• 2
  fifa 12'den sonra nasıl olacak gerçekten merak ediyorum. artık şey bekliyorum ben, mesela, hakemle falan tartışmaya girebilelim. meşale falan atılsın sahaya, sahaya seyirci dalsın nadiren, ne bileyim, böyle şeyler olsun. hatta hakem olabilelim mesela, maçları biz yönetelim falan. bu tarz şeyler bekliyorum artık fifa, yaparsın, can'sın sen.

  he bir de, olur da okur şimdi fifa'dan yöneticiler falan, duran an'larda, mesela degaj, taç gibi zamanlarda, zaman gerçek saniye gibi geçsin. zamanın durması çok saçma oluyor.

  daha çok şey vardı aklımda da, şimdilik bu kadar.

  ama şuna eminim ki, yine harikalar yaratacak ea sports. he bir deeee, grafikleri değiştirin azıcık be. o suratlar hiç yakışmıyor bu oyuna. o ne öyle..
 • 14
  http://www.bolumsonucanavari.com/...i_Bilgiler-29862.htm

  --- alıntı ---

  ea sports, fifa 13'ün kariyer moduyla ilgili yepyeni bilgiler verdi. fifasoccerblog'da yayınlanan son yazıda oyunun carreer mode eklentilerinin yanısıra yepyeni detaylar göze çarpıyor. bu yeni ve taptaze bilgileri aşağıda madde madde hâlinde görebilirsiniz:

  uluslararası kariyer modu

  * artık kariyer modundaki menajer popülerliğiniz arttıkça kontrol ettiğiniz klüplerin yanısıra ülke takımlarını yönetmek üzere de teklifler alacaksınız.

  * klüp menajerliğinizi sürdürürken bir ulus takımını da kontrol edebileceksiniz

  * career mod'daki saygınlığınız ve performansınız hangi kalitede ulusal takımlardan teklif alacağınızı belirleyecek.

  * uyruğunuz ve hangi ülkenin liginde oynadığınız da ulusal takım tekliflerinize yön verecek.

  * nihai teklifi almadan önce sizle ilgilenen takımlar ile ilgili haberler basınında söylenti olarak gözükmeye başlayacak.

  * takım seçimi, ulus takımı kontrolündeki sorumluluklarınızın önemli rollerinden biri olacak. turnuvalara 1 ay kala veya hazırlık maçlarına 1 hafta kala takımda yer alacak oyuncuları belirlemeniz gerekecek.

  * uluslararası mücadeleler, klüp maçlarıyla paralel biçimde yürüyecek.

  * uluslararası menajerliğin kendine has bir career modu olacak. böylece klübünüz ve takımınız ayrı yerlerde duracak.

  maç içi son saniye aktarımları

  * career modundaki bir maçınızı oynarken diğer maçlarla ilgili son saniye bilgilerini alan ncinally ve geoff shreeves'in ağzıyla alacaksınız.

  * bu güncel aktarımlarda goller, kırmızı kartlar veya penaltı atışı gibi mühim konular size bildirilecek.

  * örneğin siz maçı oynarken spikeriniz bir anda "anfield'dan gol haberi mi var?" diyecek ve anfield'a yapılan sesli bağlantı da shreeves;

  "anfield'dan gol! fulham'ın clint dempsey'i harika bir serbest atış golüyle skoru 2-1'e getirip fulham'ı öne geçiriyor. şu anda 73. dakikadayız."
  "şimdilik aktaracaklarımız bu kadar" gibi..

  * sesli aktarımları maçtan önce açıp kapatma seçeneğine sahipsiniz.

  oyuncu hikâyeleri

  * oyuncularla etkileşim artık menajerlik kararlarınızla doğru orantılı biçimde çok hızlı bir biçimde şekillenecek.

  * "player stories" artık career modunuzla beraber aylarca sürebilir. kötü sonuçlar aldığınızda veya kilit bir oyuncu alıp satmanızla bağlantılı olacak

  * ulus takımı yönetirken de bazı oyuncu hikayeleri ortaya çıkabilir. böylelikle hem klubünüzü hem de ülkenizi mutlu etmeniz gerekecek.

  * takımınızın performansına göre basındaki haberlerde hayranlarınızla ilgili köşe yazıları göreceksiniz.

  be a player modu

  * be a player'da oyuncunuzu seçtikten sonra, menajerinizden sezon görevleri (season objectives) listesi alacaksınız. seçtiğiniz mevkiye göre bu görevleri yerine getirmek için ter dökeceksiniz.

