• 1
  forbes dergisinin 2007 yılında yaptığı 10 piyasadaki en itibarlı markalar araştırmasında türkiye'den galatasaray markası ilk sırada yer almıştır. bu markanın ilk sırada kalabilmesi adına kulübümüzün lisanslı ürünlerini alalım, almayanları uyaralım, maçlara da elimizden geldiğince gidelim. kupalarımızla övünmeyi biliyoruz arkadaşlarımıza poz yapmayı da. kulübümüze bu anlamda da destek verirsek övünçlerimiz artacaktır.
 • 5
  iş bilmez yöneticilerin elinde rezil rüsva olan dünya markasıdır. arap dünyasında mısır'dan tut suudi arabistan'a kuveyt'e bae'ye kadar milyonlarca galatasaraylı var iddia ediyorum lisanslı ürünlerimizi kapış kapış ederler.

  ben galatasaray başkanı olsam antalya'da kamp yapacağıma giderim dubai'de kamp yaparım arap takımları ile maç yapar galatasaray markasını orada kullanır parama para katarım. ulan elin ingilizi ta nereden çıkıp geliyor biz iki adımdan gidemiyoruz.

  arap pazarı galatasaray için büyük fırsattır ve araplarda para bol.
 • 6
  türkiye'nin en kötü yönetilen markasıdır. bir marka düşünün ki kalite ve isimden öte markaya duygusal olarak bağlanmış milyonları olsun. ve aynı kategorideki rakiplerinden taraftar bakımından özellikle genci olanından tartışmasız bir şekilde önde olsun. ama ona rağmen sivil toplum, medya ve siyaset yönünde ağırlığı zayıf kalsın. üstelik kendimi bildim bileli mali krizin pençesinden kendisini bir türlü kurtaramasın. bu durumun en başta sorumlusunun bir avuç ihtiyar bunak olduğunu hepimiz biliyoruz.
 • 12
  şimdi, kwadwo asamoah'ı alıp koyacaksın 8 numaraya.. fernando'nun yanına.

  sol bek nagatomo, önüne de shoya nakajima'yı atacaksın..
  belhanda'yı satıp, yerine luka menalo'yı koyup, sasa ilic gibi gizli forvetin olacak.. ardından feghouli'yi satıp yerine achraf hakimi(evet adam sağ bek ama bence bale gibi sağ önde oynaması lazım) alacak sonra arkana yaslanacaksın.

  güzel bir kura çekip gelen paralar için para sayma makinesi alacaksın...

  kafan rahat.
  en az çeyrek final yaparsın çünkü.
 • 14
  türklerin tarih boyunca çıkardığı tek evrensel markadır. galatasaray dünyada manchester united, chelsea, liverpool, arsenal, aston villa, everton, celtic, real madrid, barcelona, atletico madrid, juventus, ac milan, napoli, inter, ajax, bayern münih, schalke, hamburg ve borussia dortmund'dan sonra en fazla taraftara sahip kulüptür.

  bu dediğime çoğu kimse iyi sallamış hani nerede city, tottenham, roma, sao paola, boca, river plate, rangers, psg, monaco v.b. takımlar diyebilir...

  ne var ki genelde bu tip benzetmeler sosyal medya takipçileri, bilet satışları, tv izlenme oranları, merchandising satışları, bilinirlilik, başarı gibi son derece subjektif kıstaslarla yapılmaktadır.

  city ve psg gibi takımlar bugün var yarın yoklar zira sadece para harcıyorlar...hani marsilya nerede? fulham nerede?

  tottenham ve roma gibi takımlar bugün var yarın yoklar zira sadece sadece başarılılar...notthingham forrest nerede? leeds united nerede?

  river plate ve boca juniors gibi takımlar dün de varlardı bugün de ama sadece varlar tıpkı kızılyıldız, steua, dinamo kiev gibi küreselleşemezler zira demografik bir dayanakları yok...

