• 76
  vefakar kaptan selçuk'a puan başı 25.000 verildiğini gördüğümde daha da şok olduğum futbolcu maaşlarımız. aldığı sabit yıllık ücretin zaten gözümüze bata bata bizi kör etmesi bir yana ortalama 70 puan alınan bir sezonda bile 1.750.000 euro ekstra kazanması nasıl bir sözleşme örneğidir... bu durumu anlatmaya gerçekten sözcükler yetersiz kalıyor.

  bu arada üstteki maaş linki için küçük bir düzeltme: garry rodrigues'in yıllık maaşı 1.950.000 euro'ya çıkarıldı.
 • 79
  türk lirası euro karşısında neredeyse yarı yarıya değer kaybettiği için maaşların da yarıya düşmesi hedeflenmelidir. eskiden 3 milyon euro'yla herkese sözleşme dağıttığımız zamanları düşündüğümüzde o ayardaki futbolculara şimdi 1.5 milyon euro bandında maaş verilmeli. ha bana kalsa türk futbolcuya euro değil tl (1.5 milyon) öderim de ülke henüz hazır değil.

  2018-19 sezonuyla beraber maaşlar düşüyor güzel, ama yetmez. daha da düşecek.
 • 80
  özellikle son transferler ile maaş konusunda iyi olduğumuzu söyleyebilirim. mesela diagne'nın maaşı serdar aziz ile neredeyse aynı. 2.4 milyon euro maaş türkiye'den alınan bir futbolcu için yüksek görünse de artık şartlar böyle maalesef. iki yeni stoper de maicon kadar maaş almıyor. anlaşıldı ki eski yönetimin saçtığı paraları bu yönetim saçmayacak, daha dikkatli olacak. bir de keşke yeni alınan tüm yerli futbolculara türk lirası üzerinden maaş verseler.
 • 84
  bir üst limit belirlenmesi gereken maaşlardır; bunun üzerine çıkılamayacağı bir prensip kararı olarak kesinleştirilmeli.
  o da yerli futbolcu için; yıllık 15milyon tl, yabancı futbolcu için de 3milyon euro gibi bir rakam olmalı. tabi bunlar üst limit, önüne gelene de bu rakamları vermeyeceksin.. 28futbolcu ortalaman 1.5milyon euro’yu geçmeyecek mesela; bu şekilde toplam maaş bütçen 40milyon euro’larda kalmış olacak ki gelirlerine oranla makul seviye bunlar.

  şu an elimizde sıkıntılı görünen maaş olarak muslera, feghouli, belhanda ve fernando var, bunları da tek seferde değil ama peyder pey daha makul sözleşmeler ile değiştirirsek denk bir bütçe için sağlıklı bir maaş yapısına kavuşabiliriz yakın gelecekte.
 • 85
  hala skandal boyutlarda olan maaş ve primlerdir.

  biz "şampiyon olalım-cl'ye katılalım da para gelsin" diyoruz ancak görünen o ki gelen parayı da prim diye dağıtıyormuşuz.

  selçuk-mariano 625bin € , belhanda 675bin € , maicon 600bin €. toplam 6.5m €'ya yakın prim dağıtıyoruz.

  selçuk ile sözleşme yenilenmemeli.

  belhanda-feghouli-maicon ve sene sonu 32 yaşını tamamlamış olacak fernando yerine genç,dinamik ve maaş skalası düşük oyuncular alınmalı.

