• 9976
  https://twitter.com/...500240191340544?s=20

  yaptigi açiklama hayvansever oldugunu delalet eder.

  $aka $aka, volkan'i meslekta$i olarak görüyor. ki, öyle de zaten. açiklamasinda bir beis görmüyorum. volkan'in muslera'ya büyük saygi duydugunu dü$nüyorum ve bunu muslera'ya hissettirdigini. dolayisi ile nando'da böyle bir jest ile kar$ilik vermi$tir büyük bir ihtimal.

  fakat bu yine de volkan'in koskocaman bir grizzly oldugu gerçegini degi$tirmez. hemde fonex jölelisinden. vicik vicik.
 • 9977
  kadıköy deplasmanlarında veya iç sahada takımlar maç öncesi ısınmaya çıktığında her ikisi de birbirlerine sarılıp hal hatır sorarlar. tribünlerin en gergin, ortalığın yıkıldığı sesin en yüksek çıktığı anlardır bu zamanlar. dolayısı ile aralarında böyle bir iletişim var iken, muslera nın göstermiş olduğu tavrın herhangi ters veya yanlış bir yönü yoktur.
 • 9978
  volkan ile muhabbeti üzerinden yermek gereksiz bir konu olan kalecimiz, kaptanımız.
  volkan da aynı saygı ile ona davranıyor. volkan gibi bir karakterin muslera için türkiye’nin en iyi kalecisi dediğini ve sorulduğunda benden iyi dediğini hatırlatırım. dediği doğru ama başka birisi olsa ezeli rakibinin kalecisi için böyle konuşmaz. aralarında dostluk varsa, hatta bu volkan bile olsa bırakın kalsın. iyi olan biz olalım.
 • 9980
  öyle bir insan ki volkan'a bile dostça yaklaşabiliyor. galatasaray kültürüne, metin oktay karakterine yakışır bir kaptan muslera. kötüye kötülükle karşılık vermek kötü olmaktır, ondan farkının olmamasıdır. galatasaray kaptanlığını hakkıyla yapan efsane kalecimiz.
 • 9981
  fernando muslera öyle bir insandır ki volkan demirel gibi galatasaray nefretiyle harmanlanmış, hatta bu nefretin vücut bulmuş hali olan bir kişi, kendisine büyük saygı duyuyor.

  muslera ile volkan maçlarda da çok kez birbirini teselli/tebrik etmiştir.

  bu sebeple volkan demirel'in futbola vedasıyla ilgili paylaşımında anormal bir durum yok.

  8 yıldır türkiye'de yaşıyor bu adam.

  ayrıca böyle şeyler iyidir, dün asy tribünlerinde fenerbahçeli çocuklar vardı.

  bazen kendimizi fazla kaptırıp, holiganizme kaçıyoruz. keyif almak lazım...
 • 9984
  milli takımında da kaptanlık pazubandını koluna geçirmiş aslanımız. çok büyük karakter. diego godín'in milli takımı bırakıp bırakmadığına dair bir haber bulamadım ama kendisine başarılar diliyorum.

  https://twitter.com/.../1170133806394859520

  --- alıntı ---

  "me pone orgulloso y feliz poder ser el capitán de la selección uruguaya". el golero de la celeste se refirió a lo que significa ser el capitán de uruguay.

  --- alıntı ---

  çevirisi: "uruguay milli futbol takımının kaptanı olabilme şerefine eriştiğim için gururlu ve mutluyum."
 • 9988
  baba sen neden bu topları oyuna bu kadar yavaş sokuyorsun ya.

  13 eylül 2019 galatasaray kasımpaşa maçında hatta iyice artık işin tadı kaçtı. sen topu ayağında, elinde tuttukça; rakipler o kadar rahat zaman buluyorlar ki bizim defansla eşleşmeye, bizim sahaya yerleşmeye, baskı kurmaya.. gözünün yağını seveyim biraz daha hızlı başlat şu oyunu.