  united-chelsea-arsenal-atletico madrid-aston villa-everton-schalke-inter-dortmund gibi takımlar çin-kore-japon-abd piyasası sayesinde varlar...

  sadece real madrid-barcelona-ac milan-bayern-juventus gibi takımlar yapıları itibariyle dünya devidir

  kalanlardan celtic mezhepsel itikadi sebeplerden, hamburg ideolojik sebeplerden, ajax organizasyonel sebeplerden ve napoli ise sadece maradona sebebi :)nden ötürü dünya devidir.

  galatasaray ise bezer şekilde ideolojik sebeplerden ötürü küresel bir markadır ancak galatasaray kamuoyu yöneticisi, yorumcusu ve taraftarıyla bu durumun farkında değildir yahut birkaç kişi farkında olsa da bu gücün ortaya çıkmasını istememektedir dünya görüşleri nedeniyle.

  galatasaray gidip avrupadan kardeş takım alırsa ünal aysal zamanındaki gibi batar...gidip zavallı matkap fiko gibi çine giderse rezil rüsva olur hala genç kendini bir halt zanneden züppe spor yazarlarımız "bjk çok iyi yapıyor dünyaya açılıyor" diyor mallar kim ne yapar seni daha iyisi dururken zira çinliler kapitalizmi uşağı iti bekçisi olmuş durumda ne daha popüler ne daha trend ise kendini ona satacak ruh halinde bir çeşit banka hesabına dönüşmüş durumda her ne kadar "komünist" olsalar da...

  galatasaray çin'e, abd'ye açılmasın diyorum avrupalı takımlarla kardeş takım işine de girmesin diyorum uzun uzun küresel durumu da anlattım e peki ne diye küresel marka diye başlık açtın diyenler bir zahmet az bir sabır daha gösterip aşağı kısmı yukarıda belirttiğim ideolojik aslında kültürel bir bakış açısıyla okusun;

  galatasaray harsı batı karşıtıdır ve belli coğrafyalarda kendine ii.meşrutiyetin ilanı ile sempatizan toplamıştır cava'dan (endonezya), goa'dan (hindistan), karadağ'dan v.s.

  ancak bir kriterimiz daha olmalı zira iktisadi olmayan bir işe girişirsek evdeki bulgurdan olur dimyattan da boş döneriz yani galatasaray'ın kültürel olarak güçlü olduğu arnavut coğrafyası nüfusu itibariyle iktisadi değildir, arap dünyası ise zannedildiği gibi mısır ve katar halkları her ne kadar galatasarayı sevse de katar nüfus olarak az ve mısır ise ideolojik sebeplerden ötürü türk düşmanıdır ve bu yeni değildir 90larda mısıra gittiğimde yaşı 80 geçmiş adamların bazılarının şehadet parmağının kesik olduğunu zira türkler için savaşmak istemediklerinden babalarının böyle yaptıklarını hidivlikten nefret ettiklerini duymuştum bizatihi...

  o zaman galatasaray eğer mağrib'de nüfusu fazla olan cezayir, sahra alında nijerya ve sudan; iran'da güney azerbaycan (sepidrood ve tractor sazi taraftarlarının neredeyse tamamı galatasaraylıdır pek bilinmese de); hindistan, endonezya, bangladeş, malezya ve kore'de etkin pr faaliyetleri yapılır ve japonya-çin-tayland-katar-abd gibi para tuzakları baypas edilirse küresel marka olarak galatasaray yerini diğer büyük spor camialarının yanında alır rahatlıkla...
 • 15
  eşim ingilizce öğretmeni. çalıştığı okula meksika’dan yabancı misafir gelmiş bugün. öğrencilerle sohbet, muhabbet derken birisi en büyük fenerbahçe dedirtmek istemiş. adam eşime ne demek bu diye sorunca, eşim cümleyi tercüme etmiş. fenerbahçe nedir deyince de eşim futbol takımı olduğunu söylemiş. adam yalnızca galatasaray’ı bildiğini söyleyip bir de futbolcumuz vardı yakın dönemde sizde demiş. giovanni dos santos.

