• 5331
  sebebimdir, özlemimdir, hasretimdir kısacası herşeyimdir.

  1 sene yurtdışında yaşadım. hayat şartlarım gayet iyi, işi olan gücü olan, kurulu bir düzeni olan bir insandım. çok iyi okullarda tahsil yapıp gelecekle alakalı kendime çok daha güçlü bir yatırım yapma fırsatı vardı elimde. ama tek bir şeye hasret duyardım oda galatasaray kardeşim.

  hepimizin gençlik zamanları ve gençlik anıları vardır. benim bu gençlik anılarımda tebessüm ederek andığım hatıraların %80 i galatasaray ile doludur. günü geldi madrid de sebebsiz yere jop yedik, atinada yasak olmasına rağmen basketbol takımını yalnız bırakmamak için 20000 tane yunanlının arasında sessizce destek verdik, romanya ya 60 kişilik minibüsün içinde 70 kişi gittik, berlinde tam 18 saat boyunca otelde yer bulamadığımız için stadın kapısında 5 paket sigara içerek maç saatini bekledik, sivasta yolda kaldık otobüsü ittik, kadıköyde aç susuz stadyumda saatlerce bekledik, inönüde kafamıza gaz fişeği yedik. peki bunların hangisinde şikayet ettik.

  şikayet ettik mi ?

  yıllarca derbi kazanamadık ama bir sonraki maça yine gittik. yenildik hatta dibi gördük ama hiç vazgeçmedik. bizi galatasaraylı yapan şey umutsuzluğun peşinden umudumuzu kaybetmeden gitmemizdir.

  malı mülkü olan adam ölümden korkar ama gerçek galatasaraylılar varını yoğunu galatasaraya harcar. işte bu yüzden galatasaraylılar gerçekten galatasarayı hak eden sporculara değer verir. bu yüzden metin oktayı, felipe melo yu, sneijder i, muslera yı, taffareli sever. galatasarayı haketmeyen, en az ali sami yen kadar kutsal olan florya metin oktay tesislerinin antreman sahasına jipi ile girenlere tepki gösterir. hayatında galatasaray için cebinden 1 kuruş çıkarmamış adamların galatasarayda söz sahibi olmasını içine sindiremez.

  günümüz türkiyesindeki galatasaray düşmanlığını özetlemek gerekirse;

  harita üzerinde bir bütün halinde gözüksek bile, duygusal bütünlüğünü tümüyle kaybetmiş bir ülkenin vatandaşlarıyız biz. bu durumdayken bile galatasaraya karşı duyulan nefret her görüşten kendini göstermektedir.

  günümüz türkiyesinin en iyi okulu galatasaray lisesi çanakkale savaşının olduğu yıl mezun vermemiştir. liseden sahaya sahadan cepheye koşan ve savaşta ellerindeki silahlar dışında kıvrak zekalarıyla çanakkale savaşının kazanılmasındaki en büyük etkenlerden biridir bu aslanlar. bu ülke için şehit olmuş, adları ve ruhları galatasaray lisesinin duvarlarında yer almaktadır.

  birçok koldan bu camiayı karalayan sözde vatan millet sevdalıları, bundan 2-3 sene önce rakı sofralarında ülkeyi kurtarırken "tek yol askeri darbe", "bu herifi asker indirir" diyenlerdir. 15 temmuz gecesi bağdat caddesinden tanklar geçerken "yürüyün aslanlarım" diye bağıranların videosunu google dan aratarak izlemelerini tavsiye ederim. hani sözde orada sadece sarı laciverti tutanlar yaşıyor diyorlardı, bu yüzden bu lokasyonu örnek gösterdim.

  bir diğer kişiler işi sözde manevi yönü güçlü, para için cinsiyetini, vatanını, dinini, anasını, babasını, kardeşini, karakterini, görüşünü değiştirebilecek kişiler var. bunlar biz fetöye fetö derken onlar hocaefendi diyorlardı. istanbuldaki lüks konutlarda, villalarda, yalılarda fetönün sohbet günlerini, en pahalı pastalarla, çöreklerle gerçekleştirenler bugün utanmadan galatasaray eski futbolcusunun fetö ile görüntülerini sunuyor. bunların siyasi boyutuda var tabi. ama bunu zaten bilen biliyor yazmama gerek yok.

  sözde devrimcilere gelecek olursak. nevroz bayramında sözde kürdistan bayrağını öpüp, apoya bestelenmiş bir şarkıyı telefon melodisi yapan, system of a down konserine gidip türk bayrağı yakan, anıtkabire kerhane diyen ve bugün galatasarayın renkleri üzerinden terör sempatizanı olduğunu iddia eden zavallı gülünç insanlardır.