  bana kalsa muslera da 3.5m €'luk oynamıyor ama neyse.
 • 86
  yüksek maaş skalası takımımız için en büyük handikap ancak son yapılan transferleri genelinde maaşı belli bir oranda tutmayı becerdiler.
  bunun yanında dikkat çekmek istediğim bir nokta da mustafa cengiz başkan olarak seçildikten sonra açıklamalarında puan başı için para verilmesine karşı çıkmıştı. yeni transferlerin maaş açıklamalarında bu durum ortadan kalkmış görünüyor.
  bunun yanında ekstra bonuslar vermemeleri oldukça doğru hamleler.
 • 87
  azaltmanın yegane yolu kadronun alt yapı oranını % 40'lara çekmekten geçen maaşlardır. dışarıdan gelen herkes bonuslarla beraber en az 1-1,5 milyon euro alıyor. biraz kaliteli adam alalım dediginizde bu meblağ çok rahat 3-3,5 milyon euroyu buluyor.

  alt yapıdan gelen çocuğu önünü açma vaadiyle çok rahat 500-600 bin eurolara bağlayabiliriz. zaten bizim gibi takımlar için ideali de budur. 25 kişilik kadroda 1 milyon eurodan fazla kazanan maksimum 5-6 oyuncu olmalı, bence.
 • 88
  yaz transfer döneminde daha da aşağıya çekilip mali yükün hafiflemesini sağlayacak giderler. gidek gelecekler sonrası tek yüksek maaş nando'da kalıyor. maaş skalasını 2-2,5 seviyelerine çekersek ciddi rahatlama sağlayacaktır.

  f. muslera : devam
  k. mitroglou : kiralık devam (yarım sezon için 1,5. önümüzdeki sezon için 2.6 m euro)
  selçuk inan : sözleşme sonu
  sofiane feghouli : transfer
  y. belhanda : transfer
  fernando reges : transfer
  b. ndiaye : sözleşme sonu
  mariano : transfer
  maicon : transer

  https://gss.gs/Rit.jpg

  düzeltme: mitroglou 1,5 sezon için 4.1 alacakmış. teşekkürler mocuishle uyarı için.
 • 89
  ben bu yönetimin ve hocanın maaşları düşürmek için ekstra çaba sarfettiğini düşünüyorum artık. 40 milyon euro max belirlemişler sanırım. yüksek maaş alan oyuncuları da yazın gönderecekler bence.

  https://gss.gs/Rit.jpg

  şu fotoya baktığın zaman bence yutoya kadar herkes yazın yolcu büyük ihtimalle. muslera ve yuto konusunda emin değilim ama olur gibi geliyor. zaten az para değil aldıkları. yani toplam 27 milyon euro falan yapıyor net. 11 oyuncuya. en az 10 milyon aşağı çekerler onu sanırım. yazın da hareketli geçecek baya belli.
 • 91
  bana göre %50 daha düşürülmesi gereken bütçe. takımda dünya yıldızı yok, uluslararası bir başarı da yok. e o zaman harcanan bu paralar niye. şampiyonluk filan geçiniz. en çok para harcayan şampiyon olmuyor her zaman. sonra o paralar ödenecek diye milyon tane bankaya eşek yüküyle borçlanılıyor, yetmiyor. statta bir karton bardak sallama çaya 5 lira, sandviç için 18 lira para isteniyor. bu toplum henüz o kadar zengin olmadı, katar değil burası. ayıptır.
 • 92
  maaş yükünü %50 düşürdüğümüzü varsayarsak şampiyonlar ligine gidilmemesi durumunda bile kulübü ekonomik olarak çok rahatlatacak bir konuma geleceğiz. max 2 milyon euro olmalı maaş sınırımız. muslera ile de maaş düşürme durumunun konuşulması gerekiyor bana göre max ücret verilmeli ama yönetimin belirlediği 2 milyon euro civarlarında yeni sözleşme teklif edilmeli oyuncumuza. sene sonunda şampiyon olsak bile mariano, belhanda, feghouli, fernando ile yollar ayrılmalı ve buradan gelecek bonservis gelirleri ile marcao gibi scout transferleri yapılmalı. maaş durumu da marcao'nun alacağı ücret gibi olursa kulüp olarak çok rahat nefes alırız.

