• 1
  piyasa bir çok sebep yüzünden şişebilir, inebilir. fakat futbolcunun değeri ne ise odur. maddi gerçekliktir. piyasa değerleri şu an şişik bir vaziyette. futbolcuların bir çoğunun gerçek* değerleriyle piyasa değerleri arasında uçurum var.

  bana göre günümüz futbol piyasasını bazı gerçeklerle harmanlayıp ona göre konuşursak dünyanın en kusursuz ve mükemmel futbolcusunun* sahip olacağı maksimum değer 50 milyon euro'dur. en azından ben bu entry'yi öyle varsayıp yazacağım. bu değerin üstündeki her bonservis bedeli şişirmedir. örnek vermek gerekirse, bana göre messi ve ronaldo'nun değeri 45 milyon euro'dur. çünkü olabilecek en mükemmel futbolcu bile 50 milyon euro'dan fazla etmez, edemez, etmemelidir. buna göre oranlarsak, mesela salah 30, bruma 15 milyon euro eder. bir gariplik yok değil mi? salah bruma'nın iki katı kadar kaliteli, messi ise üç katı kadar kaliteli diyebiliriz. yani bu şekilde varsayıp değer biçtiğimizde bir absürtlük vuku bulmaz. bugün roma x milyon euro harcayıp kurduğu kadroyla, 4x milyon euro'luk barcelona karşısında kafa kafaya futbol oynayıp hatta eleyebiliyorsa bunun tek sebebi aradaki 3x milyon euro'luk farkın şişirme olmasıdır. bugün barcelona en zengin kulüplerden biridir ve sözgelimi barça, roma'nın 40 milyon verip değerine uygun biçimde aldığı bir futbolcuyla aynı ayarda başka bir futbolcuyu 100 milyon euro verip alır. çünkü barcelona'nın aldığı futbolcu daha popülerdir* ve ayrıca barcelona, barcelona olduğu için ve parası bol olduğu için değerinden 60 milyon fazlasını verir. böylece hem kendi taraftarına hem de dünya kamuoyuna roma'nın aldığı futbolcudan kat be kat daha iyi bir futbolcu aldığı izlenimini oluşturur.*** çünkü onlar barcelona'dır. bilmem anlatabildim mi?

  edit: 50 milyon euro'luk üst sınırı örnek verebilmek için tahmini ve vicdani olarak yazdım. kıstasım vicdanım, bu da benim naçizane görüşüm. yoksa bu konuda bilirkişi olduğumu düşünmüyorum. bildiğim tek şey, futbol piyasasının kendi haline bırakılmaması gerektiği. ffp diye bir şey var biliyorum fakat amaçları doğru olsa da piyasadaki asıl sorunların çözümüne katkıları neredeyse maalesef sıfır.

  edit2: bahsettiğim konu piyasa değeri değil, piyasanın durması gerektiği konum. piyasa değeri olan ise, futbolcunun değeri olması gerekendir. maddi gerçekliği yani futbolcunun değerini değiştiremeyiz, neyse odur. piyasa değeri ise bir çok etmen yüzünden değişkendir. şu an mahvolmuş bir vaziyettedir.
 • 3
  ne kadarlık bir resmi teklif gelirse o'dur. sana göre bana göre ona göre ederi şudur budur değil. bize göre yeri dolmaz 30 milyon aşağı verilmez diye düşünülse bile kendisine gelen en yüksek resmi teklif adamın değeridir. tabi ki bundaki en büyük pay bizim belirlememiz değil, oyuncunun menajerinin yetenekleri ve ilişkileridir.

  galatasaray sözlük 1 milyona alıp 30 milyona satma timi futbolcu başlıklarını okunmaz hale getiriyor. bir de galatasaray sözlük alalım iki yıl sonra araplara satarız timi var ki transfer dönemini çekilmez hale getiriyor.
 • 4
  sözlük' te, futbolculara değer biçmede ciddi yanılgılar olduğunu düşünüyorum. tabii, futbolcuyu teknik direktör ya da scout gözüyle izlemediğimiz için çoğumuz için geçerli bu durum. gerek de yok açıkçası böyle bakmaya. kendimizi transfer etmek isteğimiz oyuncunun kulübünün yetkilisinin yerine koyarsak çoğu yanılgı ortadan kalkar.
  şimdi galatasaray' ın, meksika liginin şampiyonluğa oynayan takımlarının birinden bir ortasaha oyuncusu transfer etmek istediğini düşünün. bu oyuncu iki sene önce küme düşmüş takımından gelmiş olsun ve bir sene forma şansı bulamasın geldiği takımda. ikinci sezon eline geçen fırsatı iyi değerlendirip asıl mevkisinin dışında bir pozisyonda yarım sezon iyi futbol oynayınca bizim scout'ların dikkatini çekiyor ve kulübüne transfer teklifinde bulunuyoruz. cevap: 8 mil. euro. oyuncunun yaşı: 26. sözlük' te oyuncunun başlığı altında neler yazılacağını tahmin etmek zor değil.
  peki, şimdi sevilla' dan taylan' a teklif olduğunu düşünün. siz de galatasaray' ın yöneticisisiniz. cevabınız ne olur?
  irfan can için geçen 7-8 milyon euru' ları, buna itiraz edip, 4-5 yeter, diyenleri görünce şaşırıyorum. bence de değeri 12-14 civarı. tabii bu da bir yanılgı olabilir. neticede ben de profesyonel gözle bakmıyorum ve oyuncunun aldığı teklifleri de bilmiyorum. ancak günümüz piyasasında 7-8 milyon euro gibi fiyatlar biraz kıpırdanan hemen her oyuncu için geçerli.