  bizler kuruluş tarihimizden beri ne bu vatana ihanet ettik ne de adımıza leke sürdürecek örneğin; şike gibi bir olaya karışmadık. galatasarayın rakipleri her türlü pisliği yapıp yinede galatasarayı yıkamadığı için daha da çıldırmaktadır.

  galatasaray, gece 4 te duvalarlara gizli saklı yazılan yıkılmazlardan değildir. galatasaray ruhuyla, tarihiyle, başarılarıyla yıkılmaz. bugün barcelona, real madrid ya da büyük sayılabilecek takımlar dünyanın ucunda biryere gitse ve maç yapsa orada bu takımların sempatizanlarıyla karşılaşırlar. ama dünyanın neresine giderseniz gidin illaki galatasarayı yürekten seven ve yürekten destekleyen galatasaraylılarla karşılaşırsınız.

  `
 • 5333
  yıllardır bu böyledir, hep içinde galatasaraylı bir umut taşır, acaba der bir gün yarıştığım herhangi bir spor dalında hakkaniyet ölçülerinde yergi ya da övgü alacağım mı diye? lakin ne hacet galatasaraylı medyada siyasi alanlarda daima türkiye'yi temsil ettiği halde bir ton yaptırımlarla karşılaşır..
  avrupa'da ve abartıyla karışık dünya çapında ülkeyi gururla temsil ettiği halde iplenmez, tökez yer kısıtlamalara karşı durmak zorunda kalır..

  garip bir hikayesi vardır galatasaray'ın..örneğin ben çocukken henüz daha yani internet yok iken, türkiye'den herhangi bir takımın avrupa'da başarı elde edemeyeceği konuşulurdu ve bu muhabbet her daim fenerbahçe üzerinden dönerdi..fenerbahçe madem türkiye'nin en önemli takımı en çok şampiyonluk görmüş olanı (sene doksanlar başı anlayacağınız) milli takımda önüne gelenle maşallah o vakit (?) biz futbol bilmiyoruzu artık en sonunda pes edip, avrupa kim ya! ya çevirmiş takımdır galatasaray..şampiyon klüpler kupası kapanırken uefa kupası fes edilmeden üstüne çöreklenlenip kupayı istemiş takımdır galatasaray..unutulmasın!

  basketbol ve voleybol gibi dünyada futboldan çok sonra popülaritesi olan sporlarda belki zaman olarak çok sonra klüp ya da ülke olarak büyük başarılar elde edilmiş olsa dahi herkes bilmektedir ki futboldaki başarı sportif anlamda dünyada daha fazla tanınan bir başarıdır..evet keşke türkiye'den bir takım futbolda şampiyonlar ligini defalarca almış ve galatasaray olarak iftahar ederek bakıyor olsak..

  ancak galatasaray, başı çekmeni zorluğunu ülkesindeki tüm ağır ve haksız yaptırımlara göğüs germenin yanı sıra bir de uluslararası başarıyı da kendine ödev bilmiştir..türkiye'de spor, siyaset, edebiyat, sinema velhasıl hangi alanda ne ararsanız o biliniz ki, ağır bir sapmazın ieçindedir..sadece kendi başarısını, yani ne karşısındakinin acısını ya da sevincini değil ancak ve ancak kendine ait bir hükümranlığın yasalarını paylaşır bir bencillik ülkeyi sarmıştır..türkiye ne vakit içindeki gücü yanındakiyle birleştiğinde aldığını idrak edebilecek paylaşımı gösterir o zaman tam da demokrasiden bahsedebilir..

  sporda başarı özveri demektir, emek demektir..üstelik en hakkaniyetli yarışmadır spor, sonunda karşındakinin elini sıkabilirsin diye..

  işte o yüzden galatasaray!
 • 5335
  fethullah’ın sübyan mekteplerinde, ışık evlerinde, dershanelerinde, üniversitelerinde okuyup fethullah’ın bankasından aldığı kredilerle işyeri açmış, o işyerinin tezgahında gururla sergilediği zaman gazetesi ile müşteri toplamaya çalışmış veya fethullah’la iş tutup solcuları, kemalistleri hapse atmış veya bizler fethullah derken hayır hizmet hareketi diye düzeltmiş orrrrrrrrrooooooossssspu çocukları tarafından fetöcülükle suçlanan takım.

