli. altın yumurtlayan futbolcular bulunmalı. sistem kurulmalı.
 • geçtiğimiz sezonun ortasında emre mor ve bartosz kapustka isimlerini -öncelikli olarak- yönetime veren ekip. iki oyuncu da şu an euro 2016'da değerlerine değer kattılar.

  bildiğim kadarıyla herhangi bir transfere onay verme ya da vermeme gibi bir pozisyonda değiller, sadece görüş bildirebilirler. görüşlerinin yönetimler tarafından çok fazla dikkate alınmadığını da şimdiki yönetimde olduğu gibi önceki yönetimlerde de tecrübe ettik.

  bu kadar rantın, bu kadar çıkarın, bu kadar menajer oyunlarının olduğu bir ortamda ben kendilerinin en günahsız insanlar olduklarını düşünüyorum. daha kurumsal bir yapıda, daha önemli bir pozisyonda çok daha farklı şeyler başarabilirlerdi bana kalırsa.
 • sanıyorum 19/20 yaz transfer döneminde vedat muriqi alternatifi olarak eldor shomurodov ve aleksandr sobolev'i önermişlerdi. iki oyuncu da 12. haftası geride kalan rusya premier ligi'nde çift haneli rakamlara ulaştı.

  shomurodov: 12 maç - 10 gol - 2 asist
  sobolev: 12 maç - 10 gol - 3 asist

  an itibariyle 5 gollü dzyuba'yı geride bırakarak gol krallığını paylaşmış durumdalar.
 • hala saçma sapan argümanlar ile savunulan oluşum, ekip, cart, curt..

  bir kulüpte 8 senedir oyuncu izliyorsan ve önerdiklerinden hiç biri seçilmeyip başka isimlere yöneliyorsa insanlar önce suçu kendinde arayacaksın... bir tane yahu.. bir tane alıp kar edip (5-10 milyon euro) sattığımız adam var mı?

  tolga ciğerci kimin önerisi?
  jem paul karacan kimin önerisi?
  bir gözünde görme kaybı olduğu ortaya çıkan carole kimin önerisi?
  12 milyon euroluk piyasa değeri ile mental olarak yerlerde olan bruma kimin önerisi?

  devam edeyim mi ister misiniz?
  daha evvel yazdım, tekrarlamayayım kendimi. abdou diallo'yu 5 milyon'a almak yerine, sol stoper aranırken hemde, solak bir oyuncu olan diallo yerine, gidip, garanti ata oynayıp acerbi'yi, tudor'un menajerinin de itirmesiyle isteyen ben miyim??

  solak diyorum 21 yaşında diyorum.. fransa u21'in 11 oyuncusu muhtemelen iki sene sonra avrupa şampiyonasında ya da en kötü 4 yıl sonra katar'ada varane ile tandemi oluşturacak adamı es geçiyorsak hemde acerbi'nin yarı fiyatına, hiç savunulmasın bence hoş olmuyor.

  dahada sayarım aslında yaptıkları hataları.
  bu grupta yer alan isimler, garantici. 20-23 arası yaklaşık 10 milyon ve üzeri piyasa değeri olan oyuncuları zikredip, almadılar çok pahalı geldi diye bahane üretmeye devam edebilirler benim için sıkıntı yok. ancak, dünya üzerinde 350 binden fazla profesyonel futbolcu arasından hala eski aşklara göz kırpıyorsak vay halimize.

  ayrıca, emre utkucan muslera için attığı balon, kötü kaleci tweetlerini unutmadım. o zaman fm'de kötü kariyeri vardı muslera'nın anlayın adamı işte.
 • (bkz: henry onyekuru)

  kendilerini tebrik ediyorum.
  her zaman gömecek değiliz. iyi yapılan şeyleri de övmesini bilmemiz lazım. henry müthiş bir potansiyele sahip geçen sezonun ikinci yarısını sakat geçirmese muhtemelen lookman yerine tercih edilecekti ancak o sakatlık bizim işimize yaradı.

  bu transferde emeği geçen tüm scout ekibini tebrik ederim.
  kötü çıkabilir, uyum sağlamayabilir ama yapılması gereken bir transferdi şahane iş.
 • var mı ki? gerçekten var mı çok merak ediyorum. çünkü yıllar yılıdır galatasaray'ı çok yakından takip ederim daha bu hayali oluşumun bir icraatini görmedim.

  sabahtan akşama kadar iddaa listeleri üzerinde çalışan nice'i nays tottenham'ı tot-en-ham diye okuyan abiler bile muhtemelen daha çok iş yaparlardı.