  yönetimin yaptığı en iyi işlerden birisi de prim olaylarına karşı duruşları takdir ediyorum gerçekten. feghouli, belhanda, gomis vs. böyle oyuncuların primleri karşılığı bu ara transferde yaptığımız transferlerin maaşlarına denk geliyor neredeyse.
 • 93
  avrupa liglerinde yayın haklarının alıp başını gitmesi, futbolcuların sözleşmelerinin bitmesini bekleyip bosman kuralı ile transfer olup, bonservis bedeli ödenmediği için uçuk maaş istemelerinin trend olmaya başlaması, ülkedeki ekonomik durum, döviz, finansal fair play, ligdeki rekabetin artmasının sonucu başarının yatırım yapmadan riske girmesi ve ülkenin/ligin puanı düşük olduğu için avrupa kulüpler kupalarına katılmanın zorlaşması ve aklıma gelmeden bir sürü sebeplerden ötürü azaltması o kadar da kolay olmayan maaşlardır.

  scouting ve altyapı tek çözüm gibi duruyor yakın gelecekte.
 • 94
  düz adam olarak yorum yapmak istiyorum. 50-60 milyon euro gerçekten inanılmaz yüksek rakamlar. her sene şampiyonlar liginde en azından son 16 oynayacak düzeyde bir takımınız yoksa herhangi bir takım için lüks. son yıllarda hem bonservisler hem de futbolcu maaşları çılgın bir artış göstermiş olsa bile türk takımları bu paraları ödememeli.

  bir futbol takımı 23 kişilik kadrodan oluşuyor. burada 3 kaleci ve her mevki için 2 oyuncu olarak düşünüldüğünde 23 kişilik kadro oluşuyor. 3 farklı kulvarda da rahatlıkla kaldırabilecek bir genişlik aslında.

  ilk 11 oynayan her oyuncunuza 2 milyon euro bütçe ayıralım. bu oyuncular içerisinde 2-3 arasında alan da olacak, 1-2 arasında alan da.

  yedek 11 oyuncu da ortalama 1 milyon euro maaş bütçesi ayıralım. yine bu oyuncular içerisinde 1-2 arası alan da olacak, 0.1-1 arası alan genç oyuncular da.

  3. kaleciyi altyapıdan düşünürsek pek de yükü olmayan bir futbolcu diyebiliriz.

  toparlamak gerekirse, her pozisyon için toplam 3 milyon euro bütçe ayırdığınızda, bunu as ve yedek oyuncu olarak ikiye bölebilirsiniz. kimi mevkilerde as oyuncu 2.5 alıp yedek 0.5 alır, kimi mevkide her iki oyuncu da 1.5 milyon euro.

  11 mevki x 3 milyon euro = 33 milyon euro.

  galatasaray futbol takımı için 33 milyon euro ideal rakam olmalı. yapılmayacak şey değil. son transferlerde maaşlara bakıldığında bu yönde bir eğilim söz konusu. avrupa liglerinde oyuncuların maaşlarına bakıldığında bizim 2-3 milyon vereceğimiz oyuncular 1 milyon civarı maaş alıyor.

  bu saatten sonra 3 milyon üzeri maaş alan oyuncu olmasına karşıyım. şu an bu maaşlara sahip oyuncuların da maaşları ya düşürülmeli ya da uygun bonservis ücretleriyle elden çıkarılmalı. finansal olarak daha iyi şartlar oluştuğunda belki 1 tane süperstar oyuncu için bu kuralı çiğneyebiliriz. o da ancak drogba gibi oyuncular için geçerli.

