• 1
  galatasaray sözlüğün yeni akımı. acayip saçma bulduğum bir olay.

  futbolcu adam göz önünde olan bir adam. dolayısıyla elit insanların arasında yaşamalı. yaşamalı da değil aslında yaşamak zorunda. bunun elitizm varoş düşmanlığı vs ile alakası yok. varoşta doğdum büyüdüm ben. hala da varoşta yaşıyorum.

  futbolcu iyi beslenmeli, kendine iyi bakmalı işine konsantre olmalı. futbolcu toplu taşımaya binmemeli. *. futbolcunun komşuları onun futbolcu olmasını önemsemeyen hatta hakir gören insanlar olmalı. düşünsene maçta 2 gol kaçıracaksın yenileceksiniz. mahalleli hesap sormak için kapına toplanmış eşin çocuğun evde korku filmi yaşıyor. böyle bir ortamda futbolcu kendisini işine verebilir mi?*

  profesyonel adamın kafası rahat olmalı. bizim sıradan yaşamlarımızı sürdüğümüz mahallelerde o adamlara nefes aldırmazlar. * kimi zaman sevgiden, kimi zaman nefretten kimi zaman kuru kuruya bir ilgiden bunaltırlar adamı.

  muslera'nın eşine go home diye mention atan taraftarın muslera ile aynı sitede yaşasa neler yapabileceğini hiç düşündünüz mü?

  boş beleş saçma sapan bir akımdır bu asgari ücretle kıyaslama olayı. hem six pack'in olacak, hem kendine iyi bakacaksın, hem özel diyetisyenin, mentörlerin olacak, hem bacak kaslarını güçlensin diye buz dolu varillere sokacaksın hem de bunu asgari ücretle yada memur maaşıyla yapacaksın. komik oluyorsunuz beyler.
 • 3
  gatasaray sözlük yazarlarının kontrolünü yitirdiğinin göstergesi. enflasyon artıp alım gücümüz iyice düşünce en düşük ücretli futbolcunun aldığı para dahi bize batmaya başladı.

  çünkü mevcut ekonomi politikasının mükemmelliği (!) sayesinde her geçen gün fakirleşiyoruz. haliyle en düşük ücretli futbolcu bile bizi oldukça rahatsız ediyor. hele bu futbolcu çirkin yüzlü(!) komik isimli(!) anadoludan bir futbolcu olunca.
 • 4
  söyleme mecburiyetini yerine getirmek adına bu zihniyeti benim de yanlış bulduğumu bir belirteyim önce.

  şimdi bu "futbolcu şöyle yaşar, böyle yaşar"daki futbolcu büyük takım futbolcusudur öncelikle. çok şükür futbolcu görmüşlüğüm var, baya kanlı canlı insan senin benim gibi. anadolu görmeyen arkadaşlar hiç olmazsa childofbodom'un ölümsüz eserlerine biraz göz gezdirerek ortalama mahallelerde oturan, mahalleliyle kahvede kağıt oynayan 2.-3. küme takımlarının yıldız futbolcularını tanıyabilir. bilmeyen varsa, onlar da profesyonel futbolcu, onların da profesyonel futbolcu fiziği oluşturma ve koruma zorunlulukları var. üstelik onlar futboldan kazandıkları parayı maksimize etmek zorunda. zira ünlü olmadıkları için futbol içinde kolay kolay iş bulamazlar bıraktıklarında. çok kısıtlı bir çevrede çalışabilirler, 10 sene galatasaray'da oynamış biri gibi 7 bölgede 81 ilde iş bulamazlar.

  türkiye'de futbolda ne denli büyük paralar döndüğü tam tahayyül edilemeyebiliyor bazen. yabancı bir futbolcunun istanbul'da bir bal takımında oynamak için ailesiyle birlikte türkiye'ye gelmesi, burada lüks avm'lerden çıkmaması, instagram'da şov yapması şaşırtıcı manzaralar değil mesela insanlar için. bölgesel amatör diyorum bakın.

