• 27318
  şampiyonluğu bir yere kadar kovalayıp avantajlı konumu elde etmesine rağmen 2 sezondur rakiplerine hediye etmesinin bence en önemli nedeni kadrosunda fernando gibi oyun bilgisi yüksek defansif orta saha oyuncusu olmamasıdır. sezon başı etebo devre arası ise gedson gibi iç oyuncuları almak yerine(belhanda, feghouli, emre kılınç hatta geçen sezon ömer bayram bile bu işi yapabiliyordu) yetenekli olmasa bile oyun bilgisi iyi salt bir 6 numara alabilseydik bugün bu kadar beter durumda olmazdık. taylan gibi bir cevher çıkardık kabul ediyorum harika iş çıkardı ama koskoca real, city, liverpool, barça bile o mevkide sırf sağa sola pas atabilen, top kapan değil pozisyon alması ile fark yaratan defansif oyuncular oynatırken bizim burayı bu kadar boş bırakmamız bize pahalıya patlıyor. * stoperlerimiz ligin en iyileri ancak hiçbiri pozisyon almasını bilmesi ile öne çıkan isimler değil... beklerimiz aynı şekilde hızlı, tempolu bile olsa savunmada yerlerini kaybediyorlar. burada yeri gelince stoper arasına girip orayı 3' lücek yeri gelince ise orta sahada kirli işlerin yanında sadece ciğeri ile değil oyun aklı ve yer tutması ile savunma yapacak bir adama o kadar ihtiyaç var ki. herkes söylüyor artık gına geldi ama şu josef denen adamı beşiktaş değil biz alsak hakikaten şampiyonduk. josefi geçtim josefin temposu düşük sadece oyun aklı ile savunma yapan versiyonunu alsak yine bu kadar kırılgan olmazdık. koca sezon bitti daha tek bir maçı bile geriye düşüp kazanamadık. nasıl kazansın bu takım ilk golü yiyince orta saha helva gibi dağılıyor, aklı ile savunma yapan kimse kalmıyor. çok uzattım biliyorum ama son 2 şampiyonlukta berbat futbola rağmen birinde mecburiyetten fernando-donk ile oynarken diğerinde fernando+2 iç oyuncusu*sistemini son düzlükte bozup yine fernando-donk ile oynayarak kazandık. son iki sezonda ise dok*+2 iç oyuncusu*ile oynamaya çalışıyoruz ama o dok yazan yerde bile gerçek bir dok değil savunma aklı, bilgisi olmayan isimler oynuyor. gelecek sezon ikili orta saha oynayacak isek taylan yanına, 2 iç oyuncusu ile üçlü oynayacak isek taylan yerine gerçek old school bir 6 numara mutlaka almalıyız...
 • 27320
  2020-2021 sezonunda kalan 8 maçı kendisini sevenlere ızdırap çektirerek geçirecektir. çünkü galatasaray'ın yazılı olmayan kuralı der ki; galatasaray şampiyonluk yarışında ise şampiyon olur değilse de serbest düşüşe geçer ve ilk üçün dışında kalır.

  2020-2021 sezonunda hakem katliamları, rakiplerin bariz kollanmaları gözümüze gözümüze sokulsa da buna oyun ve karakter olarak tepki koyan bir takım olamadık. pandemi döneminde şunu çok iyi anladım, stadyumda yer alan bizler yani taraftarlar takımın bu tepkiyi koymasına vesile oluyormuşuz. katkımızı açıkçası küçümsemişim. saha dışında bizi savunacak bir yönetin olmasa da en azından tribünlerden bizler hakemleri ve rakipleri etkileyebilirdik.

  bu sezon da bir kayıp olarak tarihimize kazınacak ve ne acıdır ki berbat top oynayan, başında doğru düzgün teknik direktör olmayan fenerbahçe bile üstümüzde ligi bitirecek. takımın sergilediği korkunç performans ve üstüne gelen hakem saçmalıkları beni futboldan öylesine soğuttu ki yabancı ligleri bile izleme hevesim kaçtı.

  2021-2022 sezonuna umutla bakabilmek dileği ile...
 • 27321
  şu sıralar 2020-2021 sezonundaki oyunun açıklaması tek başına kötü antrenman, teknik ekip yetersizliği ile açıklanamayacak olan takım.
  hani derler ya altyapı oyuncuları ile çıkalım diye... altyapı oyuncuları ile çıkılsın ve onlar hiç antrenman yapmamış olsun, takımın başında kimse olmasın ama yine de bu kadar kötü bir oyun sergilenemez.
  bildiğin can çekişiyor takım. çok merak ediyorum arkasında ne var diye.
  altını çiziyorum, teknik ekip yetersizliği, oyuncu formsuzluğu, antrenman eksikliği ile açıklanamayacak kadar kötü oynamakta takım. onlarla beraber izlerken artık sinirlenmiyorum, ciddi ciddi takımın haline üzülüyorum.
 • 27323
  2020-2021 sezonunda ne zaman iyi bir çıkış yakalasa çıkışın öne çıkan oyuncuları komik komik kartlar gördü. kimi 2-3 maç ceza aldı.