  düz adam bildirdi.
 • 95
  çok iyi bir şekilde yönetilmeye başlayan mali yükümlülüğümüz. yönetimin yaptığı en doğru iş bu maaşların kademe kademe aşağı çekilmesidir. eleştirdiğimiz gibi hakkını vermesini de bilmeliyiz. tebrik ediyorum bu şekilde sürdürülebilir bir yapıya kavuşacağız yakın gelecekte. burada özellikle altyapı organizasyonumuza ve scout ekibine büyük görev düşüyor. dilerim toplam maaşı 30-40 milyon euro bandını aşmayacak yaş ortalaması düşük ve başarılı bir galatasaray izleriz önümüzdeki yıllarda. hayal gibi gerçekten.
 • 96
  son yapılan transfer operasyonlarıyla mantık sınırlarına biraz daha yaklaşılmış olan paralar. henüz tam olarak iyi denebilecek noktaya geldiğimizi düşünmesem de gidilen istikamet doğru.

  sezon sonunda eren, selçuk, belhanda gibi astronomik kontratlardan kurtulacağımızı biliyoruz. muslera'ya da maaş indirimi karşılığı sözleşme uzatma teklif edilmeli. kendisinde de bu teklifi kabul edecek kadar galatasaray aidiyeti oluşmuştur diye düşünüyorum.

  fernando hem yüksek maaşı hemde düşük performansı sebebiyle satılmalı fakat bunun olabilirliğini düşük görüyorum. sözleşmesini büyük bir ihtimalle bizde tamamlar çünkü kendisine üçmilyon euro verecek kimse çıkmaz. yine de maaşından bağımsız olarak seneye iyi bir yedek gözüyle bakabiliriz.

  son olarak baba kontratlardan feghouli kalıyor. büyük takımlarda takımın yıldızının (ama sadece yıldızının) dörtmilyon euro kazanmasını yadırgamıyorum. eğer feghouli bize bu sene takımın oyun lideri olduğunu kanıtlar ve şampiyonluk getirirse benim açımdan sözleşmesi sıkıntı doğurmaz. şampiyonluk gelmez veya feghouli birkaç haftalık kıpırdanmasının ardından yine vasat oyuna devam ederse satılmalıdır. belhanda'ya bile bonservis veren suudiler feghouli için bir iki tane petrol kuyusu verebilir.
 • 97
  yıllardır galatasaray futbol takımının en büyük sorunlarından biri bence bu maaş konusu. bunun nedeni de ''öncekilere verdik, artık vermeyiz olur biter.'' hesabının geçerli olmaması. biraz ismi olan bir adam geliyor, bakıyor futbolun yıllar önce bıraktığı selçuk 3 milyon euro alıyor, çıtayı ona göre belirliyor.

  senin borçların belli, ülkenin ekonomisi belli, ligden ve yayından kazandığın para belli ama bir ara maaşlar 2.5 milyon euro'dan başlıyordu resmen. mantıklı bir açıklaması yok bunun.
 • 98
  anlaşılan herkesin canını sıkan maaşlar.

  bu aşamada bjk'nin 1 senede çöküşü, "come to beşiktaş"tan, pepe'den mirin'e düşüşü iyi bir örnek oldu ve çok iyi irdelenmeli. yoksa bizim de sonumuz benzerdir ve bu sefer riva vb bir durum da yok ne yazık ki.

  herkesin aksine "10 oyuncuya x, 10 oyuncuya y" gibi bir denklemden ziyade farklı bir yaklaşımda hareket etmek gerek.

  net sınırlar fırsat transferlerinin kaçmasına neden olabilir

  (bkz: #2614878)

  kimseye 3-5 verilmesin değil, "haketmeyene verilmesin" olmalı düstur. maicon'a verilmesin, muslera'ya verilmesin, ndiaye'ye verilmesin.

  ama şuan en çok problem yaşadığın bölgen olan "ortasahaya" nainggolan gibi adamı alabileceksen ver 3-4 . bu maaş skalasında da en fazla 2-3 oyuncun olsun, kimse de bu adamların kariyerine,isimlerine itiraz edemesin.

  (bkz: drogba)

  fakat genel maaş politikanın bunu tolere edebilir olması gerek.