  bu minvalde galatasaray altyapısından çıkan ve gelişimini tamamlamamış olabileceği yönünde ümit olan bir çocuğa ayda 5-10 asgari ücretlik maaş verilmesi, külüp bütçesi hesaplanırken hata payı bile olamayacak kadar önemsiz bir konu ve bunu dert edinmek komik açıkçası. ancak galatasaraylıların %95'inin değil yolda, üstünde formayla görse tanımayacağı bu çocukların dolu paket jiplerle gezip gentrifiye rezidanslarda yaşamak zorunda olduğunu iddia etmek de aynı derecede komik. futbol yeteneği olmasa/keşfedilmese torpilsiz lise bitiremeyecek ortalama altı zekalı vasıfsızlara neden bu kadar çok para verildiği konusunda bir hemfikir olalım artık lütfen. adam zaten o "go home"ların diyeti olarak alıyor o parayı.

  (bkz: #2379497)
 • 8
  futbolcu maaşını asgari ücretle kıyaslamak bence zaten psikolojik sıkıntılara işaret eden bir durum ama futbolcuların çok çalışmak zorunda olduğundan, göz önünde oldukları için elit yaşamaları gerektiğinden, yedikler küfürün diyeti olarak ya da konsantrasyonlarının bozulmaması amacıyla çok kazandığını düşünen insanlar da beni şaşırttı. kazandıkları ücretin sebebi bunların hiçbirisi değil, tek nedeni var o da yüksek ilgiden dolayı futbolun sektör olarak çok fazla gelir elde etmesi.

  futbol kulüplerini fabrikalar, futbolcuları da işçiler olarak düşünün. bu fabrikadaki gelirin kazanılmasındaki en büyük pay, bu fabrikanın işçileri olan futbolcularındır. örneğin galatasaray fabrikası yılda yaklaşık 150m € kazanıyor, işçilere ve şeflere ise bu paranın yarısı olan 75m € ödeniyor. kalan para ise fabrikanın sahibine, şirketin yöneticilere, şirkete borç veren bankalara faiz olarak ve diğer giderlere harcanıyor, çoğu da bazı sebeplerden ziyan ediliyor. eğer sektörün asıl emekçileri olan futbolcular daha az kazanacaksa, onlardan kalan paranın bir kısmı hisse sahiplerine dağıtılır, bir kısmı ne işçilere ne taraftarlara hiçbir faydası olmayan yatırımlara harcanır, kalanını da yöneticiler yer. daha az paraya daha kötü işçiler geleceği için galatasaray'ın sattığı ürün olan futbolun kalitesi düşer, gelirler azalır, kalite daha da düşer ve en sonunda fabrika kapanır.

  futbolcu maaşlarını asgari ücretle kıyaslayan adam, eğer sen şimdi ''ama açlıktan ölen öğretmenlerimiz var'' diye duygu sömürü yapacaksan aynı şekilde anlatıyım. bir devlet, kazandığı gelirleri öğretmenlere daha iyi ücret vermek yerine yolsuzluğa, yandaş şirket sahiplerine, kendi memurlarına harcarsa, eğitim olarak imam hatiplere yatırım yaparsa, öğretmenlerin ücretleri düştüğü için birçok insan öğretmen olmak tercih etmez ve öğretmenlerin kalitesi düşer, gençler eğitim sistemi ve eğitimciler bozulduğu için emeklerinin karşılığını alamaz, hayatta başarısız olur, sonucunda da tüm ülkenin gelirleri azalır, ekonomik ve sosyal kriz başlar. belki de devleti yönetenlerden birisi, öğretmenlerin ücretlerinin fazla olduğunu düşünmüştür senin gibi.