  marka budur. böyle bir şeydir. evrensel olmalıdır. lider olmalıdır. atatürk gibi. sen anlatmazsın markanı. bilen bilir.
 • 17
  (bkz: #1984256) sanıldığından da büyüktür. new york'ta da, meksika'da da, kamboçya'da da futbola az çok ilgisi olan herkes bilir büyüklüğünü. nyc'de yolda galatasaray formasıyla yürürken "drogba hala sizde mi oynuyor?" diye soran da oldu, 1 ağustos 2004 galatasaray porto maçını stadyumda canlı izlediğini anlatan komşum da.

  ama bu büyük potansiyeli doğru kullanma, pazarlama konusunda hala çok gerideyiz maalesef... galatasaray müzesindeki zaman tünelinin sadece türkçe olması en basit örneklerden biri mesela. küçük puntolarla ingilizce, fransızca, ispanyolca çeviriler yer alabilir, almalı da. aynı zamanda murat ulusan ile bir sohbetimizde kendisine sordum, braille alfabesi çevirilerinin de olmadığını söyledi. gs store konusuna hiç değinmiyorum, bir dokunup bin ah işitmek isteyen mesaj yollayabilir. *
 • 18
  bu kadar kötü pazarlanmasına rağmen, popüler olması tamamen öz başarısıdır. bilmiyorum, belki biz galatasaray taraftarı olduğumuz için duygusal davranıyoruz ve normalde bu kadar yüksek olmayan bir potansiyelimiz olduğuna inanıyoruz ama bu normal potansiyelimizi bile gösteremediğimiz gerçeğini değiştirmiyor.

  pazarlama ve reklam departmanımız ne yazık ki çok yetersiz. store konusu zaten evlere şenlik. farklı kıtadan sipariş verdiğin ürün daha kısa sürede teslim ediliyor. sosyal medya hesaplarımızda etkileşim rekoru kırıyoruz ama baktığımız zaman çıkan içerikler çok sınırlı ve içe dönük, global içerik üretip marka değerini katlamak yerine bunu tercih ediyoruz.

  hem kendi ülkelerinde, hem de bütün dünyada tanınan bir çok sporcumuz oldu ve olmaya devam edecek. onların marka değerinden ne derece yararlanıyoruz, transfer edilirken karşılama ve imza töreni evet güzel ama aynı zamanda güzel bir veda töreni de düzenlesek. bu tören, stadyumda ve taraftara açık olsa. törenin görüntülerini sosyal medya hesaplarımızda paylaşsak, marka değerimiz artsa. mesela, ben yaklaşık olarak bir yıldır japonya'da yaşıyorum. eski futbolcumuz nagatomo'yu tanımayan yok ama galatasaray'da oynadığını bilen kişi sayısı çok az. bu son derece reel bir örnek. demek ki, bazı şeyleri iyi yapamıyoruz ki bizi tanımıyorlar. bunu sadece yabancı futbolcuları için yapmak zorunda değiliz, mesela bu sezon sonunda büyük ihtimalle futbolcu bırakacak olan selçuk için bir jübile düzenlememiz de gerekiyor. futbolu bizde bırakan bütün efsanelerimiz güzel bir jübile törenini sonuna kadar hak ediyor.

  benim hayalim, galatasaray spor kulübünün diğer türk spor kulüplerinden daha tanınır olması değil. hayalim, bizim en az bir real madrid kadar, bir barcelona kadar, bir manchester united kadar ve diğer aklıma gelmeyen spor kulüpleri kadar büyük bir marka olmamız. biraz ütopik olsa bile, zaman içinde bu diğer dünya devi markaları da geride bırakmamız.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!