  * sezon görevlerinizin yanısıra 4 maçlık geçici amaçlar da sizden istenecek. bunlar arasında, goller, kart görmeme, pas yüzde oranı gibi istekler olabilir.

  * takımınızda mutsuzsanız, artık transfer olma isteği gönderebilirsiniz, veya kiralık olarak yollanıp daha fazla maç tecrübesi kazanmayı..

  * eğer yorgu veya kötü oynuyorsanız, artık teknik direktör sizi dışarı alabilecek.

  * oyunculuk günlerinizi doldurup yaşlandığınızda emekliye ayrılabilir ve teknik direktörlüğe aynı oyuncu ismiyle başlayabilirsiniz.

  sonuç bildirimleri

  *her kariyer modu maçından sonra, o hafta ne olmuş ne bitmiş bâbında diğer takımların skorları ve son saniye haberleri sizlere sesli olarak aktarılacak.

  * lig'deki fikstür çekimleri de sizlere aynı şekilde sesli olarak bildirilecek. ancak bu sonuç bildirimlerine oranla daha az gerçekleşiyor.

  * bir sesli bildirim gerçekleşirken siz hâlâ kariyer modundaki menüde gezinebileceksiniz veya sıradaki haftanın maçına geçebileceksiniz.

  menajerlik ofisi

  * meslek panosundan boştaki menajer pozisyonlarına göz atabilirsiniz. böylece sezon ortasında olsanız bile başka bir klübe transferinizi gerçekleştirme fırsatına sahip olacaksınız.

  * kariyer modunun başındaki seçiminiz baz alınarak teknik direktörünüz taç çizgisinin hemen yanında daima görülebilecek.

  transfer anlaşmaları

  * fifa 13'ün kariyer modu için transfer sistemi tamamen yeniden oluşturuldu.

  * artık oyuncu + para veya direk oyuncu takası gibi transfer teklifleri yönlendirebileceksiniz.

  * artık oyuncu kiralarken anlaşma sonuna bonservis hakkında öncelik gibi seçenekler koyabileceksiniz.

  * artık cpu bir oyuncunuza teklif gönderdiğinde, "karşı teklif" yaparak daha fazla para isteyebileceksiniz. cpu buna karşılık önerinizi kabul edebilir, red edebilir veya başka bir teklif daha öne sürebilir.

  * kontrakt anlaşmalarınıza artık yöneticiler de müdahale ederek size istedikleri oyuncuları söyleyecek, kendi fikirlerini beyân edecekler.

  * bir oyuncuya imza attırma çabası içerisindeyken futbolcuya bir rol gösterip kendisini kontrakta daha da yaklaştırabilirsiniz. örneğin "yıldız oyuncu, kilit oyuncu, geleceğin yıldızı" gibi...

  * oyuncunuza bir takım teklif yapmadan önce oyuncularınızın değerini öğrenebilir ve kaç adet takımın onu izlediğini gözlemleyebilirsiniz.

  * artık oyunculara tekliflerinizi "media stories" bölümünden sol analog çubuk ile direk yapabileceksiniz.

  * mali durumunuzla doğru orantıda belirlediğiniz bir transfer bütçesi oluşturabilir ve bu bütçeye göre transflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  son saniye haberleri

  * "sky sports" tarzı bir banner ile career modu menüsünde güncel futbol haberleri akışı sağlanacak.

  oyuncu özelleştirme

  * kariyer modu sezonunda oyuncularınızın görünüşünü değiştirme olanağına sahip olacaksınız.

  kullanıcı arayüzü

  * artık oyun oynanırken, medya panelinden haber başlıklarına göz atabileceksiniz.

  * kariyer moduna ilk adımınızı attığınızda her fonksiyonun ne işe yaradığını gösteren kısa bir 'tutorial' eğitim süreci başlayacak.