  ben futbolcular da, öğretmenler de hak ettikleri gibi daha fazla kazansın diyorum, ama sen kompleksli kardeşim, futbolcuların maaşlarına gözünü diktiğin için aslında sistemin yozlaşmasını savunuyorsun. emekçinin yanında olduğunu iddia edip asgari ücret kazanan insanlara haksızlık yapıldığını söylüyorsun ama aslında başkalarının senden daha fazla para kazandığını görmek seni rahatsız ediyor. sen asgari ücret kazanıyorsan demek ki faydalı bir özelliğin ya da yarattığın önemli bir gelir yok, ama bunun sebebi futbolcular değil. bazı futbolcular milyonlarca lira kazanıyor çünkü onlar milyonlarca liralık gelir elde eden bir sektörün fark yaratan özellikleri olan emekçileri. bu sektörde bu kadar para olmasını yanlış buluyorsan da, zamanını neden bir futbol kulübünün sözlüğünde geçirdiğini sorgula.
 • 9
  aslında dünya çapında bir sorundur bu.
  futbolcular tüm dünyada fahiş paralar kazanıyolar. hak ediyorlar mı bu kadar parayı bence hayır.
  ama bunu değiştiremeyiz.

  futbolcuların çoğu eğitimsiz, cahil diyebileceğimiz insanlardan oluşuyor.
  topluma ve insanlığa fayda konusunda piramidin en alt kısmında yer alıyorlar.
  insanlar ilgi göstermeye devam ettikçe bir şey değişmeyecek.

  tamamen arz-talep meselesi.
 • 10
  oldukça anormal durumdur. kapitalist sistemde öyle toplumun her kesimi eşit olamaz. çünkü biri diğerinden her zaman için fazla kazanacak bu sistemde.

  biz burada sabaha kadar konuşuruz doktor maaşını öğretmen maaşını futbolcu maaşını vs vs...

  bunların hepsi arz talep meselesi arkadaşlar. adamlara soruyorlar bu paraya oynar mısın evet diyor bunda bence kötü bir şey yok. hak edip hak etmedikleri ise bence bize düşmez. zira hak etseler de etmeseler de sözleşme belli. adam her türlü alacak o parayı.

  futbolcuların cahil olması konusuna gelirsek; maalesef cehaletle para kazanma doğru orantıda değil. bugün diploması olana para vermiyorlar işi olana para veriyorlar. insanlığa faydası dokunanla babasından şirket kalan bir kazanmıyor maalesef.
 • 11
  son derece haklı bulduğum bir durumdur. galatasaray'dan örnek verelim mesela. tarık çamdal denen arkadaş oynamadan milyon euro'ları götürüyor son model arabaları altına çekiyor. türkiye şartlarında insanlar genelde asgari ücret veya bunun bir tık üstü maaş ile geçimini sağlıyor. şimdi bu adamlar maaşlarından büyük fedakarlıklar yapıp gerek bilet gerek ise store alışverişi yapmaya çalışıp takıma destek oluyorken binlerce taraftarın maaşının toplamını tek bir adamın yatarak kazandığı bir durum varsa ben kıyaslama yaparım aga.

  futbolcu daha az kazansın veya daha çok kazansın demiyorum. bu kulübe destek veren insanların kime hangi şartlarda destek verdiklerini bilerek kıyaslamakta herhangi bir sakınca görmüyorum.
 • 13
  gayet kabul edilebilir bir kıyastır. mesela big mac endeksi dünya çapındaki big mac fiyatlarını asgari ücret ile kıyaslayarak alım gücünü ölçmeyi hedefler. buna göre yaptığım acele bir çalışmaya göre kaleci fatih öztürk'ün senelik maaşı asgari ücretin 1359 katı iken, senelere ve asgari ücrete göre diğer futbolcularımızın oranları aşağı yukarı şu şekildedir:
  - 2019 taylan antalyalı: 781 katı
  - 2018 muğdat çelik: 985 katı
  - 2016 emrah başsan : 400.000 euro maaş. bu, 1 haziran kuru ile 775 katı
  - 2013 erman kılıç: 930 katı.

  seçimlerde özellikle bedelsiz transfer edilen ve ilk 11 çıkması beklenmeyen oyunculara dikkat ettim.

  asgari ücretin, yasalara göre verilmesi zorunlu en asgari ücret olduğunu, işverenin işçisine daha fazla ücret vermekte özgür olduğunu ve son rakamlara göre çalışan kesimin 60%ına yakın bir kısmının asgari ücret ve asgari ücretin 10% fazlasına çalıştığını ifade etmeliyim.