• 8
    futbolcu maaşını asgari ücretle kıyaslamak bence zaten psikolojik sıkıntılara işaret eden bir durum ama futbolcuların çok çalışmak zorunda olduğundan, göz önünde oldukları için elit yaşamaları gerektiğinden, yedikler küfürün diyeti olarak ya da konsantrasyonlarının bozulmaması amacıyla çok kazandığını düşünen insanlar da beni şaşırttı. kazandıkları ücretin sebebi bunların hiçbirisi değil, tek nedeni var o da yüksek ilgiden dolayı futbolun sektör olarak çok fazla gelir elde etmesi.

    futbol kulüplerini fabrikalar, futbolcuları da işçiler olarak düşünün. bu fabrikadaki gelirin kazanılmasındaki en büyük pay, bu fabrikanın işçileri olan futbolcularındır. örneğin galatasaray fabrikası yılda yaklaşık 150m € kazanıyor, işçilere ve şeflere ise bu paranın yarısı olan 75m € ödeniyor. kalan para ise fabrikanın sahibine, şirketin yöneticilere, şirkete borç veren bankalara faiz olarak ve diğer giderlere harcanıyor, çoğu da bazı sebeplerden ziyan ediliyor. eğer sektörün asıl emekçileri olan futbolcular daha az kazanacaksa, onlardan kalan paranın bir kısmı hisse sahiplerine dağıtılır, bir kısmı ne işçilere ne taraftarlara hiçbir faydası olmayan yatırımlara harcanır, kalanını da yöneticiler yer. daha az paraya daha kötü işçiler geleceği için galatasaray'ın sattığı ürün olan futbolun kalitesi düşer, gelirler azalır, kalite daha da düşer ve en sonunda fabrika kapanır.

    futbolcu maaşlarını asgari ücretle kıyaslayan adam, eğer sen şimdi ''ama açlıktan ölen öğretmenlerimiz var'' diye duygu sömürü yapacaksan aynı şekilde anlatıyım. bir devlet, kazandığı gelirleri öğretmenlere daha iyi ücret vermek yerine yolsuzluğa, yandaş şirket sahiplerine, kendi memurlarına harcarsa, eğitim olarak imam hatiplere yatırım yaparsa, öğretmenlerin ücretleri düştüğü için birçok insan öğretmen olmak tercih etmez ve öğretmenlerin kalitesi düşer, gençler eğitim sistemi ve eğitimciler bozulduğu için emeklerinin karşılığını alamaz, hayatta başarısız olur, sonucunda da tüm ülkenin gelirleri azalır, ekonomik ve sosyal kriz başlar. belki de devleti yönetenlerden birisi, öğretmenlerin ücretlerinin fazla olduğunu düşünmüştür senin gibi.

    ben futbolcular da, öğretmenler de hak ettikleri gibi daha fazla kazansın diyorum, ama sen kompleksli kardeşim, futbolcuların maaşlarına gözünü diktiğin için aslında sistemin yozlaşmasını savunuyorsun. emekçinin yanında olduğunu iddia edip asgari ücret kazanan insanlara haksızlık yapıldığını söylüyorsun ama aslında başkalarının senden daha fazla para kazandığını görmek seni rahatsız ediyor. sen asgari ücret kazanıyorsan demek ki faydalı bir özelliğin ya da yarattığın önemli bir gelir yok, ama bunun sebebi futbolcular değil. bazı futbolcular milyonlarca lira kazanıyor çünkü onlar milyonlarca liralık gelir elde eden bir sektörün fark yaratan özellikleri olan emekçileri. bu sektörde bu kadar para olmasını yanlış buluyorsan da, zamanını neden bir futbol kulübünün sözlüğünde geçirdiğini sorgula.