  çok seviyoruz, evet bu takımın efsanesisin. ama artık günümüzde sadece iyi kaleci olmak yetmiyor.
 • 9989
  topla doksan dakikada herhalde en az 10 dakika falan oynuyor.
  o kadar yavaş ki, kendisi degajı yapana kadar mevsimler geçiyor.
  top elindeyken de vedalaşamıyor. atacağı bir çok adam varken bekliyor ve bütün opsiyonlar kapanınca topu yere koyup ayağı ile ki bir çoğu taca gidiyor anlamsız vuruşlar yapıyor. bu ağır oyun takımın temposunu da alıp götürüyor çoğu zaman.
  bu gözlem son maça ait olmayıp uzun süredir devam eden bir problem. (bkz: 13 elyül 2019 galatasaray kasımpaşa maçı)
  kaleciliğine laf yok ama topu oyuna sokma konusunda ciddi zayıf kalıyor.
 • 9991
  kimse topu oyuna mükemmel soksun, ayağıyla bir uzun atsın falcao karşı karşıya kalsın istemiyor. ama dakika 46 sen zaman geçirmeye başlarsan iç sahada kasımpaşa'ya bu can sıkıyor. rakibe öz güven veriyorsun. lütfen vazgeç bu yavaş oyunu başlatma işinden. son 5 dakika yapılacak hareketleri 45 dakika yaparsan hem takım hem taraftar coşkusunu kaybediyor. bir kaleci takımın temposunu düşürmemeli diye düşünüyorum.
 • 9993
  kendisinin topu oyuna sokma sorunu sadece bu sezonluk bir olay değil, aylar öncesinden bu konu hakkında bir girdim var malum kesim tarafından ışık hızında en ofsaytlar arasında yerini aldı.

  (bkz: fernando muslera/#2621757)

  aylar öncesinden yazdığım yazıyı yineliyorum. takım önde, geride, deplasmanda, içeride hiç fark etmiyor. oyunu kurma da çok ama çok ciddi problemi var. üstüne üstlük takımda sürekli geri pas yapıyor ve kendi kullandığı kaleci vuruşlarının yarısından fazlası maalesef rakip alıp hızlı atağa çıkıyor.

  sizin gerçekler ile ilgili sıkıntınız olabilir, zorunuza gidiyor olabilir ama maalesef gerçekler acıdır ve acıtır arkadaşlar.
 • 9994
  takımın santrforundan, kanatlarından, 10 numarasından vb. daha fazla topla oynayan kaleci. bu işte bir terslik var ama nedir acaba?

  oyunun merkezi kendisi ne zamandır, tüm toplar ona dönüyor. biz de izlerken fıtık oluyoruz. bu durumda kendisinin zerre suçu yok.

  normalde bir kalecinin en fazla elleri çalışır ama ben maçta muslera'yı izlerken sanki bir ön libero veya stoper izliyormuşum hissine kapılıyorum. ayakları ellerinden daha fazla çalışıyor.

  maçlarda muslera'yı mininmum düzeyde görmek dileğiyle oyunu rakibin sahasında ve kalesinde oynadığımız günleri görürüz inşallah.
 • 9995
  topu oyuna geç sokması nedeniyle, takım sürekli set oyunu oynuyor. haliyle geri pas-yan paslar çoğalıyor ve pozisyon yaratmak zorlaşıyor. taffarel ayrıldığından beri performansında gözle görülür bir düşüş olduğu kesin.

  boşluğu dolmaz.

  hatalar sorunlar olsa da muslera galatasaray efsaneleri arasında yer aldı, umarım yine toparlar ve güzel işlere imzasını atar.
 • 9996
  bulabileceğimiz en iyi 2. sınıf kalecidir. topu oyuna ayağıyla iyi sokması gerekmez ama eli ile bunu yapabilir. mental olarak değişir mi bu saatten sonra bilinmez ama topu aldığı an ilk düşüncesi beklemek. belli bir dakikadan sonra anlarım ama golü 1. dakikada da atsak aynı. geride ki bir takimi korner dönüşü ya da set oyununa geçmişken hazırlıksız yakalamak çok olası ama muslera bu tip durumlarda topu aldığında oyuna sokmayı düşünmüyor. biz taraftar olarak bunu bilirken, beraber oynadığı arkadaşı da daha iyi bildiği için pas opsiyonu yaratmaya çalışmıyor. belki halı saha kalecisiydim ama kornerlerde bir kişiyi topu alinca atmak için orta sahaya yakın boş bekletirdim. benim bu huyumu bilen arkadaslar hızlıca hareketlenirdi. bir takımda herkes arkadaşının ne yapacağını bildiği icin, top muslera'ya geldiğinde hepsi orta sahaya doğru yavaş yavaş giderek degaja göre pozisyon almaya çalışıyor. muhtemelen jubilesini yapana kadar da böyle devam eder.
 • 9997
  topu oyuna sokma konusunda yapılan eleştirileri çok yersiz buluyorum.

