• elimizdeki arazilerin, özellikle florya'nın önemini anlatatan eksisözlükten bir alıntı: https://eksisozluk.com/entry/63532471

  edit: dursun'un basın toplantısından sonra dolandırıldığımızı, elimizden alındığımız için editledim. dursun'a göre arsa değeri 25 milyon dolarmış. nasıl oluyorsa?

  --------alıntı--------------

  florya'nın peşkeş çekilip, çekilmeyeceğinin netleşeceği kongredir.

  eski başkanlar ve yöneticiler, riva'nın değerlendirilmesine karşı çıkmıyor. riva ve florya'nın ayrı ayrı oylanması gerektiğini söylüyorlar.

  5 sene evvel, 70 milyon dolar değeri olan riva, bugün 330 milyon dolar seviyesine geldiyse, üçüncü havalimanı ile birlikte 500 milyon doları göreceğine inanılıyor.

  florya'ya gelecek olursak, atatürk havalimanı yüzünden bölgede gökdelen ruhsatı alınamıyor.
  yetkililer tarafından, 3. havalimanı yapılınca, atatürk havalimanı yıkılmayacak! açıklamasının gösterdiği gibi, atatürk havalimanı kesinlikle yıkılacak. işte o zaman florya'nın değeri 5 kat artacak. florya'nın değerini anlatabilmek için istanbul sapphire örneğini vereyim.
  sapphire'nin bina alanı 11 dönüm, florya arazisi ise 23 dönüm. florya'ya avm yapmak isteyen holdinglerle, arazi karşılığında, 50-50 paylaşım dahi galatasaray için zararken, yönetim florya arazisini bugün elden çıkarmak gibi fahiş bir hataya düşüyor!

  riva arazisi için ise muhalefet daha yumuşak, hatta destek veriyor.riva'nın maksimum değerine ulaştığına inanılıyor. çünkü, buradan gelecek para (330.000.000 $, 1.000.000.000 tl) galatasaray'ımızın borcunu kapatıp, üste para bırakıyor.
  en yakın rakibimiz, 1 milyar tl borcu olan fenerbahçe'ye birdenbire 2 milyar tl fark atıyoruz.

  florya;
  riva ile sıfırlanan borç, kasada bir miktar para ile aydınlık yarınlara ilerleyen galatasaray'ın eski günlere dönmemesinin teminatıdır.

  şöyle ki, florya'daki 23 dönümlük araziye yapılacak olan avm'nin, galatasaray'a getireceği yıllık gelir minimum 35.000.000 $ olacaktır.

  35 milyon dolar demek,
  fenerbahçe+beşiktaş'ın
  bir senelik forma ve stad sponsorluk geliri demektir.

  eğer dursun özbek sadece riva'yı elden çıkarıp, florya'ya da avm yaptırırsa;
  galatasaray'a sportif faaliyetler haricinde, mecidiyeköy'e yaptırdığı otelle beraber ( yıllık gelir 5.000.000 $), her sene minimum 40.000.000 $ geliri olan bir devasa güç yaratacaktır.

  not; benim tanıdığım dursun özbek, florya bu kadar değerliyken, dursun özbek florya'nın ne kadar değersiz olduğunu anlatmaya çalılışıp, riva ve florya'yı beraber oylatarak genel kuruldan red yiyecektir.

  --------alıntı--------------
 • bir çok taraftarın neden "vazgeçilmez" olduğunu düşündüğünü anlamadığım tesisimiz.

  bana kalırsa florya vazgeçilmez değildir. tamam, galatasaray florya ile özdeşleşmiş bir spor kulübüdür fakat bunun nedeni sadece tesislerin florya'da bulunmasından kaynaklanmaktadır. yoksa florya ve galatasaray ilişkisinin tarihte başka bir olayı var mı bilemiyorum, bilen aydınlatırsa sevinirim. mesela antreman tesislerimiz, tabii ki mümkün değil ama beyoğlu'nda olsaydı, kesinlikle benim için vazgeçilmez olurdu.

