• 35813
  önümüzdeki sezon 12 yabancı oyuncumuz olacak. ligde 25 kişilik kadro kuracaksak 13 de kaliteli yerli oyuncuya ihtiyacımız var. ayrıca berkan, kerem demirbay, günay güvenç, kaan ayhan gibi oyuncularımız zaten şampiyon liginde yabancı oyuncu statüsünde.

  şampiyonlar ligine 8 adet yerel ligde yetişmiş (locally trained) oyuncu kaydetmemiz gerekiyor. bunların minimum 4 tanesinin altyapı ürünü (home grown) olması gerekiyor. kalan 4 kadro için: kerem aktürkoğlu, bay, abdülkerim bardakçı var. buraya bir 4. oyuncu bulmamız gerekiyor. yunus akgün dışında altyapı ürünü oyuncumuz zaten yok a takım seviyesinde, o da kalacak mı belirsiz. bu durumda 25 kişilik kadro düşünelim. kerem aktürkoğlu, bay, abdülkerim bardakçı ve altyapıdan çıkan 3. kaleci var. kalan 4 kontenjana uygun kimseyi yazamadığımız için her sezon 21 kişilik şampiyonlar ligi kadrosu bildirmek zorunda kalıyoruz.

  şampiyonlar ligi için bu sene özelinde ligden dolayı en fazla 12 sözleşmeli yabancımız olacak. berkan, kerem demirbay, günay güvenç, kaan ayhan eklediğimizde 16 kişi + kerem aktürkoğlu, bay, abdülkerim bardakçı 19 kişi olacağız. 2 kaleciyi de çıkarırsak 17 kişilik kadro ile şampiyonlar liginde 8 maç oynamak zorunda kalacağız. bu sene format değişti.

  yerli oyuncuları son zamanlarda almanya çıkışlı tercih etmemizin böyle bir handikapı olacak uzun vadede. bu durumda şampiyonlar ligi için yunus akgünü kadroda tutmamız gerekiyor 18, bonservissiz yerel ligde yetişmiş yusuf yazıcı'yı almamız mantıklı olur 19. kalan altyapı kontenjanını kullanacağımız büyük bir potansiyel maalesef yok şu anda.

  bunu aslında yusuf yazıcı başlığına yazacaktım ama biraz bağlam kaydı. yusuf özelinde yazdım ama aslında home grown ve locally trained oyuncu açığımız var.
 • 35814
  yusuf akgün ve emin bayram'ın takıma dönüşü ile birlikte artık rotasyonda da ciddi düzeyde kullanmalıyız. nelsson ve sanchez'in satışları durumunda sağ stopere biri sol stoper olmak üzere iki as stoper alıp emin bayram ve abulkerim ile devam etmeliyiz. 5. stoper ise orta saha ve sağ bek yedeği de olan kaan ayhan olarak kalmalı. belki genç bir yerli stoper alıp, takımında bırakabiliriz. sol bek köhn devam edecek, ancak yerli veya yabancı bir sol bek yedeği de bulmalıyız. sağ bek ise as bir yabancı trasnfer ve yerli veya yabancı bir yedeğe ihtiyaç var. merkez orta sahada kerem demirbay ve berkan yedek rotasyonu sağlarken, torreira yanına defansif meziyetleri kuvvetli baskıdan çıkabilen bir merkez orta sahaya ihtiyaç var. üstelik bu oyuncu tempo yapabilecek biri olmalı (yok temposu nispeten düşük olacaksa ofansif orta saha tempolu olmalı). ofansif orta saha ise mertens ile yollar ayrılmalı, katkıları için teşekkür edilerek. yerine daha dinamik bir oyuncuya ihtiyaç var. bu bölgede kilit pas önemli. kanatlarda ise kerem veya barıştan biri kesin gidecek, onun yerine bir yerli oyuncuya ihtiyaç var. yunus en azından rotasyonda yer bulabilir. ayrıca zaniolo kalsa da gitse de bir yabancı kanada daha ihtiyaç var. forvet ise icardi arkasına bir yabancı ve bir yerli santrofor bulundurulmalı. sonuç olarak kaleci, 2 stoper, sağ bek, sol bek, 2 merkez orta saha, ofansif orta saha, kanat ve 2 santrofor olmak üzere 11 yabancı oluyor. 1 yabancı ise bek olabilir (debuois olabilir sol bek ve sağ bek yedeği), biri daha orta saha ve diğer kanatlara olmak üzere 12 yabancı hakkı oldurulabilir. yeri geldiğinde 11'de oynayabilecek yerliler ise kerem aktürkoğlu, yunus, berkan, kerem demirbay, abdulkerim, emin bayram gibi oyuncularımız olabilir. özellikle stoperde özellikle lig maçlarında iki türk kullanma şansı bize sahada taktiksel bir hareket alanı da sağlar.
App Store'dan indirin Google Play'den alın