  kendisi topu oyuna sokarken sanki tüm takım olması gerektiği yerde ve 5 kişi boşta top istiyor da kendisi topu oyuna sokmakta geç kalıyor gibi bir düşünce var.

  topu aceleyle oyuna sokup top kaybı yaşamaktansa herkesin yerleşmesini bekleyip oyuna öyle sokmak bence daha mantıklı, hele ki 1-0 önde olduğumuz bir maçta çok çok daha mantıklı. mantıksız bulan arkadaşların atletico madrid maçlarını izlemesini tavsiye ederim.

  gel gelelim ki bunun hocanın talimatı olmadığı ne malum?

  ek olarak futbolcular oyunu bizim saha kenarından ve televizyondan gördüğümüz açılardan daha farklı açılardan görüyor, o sebeple bazen boş gibi gözüken bir oyuncu aslında boş durumda olmayabiliyor. bunu iyi analiz edebilmek için aktif futbol oynamak ve saha içinde vakit geçirmek gerekiyor.

  muslera’ya çok değer verdiğimiz ve her konuda 10 üzerinden 10’luk performans vermesini istememizi anlayabiliyorum, ancak bu tip kaleciler bizde değil barcelona ve bayern münich gibi takımlarda oynuyor.

  muslera’nın bazı kusurları var, doğru ancak allah aşkına şu adama gereksiz yüklenmeyin.
 • 10000
  topu oyuna geç sokması konusunda en son suçlanacak kişi kendisidir. kalan 10 oyuncu kendisinden daha suçludur yani. hadi diyelim muslera bu işi beceremiyor, topu defans oyuncusuna verdiği zamanlarda neden kimse hızlı pas çıkaramıyor? bakın hızlı atak başlatmak demedim, pas çıkarmak. hatta çoğu zaman bu oyuncular muslera’ya geri pas atıyor oyun kumak yerine. sen dik degajı, sen uzun yolla. muslera senden daha avantajlı konumda değil, neden ona atıyorsun? çünkü boşa kaçan, top isteyen oyuncu yok.

  takımız maalesef durgun oynuyor arkadaşlar. bu türk futbolunda genel bir hastalık halini aldı. sadece topun olduğu bölgedeki oyuncular biraz hareketli. gerisi izliyor, yürüyor. halşyle hızlı oyun kurma diye bir şey yok. faullerde bile hızlı kullanmaya kalktığımızda topu 4/5 oranla kaybediyoruz. çünkü atışı hızlı kullanmaya çalışandan başka hareketlenen yok. ben artık hızlı faul kullanana sövmeye başladım. alışkanlıkla bunu yapıyor ve kalan herkes leyla gibi yürüdüğü için 5 saniye içinde top kaybı yapıyoruz. millet aheste aheste yürüyorsa oyunu hızlı başlatman top kaybına yol açar, üzgünüm ama set için mevkilerine “yürümelerini” beklemelisin. muslera da bunu yapıyor.

  daha bu maçta * bir pozisyonda muslera’ya atılan bir geri pasta rakip forvet kendisine pres yaparken defans oyuncusu açı yaratmak üzere kanada açılma işini koşmak yerine yürüyerek yaptığı için risksiz pas atılacak yeterli açı oluşmadı ve muslera topu biraz bekletip rastgele bir degaj dikti risk almamak için. halbuki sağ bek biraz hızlı boşa kaçsa muslera soldan gelen topu hızlıca sağa kazandıracak ve top kaybı olmayacaktı. yine bu maçta çok hızlı bir şekilde “3 rakip arasından” topu eliyle “yerden” oyuncumuzun koşu yoluna yuvarladı ve hızlı atağa çıktık. çünkü o oyuncu koşmaya karar vermişti. koşu yolu koşunca oluşur. kimse yürüyen/ sabit dikilen bir oyuncunu koşu yolunuza top atamaz, atsa da oyuncu topa yetişemez.

  oyunun geç başlama sebebi takımın genelidir. muslera’nın buna özel bir katkısı yoktur.