  bunu silen mod beni de sözlükten silsin.
 • 5336
  bu saçma salak iddialar bizim gibi ülkelerde 3 gün gündem olur. galatasaray camiasına zaten diş geçiremezler. e ama yönetim olarak taraftar olarak güce yardakçılık eden tüm çakalların üzerine üzerine yürümemiz gerek. dangalakça haberleri ile bir yerlere yamanmaya çalışan medya kuruluşlarına, fırsattan istifade etmeye çalışan şikeci hesaplara karşı hukuk mücadelesi verilsin.
 • 5337
  her gün farklı bir grup insandan düşman yaratmaya çalışan güç sahibi soytarıların yeni hedefi olmuş klübüm, her başarılı olduğu zamandaki gibi. önce atatürkçüleri düşman ilan etti bu tarikat soytarıları, şuanda da bankacılar ile galatasaray düşman mesela. futbolda da fetöyü yendik falan diyebilmek için kolları sıvadılar, klübü fetöcü ilan etti bu babadan oğula nesil yavşaklar.
 • 5342
  galatasaray gerçekten türkiye'dir. ama günümüzün laiklikten uzaklaşmış türkiye'si değil. galatasaray atatürk türkiye'sidir! sağcısı-solcusu, farklı kültür ve ırklardan herkesin sevinmek,üzülmek için ortak noktasıdır. atatürk türkiye'si gibi yenilikçi fikirlerin doğuşuna imkan kılan, demokratik ve başkaların haklarına saygılı, kutuplaştırıcı değil, bütünleştirici birtürkiyeözetidir galatasaray. aynı halatın çekenlerin vefalı takımıdır! sabredenlerin başarısıdır. galatasaray ali sami yen'in rüyasından alpaslan dikmen'in sonsuzluğuna uzanan kapsayıcı bir peri masalıdır. galatasaray tevfik fikret'in fikir babalığından yola çıkan atatürk türkiyesi ve atatürk milliyetçiliğinin(vatanını sahiplenen herkesin ırk dil ve din ayrımı gözetmeksizin kabul edildiği) vücut bulmuş halidir.
 • 5343
  taraftarı olmanın verdiği gururu, kolay kolay dünya üzerinde hiçbir şeyin vermeyi başaramayacağını düşündüğüm...

  sevinciyle sevindiğim, kötü günlerinde üzüldüğüm fakat asla ama asla "şöyle şöyle olursa galatasaraylılığımı askıya alırım..." demediğim, diyebileceğimi de aklımın ucundan dahi geçirmediğim...

  taraftarı olmanın hissettirdiklerini tarif etmenin, etmeye çalıştığında kimseye, tam manasıyla geçirememenin, fakat bunu başaramayan -her ne kadar tıpkı tiksindiğim diğer kulüp holiganlarının düşünce şekline sahip olan ve bizde de olduğunu bildiğim, gördüğüm, okuduğum, düşünce şekillerinden koşarak uzaklaşmak istediklerim olsa da- milyonlarca aklı selim renktaşımın olduğunu bildiğim, olduğuna inandığım, yazdığını okuduğum, sohbetini paylaştığım...

  renklerine aşık olduğum...

  "ilklerin ve enlerin takımı" şeklindeki kelime topluluğu gerçekliğindeki hüviyetin sahibi, aidiyet kelimesinin somut karşılığı, biricik annemin mirası; canım kulübüm!
 • 5347
  ayağa kalkacak kimse kalmasa da, tek başına ayağa kalkıp "j'accuse" diyenlerin kurumudur galatasaray.

  padişaha kulluk yapmayan, aynı halatı çekenlerin kurumu.

  berkin'in cenazesine çelenk gönderen,
  50 bin kişi erdoğan'ı stadyumda yuhalayıp kovalayan,
  erişim yasağını protesto etmek için sahaya twitter logolu tshirtlerle çıkan,
  "sayın cumhurbaşkanımız" konuşması yapanların aksine başbakan önünde el pençe divan duran adamı koltuktan indirenlerin kurumdur.

  emile zola okuyanların, tevfik fikret'in mirasına sahip çıkanların kurumu.
 • 5349
  fransa'da radyoda yayınlanan bir reklamda (daha tam çözemedik, bahis ile ilgili çünkü sonunda bahis bağımlılığınız varsa bu numarayı arayın diye bilgi veriyorlar) bir kaç farklı ülkeden versiyonu ile beraber bahsedilen takım.
  ilk önce başka bir ses giriyor anlatırken (işte o gün çok mutluydu, sanki çocuğu doğmuştu vs) bir anda hikayesi anlatılan adam "galatasaraay" diye bağırıyor. galatasaray'ın golüne seviniyor.
  bunu iş çıkışı maksat dinlemek olsun diye radyo dinlerken duyduğunuzda "noluyor lan" diyorsunuz.
  kısacası fransa'da ilk akla gelen takım.