  örneğin:

  3. kaleci hariç 2 kalecin varsa as kalecine 2 , yedek kalecine 600-700 verirsin kaledeki maaş ortalaman 1.3 , toplam maaşa yük 2.6m seviyesinde olur.

  defansta 8 oyuncu için as olanlara 1 , yedek olanlara 500 verip ortalamayı 750k*8 ile total yük 6m ,

  ortasahada ki 12 oyuncu için as 2.5 , yedek 1m'dan toplam 21m

  3 forvet için de 2.5, 1.5 ve 800 gibi birşey yapar toplam maaş bütçesini de 35m'a sabitleyebilirsin.

  yani "defansım için bütçem x, ortasaham için y" gibi bir hareket ve mutlaka fırsat transferleri için bir pay bırakılmalı.

  drogba gibi adam 3m'a gelirim diyip sen "ama skalam 2m, gelme" dersen olmaz.

  bizim problemimiz yedek selçuk'un, maicon'un ücretleri.

  ayrıca bir takım yıldızlardan, isimli oyunculardan kurulup araya isimsiz oyuncu serpiştirilmez, bunu real , barca yapabilir.

  bizim yapmamız gereken işçilerden oluşturup, fırsat transferleri ile aurayı değiştirmek olmalı.

  kıçı kırık nice balotelli'yi alıyor , bizim gündemimize geldiğinde "abi çok yüksek maaşı". nice kim lan galatasaray'ın veremeyeceği maaşı veriyor ? hem de fransa'da, vergilerin uçtuğu yerde.

  biz balotelli'ye vereceğimizi selçuk'a, tarık'a dağıttığımız için alamıyoruz aslında.
 • 99
  güncel durumumuz aşağıdaki gibi;

  fernando muslera - 3575
  mariano - 2300
  ahmet çalık - 900
  martin linnes - 1400
  ömer bayram - 400
  emre taşdemir - 300
  marcao - 800
  christian luyindama  - 1200
  yuto nagatomo - 2000
  valentine ozornwafor - 100
  şener özbayraklı - 940
  younes belhanda - 3350
  ryan donk - 1895
  emre akbaba - 1750
  fernando - 3300
  sofiane feghouli - 3850
  ryan babel - 2500
  jimmy durmaz - 940
  kostas mitroglou - 2600
  mbaye diagne - 2300
  adem büyük - 555

  toplam: 36.955m euro

  selçuk henüz imzalamadığından eklenmedi. ek olarak gençler de 10-12k bandında aldığından eklenmedi.

  şuan kadro 14 yabancı ile 21 kişi. uefa anlaşması gereği max. 22 kişi iletebileceğiz bu sezon.

  mariano, ömer bayram,ahmet çalık, fernando, kostas ve diagne'nin de gittiğini düşünürsek kadro 15'e,yabancı sayısı 10'a toplam maaş yükü de 25.1m euro'ya inecek.

  başkan "maaş yükünü 40m'a çekeceğiz" demişti hatırlarsanız.

  selçuk'un da 750k civarında imzaladığını düşünürsek 4 yabancı için 14m euro'luk bütçe. oyuncu başı 3,5m euro.

  7 oyuncu demedim çünkü uefa'ya alttan yetişmiş oyuncu da eklememiz gerek. dolayısıyla yabancı harici 3 oyuncuyu muhtemelen atalay, gökay ve batuhan gibi gençlerden ekleyip dolduracağız.

  bek için transfer yapılmasa bile linnes-şener-yuto-emre dörtlüsü götürebilir. mariano'nun gidişi hem yabancı sayısında hem de bütçede artı demek.

  kısacası 2 ortasaha 2 forvet transferi için 14m'luk bir maaş bütçesi bile inanılmaz.

  üstelik forvetlerden biri 1-1.5m bandına olacağını düşünürsek as kadrodaki 3 yabancı için 12,5-13m, kişi başı 4-4,5m maaş kalıyor demektir.

  sözleşmesi biten herrera'lara bu sebeple yanaşıyor olabiliriz.