  --- alıntı ---
 • 15
  27 eylül 2012'de çıkacak olan fifa serisinin şimdilik son oyunu. gelelim oyunumuzun geliştirilmiş özelliklerine ve yeniliklerine;

  hatırlarsınız fifa 12, belkide spor oyunları tarihinin en devrim yaratan yeniliği ile gelmişti. "player impact engine" diye tabir edilen bu yenilik ile futbolcular gerçekçi bir fizik motoruyla etkileşime giriyor, oyunun gerçekçilik seviyesi çok üst boyutlara ulaşıyordu. 2 senelik çalışmanın ürünü bu özelliğin şimdi 3. senesine giriyoruz. sayıca fazla olan bug minimuma indirilmiş durumda. ve haliyle daha da geliştirilmiş bir versiyonu bulunacak fifa 13'te.

  bir diğer geliştirme ise dripling için geliyor. fifa 12'de ki yeniliklerden biri olan "precision dribbling" bu kez "complete dribbling"e evriliyor. top kontrolü hiç olmadığı kadar hassaslaşmış durumda. iki ayağınızı da her pozisyon içinde kullanabilme yetisi ile yaratıcılık tamamen biz oyuncuların inisiyatifine kalıyor.

  farkettiyseniz geliştirmeleri yazmıştım ve sıra geldi yeniliklere. ilk yeniliğimiz benim en çok dikkatimi çeken özellik olan "first touch control". bu özellik ile futbolcuların topla ilk etkileşimi çok daha gerçekçi bir zemine oturuyor. eskiden kafa ve göğüsle kontrol edilen top, artık vücudun herhangi bir bölgesiyle kontrol edilebiliyor. ve bu özellik oyuncunun fizik ve yetenekleri ile de bağımlı olarak değişiyor. örneğin mustafa sarp topu kulağıyla kontrol etmeye çalışırken mesut özil çok daha etkili bir şekilde topa sahip olabiliyor. kısacası gerekli ve harika bir özellik.

  bir başka özelliğimiz ise duran top organizasyonları. fifa'nın ölümcül silahlarından olan duran top organizasyonları artık daha da ölümcül. artık topun başına üç kişi geçebilir ve rakip defans ve kalecisini farklı varyasyon ve fake hareketleriyle alaşağı edebilirsiniz. bu varyasyon ve fake hareketleri ise tamamen biz oyunculara bırakılmış. maçtan önce taktiğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

  yapımcıların ağırlık verdiği ve oynanış için için temel yeniliklerden biri ise "attacking intelligence". oyunun en çok eleştiri alan yönlerinden biri olan topsuz oyun için geliştirilmiş bu özellik sayesinde atak oyuncuları topsuz alanda aralara sızmaya çalışacak, boş alan yaratacaklar. eğer iyi kotarılırsa fifa 13'ün en önemli özelliği olmaya aday. darısı defending intelligence'a diyelim. çünkü ofsaytı bozan beklerden gına geldi ve gelmeye devam edecek gibi.

  gelelim diğer yeniliğimize. zamanının azılı pes 5 ve 6 oyuncuları gayet iyi hatırlar, antrenman modu vardı oyunda. bu antrenman modunda belli şut, orta açma, kısa pas, uzun pas, dribling çalışmaları olur, seviye atlanmaya çalışılırdı. işte bu mod fifa 13'e uyarlanıyor ve adına da "skill games" deniyor. 8 ayrı çalışmada bronz, gümüş ve altın olmak üzer üç seviyeden toplam 32 bölümden oluşuyor. yeni başlayanlar ve benim gibi altın almak için bir yerlerini yırtacak oyuncular için gayet güzel bir özellik. ayrıca bu özellikle beraber maç başlamadan önceki arena modunda değişikliğe gidiliyor. artık standart 1 on 1 yerine sistem otomatik bir skill game açıyor ve bunu yapmaya çalışıyoruz. bence hoş olmuş.

  küçük bir yenilik ise yorumcular için geliyor. oyunun amerika versiyonunda farklı iki isim maçları anlatıcak. ayrıca maç içinde saha kenarında bir muhabir bulunacak ve sakatlıkları, oyuncu değişikliklerini onun ağzından duyacağız.

  oyuna eklenecek ilk yeni stat belli oldu. tottenham'ın stadı white hart lane fifa 13'te oynanabilir olacak. darısı ali sami yen'in başına. bu oyunda yer almayı hak ediyoruz çünkü.

  genel olarak baktığımızda yine harika bir oyun bizleri bekliyor. pes'ten tahtı yıllar öncesinden alan fifa hiç durmadan yeniliklere devam ediyor. şapka çıkartılır bu oyuna şapka.

  heyecanla bekliyoruz.

