• 1
  2016 yılının ekim ayı genel kurulunda riva ve florya'daki arazilerin satışı için yönetime yetki verilmişti. yönetim emlak gyo ile öncelikle riva için çalışma yaptı. hasılat paylaşımı yöntemi ile gerçekleştirilen projeden minimum 940 milyon tl gelmesi kesinleşti. şimdi işin ikinci ayağı olan florya arazisinde sıra. dursun özbek genel kurulda riva için 300 milyon dolar florya için 200 milyon dolar gelir beklentisi olduğunu söylemişti. yani rivaya oranlarsak minimum 600 milyon tl de floryadan gelecek.

  şu anda galatasarayın elinde 3 önemli değer var. biri riva biri florya diğeri de galatasaray adası. riva ve floryadaki projeler orta vadede getiri sağlayacak. yani satışlar gerçekleştikçe galatasarayın kasasına paralar girecek. önümüzdeki 5 yılda bu projelerle galatasarayın teknik anlamda iflastan borçları sıfırlanmış bir yapıya döneceği öngörülmekte. ancak galatasaray aynı zamanda elindeki tüm önemli arazileri de kaybediyor. yani bundan sonra borç olursa artık takımın kurtuluşu yok. bu yüzden galatasarayın bu dönemde düzenli gelir elde edebileceği projelere yönelmesi gerekiyor. her ne kadar takım geliri kadar harcasın desek de türkiye şartlarında bunun olmayacağını biliyoruz. bu yüzden ek gelir çok önemli.

  bilindiği üzere adadaki kaçak ek yapılaşmayı belediye geçen ay yıkmıştı. ada yıllardır dönem dönem gündeme geliyor. gündeme her gelişi olaylı. ya kiracıdan yana sorun var. ya elitist bazı üyeler burdaki hizmeti beğenmiyor. ama taraftar olarak biz çok konuşmuyoruz. çünkü ada galatasaray kongre üyelerine ait. burası galatasarayın bir arsası değilmiş gibi. bunca yıldır borç altında ezilirken riva için bir girişim olmamıştı çünkü 3. havaalanı ve köprü yapımı beklenmişti. şimdi doğru zaman dendi ve satışı gerçekleştirildi. ama yıllardır eldeki ada doğru düzgün değerlendirilemedi. bence bu saatten sonra da değerlendirilmesi zor. o yüzden satışını gerçekleştirip buradan gelecek parayla yeni bir proje üretmek elzem. buradaki gelir riva ve floryaya göre düşük kalacaktır ama yeni bir proje için başlangıç olabilir. o yüzden ada satılsın...

  kongre üyelerinin buna hiç yanaşmayacağını düşünüyorum. ama benim aldığım formanın parasının bu adada yemek yiyen kongre üyelerinin cebine dolaylı olarak girmesi de benim canımı sıkıyor. o yüzden taraftarın baskı yapması gerektiğini düşünüyorum.

  takıma taraftarına futbolcusuna hiç bir faydası olmayan galatasaray adası satılsın.

  sürekli sansasyonlarla gündeme gelen ada satılsın.

  yeni projeler üretebilmek için galatasaray adası satılsın...
 • 5
  cahilce bir öneri.

  öncelikle, hiçbir galatasaray gelen kurul üyesinin cebine, galatasaray taraftarının parası falan girmez. nerde yaşıyosunuz siz? robin hood'un tersine olduğu bir evrende mi? hangi hayal dünyası bu?

  ikincisi, galatasaray adası her daim işletmecide değildi, daha önce kulüp işletirdi. o zaman da, sonrasında da galatasaray üyesi olan her birey, o tesise girerken, yemek yerken ve hizmet alırken, karşılığında parasını verdi.

  her normal dernek üyesi bilir ki, bu sadece galatasaray spor kulübü derneği ile ilgili de değil, üye olunan derneklerin bir lokali veya sosyal tesisi vardır. galatasaray adası da bir sosyal tesis, üyesi olduğum derneğin tesisi, hizmet almak için para ödüyorum. hizmetini beğenmediğim her işletme gibi kendi sosyal tesisimden de memnuniyetsiz olabilirim.

  üçüncüsü, hiçbir galatasaray taraftarı parasını hiçbir zaman dolayı olarak benim cebime sokamıyor, müsterih olun. isterseniz bilet alın, isterseniz forma, tüm para galatasaray sportif aş'ye gidiyor. sportif aş'nin parası, dernek için kullanılamaz. adanın mülkiyeti de dernekte. kullanılırsa uefa, ffp kriterlerinden ötürü kulübü mahveder. ayrıca daha önce de böyleydi, yine böyle.

  işin yanlış ve taraflı bilgilere karşı cevap olan kısmını geçip ekonomik öneri kısmına gelirsek. galatasaray adasını satmak ekonomik açıdan cahillikten başka bir sebeple önerilemez.

  galatasaray adası tüm türkiye'deki en değerli mülklerden biri, oransal olarak en ciddi kira kazanımı sağlayan yerlerden biri.

  bu etiler'de ev sahibi olmaya benziyor. etiler'de yeni yapılmış 100m2, 2+1 dairelerin kira değeri ortalama 5.000-6.000 lira arasında. bu makul bir para mı? tabii ki değil. ama neden böyle, çünkü etiler değerli. beşiktaş, fatih, kadıköy'de, aynı denklikteki dairelerin değeri 2.000-2.500 lirayken, sırf değerli olduğu için bu kiralar talep ediliyor ve karşılığını da bulabiliyor.

  yani bu kadar değerli bir mülk sadece kiralanır, hem de aşırı yüksek meblağlara. satılmaz.

  2 sene önce ada genel kurulu yapıldı. 900 kişi civarı insan vardı o genel kurulda, 800'ü sosyal tesis olsun dediyse; ben ve azınlıkta kalan 100 kişi de işletme olsun dedi, çünkü biliyorduk ki yıllık 4-5 milyon $ kira getirecek yeri sosyal tesis yapmak ekonomik açıdan saçmalıktır. ama adanın sosyal tesis olmasına karar verildi.

  karar bence yanlıştır ama şu an bir statü mevcut ve ona göre hareket etmeyi planlıyorum. gün gelince ada için tekrar genel kurul yapılır, işletmeye verilir. her şey şartlara bağlı elbette. ama önce bir riva işi çözülsün, ekonomimiz ne hale geliyor bakalım ondan sonra...

  not: bir de, saçma sapan suçlamalar yapmadan önce de iki kere düşünün, lütfen
 • 7
  hakkında çıkan habere göre 125 milyon dolar değer biçilen ada.

  he yavrum he biz de inandık. 125 diye başlayıp 25'e kadar iner o. riva da böyle başlamıştı. 1 milyar dolara satılacakmış kanka diye millet birbirini gazlayıp durdu sonuç malum.

  lan boğazdaki en baba yalı ne kadar?125 milyon dolar gibi ciddi bir rakamı kim niye bir adaya versin.