• 5
  biz de 2020-2021 sezonunda olmayan şanstır. oynadığımız futbolun doğru olduğunu düşünüyorum. alanya maçında son saniyede gol yedik, yenildik. kayseri maçının 10-0 bitmesi gerekirken 1-1 bitti. antalyaspor maçında 40. dakikada 10 kişi kaldık. karagümrük maçında son saniye gol yedik. konyaspor maçında as takımdan tam 7 eksikle oynadık. diyeceğim o ki birazda futbol şansı yanında olacak. ben eksiklerimiz dönünce yine iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.
 • 7
  genellikle kaybedilen maç sonrası, kaybeden takımın yanında olmadığı iddia edilen şans türü.

  çok nadirdir kazanan bir takımın hocası ya da futbolcusu şöyle bir demeç versin: "aslında bugün çok kötü oynadık, kesinlikle üç puanı haketmedik ancak futbol şansı yanımızda olduğu için maçı kazandık."

  bizim daha aşina olduğumuz demeç türü ise şöyle: "bugün kazanmak için elimizden geleni yaptık ancak futbol şansı yanımızda olmadığı için berabere kaldık/kaybettik." işte benim itirazım tam bu noktada başlıyor.

  bir futbol maçı 90 dakikadır, yani bir maçın sonucunu şans gibi bir olayla ilişkilendirmek için çok uzun bir süre. demem o ki bir maçı kazanmak için futbolun içerisinde olan gereklilikleri yerine getirdiğin takdirde şans denen faktör zaten senin karşında duramaz. ne zaman şansa ihtiyacın olur? tamamen oyuncu kalitesi sana yakın olan denk güçte bir rakiple karşılaştığın zaman şansa ihtiyacın olur ki onda bile futbolun bütün doğrularını iki takımın da optimum seviyede uygulaması gerekir. ancak özellikle büyük takımlar ekseninde ligdeki diğer takımlarla oynayıp kaybedilen puanlar sonrası bu olguya sığınmak çok mantıklı bir tutum değil.

  direk örnek vermem gerekirse takımımızın bu sezon*, içeride oynadığı kayserispor ve antalyaspor maçlarında yaşanan puan kayıplarının futbol şansı ile uzaktan yakından alakasının olmadığını düşünüyorum. uzatmalarla birlikte iki maçta toplam koca 200 dakikada yalnızca bir gol atabilmek şanssızlıktan ziyade çok daha somut veriler ifade ediyor.
 • 8
  (bkz: #3053087)

  galatasaray'ın bu sezon * gayet de yanında olan ama bunu hiç kullanamadığı şans türü.

  4 ekim 2020 kasımpaşa galatasaray maçı, kötü oynuyoruz olabilir, ama maç 0-0, tam 1 puan alacağımız maç türüne doğru ağır ağır ilerlerken, ilk devre sonunda fatih üzerine gelen şutu tutamıyor, maçı 1-0 kaybediyoruz gidiyor 1 puan.

  19 ekim 2020 galatasaray alanyaspor maçı, yine iyi oynamıyorken bir penaltı ve 1-0 öne geçiyoruz, yine devre sonunda fatih saçma sapan bir frikik golü yiyor, belki de 1-0'a bağlayacağımız maçtan 1 puan bile alamıyoruz.

  23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı, iyi oynuyoruz bir sürü pozisyon kaçıyor olabilir ama en sonunda lehimize penaltı+rakibe kırmızı veriliyor ve 1-0 öne geçiyoruz 63. dakikada. rakip de 10 kişi. bir zahmet kaleye bile gelemeyen 10 kişi ligin dibindeki takıma karşı o golü yeme de en kötü 1-0 bitir maçı al 3 puanı. kalmış 30 dakika maçın bitimine. üstelik ligin de en az gol yiyen takımısın bu esnada. sen 10 kişi ligin dibindeki takıma karşı skoru bırak 30 dakikayı, 10 dakika bile tutamıyorsun dakika 70-71 gibi stoperin uzaklaştıracak o kadar yer varken tam yayın önüne uzaklaştırıyor topu, kalecin kapadığı köşeden topu sadece seyrediyor ve 2 puanı boku bokuna kaybediyorsun.

  18 aralık 2020 fatih karagümrük galatasaray maçı, aynı üstteki kasımpaşa maçı gibi zor bir deplasmanda 1 puanı cebimize koyabileceğimiz maçtı. uzatma dakikalarında dahi skoru koruyamadık, puansız tamamladık.

  5 ocak 2021 konyaspor galatasaray maçı, ilk devrede son 10 dakikada 3-0 bile geriye düşebilecekken, soyunma odasına 1-1 beraberlikle girdik. son 2 golde de şansımız bayağı yaver gitti. biri alakasız pozisyonda penaltı aldık üstelik tekrarlandı, biri de şutta dönen top gol oldu. çok rahat en az 1 puan alabileceğimiz bir maçtı, 2 kez şans bize güldü pek de bir şey oynamamamıza rağmen, ama 2'sini de bireysel hatalardan dolayı kullanamadık.

  yani uzun lafın kısası, 'rakipler oynamadan kazanıyor onlar ballı bizde şans yok' temelsiz argümanını bir kenara bırakıp, özeleştiri yapması gereken çuvaldızı kendine batırması gereken takım.