  not: tabii ki de alın teri.
 • 16
  --- alıntı ---

  ea’nin merakla beklenen futbol oyunu fifa 13′ün yeni ekran görüntüleri yayınlandı. ancak görüntülerde gözümüze çarpan ilginç bir hata vardı…

  fifa serisinin yeni oyunu fifa 13, önümüzdeki eylül ayında futbol sever oyuncular ile buluşacak. yeni ekran görüntüleri yayınlanan fifa 13′ün antrenman seçenekleri ve kariyer modu gözler önüne serildi.

  görsellere baktığımızda dikkatimizi bir şey çekti. aşağıda da göreceğiniz üzere, fifa 13′ün kariyer modundan alınan bu ekran görüntüsünde, bir takımın şubat 2013′teki maç fikstürü yer alıyor.

  ilginç olan şu ki, bahsi geçen takım hem ayın 16′sında hem de 17′sinde maç yapıyor olarak gözüküyor. yani hiç dinlenmeden üst üste iki maç oynanacak. fifa 12′de de rastladığımız bu hata, görünen o ki fifa 13′te de karşımıza çıkacak. umarız yapımcılar bu durumu bizim gibi fark eder ve bu tür fikstür problemlerini giderir.

  --- alıntı ---
 • 17
  benim gibi pes manyağına bile 3 senedir kendisinden başka oyun oynatmayan fifa serisinin önümüzdeki aylarda çıkacak olan son oyunu. japonlar ne anlar futboldan lafını oynarken 500 defa teyit ettiriyorlar adama. ama kendilerinden beklentim; şu hakeme itiraz olayının insiyatifini bize bırakmalarıdır. hakemi itirazlarla falan baskı altına alabilmemiz lazım. düdükten sonra topa vurana kart verilmesi lazım. kaleci 6 saniye kuralını ihlal ederse endirek vuruş lazım. bunları da yapsalar ömür boyu oynayacağıma yemin eder sözleşme imzalarım amk.
 • 18
  türkiye süper ligi'nin oyunda bulunmayacağı gayri resmi olarak açıklanmış oyundur. ligin marka değeri falan ötüp duruyorlar ya birileri, he onlar kına yaksın. neredeyse her sene 10 milyon üzeri satılan bir oyunda insanlar türkiye süper ligi yazısını 1 sene daha göremeyecek.
  bunun dışında türkiye'den hangi takımın bulunacağı resmi olarak açıklanmasa da galatasaray'ın fifa ile herhangi bir lisans sorunu olmaması, geçen sene de dahil olmak üzere 99 yılından beri her sene galatasaray'ın oyuna dahil olması ve galatasaray'ın oyunda ciddi bir taraftar kapasitesi olması sebebi ile bizim oyunda olacağımız garanti gibi. diğer takımlarla ilgili net bir fikir yok.

  haberin kaynağı için; http://www.bolumsonucanavari.com/...olumsonucanavari.com
 • 20
  gelecek nesillerdeki yavru gsuserların kafalarını karıştırmamak adına, sözlükte fifa 2013 diye bahsedilmesi gereken oyundur. *

  olası karışıklık:

  m: olm tuvaletteydim, bir an ayağım titredi saçma sapan bir gol yedim ya, dehşet olmuş bu fifa13

  f: gel sozlukte fifa 13 başlığına neler yazmışlar bir bakalım metin !!

  m: olm ben baktım saçmalamışlar baya 3d olcak mı falan yazmışlar, pek anlamadım ne dediklerini, kapattım..

  2113'te beni anarsınız yumurcaklar..*
 • 25
  selçuk'un frikik yeteneğini gidip xavi'den, messi'den falan düşük yapacaklarsa yine editleyeceğim ulan. kötü futbolcuların tüm özellikleri düşük, iyi futbolcuların tüm özellikleri iyi olmaz, bunu hala öğrenemediniz. siz gidip selçuk'un frikiğini xavi'den düşük yaparsanız selçuk'u tanıyan herkes güler size.

  bir de savunmada salak salak hatalar yapılmasın, karşı karşıya gol atmak artık uzaktan plase atmaktan kolay olsun.

  gerisi zaten kusursuz sayılır.

  edit: hele riera'nın frikik yeteneği yine selçuk'tan iyi olursa güçleri ayarlayan ekibinizin köküne kibrit suyu dökün.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!