  florya metin oktay tesislerinin, futbol akademimiz için yeterli olduğunu düşünen var mı ? satılmasının zamanı konusunda bir yorum yapamıyorum, belki daha da değerlenebilir, zamanı yanlıştır-doğrudur kestiremiyorum fakat yeni bir tesise ihtiyaç duyulduğunu ve florya'nın vazgeçilebilir olduğunu düşünüyorum.
 • bize riva'dan çok daha fazla para getirecek yerdir. tabii kullanmasını bilirsek. florya metin oktay tesisleri neden önemlidir? galatasaray'ın yuvasıdır. yuvasıdır da, galatasaray florya'ya 1982'den tam kapasite ile taşınmıştır. sonrasında ise yapılan yenilemeler ve geliştirmeler zaten malumumuz. zamanında mabedimiz dediğimiz asy'den asy spor kompleksi tt arena'ya taşınmış bizler için florya vazgeçilmezdir falan demek tamamiyle abesle iştigaldir. çünkü asy ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmişti ve bizim de orada yeni stat yapacak ne yönetim lobimiz ne de ekonomik gücümüz vardı. florya da artık ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. hem profesyonel takımı, hem genç takımları kaldıramıyor. florya; bizim için hem havasının istanbul geneline göre daha ılıman olması hem havaalanına yakın olması nedeniyle önemli bir avantajdır. yani biz; bu avantajları mümkün olduğunca aynı şekilde tutarak ve hatta arttırarak yeni bir yere taşınıp orada tüm takımlara lazım olan ihtiyaçlarımızı da giderecek büyüklükte bir tesise sahip olmalıyız. bildiğimiz gibi yeni havalimanı tamamlanınca atatürk havalimanı kapatılacak. bu çoğumuz için oraya yıkım kararı alınıp rezidanslar, köşkler, avmler yani yepyeni betonlar demek. bu betonlaşma olsa da olmasa da, orasını şu an değerlendirmek yiyeceğimiz en büyük kazıktır. florya'nın değerini bulduğu riva'nın ise henüz bedelini yakalamadığı söyleniyor. bu bence gerçeği yansıtmıyor. biz florya'da 3. havalimanı bitene ve atatürk havalimanının akıbetti belli olana kadar kalmalıyız. zaten kullanılan arazinin yaklaşık 23.000 metrekaresi bizim, 19.250 metrekaresinin de üst kullanım hakkına sahibiz.

  florya'yı şimdi verip 100 dönüm, 200 dönüm, 1000 dönüm bir yer almak zaten kolay. emlak konut bunun için 10 tane yer göstermiş durumda halihazırda. üstüne bir de para kazanırız ama bu para 2 sene sonra havalimanı kapanıp da orada binalar yükselmeye başlayınca dönecek olan fiyatları duyduğumuzda takım şortuna aldığımız sponsorluk ücreti kadar kalırsa o zaman kafamızı mecidiyeköy'de olduğu gibi sivri taşlara vururuz. biz elimizdeki altın yumurtlayacak tavuğu verip boş kümes alacağımıza altını yumurtlamasını beklemeliyiz.

  haftasonu yapılacak genel kurulda riva ile florya'nın ayrı ayrı önerilip oylanması belki bugün bir detay olacaktır ama geleceğimizi kurtarmamız adına çok ama çok büyük bir hamle olduğu kısa sürede ortaya çıkacaktır.
 • galatasaray' a ait her değer gibi korunması gerekirken bizzat ben galatasaraylıyım diyenlerce yağmalanmıştır. zaten her şampiyonluk sonrası mahvolan çim saha da cabası. bence de kapatılmalıdır taraftara ve yalnız eray gibi sorumsuz, faydasız biri o çimlere arabasını sokarsa, taraftar da bu hakkı görür işte kendinde.

  şimdi anlatacağım şeyi marifet diye anlatmıyorum inanın. hatta biliyorum ki bu sözlükte benim bu küçücük fedakarlığımdan, ince düşüncemden çok daha fazlalarını yapan sayısız insan vardır.

  bursa galatasaray store' a gittim. işte kaşkol aldım filan ve kulplu bir bardak gördüm büyük, cam. bira bardağı olarak kullanılır, nefes de olur hatta dedim ve fiyatı da çok uygun olunca aldım. tam kasaya giderken bardaktaki amblemimizin bir kısmının soyulmuş olduğunu gördüm. yani s harfinin ucu yırtıktı. bardağı geri koyup sorunsuz olan bardaklardan birini alıyordum ki ''lan ya bunu kimse almazsa kulübün elinde kalır, zarar olmasın ben bunu alayım'' diye düşünüp o defolu denebilecek bardağı aldım.

  ulan ben bir bardağa bile kıyamazken siz nasıl zarar verebiliyorsunuz tesislere lan? tamam yaptınız bir şey olabilir, ama geri götürün özür dileyin kapansın gitsin bu mevzu. koruyacağımız halde biz kendimiz zarar veriyoruz. yazık.
 • riva ile birlikte elden çıkarılacak bir diğer taşınmazımız.

  yine erken bir hamle yapıyoruz. üçüncü havalimanı faaliyete geçtikten sonra atatürk havalimanı kapatılacak. ahl nedeniyle bölgedeki kat izinleri sınırlı. sen florya'ya şimdi inşaat yapsan 3'er katlı villalar yaptırabilirsin ama bir de kat sınırlaması kalktıktan sonra düşün. tesisleri de taşırsın riva'ya kurarsın la masia gibi bir akademi geleceğin kurtulur.

  umarım en iyi şekilde değerlendirilir diyeceğim ama pek ümidim yok.