  yazıktır günahtır ya millet harçlığından çoluğunun çocuğunın rızkından ayırıp bu takım için her daim destek vermeye çalışıyor da bu takımın idari aşaması her sene bu kadar mı kötü olur?
 • bu sene almadığımız 20 yaşındaki dembele scout önerisidir. yerine kimi aldık? eren derdiyok.
  kötü futbolcu demiyorum. ancak sene başında beri yazıyoruz. galatasaray'ın hızlı, dikine ve kaleyi düşünerek oynayan hücum oyuncuları var. hiç biri sıfıra inip orta açayım demiyor. hepsi adam eksiltiyor ve kaleye yöneliyor. liverpool gibi bir oyun anlayışı benimsemeliyiz. o nedenle forvet tercihinde podolski 1. alternatiftir diye. benim mesela transfer önerim eren derdiyok ayarında bir oyuncu alacaksak niasse'ydi. çünkü basında ismi çıkana kadar dembele'den haberim yoktu. uygun maliyetli mobil bir oyuncu. hücum hattımızı tamamlayacak özelliklerde. kanat forvet olarak oynayabilmesi de önemli bir avantajıydı. benzer şekilde dembele de dikine oynayan, adam eksilten, üstelik de hava toplarında fena olmayan bir oyuncu. bonservisi yoktu. şimdi celtic'de son derece güzel işler yapıyor. ligde 9 gol 5 asist yapmış. şampiyonlar ligi grup aşamalarında 3 gol, elemelerde de 2 gol atmış. otur arkasından ağla. öyle bir isim.

  neticede scout ekibi sana her seferinde 40 milyon eu'luk oyuncuyu 2 milyon eu'ya aldıramaz. hatta yanlış oyuncu da aldırabilirler. zaten kaç transferi tutuyor ki galatasaray'ın? ancak komisyon kazanmak uğruna göz ardı edildikleri bir ortamda bu insanların görevlerini kötü yaptığına karar vermek güç.

  elde doğru önerileri yaptıklarına dair veriler var. geçen sene gündemimize gelen emre mor bir diğer örnek. daha da sayarım. 2 sezon önce meunier'i öneren de onlardı. daha da perde arkasında kalan ne öneriler yaptılar, kimler hakkında olumlu rapor verdiler allah bilir.

  velhasıl değil galatasaray scout ekibi, dünyadaki hiç bir scout ekibi galatasaray'da başarı gösteremez. mevcut yönetim baştayken imkansız.
  döviz bu kadar oynakken tüm transferi scout ekibinin önerdiği ucuz maliyetli ancak kaliteli isimlerden yapmamız gerekirken hala acaip acaip adamlara 4'er, 5'er milyon eu saçıyoruz.

  bence mevcut sistemde eleştirilmeleri ciddi anlamda insafsızlıktır.
 • başarılı faaliyetlerine son olarak garry rodrigues transferini eklemiş, iyi çalışan ancak çalışmalarının meyvelerini yeterince alamayan ekip.
  bruma, carole, garry rodrigues, üçü de takıma doğrudan katılım sağlayabilecek kapasitede, ciddi anlamda katkılı oyuncular.

  ekipten ricamız, başarılı çalışmalarına bir adet başkan ve bir adet yeni teknik direktör bularak devam etmeleri.

  belki o zaman sahaya yansıma daha yüksek oranlı olabilir.
 • hakkında dönüp dolaşıp aynı şeyler konuşuldukça mecbur biz de aynı entryleri girip durumun aslında bu olmadığını anlatıyoruz. bugün de o günlerden birisi. (bkz: #2185234)

  detaylara hakim değilim ama gayet iyi çalıştıklarını biliyorum. yaptıkları listelerdeki isimlerin birçoğu alınmadı ya da alınamadı. elbette hataları da olmuştur ama adamlar bazı isimleri alın bazılarını almayın diye yalvardılar. kimi zaman teknik direktör istemedi/istedi, kimi zaman pahalıydı, kimi zaman üst düzey futbol akılları onaylamadı gibi sebeplerle başka transferler yapıldı.

  kendilerini küçümsemeye veya itibarsızlaştırmaya gerek yok. bir suçlu arıyorsanız onlar başka mevkilerde.

  ekleme: bu sezon başında cavanda'yı almayalım diye yalvarmış emre utkucan, ama almışlar. zaten cavanda transferi garip bir transfer. burak'ın transferindeki payla da ilgisi vardı.
 • hazır onların zamanı gelmişken; taraftarlarımıza scouting'in tanınmamış cevherleri bulup getirmek olmadığını tekrar bir hatırlatalım. oyuncunun yaşıyla uzaktan yakından alakası olmadığını, ödenen bonservis ile alakası olmadığını da hatırlatalım. bir oyuncuyu analiz ederler, ödenecek paraya değer mi, takıma ne kadar katkı sağlar, eksileri artıları vs diye rapor verirler. yani klopp, salah transferi için scouting ekibine teşekkür ediyorsa, bir bildiği var.

  atıyorum, yarın bir gün yine, 27 yaşında scouting transferi falan mı olur gibisinden gülünç şeyler yazmayalım.
 • daha iyi performans verebilirler mi evet ama içi boş argümanlar ile eleştirilen ekip.