  mesela emre kılınç antalyaspor maçında kırmızı görene kadar bernardo silva diyordu herkes. takım da iyi gidiyordu. diğer formda oyuncumu marcao'ydu sonraki maçta o da cezalı duruma düştü.
  radamel falcao, falcao olduğunu hatırlayan bir gol attı kırmızı kart gördü.
  mbaye diagne tam istediğimiz çizgiye gelmeye başlamış katkı verir olmuştu kırmızı kart gördü.
  mostafa mohamed ahmedattığı gollerle seri yakalatmıştı eşi benzeri olmayan kırmızı kart gördü.
  oğulcan çağlayan bayağı bayağı formayı kapmışken 3 maç ceza aldı.
  taylan antalyalı etebo'nun formayı unuttuğu dönem sudan sebeple sarı kart görüyordu.
  arda turan katkısını ileri taşımıştı 2 maç ceza aldı.
  bu kart ve cezaların ortak yanları ise ama o maç ama sonraki maç serimizi bozmuş olmaları.

  biz ne zaman iyi oynadık ki? hayatımda şu cümle kadar boş cümle görmedim. biz iyi oynamadıysak nasıl ligin en çok pozisyona giren ve en çok gol kaçıran takımı olduk? istatistik şuan ne durumda bilmiyorum ama 2 hafta öncesine kadar en çok pozisyona giren ve en çok gol kaçıran takım konumundaydık.

  biz ne zaman iyi oynayıp bir yükseliş trendi yakalasak o trendin o dönem öne çıkan oyuncuları komik bir şekilde 2-3 maç ceza aldı. çift taban girenlerin, dirsek vurup elmacık kemiği şişirenlerin, bileğe, tendona basanların kırmızı kart görmediği, hakeme küfredenlerin ceza almadığı bir ortamda aldılar üstelik. taraftar olarak bunu görmeye çalışmadığımı gibi biz ne oynadık ki diyerek sezon başından beri sistemli bir şekilde bu takımı doğrayanların ekmeğine yağ sürüyoruz. cidden şaka gibi bizim taraftar.

  gedson fernandes mesela. bu hafta çok iyiydi. şaşırdım izlerken. önümüzdeki 1-2 hafta bu hafta tavan yapan doğramadan sonra çok dikkat çekti dur şunları biraz rahat bırakalım derseler ve kazanırsak, gedson da bu bölümde bu haftaki yükselişini sürdürürse kırmızı kart görecek. bunu not alın kenara. turuncusakal yazmıştı dersiniz.
 • 27324
  2020 - 2021 sezonunda ligde adaletsizliklerle göz göre göre önü kesilen takım. bize çok kolay kırmızı çıkıp da benzer başka pozisyonlara tekrar ve tekrar çıkmayan sarı kartlar bile gördü bu gözler keza bize inanılmaz rahat ve bolca çalınan sarı kartlar rakiplere resmen cepte akrep varmışçasına çıkıyor gibiydi. bizim alehimize bir şey bulmak için var didik didik incelenirken lehimize olacak durumlar resmen sümen altı ediliyordu. öyle ki artık bu haksızlıkları görüp dile getirmeyi geçtim bu yanlışlara kılıf arayan bahane yakıştıran spor yorumcuları doluydu ekran. ne diyelim türkiyede nerede kaldı ki adalet futbolunda sporunda olsun. eğilip bükülenlerin gerçekleri kalmayanların yerinde tarihe karışacak unutulacak tüm bu olanlar. bir sabah uyandığımızda en büyük rakibimizin bir günde bizden yıldız olarak üstün olacağını bile göreceğiz bu gidişle ve izlemekle yetineceğiz.
 • 27328
  oyun oynamayan takım.
  evet oyununu yani oynayamayışını sabaha kadar konuşuruz. şu zamana kadar da hep saha içi dedim ancak bütün maçların özet veya analizlerini izledim bugün. dostlar ben böyle kumpas görmedim. yani inanın öyle pozisyonlar var ki farkı maçlarda aynısı olmasına rağmen takımımızın aleyhine verilmiş. her maç farkı kararlar, her maç ilmek ilmek işlemeler. çok kızıyorum bir oyunumuzun bir taktiğimizin olmamasına ancak oyun içinde ne bileyim tam momentum yakaladığın anlarda hakemler o kadar güzel işlemişlerki kaderimizi ne denilir bilmiyorum. normalde taş üstünde taş baş üstünde baş kalmaması lazım ancak durum malum...
 • 27330
  sezonu bir şekilde ikinci bitirmesi gereken takımım. ya şeyi anlamıyorum; hani yap-boz oldu kadro deniliyor ya, hani kadro istikrarı yok deniliyor ya ben bunu anlamıyorum. evet hocanın hatalı olduğu noktalar var. evet kadro mühendisliği sıkıntılı tamam abi evet evet ama sende unutma havadan kartlar, cezalar yiyorsun bakıyorsun ki emsali yok. senin oyuncuna adeta rko çekiyorlar. senin oyuncun omuz omuza mücadele edemiyor ya. bunun sakatlığı var, covidi var, kart cezası var. oyuncu düzenli oynasa neden bu oynuyor, oynamasa neden oynamadı. taraftarın yarısı donk’u istiyor yarısı luyindama’yı.

  bazen gerçekten bu memnuniyetsizlikten de bağcıyı dövmek isteyenlerden de gına geliyor.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!