  emre utkucan yada x kişisi abim arkadaşım değil. açın okuyun şu başlığın tamamını aralıklar ile yersiz eleştirilere verilen durumun izahı ve açıklamaları mevcut.

  başlığı engelle butonu olsa direk engelleyip geçeceğim. farklı birşey okurum ümidi ile girip her seferinde benzer şeyleri okumak yazmaktan gına geldi.
 • scout ekibinin yegane görevi genç yetenekler keşfetmek değil, ancak en önemli görevlerinden biri oyuncu keşfetmektir. bu nedenle emre utkucan ve ekibini başarısız buluyordum.
  ancak zamanla fikrim değişti.
  bu adamlar zamanında moussa dembele'yi önerdiler, yönetim beğenmedi. sörloth'u önerdiler, oyuncu gelmek istemedi. erling haaland'ı keşfettiler, yönetim alamadı. transferlerin gerçekleşmemesinin ortak noktası ısrarcı olunmaması.
  arada çürük oyuncular keşfetmiyorlar mı.. keşfediyorlar.
  ancak siz sanıyor musunuz scouting harikası porto keşfetmiyor...
  porto'nun 10 milyon euroya alıp bir iki sezon sonra sözleşmesini feshettiği oyuncular var.
  her aldıklarından kar etmiyorlar yani. ama totalde kar ediyorlar.
  şimdi bizim bunu değerlendirecek durumumuz yok. çünkü biz scouting kulübü değiliz.
  mesela scouting kulübü olsak... bu arkadaşların önerdiği 10 oyuncu alınsa, 2 tanesi çürük çıksa, geri kalan 8'i katkı sağlasa, biz başarılı olduklarını kabul edeceğiz. ama bunu bilemiyoruz.
  yine de erling haaland'ı molde'de oynarken keşfeden ekibi ben başarısız bulmam. bu hamle kendilerine olan bakış açımı tamamen değiştirdi.
  scout ekibinin kendini kabul ettirmesi için bir vurgun transferine ihtiyacı var. mesela franck ribery gibi.
  işte haaland böyle bir transfer olacaktı ama alınamadı. hayat bazen böyledir...
 • scouting'in ne oldugunu bilmeyenlerce elestirilen ekip. sadece turkiye'de gordugum en yanlis algi scout ekibi illa afrika'nin balta girmemis ormanlarindan futbolcu bulup getirecekmis. bu ezber nerden geldi bilmiyorum ama insanlarin bu kadar hatali bir bilgiyi ders kitaplarinda okutulan bir bilgiymis gibi lanse etmesi cok vahim bir olay.

  scouting zaten kelime anlamiyla gozlemleme demek. oyuncu gozleme ekibi. bu ekip sana burnunun dibindeki oyuncuyu da bulur, kimsenin hayatinda duymadigi adami da bulur. 17 yasinda velet de bulur 30 yasindaki adami da bulur. bunlardan bir havuz olusturur ve senin teknik ekibinin ihtiyacina gore secerek onerilerini yapar. bu dunyanin her yerinde boyledir. sadece futbolda degil basketbolda, beyzbolda vs...

  ornegin sevilla. monchi sayesinde yillardir avrupa'nin arada derede kalmis yeteneklerini tespit edip, alip, yeniden parlatip sonra dunya devlerine satiyorlar ya da uzun yillar kendileri faydalaniyorlar. en guzel ornegi rakitic. schalke'ye wonderkid olarak gelip oraya adapte olamamasindan, yasadigi hirsizlik olaylarindan dolayi psikolojisinin bozulmasindan dolayi gozden dustukten sonra adami kelepir fiyata alip iki sene sonra barcelona'ya sattilar mesela. yani bir scout sana boyle bilgileri toparlayip aslinda herkesin bildigi bir futbolcuyu aldirabilir. x takimina uymadigi icin oldugundan kotu gozuken bir futbolcuyu senin takiminda kendini bulacagini soyleyerek onerebilir. bu mesela scouting basarisidir.

  kapustska, emre mor, bruma scout transferi degil cunku bunlar zaten bilinen oyuncular denmis. isterse butun dunya bilsin, herkesten once sen almayi basarirsan gayet guzel bir is yapmis olursun. kaldi ki bu adamlar populer hale geldikleri major uluslararasi turnuvalardan once kulube transfer edilmeye calisilmis. turnuvada parlamasi muhtemel topculari onceden tespit edip aldirmaya calismak basari midir? bal gibi basaridir.

  kisacasi scouting antartika 2. liginden cerez parasina transfer yapip sonra dunya devlerine 50 milyon euro'ya satmalik oyuncu bulmak degildir. bu bir kisinin "bence scout'lar bunu yapmali" seklindeki yorumudur. ama bu oznel fikrinizi genelgecer bir fact mis gibi soylemek hafif tabirle gulunc bir harekettir.